Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Luboń znów "pływa"

Jak informują nas Czytelnicy (przesłali do naszej redakcji zdjęcia i filmiki) kilka minut deszczu spowodowało ponowne zalanie najbardziej newralgicznych miejsc w mieście. Po raz kolejny w mgnieniu oka pojawiło się dużo wody na ulicy Dworcowej, Fabrycznej, Konarzewskiego i Okrzei. W internecie znów pojawiły się filmiki mieszkańców z zalanych ulic. Po raz kolejny pytają się oni czy za każdym razem po opadach w naszym mieście ulice muszą być zalewane? Dlaczego przez tyle lat nikt nie potrafi poradzić sobie z tym problemem?

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Przynajmniej się coś dzieje w smutnym Luboniu no i mamy wreszcie małe kąpielisko! W mieście (znacznie wiekszym od Lubonia) z którego pochodzę na naszej ulicy po letnich burzach połaczonych z ulewami woda sięgała do kolan i utrzymywała się parę godzin !Przychodziły dzieciaki z całej okolicy i najodważniejsi pływali "po warszawsku".To dopiero były fajne i wesołe czasy!

Regaty czas urządzać w Luboniu, akwen jest, głębokość znana, prognozy w miarę dokładne.
Mam tylko pytanie do filmików kręconych telefonem komórkowym w pozycji pionowej: czy w domu też telewizor panoramiczny LCD ludzie też wieszają ekranem pionowo (góra dół - krótsze boki telewizora, w pionie dłuższe boki telewizora) ?

Nagrywałem poziomo
Omyłkowo ustawione 16;9

Pozdro

Nasz urząd jest tak zapracowany, że nie ma czasu zająć się taką drobnostką. Luboń pod względem infrastruktury drogowej jest gdzieś... na poziomie czeczeńskiej wsi. Wszędzie dziury, brak asfaltu na sporej ilości dróg, zalane ulice w okolicy dworca PKP przy nieco większych opadach, zalane przejście do dworca, zalany wiadukt kolejowy na Powstańców WLKP... Oczywiście nie da się wszystkiego zrobić w rok czy dwa, ale... w Luboniu nie robimy się w tym kierunku absolutnie NIC od wielu, wielu lat.

tak żeby Ci zobrazować sytuację, bo najwyraźniej nie masz pojęcia o czym piszesz. Jeśli opad jest np na 1km2 o częstotliwości 30 l/m2 w ciągu 2h np.
To na tym obszarze masz 30 000 m3 wody- taki basenik 50m x 60 m x 10 m. Wchłanialność betonowej pustyni z terenami zielonymi nie będzie większa niż 20%- ciągle masz 24 000 m3 wody do odprowadzenia. Teren nie jest idealnie płaski, z wyżej położonych szybciej spływa, bo to grawitacyjnie działa, kanalizacja musi odprowadzić tą wodę- technicznie niemożliwe.
Zawężając obszar do wiaduktu kolejowego - i opad na powierzchni 100m x 100m = 10 000m2 x 0,03 m = 300m3 - 20% = 240m3 ci spływa pod wiadkut. Pompa może ma wydajność np 100 m3/h - w ciagu 2h odporwadzi 200 a zostaje 40 o ktore tak placzesz, tyle ze zazwyczaj do 1h po ulewie nie ma nic tam.
Zawsze zastosowana pompa bedzie mniejsza niż możliwy opad który może się wydarzyć. Jedynie chyba zbiorniki retencyjne odbierające wode. A przy PKP skala jest dużo większa

Kogo obchodzą Twoje przeliczenia? Może nie rozumiesz o co chodzi - deszcze padały, padają i będą padały ale wcześniej nigdy nie było problemu zalewania (mówię o krzyżówce Fabryczna/Dworcowa). Niech się wszystko rozbudowuje, niech milion ludzi się nazjeżdża do Lubonia ale za tym niech idzie infrastruktura! Takie trudne do zrozumienia? Dodatkowo - krzyżówka F/D jest zalewana dopiero od momentu wybudowania kanalizacji - "inżynier" odbierający ta robotę powinien dawno siedzieć, albo wybierać wodę wiaderkiem za karę.

bo ja pamiętam że zawsze był tam problem, tyle że może ciut mniejszy- ponieważ dużo mniej betonu było wokół i ziemia wiecej przyjmowała. teraz masz sytuacje odwrotną sam beton i z pewnością u ciebie na placu też beton. naczynia odprowadzające są za małe aby w jednostce czasu taką ilość wody przetłoczyć. no chyba że wkopią rury tam na odcinku 2m to problemu nie będzie. Po torami chyba 6 lat już walczą i są blisko.

Mnie też nie obchodzą wyliczanki. Ktoś za to wziął kasę (inżynierek zwracaj kasę), ktoś (burmistrzka) pozwolił na taką fuszerę.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca- wypełnianie ankiet
 • Dam pracę
  Sprzedawca w butiku Kazar Factory Poznań
 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu