Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nocne loty F16 - list do redakcji [odpowiedź z UML]

W maju 2018 roku do naszej redakcji wpłynął list dotyczący lotów samolotów F16. Ten temat był już nie jeden raz poruszany na łamach naszej gazety. Artykuły pojawiają się już od kilku lat http://e-lubon.pl/news/2015-08-29/monitoring-i-loty-f16-list-do-redakcji-9657, http://e-lubon.pl/news/2015-09-13/loty-f16-list-do-redakcji-odpowiedz-z-uml-9741 http://e-lubon.pl/news/2017-06-16/loty-f16-nad-luboniem-list-do-redakcji-12704 to tylko dwa artykuły z 2015 roku i jeden z zeszłego roku.

Nie wiem czy to tylko mi przeszkadza ale mam już drugą noc nieprzespaną, bo jakiś dowódca w Krzesinach (?) wpadł na pomysł wysłania samolotów F-16 aby sobie polatały nad Luboniem w godz. 23-24. Nie wiem o co chodzi ale łomot zaczyna się po godz. 23, a kończy przed 24. I to wystarczy aby wybudzić ludzi i załatwić im kolejne godziny bez snu. A rano trzeba do pracy... Niech sobie latają ale w dzień! Czy można coś z tym zrobić? - pyta nasz Czytelnik.

Poniżej zamieszczamy wypowiedź Burmistrz Małgorzaty Machalskiej. 

Szanowni Państwo,

Biorąc pod uwagę liczne pytania ze strony mieszkańców dotyczące hałasu powodowanego przez samoloty F-16, chciałabym poinformować, że w mieście Luboń ciągłe pomiary hałasu generowanego przez samoloty F-16 prowadzone były, zgodnie z decyzją organu ochrony środowiska - Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie przez okres 1 roku, tj. 01.07.2015 - 01.07.2016. W ramach monitoringu środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadza cyklicznie pomiary hałasu generowanego przez samoloty F-16. Wyniki jednoznacznie wskazują na występujące w mieście Luboń przekroczenia dopuszczalnego hałasu, jednak ciągłe odwołania i zaskarżania przez wojsko decyzji administracyjnych zmierzających do utworzenia stref ograniczonego użytkowania (na podstawie których istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od wojska za m.in. konieczność zastosowania rozwiązań ograniczających hałas), skutkują brakiem stref ograniczonego użytkowania.

Biorąc pod uwagę narastającą uciążliwość spowodowaną sąsiedztwem z lotniskiem Poznań - Krzesiny, w dniu 5 lipca spotkałam się z dowódcą 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, na którym wskazałam na narastającą uciążliwość spowodowaną sąsiedztwem z lotniskiem wojskowym Poznań - Krzesiny. Na spotkaniu omówiono możliwości ograniczenia hałasu nad miastem Luboń generowanego przez samoloty F-16 oraz rozmawiano na temat stref ograniczonego użytkowania. Ze strony miasta zaproponowano zmianę tras odlotowych i dolotowych tak, aby w zasięgu oddziaływania znajdowała się jak najmniejsza ilość mieszkańców, zaproponowano maksymalne ograniczenie operacji lotniczych w porze wieczornej oraz nocnej , a także w okresie letnim. Omówiono jedno z rozwiązań redukcji hałasu, którym jest optymalizacja profili wznoszenia, czyli dobór odpowiedniego kąta wznoszenia przy starcie i podejścia do lądowania, co może mieć wpływ na redukcję hałasu.

Dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Pułkownik Rafał Zadencki wskazał na zależność lotów F-16 od ruchu lotnictwa cywilnego, którymi kieruje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, tym samym brak możliwości wyznaczania przez dowództwo lotniska tras odlotowych i dolotowych do lotniska, uwzględniając oczekiwania Lubonia w tym zakresie. Na fakt, iż w stronę Lubonia odbywa się więcej startów, które generują większy hałas, aniżeli lądowania, ma wpływ przewaga wiatrów zachodnich i konieczność startów, jak i lądowań w kierunku pod wiatr, z uwagi na długość pasa startowego Dowódca przedstawił procedury związane z wykonywaniem przelotów dziennych oraz obowiązkowych nocnych przelotów. Wskazał na konieczność wykonywania przez każdego z pilotów cyklicznych lotów nocnych – nie rzadziej niż co 30 dni, w celu utrzymania licencji pilota, stąd brak możliwości przeniesienia lotów nocnych wyłącznie na okres jesień-zima. Pan Pułkownik wyjaśnił, że dowództwo lotniska bierze pod uwagę konieczność minimalizacji hałasu generowanego przez samoloty i stosuje profile wznoszenia skutkujące maksymalnie szybkim osiągnięciem przez samolot odpowiedniej wysokości, tak aby nas Luboniem znajdować się już na odpowiedniej (wskazanej) wysokości. Pan Pułkownik wskazał, że na zwiększenie uciążliwości ze strony samolotów wojskowych występującą w okresie maj-czerwiec br. miało wpływ kilka czynników. W drugiej połowie maja na terenie lotniska w Krzesinach odbywały się po raz pierwszy w Polsce międzynarodowe ćwiczenia NATO „Tiger meet 2018”. Dodatkowo w Krzesinach stacjonują samoloty z lotniska w Łasku (które jest obecnie modernizowane), a narzucony wojsku wzmożony plan ćwiczeń spowodował zwiększoną uciążliwość w tym okresie. Nadplanowe loty zostały zakończone z upływem miesiąca czerwca i Dowódca zapewnił, że podobna uciążliwość ze strony lotniska, choć niezależna od pilotów, nie powinna wystąpić w przeciągu kilku lat.

Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Denerwują mnie te marudy, które przeprowadziły się w ostatnich latach do lubońskiego blokowiska, a wydaje im się, że wykupili całe miasto i okolice i mogą zarządzać przestrzenią nieba także... Ludzie, opamiętajcie się. Oczywiście piloci będą ćwiczyć tylko w dzień a jak wybuchnie konflikt w nocy, to staną i powiedzą, że nie lecą, bo po ciemku nie potrafią. Kup sobie, kobieto, zatyczki do uszu, jak masz taki lekki sen i nie narzekaj :)

też uważam że do Lubonia powprowadzały się same ględy co im wszystko przeszkadza. śmierdzi z kominów, kałuże na ulicach i brak kostki na chodnikach teraz samoloty. A jak dojdzie do jakiegoś konfliktu to wam piloci powiedzą ;;;; nie obroniliśmy was bo umiemy latać tylko w południee, a atak był w nocy. Ludzie walnijcie się w mózg, wojsko musi się szkolić i nie ma odwołania. Jak nie możesz kobieto spać to zrób sobie porządki w mieszkaniu, albo wsać podpaski do uszu........

Denerwują mnie te marudy, które przeprowadziły się w ostatnich latach do lubońskiego blokowiska, a wydaje im się, że wykupili całe miasto i okolice i mogą zarządzać przestrzenią nieba także... Ludzie, opamiętajcie się. Oczywiście piloci będą ćwiczyć tylko w dzień a jak wybuchnie konflikt w nocy, to staną i powiedzą, że nie lecą, bo po ciemku nie potrafią. Kup sobie, kobieto, zatyczki do uszu, jak masz taki lekki sen i nie narzekaj :)

Latać powinni w nocy, bo muszą ćwiczyć wiadomo. Ale osoba pisząca list nie pisała nic, ze mieszka w blokowisku, tak na marginesie ;)

wszędzie po Luboniu zozpanoszyły się jakieś marudy co im wszystko przeszkadza, wyprowadzcie się gdzieś nie ma hałasu ani smogu czyli głęboko w lasy, i będzie spokój

Czy mógłby ktoś kompetentny wyjaśnić dlaczego myśliwce notorycznie startują na Luboń i Lądują też z Lubonia?Teoria o starcie pod wiatr owszem ale dlaczego lądują z wiatrem?A co będzie jak nieprzyjaciel zaatakuje od wschodu (od strony Robakowa) a piloci ćwiczą starty na zachód - na Luboń?Nie zauważyłem żeby przy wietrze wschodnim startowali na Robakowa-tzn.na wschód -pod wiatr!

