Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Jeżdżą jak wariaci! - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji kilka dni temu napisał Czytelnik, który zwrócił uwagę na niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Jachtowej z ulicą 3 Maja.

Skrzyżowanie ulic 3-Maja, Jachtowej, Nad Wartą i Nad Strumykiem. Na tym skrzyżowaniu kierowcy omijający skrzyżowanie przy SP3 jadą jak wariaci! A na tym skrzyżowaniu nie ma nawet pasów przejścia. Dużo dzieci i nie tylko z osiedla tu chodzi do szkoły i czasami aż włosy na ciele się jeżą jak próbują przejść przez drogę. Tu kiedyś dojdzie naprawdę do tragedii - pisze Czytelnik.

Sprawę przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź. 

W odpowiedzi na pytanie czytelnika w sprawie spowolnienia ruchu na ulicy 3 Maja informuję, że według wytycznych przesłanych przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu jako organ odpowiedzialny za Zarządzanie Ruchem na terenie gminnych dróg publicznych „progi zwalniające można stosować tylko w obszarach ruchu uspokojonego na odcinkach dróg, gdzie niezbędne jest uspokojenie ruchu i ograniczenie prędkości np. rejony szkół, ośrodków zdrowia czy gęstej zabudowy mieszkaniowej. Nie dopuszcza się stosowania progów na ulicach stanowiących drogi przelotowe przez miejscowości lub pełniące funkcję zbierającą ruch z osiedlowych dróg poprzecznych”. Ulica 3 Maja ma charakter przelotowy przez Miasto, zbiera również ruch z mniejszych ulicy takich jak Nad Strumykiem czy Jachtowa. Wobec powyższego obecnie nie ma możliwości umieszczenia większej liczby progów zwalniających na ulicy 3 Maja.
Wprowadzone w 2016 roku progi zwalniające w okolicy skrzyżowania ulicy 3 Maja, Rzecznej i Dąbrowskiego zostały zatwierdzone przez Starostwo Powiatowe już w 2015 roku, przed wprowadzeniem obostrzeń w tym zakresie (7 listopada 2016 roku). Dodatkowo konieczność uspokojenie ruchu w okolicy tego skrzyżowania wynikała z zajęć wychowania fizycznego prowadzonych na stadionie przy ulicy Rzecznej (konieczność dojścia dzieci z SP 3) oraz interwencji Komendy Miejskiej Policji w Poznania, która to na podstawie wizji lokalnej określiła w/w skrzyżowanie jako szczególnie niebezpieczne.

UML

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

To miejsce to element ulubionego objazdu skrzyżowania przy G1 - rano trzeba tam czasem odstać swoje, jeśli jak raz 2-3 auta czekają na lewoskręt. Zasadniczo, jeśli mieszkańcy chcą spokoju, to sugeruję dyskusję wokół uspokojenia ruchu w całym ciągu ulicy.
Swoją drogą F-16 ostatnio też 'dają w palnik'...

 

Na ul. Poprzecznej nie jest lepiej. Ruch jak na autostradzie. Prędkość rozwijana ile się da. Ulica wąska gdy mijają się dwa samochody mogą lusterkiem zawadzić idącego chodnikiem. Nie wspomnę o tym ze od niedawna jest to trasa autobusu który nie może wyrobić zakrętu na skrzyżowaniu ul. Poprzecznej z ul. Wojska Polskiego. Ta drogą uczęszczają dzieci do szkoły Podstawowej nr 5. Jest to droga bardzo niebezpieczna brak barierek wzdłuż chodnika,nie wspomnę o braku garbów na ul. Poprzecznej.

Moim zdaniem na wysokości hotelu robotniczego oraz przed i za skrętem w ul.Jachtową potrzebne są pilnie "garby "zwalniające ale z prawdziwego zdarzenia.To co zrobiona na 3 Maja do tej pory(niby garby ale 50 można jechać) to przykład niekompetencji niby miejscowych fachowców od ruchu!

Mieszkam na Jachtowej i o ile bliski kontakt z F16 to świadomy wybór, tak Ci "kierowcy" na 3 maja już niekoniecznie. Wielokrotnie zdarzało mi sie ze jakis cwaniaczek chcial mbie jeszcze na samym skrzyżowaniu na zakręcie wyprzedzić, bo mu sie spieszy...
Też jestem za dodatkowymi spowalniaczami, tak żeby przestało sie opłacać tedy omijać korek...

lotnisko przenies,a ulice zamnkanac nie bedzie problemow, ludzie zastanówcie sie troszke wszystko widzicie u kogos u siebie jak zwykle nic ciekawe jak wy jezdzicie, wszedzie tak przepisowo? tezm ieszkam na tej ulicy powiedzialbym w najgorszym miejscu bo praktycznie na samej ulicy bez ogrodka,i jakos zyje nie narzekam.20 lat temu dzieciaki graly w pilke na tej ulicy, ale czasy sie zmieniaja i wszystko w kolo wiec trzeba na niektore rzeczy przymknac troszke oko.

Lepie zapobiegać jak leczyć. Pytanie co robi policja. Gdyby byli aktywni nie byłoby problemu. Przy braku prewencji nawet najsurowsze kary są nieskuteczne

Potwierdzam niestety że ulica ta należy do bardzo niebezpiecznych .Kierowcy wciskajacy pedał gazu na max i zero reakcji jakichkolwiek służb. Pomiędzy tym dzieci i matki z wozkami liczące na łut szczęścia żeby tylko udało się przejść. Czas naprawdę coś z tym zrobić! !!!Halo władza! !!

Ok

Problemu zwiększonego ruchu nie da się rozwiązać przeszkodami drogowymi np koło S5 prędkości są cały czas takie same. Garby nic nie dają, zwiększają tylko hałas. Zastanowić się warto nad wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego w mieście jednocześnie z likwidacja świateł na skrzyżowaniach, które tamuja ruch i tworzą korki. Takie rozwiązania są w całej Europie. Może takie rozwiązanie ograniczy ruch prubujacych omijać korki i główne arterie drogami osiedlowymi. Pytanie czy starostwo powiatowe na to pozwoli, pewnie nie.

Aleś wypisał tutaj mądrości!Jestem pod wrażeniem!, no i ten wyraz"prubujacych"-jakie szkoły kończyłeś?

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  PRACA W LUBONIU
 • Dam pracę
  Praca dla nauczycieli w klasach 4-6
 • Inne
  zaginął piesek
 • Inne
  Znaleziono
 • Dam pracę
  Opieka z zamieszkaniem u osoby starszej min 1600 GBP netto-miesiąc
 • Dam pracę
  Praca dla pomocy aptecznej
 • Dam pracę
  Zbrojarz do pracy w prefabrykatach
 • Dam pracę
  Technik ds. utrzymania ruchu