Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Retro Show w Szreniawie

W niedzielę 16 września 2018 roku w godzinach od 10.00 do 17.00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się kolejna edycja plenerowej imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show. Jest to już trzynasta impreza z tej serii i kolejna propozycja na spędzenie ciekawej niedzieli w Muzeum.

Zapraszamy zwiedzających na pole muzealne, gdzie z cyklu dorocznych prac rolniczych przedstawimy orkę zaprzęgiem wolim pod oziminy. Na odpowiednio przygotowanej roli siewca zaprezentuje najstarszy sposób siewu z płachty, tzw. łoktuszy.

W programie imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show przewidujemy pokazy związane z zagospodarowaniem i konserwowaniem płodów rolnych. Będzie więc pasteryzacja kompotów oraz kiszenie ogórków i kapusty. Atrakcją pokazów będzie odtworzenie tradycyjnej metody jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Tak produkowana od 100 lat w regionie świętokrzyskim „śliwka szydłowska” obecnie została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.

Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać lokomobilę – „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Będą mogły pobawić się miniaturami maszyn rolniczych lub wyżyć się plastycznie. Zapraszamy również najmłodszych do uczestnictwa w warsztatach wikliniarskich.

Podobnie jak w latach ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście, szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.

W tym roku imprezie towarzyszyć będą: Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny – (15-16 września) obchody 20-lecia powstania Towarzystwa Hipolita Cegielskiego.

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Magazynier
 • Dam pracę
  Operator produkcji
 • Inne
  Znaleziono naszyjnik
 • Dam pracę
  Kierowca kat.B w transporcie międzynarodowym
 • Dam pracę
  Ekspedientka w Cukierni/Kawiarni/Lodziarni Sweety 2GO
 • Inne
  Zaginął kot
 • Inne
  Zaginął york
 • Inne
  Zaginął york