Szanowany kolego odpowiedź na twe pytanie jest prosta ,poprostu tak usytuowana i zbudowana jest płyta lotniska nie jest zrobiona na tzw krzyż tylko dwa dlugie pasy startowe, glowny i pomocniczy a dzisiejsze myśliwce mają tak silnie turbinyvi silniki ze start pod czy z wiatrem jest bez znaczenia a po ewentualnym ataku mysliwiec w kilkanascie sek. Wzbija sie i wybiera kierunek i cel tak że tyle pozdrawiam i mam nadzieje ze pomoglem

To tym bardziej nie rozumiem dlaczego "Efy' startują na gęsto zabudowane Luboń,Świerczewo i Skórzewo a nie na Robakowo (na wschód) gdzie diabeł mówi dobranoc!Niektóre podchodząc do lądowania przelatują 100m nad blokami Warta Park w których mieszkają setki ludzi!Czy samoloty są w 100% pewne i bezpieczne?Niech każdy sobie sam odpowie wspominając niedawne tragiczne wydarzenia sprzed ośmiu lat z udziałem najlepszych z najlepszych pilotów i mam nadzieję równie starannie serwisowanego sprzętu latającego!

W Robakowie to laduja casy. F 16 tez cwicza :)

Ty, maruda, jak wybuchnie konflikt to w mniej niz 15 minut nasze sily powietrzne beda uziemione. Zamiast tych prehistorycznych f16 powinnismy miec kilkadziesiat smiglowcow bojowych. Lepiej by sie sprawdzily przy topografii Polski no i nie raz pomoglyby cywilom np przy powodziach.

F16

Sam maruderze mieszkam tu od urodzenia i również mi przeszkadzają , tym bardziej po 23.00 w Stanach i w innych cywilizowanych miastach lotniska są usytuowane z dala od konglomeracji miejskich jak chcą sobie latać w nocy to niech lecą nad Warszawką.A jak będzie konflikt to nawet nie zdążą wystartować Historia ciebie nic nie nauczyła.

...

Kolejny geniusz, trzeba było zamieszkać gdzie indziej a nie w okolicach lotniska wojskowego. Piloci w nocy widocznie też muszą ćwiczyć, poza tym loty nocne są bardzo sporadyczne. Proponuję się wyprowadzić na jakąś głęboką wieś a nie głupoty pisać!!!

He he zgadza sie, w pełni popieram :). Jak nie pasuje to ze latają to czas sie wyprowadzić, a nie zrzędzić. Najwyraźniej nikomu innemu to nie przeszkadza, kazdy wie ze ćwiczyć musza o kazdej porze.

List bez sensu...kiedy przeprowadzalam się do Lubonia nie wiedzialam że hałas jest tak duży. Mieszkam w Luboniu 5 lat i już wcale tego nie słyszę.
Poza tym, muszą się szkolić w każdych warunkach. Zaatakują nas kiedyś w nocy a piloci powiedzą "ale ja nie umię" ;)

Popieram!

Po 23 wracają z lotów zwyczajnie. Ciekawie będzie w przyszłym tygodniu bo zaczyna się Tiger Meet. Będzie co oglądać. A tak na marginesie zauważyliście że zniknęło forum?

Aby z chałasem było po równo proponuje aby samoloty zaraz po starcie mijając WARTE jeden skręcał w prawo, drugi w lewo trzeci leciał prosto i będzie OK Ten skręcający w prawo powinien lecieć nad ulicą Niepodległości nad UW i Sztabem Lotnictwa na dopalaczach.

Ja nie z pretensją do pilotów, którzy wykonują swoją pracę. Po co duraki kupowali samoloty, jeśli nie mamy obrony przeciwlotniczej? To tak jakby chłop bezrolny kupował maszyny zamiast pola.
Ruskie mogą to wszystko zniszczyc, bez poderwania jednego samolotu w górę.
Podobny kretyn zadecydował o lokalizacji bazy. Co z wyznaczeniem strefy, czy są jakieś postępy?

Chałas pisze się przez samo h!Co nie zmienia faktu, że się z Toba zgadzam!Z tymi dopalaczami to tak jak z młodymi kierowcami!Im większy matoł tym więcej dodaje gazu by ludzie patrzyli i podziwiali!

Sloiki na wies do siebie z powrotem nie do miata jak wszystko przeszkadza ro ze samoloty lataja , ze sasiad robi grila dym smierdzi , dzieci bo robia halas itp. Proponuje zmieszkac w lesie moze pomoze a jak nie to poczekac na smierc wtedy bedzie wieczna cisza i spokoj

Do jakiego MIASTA??? Luboń wsią był na zawsze zostanie . Prawa miejskie nie zmienią mentalności tego narodu. Co do F16 to mieszkałem na Dębcu pół życia tak tak samo słychać i widać F16 jak tu więc niech autor siary nie robi

Słuchaj koleś twoje Dymbiec też był kiedyś wsią dopóki Poznań go nie wchłonął.To samo w niedalekiej perspektywie stanie sie z Luboniem i zakotwiczy jako dzielnica Poznania.Z tego twojego dymbca pochodzi najwieksza zakała Poznania Jacol haha .Bujaj sie

Mieszkam w Luboniu od urodzenia w okolicach Warty. Rozumiem to, że piloci muszą ćwiczyć ale popieram autora listu. Od paru dni codziennie po 23 latają samoloty, które powoduja ogromny hałas. Mam małe dziecko, które notorycznie sie budzi. Może rozwiazaniem byłoby latanie nieco wyżej lub co któryś dzień. Uważam, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i nie należy go obrażać od marud. Może mieszkacie gdzies dalej,może gorzej słyszycie, ale ja popieram autora bo ma rację-nie da się spac.

nie muszą chyba ćwiczyć codziennie - co więcej można zintensyfikować ćwiczenia 'nocne' w porach roku, kiedy wcześniej zaczyna się robić ciemno 9jesień - wczesna wiosna) - nie będą się wówczas odbywały w porze snu

Źle kombinujesz, ja chodzę na nocki do pracy a w dzień śpię, więc nie życzę sobie, żeby w dzień latali

Raz do roku albo rzadziej sa ćwiczenia na Krzesinach i potrzebne sa wtedy nocne loty. Które i tak trwają do 22 ewentualnie 23 bo sa już i tak skrócone przez takie upierdliwe osoby które na 100% wiedziały ze wprowadzaja się w okolicy LOTNISKA WOJSKOWEGO lub kupowały działki w okolicy. Lotnisko istnieje od bardzo bardzo bardzo dawna i w dawniejszych czasach jeszcze glosniejsze samoloty tam latały. I jakoś ludzie nigdy z tym problemów nie mieli. Więc parę dni lotów po 22 nie jest aż takie uciążliwe na prawdę da się to przeżyć !

Mam gdzies kto i kiedy kupil dzialke. Mieszkam na geanicy poznania z luboniem i tego cholernego grzmotu zniesc nie idzie!

