Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Metoda rozpalania od góry - oszczędniej i bez kopcenia! - list do redakcji

Do naszej redakcji napisała pani Mariola Marecka Chudak, która propaguje metodę, która pozwoli bez kopcenia palić w piecach na paliwa stałe wydłużając tym samym czas palenia.

Jestem mieszkanką Puszczykowa i od początku sezonu grzewczego propaguję metodę, która pozwoli bez kopcenia palić w piecach na paliwa stałe, na dokładkę wydłużając czas palenia czyli oszczędzając pieniądze. Pozwoliłam sobie spisać swoje doświadczenia oraz poprosiłam znajomego pana Adama Stalińskiego o napisanie wskazówek, jak oszczędzać ciepło w domu. Zależy nam na tym, by wiadomości, jak każdy z mieszkańców mógłby wpłynąć na poprawę stanu powietrza, a przy okazji oszczędzać dotarły do najszerszej liczby mieszkańców. [...] Piece kopcą nie przez brak elektroniki czy tanie paliwo, ale przez brak umiejętności prawidłowego palenia u palacza. Kopcenie jest błędem w sztuce, jest tak powszechne, że uchodzi za normę - napisała pani Mariola.

Nie trzeba wydawać pieniędzy, wystarczy zmienić technikę spalania węgla i drewna, by palić taniej i nie kopcić. Mieszkałam 36 lat w bloku nic nie wiedząc o paleniu w piecach do czasu, gdy w połowie lat 90. kupiłam stary dom z piecem. Przed sezonem grzewczym zadzwoniłam do jego producenta (adres z tabliczki znamionowej) i on nauczył mnie przez telefon, jak rozpalać w piecu metodą od góry. Zalecił także wezwać kominiarza, który oczyścił komin z sadzy oraz sprawdził na moją prośbę stan techniczny pieca i jego połączenie z kominem. Nieszczelność pieca lub łączenia z kominem, to najbanalniejsza przyczyna od której piec kiepsko działa - dodaje.

Poniżej zmaieszczamy artykuł dotyczący metody rozpalania w piecu "od góry" oraz 5 wskazówek, jak oszczędzać ciepło w domu. Teksty do naszej redakcji przesłali pan Adam Staliński i pani Mariola Marecka Chudak.

Rozpalanie – załadowany do pieca cały węglowy wsad rozpalałam od góry tradycyjnie drewnianymi szczapami i kulkami papieru zostawiając dolne drzwiczki lekko otwarte, by wywołać ciąg powietrza. W kotłowni miałam rozszczelnione okno (powietrze i wentylacja, to podstawa dobrego palenia i bezpieczeństwa domowników). Powietrze przedostawało się spod rusztu ku górze. Żar pomału schodził ku dołowi (z równą łatwością, jak w paleniu od dołu wędrował ku górze), a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału przechodząc przez żar, ulegał praktycznie całkowitemu spaleniu. Do komina leciały (niemal) przezroczyste spaliny, a ze spalenia dymu powstawało więcej ciepła. Po pewnym czasie, gdy węgiel od góry dobrze się rozżarzył przymykałam drzwiczki dolne, zostawiając szczeliny wentylacyjne w drzwiczkach w pozycji otwartej. Gdybym nie miała szczelin w drzwiczkach należałoby zmniejszyć dopływ powietrza od dołu, pozostawiając uchylone drzwiczki na 1–2mm (zabezpieczone przed zatrzaśnięciem) oraz zamykałam dopływ powietrza przez górne drzwiczki. Piec rozpalałam raz dziennie, nie wymagał żadnego dokładania, ani pilnowania.

Paliłam w piecu metodą „od góry” osiem lat. Cztery lata, gdy dom nie był ocieplony i cztery po termomodernizacji. Różnica kolosalna! Po ociepleniu spalałam jeszcze mniej węgla, a co najważniejsze nie kopciłam dopalając spaliny. Dym powinien się spalać, bo to bardzo kaloryczna część paliwa. Wyrzucanie go kominem podczas stosowania tradycyjnego rozpalania od dołu powoduje kopcenie i niepotrzebne straty ciepła. Paląc tym sposobem zima będzie cieplejsza, tańsza i nie będzie już cuchnąć.

Rozpalanie od góry jest znane za granicą jako prawidłowa technika palenia, polecane i promowane m.in: przez renomowanych europejskich producentów kominków jak HWAM czy Jøtul, w Szwajcarii w kampanii edukacyjnej prowadzonej przez związek kantonów, w RPA w ogólnokrajowej kampanii informacyjnej prowadzonej przez państwo, w Austrii w kampanii współtworzonej przez tamtejsze Ministerstwo Środowiska, w Austrii w broszurze wydanej przez wydział ds. środowiska lokalnych władz Karyntii, w Niemczech w publikacjach Ministerstwa Środowiska landów: w Bawarii, Nadrenii-Północnej Westfali, Nadrenii-Palatynatu, w Niemczech w kampanii współtworzonej przez tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, w Niemczech w publikacji instytutu Technologie und Förderzentrum, w Europie w ramach niemiecko-duńskiej kampanii Clean Heat promującej m.in. efektywne i jak najmniej szkodliwe metody obsługi pieców.
W Polsce stale przybywa producentów kotłów, którzy zalecają ten sposób palenia w instrukcjach obsługi swoich wyrobów pracujących na naturalnym ciągu. Palenie od góry popiera także Krajowa Izba Kominiarzy (źródło czysteogrzewanie.pl)

