Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kolejne pytania do kandydata na burmistrza oraz odpowiedzi

Na Państwa prośbę przesłaliśmy do pana Robert Ostafiński-Bodlera kandydata na stanoiwsko burmistrza jeszcze kilka innych pytań, które Państwo zadawali w komentarzach.

1. Ile dróg nieutwardzonych pozostawił Pan w gminie Swarzędz i jak to możliwe skoro wie Pan jak w pełni wykorzystać środki unijne.?
2. Wspomina Pan o deficycie i że ten problem można załatwić, JAK? podatki, opłaty - bo hasło obniżyć wydatki podnieść wpływy budżetu to może i brzmi ładnie ale nic po za tym.
ANONIM

1. Jak i jakim kosztem chce pan środki z UE pozyskać, przecież zazwyczaj wymagany jest wkład własny?
2. jaki ma pan pomysł na problem zadłużenia gminy? (poproszę o 2-3 propozycję na zmniejszenie deficytu w przeciągu 2 lat);
3. Porównuje pan środki UE przyznane w Swarzędzu i w Luboniu. Jakie są budżety obu gmin i struktura dochodów?
4. Jak mieszkając poza Luboniem dowiedział się pan o "niedoli jego mieszkańców" i jakim mieszkańcom chce pan zwracać miasto: tym rodowitym, przybyłym tu chwilowo przed rokiem, czy swoim znajomym?

Z poważaniem,
Franciszek Radzaj

Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Szanowny Panie Franciszku Radzaj

Bardzo dziękuję za pytania i jako że otwarcie wystąpił Pan z wątpliwościami, z tym większą radością postaram się udzielić odpowiedzi, w tym również na pytania pewnego anonimowego „Czytelnika” który niestety chyba jeszcze nie ma pańskiej charyzmy.
W Swarzędzu ogółem zbudowano ponad 80 km dróg, w tym trzy duże wiadukty; zostało jeszcze około 20 km; jednak Gmina Swarzędz to 102 km,² w tym Miasto, (ponad 30 tys. mieszkańców ), gdzie już są drogi oraz 20 wsie (ponad 18 tys. mieszkańców), na których jest najintensywniejszy proces zabudowy mieszkaniowej z kolejnymi, na nowo powstającymi potrzebami drogowymi. Luboń to ledwie 13,5 km² (w tym 53 % to użytki rolne i leśne) z ponad 31 tys. ludności. Pomimo to w Luboniu aż 64 drogi, na których byłem, w ogóle nie ma nawierzchni, a drogi pozostałe (z wyjątkiem 4 nowych) nawierzchnie ma spękane lub dziurawe.
Dochody budżetu Swarzędza to 245.520.716,47 zł, zaś Lubonia to 126.017.075,04 zł. Struktura tych dochodów z ustawy tożsama: dochody własne, subwencja ogólna i dotacje celowe; nadto środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi oraz środki z budżetu UE.
Luboń -jak cała Polska -ma jeszcze tylko 2 lata na korzystanie ze środków z UE na budowę infrastruktury drogowej. Po 2020 r. będzie ponad 30 % mniej pieniędzy dla Polski z UE, a w związku z Brexit`em UK mniej o 7% będzie już w 2019 r. Oznacza to intensywny czas sporządzania dokumentacji i wydatków (tu finansowanie min. z emisji obligacji komunalnych). Drugiej szansy na inwestycje w Luboniu po 2020 r. długo raczej nie będzie. Dopiero po tym okresie, z uwzględnieniem okresu rozliczeń, nastąpi czas dochodzenia do równowagi budżetowej w Mieście.
Podstawowym dochodem własnym Lubonia jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatek od nieruchomości. Pozostałe źródła są zdecydowanie mniej istotne (tu podatek rolny, leśny, od środków transportu, od darowizn i spadków, PCZ, wpływy z opłaty skarbowej, czy z opłaty targowej).
Otóż kluczem do równoważenia budżetu Lubonia po 2020 r. będą udziały w podatkach dochodowych stanowiących dochód budżetu państwa. Stanowią one: 37,89% wpływów z PIT oraz 6,71% wpływów z CIT i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę na terenie miasta. W pierwszej kolejności poprzez system preferowanych ulg i obciążeń, zadbamy o to by kilkutysięczna rzesza osób niezameldowanych w Luboniu, a jednak mieszkająca w mieście i korzystająca z jego dobrodziejstw, złożyła przynajmniej ZAP -3 (dawniej NIP-3). To rodzaj powiadomienia US o nowym adresie zamieszkania. O nowym adresie zamieszkania informujemy US właśnie gdy jest on inny od adresu zameldowania. Szacuje zwiększenie wpływów dla Miasta z tego tytułu o 4-5 mln. Stworzymy warunki dla zwiększenia prywatnych usług dla mieszkańców Lubonia. Tym samym zwiększą się wpływy z CIT i podatku od nieruchomości wykorzystywanych na działalność gospodarczą; to kolejne duże pieniądze do budżetu.
W Luboniu mieszkałem na ul.Brzozowej 8; córkę Laurę chrzciłem w Parafii św. Barbary przy pl.Bojanowskiego, syn Robert był wychowankiem przedszkola Calineczka przy ul.Poniatowskiego, a pracowałem w latach 2003-11 dla Developera KOS-DOM także przy ul.Poniatowskiego w Luboniu. Właściwie jedynym moim znajomym z Lubonia jest Prezes tej spółki (nagrodzony Siewcą Roku 2015). Mieszkając w Luboniu, w ciągłym pędzie praca –dom nie zwracałem zbytniej uwagi na niedogodności, ciesząc się raczej spacerami przy Kocich Dołach czy obiadkami w „Zajadalni” przy Puszkina. Dopiero teraz z perspektywy Swarzędza widzę różnice. Spotykając się z mieszkańcami Lubonia w lokalu przy ul.Leśmiana słucham o ich problemach drogowych, systemie zmianowym w szkołach, braku zadbanych parków rekreacyjnych i basenu, czasem narzekania na urzędników magistratu i zaniedbywaniu tradycji potomków gospodarzy z Frankonii, czy płatne autobusy dla młodzieży szkolnej.
Panie Franciszku! Coś jestem winien Luboniowi i zamierzam ten dług wdzięczności spłacić.

Z poważeniam,
dr Robert Ostafiński-Bodler

Odpowiedzi

Panie kandydacie. Czy to naprawde wazne , czy Pan chrzcił i gdzie corke ??? Czy oznajmia Pan publicznie ze jest pan osoba wierzacą ?? Jaki to ma miec wplyw na panska kandydature ? . Nie ufam ludziom, ktorzy afiszuja sie swoja religijnoscia. Pozdrawiam

Słabe strony Lubonia, znamy wszyscy. Nowa Pani Burmistrz wiele zmieniła przez ostatnie 4 lata. Pan objawia się jak cudotwórca, który zrobi wszystko, albo niczym (jak ktoś trafnie zauważył ) Stan Tymiński. O w latach 90 przyjechał do Polski z Peru. Pan do Lubonia ze Swarzędza. On otaczał się nikomu nie znanymi ludźmi, Pan też nie wiadomo kim się otacza, pisze Pan o prezesie firmy deweloperskiej, który jest też założycielem stowarzyszenia Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu. Pana pełnomocnik wyborczy grozi prasie i ludziom, którzy komentują sądem. Karząc za podawanie swojego nazwiska. Też bym chciał aby utwardzić te wszystkie ulice o których Pan pisze. Ale jak jest Pana wiarygodność? Mówi Pan o Unii Europejskiej a otacza się ludźmi, którzy delikatnie mówiąc nie są jej sympatykami. To co wszyscy dotąd burmistrzowie (Kaczmarek, Szmyt, Machalska) złośliwie nie budowali dróg? Czy byli nieudacznikami? A Pan się sam pojawi na białym koniu, pstrykając palcem powie proszę wybudować drogi. Proszę Pana, trochę to zalatuje PiSem, który mówił o przyśpieszeniu budowy autostrad i dróg ekspresowych. A jak jest wszyscy widzą. Mieszkańcy Komornik dotąd czekają na dokończenie odcinka S 5 Poznań - Wrocław a końca tej inwestycji nie widać. Jak Pan tak dalej będzie opowiadać banialuki, to w Luboniu Pan nawet 10% głosów nie dostanie.

Autobusy dla młodzieży szkolnej powinny być bezpłatne na terenie Lubonia,biorąc przykład z Poznania.Mam nadzieje ze nastąpi taka zmiana.

Nie które ulice na terenie naszego miasta nie ma nawierzchni, Z tym sie zgodze,ale lepiej wydac pieniądze na inne cele,a nas mieszkańców mieszkających po 15 lat w Luboniu omijać,,Drogi dziurawe ah długo by pisać!
Szkoda ze zwykly obywatel ma mało do powiedzenia..

Do osoby podpisującej się jako Rodzic czy Mieszkaniec i wstawiającej nowe komentarze masz to samo IP może w Swarzędzu takie numery przechodzą ale tutaj nie.