Bez przesady, niecałe 80 lat to nie aż tak "bardzo bardzo bardzo dawno". "W dawniejszych czasach" zarówno Niemcy, którzy zorganizowali to lotnisko jako przyfabryczne dla wytwórni samolotów, jak i polskie lotnictwo nie dysponowały głośniejszymi i bardziej uciążliwymi maszynami. Kłopot jest taki, że przed 80 laty nikt nie wiedział jak będą rozwijały się okoliczne miejscowości oraz technika lotnicza. Myślę więc, że błędem było inwestowanie w Krzesiny jako lotnisko bazę dla F-16. A swoją drogą bardzo lubię patrzeć jak latają nam nad głowami chociaż hałas czasami faktycznie jest uciążliwy.

To jest upierdliwe, ale nie można być aż tak przewrażliwionym! Jednym przeszkadza samolot, innym dzwonek w kościele, a jeszcze innym pociąg, że gwiżdże, gdy dojeżdża do przejazdu... Raz, jak puściłem niechcący głośnego bąka w windzie, to współpodróżujący też spojrzeli na mnie z wyrzutem. A przecież to taki krótkotrwały hałas był... ;) Ludzie! Tu nie puszcza czy koniec świata, miasto żyje, okolica też. Ja mam na taką uciążliwość lekarstwo: rozprężliwe stopery w uszy. Rach, ciach i po kłopocie.

Drodzy narzekacze.
Loty, o których mowa, są to treningi przed Air Show 2018,
które odbędą się 19.05-20.05, także musimy zacisnąć zęby
i jakoś przeżyć jeszcze kolejny tydzień.

dzisiaj też? 24 lipca 22.32

Po cholerę ta jałowa dyskusja? Latali, latają i latać będą czy sobie życzycie czy nie. To są żołnierze i gdzieś ćwiczyć muszą. tak samo pracują jak wy - na nockę czy w ciągu dnia. więc po co się w ogóle irytować i ględzić nie potrzebnie ?

Wg mnie nocne loty mogą ćwiczyć zima, wiosna i jesienią w godzinach 17-21 (gdy już ciemno) i nikomu przeszkadzac nie będą. Wiadomo że lotnisko było, jest i będzie ale hałas jest bardzo upierdliwy - szczególnie latem gdy mamy wieczorami i w nocy otwarte okna. Wojsko powinno też szanować mieszkańców.

A jeśli doszło by np do jakiejś akcji typu wojny to co ?? Najpierw byś rozmawiał i ustalał godzinę ?? To są szkolenia nie kontrolowane !! Tzn śpisz smacznie a tu nagle nad głową bałagan i masz rozkaz do działanie !! Tak jak ty idziesz do pracy kierownik ci daje pracę tak samo tak jest kierownik i daje Komedy szkoleniowe !!! Nigdy tego nie zrozumiecie!!

Samoloty przeszkadzają mieszkańcom !!! A całodobowy hałas od autostrady już nie ?

Ja bym proponowana jeszcze zakazać kursować pociągów bo też robią hałas .Ludzie chcecie jeść ekologiczne jajka ale kury u sąsiada przeszkadzają zdrowe warzywami ale kompost śmierdzi ogarnijcie się i przestańcie wymyślać ręce opadają .A jeszcze trak na marginesie jestem ciekawa ile z tych co im F16 było na pokazach i wtedy było super i nic nie przeszkadzało

Ludzie nie mają innych problemów? Mamy dwójkę dzieci w domu i jakoś im nie przeszkadza hałas spowodowany lotami F-16. Niestety mają taki tor a nie inny i nikt ani nic tego nie zmieni. Przecież w powietrzu lata wiele samolotów czy to służbowych czy pasażerskich. Przecież to też muszą uwzględnić, tak samo jak wiatr i panującą pogodę. Państwo "nowobogaccy" którzy się tu wprowadzili dobrze wiedzieli że miasto znajduje się blisko lotniska. Trzeba było zostać w Poznaniu albo wyprowadzić się do jakiegoś lasu gdzie jest cisza i spokój. Pretensje każdy potrafi mieć i marudzić z byle powodu.... A gdyby była wojna a piloci nie byli by wystarczająco wyszkoleni bo latali by tylko w DZIEŃ to co? Znowu pretensje bo nie miał by kto nas bronić... Chyba że nadal by im przeszkadzał hałas spowodowany spadajacymi bombami na nasze domy... Niektórzy powinni sie trochę zastanowić zanim coś napiszą

Niech Pani Burmistrz co zrobiła w sprawie hałasu przez ostatnie 4 lata.

Ja również, z wielką chęcią, dowiedziałbym się jakie działania zostały podjęte w związku z przekroczeniem norm hałasu. Działania i ich rezultaty. Pozdrawiam.

Pani Burmistrz jest kolejnym lubońskim urzędasem wykiwanym przez wojaków z Krzesin. Chciałbym przypomnieć że kilka lat temu jak wyszedł problem lotów nocnych dowódca bazy zobowiązał się do wykonywania zadań w okresie jesienno-zimowym kiedy wcześniej robi się ciemno. Mnie ciekawi czy gminy będące w obszarze działania bazy podejmują wspólne działania w kwestii stref?

efy

Mam wrażenie podobne do starego libańczyka.
Mnie ciekawi jedna sprawa. Mianowicie, to że są i latają jest dla mnie zrozumiałe, nawet w nocy. Nie mogę zrozumieć jednego. Dlaczego latają nad miastem- kręcą kółka, latają wyżej, niżej, szybciej, wolniej, centralnie nad samym miastem! Czy nie ma wyznaczonych jakichś torów lotu, czyli np. startują i lądują na wysokości autostrady, tak żeby zadania wykonać, ale być jak najmniej uciążliwym i dalej na jakiś poligon. To jest paranoidalne i dziwne, że władze nie potrafią tego wyegzekwować. Zawsze myślałem, że wojsko to służba dla społeczeństwa, a nie odwrotnie.

Strefy załatwiłyby sprawę. Są tory podejścia ale jak idzie na drugi krąg to musi nad nami a że jemu w górze hałas nie przeszkadza no to się bawi.

Bajki o "korytarzach powietrznych" już były, nawet pamiętam była tu publikowana jakaś mapka z podziałem na strefy. Tak samo między bajki można było włożyć historię o tym, że niby wojsko dopłaci do uszczelnienia/ wymiany okien. Władze lubońskie zapowiadały jak to będą walczyć o to, a teraz rączka w rączkę z BAZĄ LOTNICTWA TAKTYCZNEGO, no ale wybory samorządowe się zbliżają, więc się odgrzewa starego kotleta. Nic się nie zmieni.

Jakoś Przeźmierowo poradziło sobie i odszkodowania dostali spore mimo że lotnisko było kiedy dookoła były same pola a Luboń to nasze wojsko ma głeboko gdzieś i jego władze również i tak robią co chcą i jak będą mieli kaprys to całymi nocami na dopalaczach będą latać metr nad dachami i są bezkarni

.

To się wszystko szybko skończy jak któryś F16 kiedyś spadnie na Luboń lub Czapury, a ofiar pewnie nie będzie mało. Wszyscy wówczas przestaną udawać, że problemu nie ma.

Mortimer ma rację. To tylko statystyka- wydarzy się, pytanie tylko kiedy. Lotnisko cywilne, duża aglomeracja, lotnisko wojskowe- mieszanka wybuchowa.
Kotlet odgrzewany, ale mnie cały czas zastanawia logika modernizacji, inwestowania w lotnisko wojskowe usytuowane w obrębie takiej aglomeracji jak Poznań. Najbardziej śmieszy mnie argument: "Lotnisko było pierwsze". I co z tego?! To w minionym systemie wojsko było najważniejsze. Bezradność władz Lubonia, w tej materii, była i jest porażająca.

Wszystko fajnie, Unia, Nato... Tylko że nikt nie powie gdzie nasze efki latają ile osób zabijają. Stany mają w "ćwiczeniach" nasze lotniska obeznane bez konia trojańskiego. Stany nigdy nie były naszym sprzymierzeńcem i nie będą. Polska posłuży jako pionek w grze. Zresztą już to słychać coraz bardziej nad Luboniem tylko jesteśmy za głupi bo nikt nam nic więcej nie powie. A sami nie chcecie pytać i szukać tylko fejsa przeglądacie.

Szanowna Pani Burmistrz jest druga połowa lipca skończyły się ćwiczenia a loty nadal trwają zaczynają się po 22.Piloci jak i dowódca bazy lotniczej kompletnie nie liczą się ani z Pani autorytetem ani z mieszkańcami co widać wyraźnie kiedy samoloty przelatują nad Luboniem niektóre na dopalaczach ciągnąc za sobą smugę ognia i powodując ogromny hałas.
Oględnie mówiąc dowódca bazy lotniczej spławił Panią. Może przecież zakazać lotów na dopalaczach przynajmniej w godzinach nocnych i nie ma tłumaczenia że tak trzeba skoro jedni latają z a inni bez dopalaczy.Może również ograniczyć godziny i ilość lotów oraz korytarz tylko jak sądzę " nie będzie jakaś baba rozkazywała wielkiemu pilotowi i oficerowi
Ja jej pokaże kto tu rządzi"
Pani Burmistrz niech Pani nie pozwoli jakiemuś oficerkowi się spławiać niech Pani udowodni że wreszcie Luboń ma burmistrza z j..mi.

W tej sprawie UML zachowuje się jak mały psiaczek. Obszczekue przechodnia by się pokazać pańci, a przechodzień ma go w poważaniu i idzie dalej.

100% zgoda. P. Burmistrz jest żenująco bezradna. Pan wielki wojskowy zrobił sobie jaja z p. burmistrz- pokazał, że nie liczy się z nikim i z niczym. Nie ma Pani mojego głosu. Nawet nie ma Pani odwagi wypowiedzieć się na ten temat. Kpina i tyle.

A co może zrobić Burmistrz Lubonia czy Prezydent Poznania w takiej sprawie? Jak mają rządzić dowódcą bazy? W takiej sprawie nawet posłowie czy to PiS czy PO niewiele mogą. Ale zawsze można się w tej sprawie zwrócić do biura poselskiego PiS - u. Było przecież kiedyś w Luboniu, na Leśmiana chyba.

To dowódca bazy jest Bogiem ? Ma chyba dowódców nad sobą.Jeśli im wszystko wolno to może niech sobie postrzelają jeszcze do nas tak dla kaprysu.Jako burmistrz czy prezydent dużego w końcu miasta ma wiele dróg protestu w sprawie zakłócania spokoju mieszkańców- trzeba chcieć.Można znaleźć kompromis.Wiadomo że muszą ćwiczyć i latać w różnych warunkach ale można to zorganizować w taki sposób aby było najmniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.Bo w tej chwili wygląda jakby było wręcz odwrotnie.

Polecam dyżur poselski, przejdź się. Usłyszysz co jest realne. PiS rządzi i wszystko może.

Czy jest tu ktoś kto może się wypowiedzieć fachowo o wpływ niemalże codziennych przelotów F16 na rekordową suszę w naszym obszarze. Rekordową na skalę kraju.

przeciez one nie przeszkadzaja no moze niektorym ktorzy otrzymali odszkodowania, reszta sie nie liczy bo przeciez nie ma halasum jaki dopalacz tym bardziejw nocy o czym wy gadacie? Nikt nikogo na sile nie trzyma zawsze mozna sie wyprowadzic heheheheee

Mamy koniec lipca a oni nadal latają przecież to jakaś paranoja. Jest gdzieś jakiś grafik tych nocnych lotów?

