Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży po zakończeniu roku szkolnego

W czerwcu 2013 roku rozpoczęła się współpraca między – wówczas jeszcze – Gimnazjum nr 1 (obecnie Szkołą Podstawową nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu) a szkołą Maria-Ward-Schulen z Bambergu (Frankonia). „Luboń – Bamberg. Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość” to hasło, które przyświeca realizowanemu w tym roku projektowi wymiany uczniowskiej. W kwietniu 2018 roku nasza 15-osobowa grupa odwiedziła Bamberg, cieszyła się tam gościnnością rodzin i ciekawie spędziła wspólny czas. Teraz oczekujemy na rewizytę. Goście przyjadą do nas 23 czerwca i pozostaną przez cały tydzień w polskich rodzinach. Głównym językiem wymiany jest angielski, ale takie spotkanie daje również okazję do komunikowania się w języku niemieckim. W programie mamy zaplanowane spotkania z panią Burmistrz Miasta Luboń Małgorzatą Machalską oraz panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Grażyną Leciej Aktywnie spędzimy też czas, zwiedzając Luboń, Puszczykowo oraz oczywiście Poznań. Naszym gościom pokażemy między innymi Stary Rynek, Ostrów Tumski oraz Muzeum Bambrów. To właśnie z okolic Bambergu w roku 1719 przybyli do Lubonia na zaproszenie władz Poznania pierwsi osadnicy. Niemieccy chłopi wyznania rzymskokatolickiego mieli zasiedlić opuszczone wsie, które zostały zniszczone przez wojnę oraz epidemię cholery. Wraz z uczniami z Bambergu szukamy wspólnych korzeni, aby łatwiej było budować wspólną przyszłość.
Projekt „Luboń - Bamberg. Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość” już po raz kolejny jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która ma status organizacji międzynarodowej, a środki na jej działalność pochodzą ze składek rządów Polski i Niemiec.
Nie można też zapominać, że projekt może być realizowany dzięki zaangażowaniu rodziców, młodzieży i nauczycieli. Międzynarodowe spotkania młodzieży otwierają nowe perspektywy, o czym uczniowie SP nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu już wielokrotnie mieli okazję się przekonać.

Jolanta Czajka - Łapaj

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Przedstawiciel handlowy - Wielkopolskie
 • Inne
  Czasowa opieka nad pieskiem
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znaleziono iPhone
 • Inne
  Skradziono rower
 • Inne
  Ukradziono rower