Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wybory samorządowe 2018 - co się zmieniło?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października, natomiast drugą turę wyborów zaplanowano na 4 listopada. Kogo będziemy wybierali w wyborach samorządowych? Wyborcy zagłosują na:

*kandydata do rady gminy lub miasta na prawach powiatu,
*kandydata do rady powiatu,
*kandydata do sejmiku wojewódzkiego
*kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Warto wiedzieć, iż w jesiennych wyborach samorządowych do rady gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego radni będą wybierani na 5-letnią, nie jak wcześniej na 4-letnią kadencję. Ograniczona do dwóch została liczba kadencji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie mogą równocześnie startować w wyborach innych niż do gminy albo miasta. Ważne jest również to, że nowe przepisy ograniczyły dopuszczalną liczbę kandydatów na listach do rad. W tej chwili na liście może znajdować się tyle osób, ile mandatów plus dwa. 
Cztery lata temu obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze we wszystkich gminach z wyłączeniem miast na prawach powiatu. W tych wyborach radni wyłonieni zostaną metodą większościową jedynie w gminach zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, w pozostałych gminach obowiązuje ordynacja proporcjonalna. Warto również wiedzieć, że korespondencyjnie głosować mogą jedynie osoby niepełnosprawne. Nowością są także "podwójne" komisje obwodowe. Jedna komisja będzie organizować głosowanie, natomiast druga będzie liczyć głosy. Pojawią się też obserwatorzy społeczni.

Pamiętajmy, że jedyna zasada określającą poprawność oddania głosu to zaznaczenie dwiema przecinającymi się liniami (np. krzyżykiem) wyłącznie jednego kandydata w danym głosowaniu, czyli oddajemy jeden głos na kandydata do rady gminy, jeden na kandydata do rady powiatu, jeden na kandydata do sejmiku wojewódzkiego oraz jeden na kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta. Każdy rodzaj kart ma mieć inny kolor - biały dla rady gminy, żółty dla rady powiatu, niebieski dla sejmiku wojewódzkiego oraz różowy dla głosowania na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Na koniec jeszcze sprawa, która wzbudza emocje u większości obywateli, a mianowicie obowiązek usunięcia materiałów agitacyjnych. Materiały należy usunąć w ciągu 30 dni po zakończeniu kampanii wyborczej, jednak obowiązek ten nie dotyczy plakatów znajdujących się na nieruchomości prywatnej.

Izabella Chodorowska

fot.: 

Czas Ciechanowa

Odpowiedzi

Szkoda, że już nie będzie okręgów jednomandatowych odpowiedzialność radnych będzie teraz rozmyta

W moim okręgu radnego dokonań brak - syf wzdłuż ul. Dworcowej, zarośnięta krzaki posesja na narożniku Okrzei/Dworcowa. Ruina na środku Okrzei, którą ktoś wykorzystuje jako skład piasku i innych materiałów budowlanych. Efektów pracy radnego brak

To wynika z składu rady ,większość ma wiadomo kto.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął york
 • Inne
  Zaginął york
 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Nastawiacz - kontroler zautomatyzowanej linii montażowej
 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Przedstawiciel handlowy - Wielkopolskie
 • Inne
  Czasowa opieka nad pieskiem