Ministerstwo Środowiska w poradniku “Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych” wydanym w październiku 2017 po raz pierwszy oficjalnie zaleciło rozpalanie od góry. Pozytywne efekty rozpalania od góry potwierdzają setki tysięcy czytelników wątku “rozpalanie od góry” na forum Muratora, gdzie ta metoda palenia została opisana, a którego licznik odwiedzin od 2008 roku przekroczył już 5 milionów. Również na stronie czysteogrzewanie.pl tysiące ludzi wypróbowało tę metodę palenia i stosuje ją z powodzeniem.

Mariola Marecka Chudak

5 wskazówek

Wietrz krótko, ale intensywnie

Najlepiej wietrzyć tak, by szybko wymienić powietrze, ale nie wychłodzić ścian, podłogi i mebli. W tym celu należy okna z dwóch przeciwległych stron otworzyć na oścież, robiąc na krótko intensywny przeciąg. W ciągu góra 30 sekund pozwoli on wymienić powietrze w pomieszczeniach, nie wychładzając reszty. Zimne powietrze zaś szybko się nagrzeje. Otwieranie okien tylko trochę na dłuższy czas powoduje zaś duże straty energii i małą wymianę powietrza.

Zasłaniaj okna wieczorem

Nawet jeśli masz najnowsze, najszczelniejsze okna, wciąż przez nie ucieka dużo ciepła. Dlatego, gdy robi się ciemno i nie potrzeba, by były odsłonięte, zakryj je zasłonami, roletami, żaluzjami itp. Samo zasunięcie rolet może zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o jedną piątą.

Nie zasłaniaj grzejników

Z zasłoniętych kaloryferów znacznie mniej ciepła dociera do środka pomieszczeń i wówczas więcej energii potrzeba na ich ogrzanie. Dlatego nie zastawiaj grzejników meblami. Jako że kaloryfery są często montowane pod oknami, jeśli masz długie zasłony, uważaj także, by i one nie ograniczały rozchodzenia się ciepła.

Odpowietrzaj i czyść kaloryfery

Powietrze uwięzione w rurach blokuje przepływ gorącej wody, przez co ciepło nie dociera dobrze z kotłowni do pomieszczeń. Regularnie odpowietrzając kaloryfery, pozwolimy dotrzeć do nas większej ilości ciepła z pieca. Podobnie gruba warstwa kurzu na kaloryferach ogranicza rozprzestrzenianie się ciepła. Dlatego ich listwy należy czyścić.

Obniż temperaturę, gdy Cię nie ma

Jeśli z jakiegoś pomieszczenia przez wiele godzin lub dni nie korzystasz bądź wchodzisz tam tylko na chwilę, by coś zabrać, obniż tam nieco temperaturę – np. o 2-3 °C. Przekłada się to na znaczne oszczędności energii, gdyż utrzymanie temperatury niższej o 1 °C wymaga aż 6% mniej ciepła.

Stosując się do powyższych porad będziesz zużywać mniej opału, a co za tym idzie, nie tylko wyemitujesz mniej zanieczyszczeń do powietrza, ale i oszczędzisz pieniądze.

Adam Staliński

Odpowiedzi

Coraz mniej konkretnych informacji z Lubonia. Ten portal chyba schodzi na psy. Tylko listy do redakcji, szukamy świadków zdarzeń itp

A mi się podoba. Krotko, rzeczowo i na temat. Wazne informacje sa, ludzie list pisza i sa publikowane.. Brawo redakcja.

Byłem właśnie na spacerze jak jest 107 na liczniku. Ciuchy przesmierdly a w gardle smak popiolu. To sie nie dzieje!

Pewnie ten smród ciuchów i smak w gardle masz od papierosów!Proszę zachowuj się jak mężczyzna!

metoda może wygląda dobrze, ale nie jest tak efektywna jak niektórzy opisują. Wspomogę się cytatem
„Z naszego punktu widzenia metoda górnego spalania okazuje się więc trochę tematem zastępczym, który pozwala samorządom na ucieczkę przed trudniejszymi, ale skutecznymi działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, jakim jest eliminacja kotłów pozaklasowych i wymiana na źródła, które nie zanieczyszczają. I nie chodzi tylko o kotły piątej klasy, ale też ciepło sieciowe czy gaz” - skonkludowała Dworakowska.
cytat z
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413925%2Cbadanie-ichpw-rozpalanie-od-gory-nie-jest-recepta-na-niska-emisje.htm