To jest upierdliwe, ale nie można być aż tak przewrażliwionym! Jednym przeszkadza samolot, innym dzwonek w kościele, a jeszcze innym pociąg, że gwiżdże, gdy dojeżdża do przejazdu... Raz, jak puściłem niechcący głośnego bąka w windzie, to współpodróżujący też spojrzeli na mnie z wyrzutem. A przecież to taki krótkotrwały hałas był... ;) Ludzie! Tu nie puszcza czy koniec świata, miasto żyje, okolica też. Ja mam na taką uciążliwość lekarstwo: rozprężliwe stopery w uszy. Rach, ciach i po kłopocie.

Nie wiem co miałeś na myśli z tym rach ciach ale jeśli nic tobie nie przeszkadza to przychodź codziennie i będę cię okładał po tym pustym czerepie albo wsadź sobie kamień do buta i maszeruj cały dzięń przecież tobie nic nie przeszkadza a najlepiej udaj się z tymi twoimi stoperkami do Krzesin i usiądź sobie na pasie startowym podczas startów-może przeżyjesz jakiś wstrząs i zmądrzejesz bo ja nie będę chodził w stoperkach bo jakiś trep wymyślił sobie polatać w nocy nad moim domem to nie ja im zakłócam pracę ale oni mój odpoczynek więc niech sobie tłumiki pozakładają (polecam z twoich stoperów) albo latają w godzinach w których normalni ludzie jeszcze nie śpią

W przeciwieństwie do Ciebie czytam ze zrozumieniem. Napisałem w pierwszym zdaniu, że to upierdliwe. Więc nie wypisuj, że mi nie przeszkadza...Rozkopane krzyżówki też są męczące i też się wtedy sadzisz, że Ci robotnicy przeszkadzają jechać? Te nocne loty to raczej nie czyjaś fanaberia, tylko konieczność. Już nie bądź takim pępkiem świata.

Sam pisałeś o stoperach więc jeśli lubisz taki dyskomfort to twoja sprawa a nawiasem nie wiem jaka jest różnica w lataniu o 21do 22 a 23do 24 w jednym i drugim przypadku już ciemno ale po 23 wielu już chcaiało by pospać.Chociaż ostatnio jakby trochę było spokojniej więc miejmy nadzieję że skończyło latanie w środku nocy.Nie uważam się za pępek świata mieszkam tu od dawna i samoloty latały od zawsze ale nigdy tak późno tak nisko i tak głośno.Co za dużo to ....

Nie rozumiem całej tej przepychanki. Hałas to czynnik szkodliwy ujęty w normach. Piękne F przekraczają te normy. Badania były- niezależne, profesjonalne. To są fakty. Stopery, waciki, tampony tego nie zmienią. Mam gdzieś subiektywność, że piękne, że nas bronią, że zawsze były- od Mieszka, że tradycja, że łany zbóż itd. Hałasują i tyle, a władza miejska jest od tego żeby broniła swoich mieszkańców przed hałasem przekraczającym normy. A te nocne wariacje to już kpina totalna. Mają gdzieś wszystkich- jak za komuny. Najważniejsi.

mozna zaczac bojkot i sa mozliwosci

mozna zasypac ich setkami zgloszen o chęci puszczania balonow lub dronow na pansa.pl

mozna puscic balony z ledami na znak protestu

mozna zadzwonic i zglaszac zaklucanie ciszy nocnej

jak kilkaset osob ciagle bedzie dawalo znac o sobie to cos musi sie zmienić

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Magazynier
 • Dam pracę
  Operator produkcji
 • Inne
  Znaleziono naszyjnik
 • Dam pracę
  Kierowca kat.B w transporcie międzynarodowym
 • Dam pracę
  Ekspedientka w Cukierni/Kawiarni/Lodziarni Sweety 2GO
 • Inne
  Zaginął kot
 • Inne
  Zaginął york
 • Inne
  Zaginął york