Tu za to mamy hasających na forum e-Luboń pod pseudonimami "dociekliwy", "laskowiczanka" i inne pracowników UM ze środowiska burmistrz Machalskiej wypowiadających się niby w imieniu mieszkańców... Natomiast fakt, wpisami ze Swarzędza niby jako Rodzic, Mieszkaniec itp. proszę nam nie robić wody z mózgu. Dotyczy to obydwóch stron! Mieszkańcy Lubonia nie są ciemnym ludem.

Ze zdziwieniem przed chwilą przeczytałem wpis Dociekliwego,dociekliwy. Sądziłem, że nick brzmiący jednakowo, a różniący się tylko wielkością litery nie powtórzy się. A jednak. Nie mam natomiast zastrzeżeń do samej treściwpisu.

Chciałbym prosić kandydata o doprecyzowanie, gdyż pytając o strukturę dochodów miałem na myśli to jaki procent w budżecie dane źródło stanowi. Swoje przypuszczenia opieram na wewnętrznym przekonaniu a nie na dokumentach ale śmiem przypuszczać, że dochód Swarzędza wynika w głównej mierze z wpływów CIT i podatków od nieruchomości zajmowanych przez duże firmy (jak sam Pan zauważył liczba mieszkańców gmin jest zbliżona a budżet Swarzędza dwa razy większy). Luboń nie ma zbyt wielkiej perspektywy na to by na jego obszarze powstały wielkie zakłady produkcyjne lub logistyczne (brak powierzchni, ale pola w Lasku nie mają dróg dojazdowych i ich uzbrojenie kosztowało by krocie...) - nie chcę szerzyć "imopsibilismu" ale trudno będzie zwiększyć te wpływy.... (w Luboniu zawsze królował mały biznes i raczej na zasadach PIT niż CIT).

Dwa, 80km w Swarzędzu, a ile z tego to drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i dojazdy do nich?

Kwestia meldowania się nowym mieszkańców czy też płacenia przez nich podatków w Luboniu jest stałym punktem programów od wielu kadencji - wielkich efektów brak. Nie bardzo wyobrażam sobie zmianę podatków na bardziej preferencyjne bo wtedy chyba wcale by ich nie było a to skończy się napływem jeszcze większej liczby "spiochów" do miasta. Chyba, że uzależnimy stopę preferencji o lat bycia mieszkańcem gminy (jest ZA, mieszkam tu od urodzenia:).

Mówi Pan, że jest coś winien Luboniowi.... ale za co? - cóż to miasto dla Pana zrobiło, że chce Pan "poświęcić życie dla budowy jego świetności...."

Pozdrawiam,
F.R.

Autobusy dla dzieci i młodzieży szkolnej powinny być bezpłatne na terenie Lubonia i Poznania

A dlaczego tak Pani uważa? Moje dzieci, zameldowane w Luboniu, jeżdżą do szkoły w Poznaniu i wcale nie uważam, że ich bilety powinny być za darmo.

Niektóre osoby mające dzieci mogą nie być tak zamożne aby było ich stać na bilety aby ich dzieci mogły jeździć do szkół autobusem.

starczy budowy bloków w luboniu ,wiecej terenów zielonych ,boiska,miasto jest przeludnione blok na bloku

Zgodzę się więcej terenow zielonych,zrobić drogi wreszcie, a nie na koniec kadencji na szybko po lecie utwardzac drogę, bo za chwilę będą znowu poprawki robione, i kto znowu poniesie koszta. Miasto czyli my podatnicy. Skupmy się na potrzebach naszego miasta A nie na nazwiskach kto ,kiedy i gdzie, my potrzebujemy w Luboniu zarządzania,a tu jest problem, przykre Ale prawdziwe.

I osoba, która pracowała dla dewelopera (sam Pan Bodler się do tego przyznał) ma zatrzymać budowę bloków? Toż w to małe dziecko nawet nie uwierzy..

Nie żebym coś miał do kandydata, ale chciałbym wyjaśnic czy to tak od urodzenia, czy po żonie?
W moich kręgach facetom zwykle wystarcza jedno nazwisko, ale jestem tolerancyjny.

Czy w Luboniu nie ma już mądrych ludzi na stanowisko burmistrza?

Z pewnością w Luboniu jest sporo mądrych ludzi ale Ci mądrzy w życiu nie będą startować na takie stanowisko!

Dawno nie widziałem tak spójnej i merytorycznej odpowiedzi na konkretne pytanie. Słabo Pana znam, ale ma Pan mój głos. Daję Panu szansę, mam nadzieję, że nas Pan nie zawiedzie!

Luboń jednym z najbardziej zaludnionych miast Polski

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl