Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Niebezpieczne przejście dla pieszych na ulicy Krętej - list do redakcji [odpowiedź z UML]

W maju br. do naszej redakcji napisała pani Małgorzata, która zwróciła uwagę niebezpieczne przejście dla pieszych jakie znajduje się na ulicy Krętej.

W związku z niebezpiecznym przejściem dla pieszych pod wiaduktem w ulicy Krętej w Luboniu, chciałabym prosić o interwencję w tej sprawie. Kierowcy poruszający się ulicą Krętą w Luboniu w kierunku Łęczycy nie mają możliwości ocenienia, czy na przejściu dla pieszych za wiaduktem w ulicy Krętej nie pojawił się pieszy. Pieszy natomiast nie ma żadnej możliwości ocenienia, z uwagi na wyprofilowanie jezdni i krawężnika, czy spod wiaduktu nie wyjedzie, na ogół rozpędzony, samochód, prowadzony przez ignorującego oznakowanie kierowcę. Niestety żaden z urzędów nie zajął się istniejącym problemem. Na załączonych zdjęciach przedstawiam obecną sytuację, tj. pieszy zbliża się do przedmiotowego przejścia dla pieszych, a pole widzenia uniemożliwia mu całkowicie ocenę, czy wejście na przejście dla pieszych jest bezpieczne, a nie będzie skutkowało np. potrąceniem. Być może rozwiązaniem tej sytuacji byłoby usytuowanie odrębnego przejścia dla pieszych w nasypie kolejowym - napisała pani Małgorzata.

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy dwa dni temu. 

W odpowiedzi na wniosek w sprawie bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy ulicy Krętej informuję, że w lutym br. na ulicy Krętej obyła się wizja lokalna, w której udział wzięli przedstawiciele Miasta oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Strony zgodnie stwierdziły, że przejście dla pieszych w tym miejscu wymaga wprowadzenia dodatkowego oznakowania. Jednakże po zakończeniu prac modernizacyjnych przez PKP PLK powstała infrastruktura nie została w żaden sposób przekazania Miastu Luboń, ani Wielkopolskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich. W celu wprowadzenia zmian w organizacji ruchu (w zakresie dróg administrowanych przez Miasto Luboń) konieczne jest sporządzenie projektu oraz otrzymanie zatwierdzenia ze strony Starostwa Powiatowego. Niestety w przypadku tego odcinka ulicy Krętej, Miasto Luboń nie jest zarządcą drogi, wobec czego nie może przystąpić do procedury zmiany organizacji ruchu.

Z informacji uzyskanej w PKP PLK, Spółka przygotowuje się do przekazania infrastruktury powstałej w ramach modernizacji linii kolejowej E-59 Poznań - Wrocław. W przypadku przejęcia przez Miasto w zarząd omawianego odcinka ulicy Krętej, bezzwłocznie podejmiemy działania w celu poprawy bezpieczeństwa na ww. przejściu dla pieszych.

UML

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Dopisałbym brak lustra dla zjeżdżających Kretą które zostało zdemontowane podczas remontu. Teraz to lekka loteria bo nie widać nadjeżdżających od strony Puszczykowa.

Zgadzam się całkowicie. Jadąc z Lubonia można tylko bawić się w wyliczankę albo spróbować wykształcić w sobie jasnowidzenie, bo nie ma żadnej możliwości, żeby realnie zobaczyć, czy coś jedzie od strony Łęczycy. Już nie raz bym się przetarła lusterkami, bo zauważyłam że kierowcy na pierwszeństwie chyba totalnie tracą wyrozumiałość...

.

.

Człowieku. To jak Ty jeździłes jak była stara droga. Jak przyjeżdżali tam 20 aut na minutę?
Teraz prawie wszyscy jeżdżą góra A Ty nie potrafisz ocenić kto ma pierwszeństwo? I czy można jechać.
Jakoś wcześniej przez 44 lata jak tam jeździłam to patrząc Twoim okiem co dziennie powinno by po kilka dzwonków. A wiesz mi wcale tak nie było...

możesz wyjaśnić ten bełkot?

A tak na marginesie to znam odpowiedź z urzędu: inwestycja PKP i nic nie możemy ale będziemy monitować :)

Jasnowidz ;-)

a w ogóle to mam nadzieję że miasto zanim przejmie ulicę to dopilnuje żeby wróciło np. lustro o którym pisałem a było wcześniej

Tak samo z samochodami z jednej jak i drugiej strony trudno ocenić czy jedzie ktoś z naprzeciwka. Niektórzy zwolniaja ale niektórzy nie. Przydało by się jakieś lustro albo coś co by pomogło ocenić sytuację. Wiadomo że są znaki jednak jadąc z Łęczycy na Luboń żeby ocenić czy coś jedzie musisz wjechać pod wiadukt bo jednak widoczność jest słaba tak samo jadąc z lubonia w stronę Łęczycy.

UM znajdzie rozwiązanie ... zamykamy przejazd pod wiaduktem.

Wystarczą światła z dwóch stron wiaduktu dla samochodów i przycisk przy przejściu. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdzało się m.in. w Gnieźnie pod tzw. "trzema mostami" (tak jestem "słoikiem" od 14 lat ;-) ). Bo na poszerzenie przejazdu pod wiaduktem nie ma co liczyć.

Dokładnie. Nie marudzcie. Tylko jeździjcie ostrozniej. Bo wiadukt miał być zamknięty. Bo po to między innymi wybudowali nowy wiadukt. I jak będziemy narzekać to w końcu stary zamkną. Albo zrobią tak że tylko Pani z pierwszego domu na ul.poznanskiej będzie mogła pod nim przejechać. I tyle.

Odpowiedź Burmistrzyni, to typowa spychologia. Wiemy, że nic nie możemy zrobić. Czy trzeba wypadku, żeby poprawić sytuację. Może trzeba wymóc zmiany na PKP PLK?!

Ja niestety miałem tam wypadek 2 tygodnie po otwarciu , pan zjeżdżający nie wyhamował chociaż ja się zatrzymałem w wjechał w mój przód , policja przyjechała orzekła winę niestety samochodu z przeciwka niestety kierujący stwierdził że to nie jego wina i sprawa skończyła się w sądzie za 2 tygodnie rozparawa.

Nie denerwuj sie Kolego. Przecież jadący z góry mają czerwoną strzałka. Nawet jeśli się nie zatrzymał to jest jego wina

Policja też tak mówiła dla wszystkich była sprawa jasna do tego pan który uderzył we mnie wpadł w poślizg bo w pierwszych dniach po otwarciu była tam woda która zamieniała się w lodowisko zimą.Dla wszystkich sprawa była jasna niestety dla sprawcy nie 6 miesięcy oczekiwaniu na sprawę sądową i zobaczymy jak to się zakończy 26 czerwca

Uważam że kolejny wypadek na tym przejściu to tylko kwestia czasu. Brak widoczności, brak zainteresowania ze strony Urzędu Miasta Lubonia czy PKP, a w perspektywie zima i oblodzenie tego przejścia, a o skutkach pisze jeden z Komentujących. przykre że nikt nie wykazuje zainteresowania tak ważna sprawa ale i odcięciem tej części Lubonia. Pozostaje tylko wejście na wiadukt albo dojście 500 metrów na pętlę w Łęczycy.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca w Komornikach
 • Dam pracę
  Sklep Intermarche zatrudni
 • Dam pracę
  Zatrudnimy Panie do lekkich prac na produkcji
 • Sprzedam
  Sprzedam pozostałość po ogrodzeniu działki
 • Dam pracę
  Potrzebne kobiety do pracy
 • Dam pracę
  Malarz ~szpachlarz
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Wynajem - szukam
  Poszukuję lokalu biurowego do wynajęcia