Badania IChPw to akurat niekompetentny paszkwil kupiony przez lobby kotłowe. Stoi w sprzeczności z większością badań ze świata pod kątem rozpalania od góry. Polecam zapoznać się z poniższym artykułem, aby mieć szerszą perspektywę :)

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/alarmy-smogowe-perfidnie-zwalczaja-palenie-od-gory/

A tu jeszcze link do badań z innych źródeł:
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/wyniki-badan-emisji-dla-rozpalania-od-gory/

duża cześć publikacji na http://czysteogrzewanie.pl dotyczy spalania drewna (Niemcy, Szwajcaria, Norwegia , Portugalia) a nie spalania węgla, nie można przenosić wyników spalania jednego typu paliwa na inny trzeba to poprzeć badaniami porównawczymi. A odnośniki do artykułów opublikowanych np na http://www.rynekinstalacyjny.pl/ nie mają charakteru naukowego. Co do badań Instytutu Chemicznego Przerobu Węgla one nie zaprzeczają możliwości obniżenia emisji zanieczyszczeń przy spalaniu od góry pokazują jedynie, że ten sposób spalania ma też swoje wady i nie zawsze przynosi zamierzony efekt.
Nie ma też co dyskutować o lobby kotłowym. Popieram takie lobby, które wymusi zmianę starych kotłów na kotły klasy 4 albo 5. Jest to jedyna możliwość poprawy jakości powietrza i naszego zdrowia w miejscowość gdzie ludzie preferują węgiel do ogrzewania.
Mam nadzieje, że "lobby kotłowe wygra" i powstanie ustawa wymuszająca wymianę wszystkich starych kotłów.

Nie wymienimy w krótkim czasie kilku milionów pieców na paliwa stałe na piece kasy V posiadające filtr. W związku z tym, jak długo wg pana będziemy borykać się z tak silnymi zanieczyszczeniami jakie mamy od kilku lat?
Proszę przeczytać artykuł, który zasygnalizuję fragmentem z Serwisu Informacyjnego CIRE24: "dane GUS, zgodnie z którymi w styczniu 2017 r. zmarło 41 tys. Polaków - to o ok. 11 tys. więcej niż w ostatnich 20 latach, kiedy to liczba zgonów w styczniu wahała się od 30 do 32 tys. (zmarli) ludzie, którzy przez lata chorowali, brali leki, umierają w konkretnym dniu. Jest bardzo silny związek pomiędzy stężeniem zanieczyszczenia powietrza, a nagłą, niespodziewaną śmiercią z powodu zawału, udaru. Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów"
http://www.cire.pl/item,158903,1,0,0,0,0,0,ekspert-wzrost-zanieczyszczenia-powietrza-oznacza-wzrost-hospitalizacji-i-zgonow.html
Ministerstwo Środowiska w 2017r. wydało poradnik o prawidowym używaniu paliw stałych, w którym m.in. poleca rozpalanie od góry. Sądzi pan, że nie oparło tej decyzji o wyniki badań?
Polecam panu stronę http://czysteogrzewanie.pl/2017/10/ministerstwo-srodowiska-zaleca-rozpalanie-od-gory/, tam umieszczono dokument z 2017r., w którym dotychczasowi przeciwnicy metody z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (naukowcy) zaczęli metodę rozpalania od góry) polecać.
Wszystkim, którzy już dziś chcą przestać kopcić i wyrzucać przez komin energię, która mogłaby ogrzać ich dom polecam strony czysteogrzewanie.pl
Na koniec o opalaniu domów niemieckich drewnem , proszę przeczytać, może zmieni pan zdanie https://wpolityce.pl/polityka/182912-prof-jedrysek-niemcy-spalaja-blisko-polowe-wegla-jaki-spala-sie-w-calej-ue-ale-dzieki-propagandzie-to-nas-uwaza-sie-za-ekologicznego-brudasa-nasz-wywiad

Bramo. Ja ma ogrzewanie na gaz, ale w okolicy jest wiele pieców węglowych. Niestety wszyscy sądząc po gęstym żółtym dymie wydobywającym się rankiem lub wieczorem z kominów wszyscy rozpalają od dołu. Bardzo często po wyjściu z domu aż czuć w ustach, że piece ruszyły. Wieczorem czasem ciężko jest przewietrzyć sypialnię bo węglowy smród wciska się wszędzie. Ja rozumiem, że niektóre osoby nie stać na wymianę kotłów i późniejsze rachunki za gaz (co ciekawe z roku na rok zmniejszam jego zużycie, a rachunek taki sam o ile nie wyższy), ale taka właśnie akcja edukacyjna bardzo by się przydała. Może to pole dla popisu dla urzędu miasta. Wystarczy przecież wydrukować ulotki (nie muszą być kolorowe na kredowym papierze) i wrzucić do skrzynek.

Bardzo się cieszę, że temat rozpalania od góry w końcu zagościł tam, gdzie powinien :)

Zainteresowanym polecam zajrzeć przede wszystkim na http://czysteogrzewanie.pl/

Najwięcej poradników, nie tylko rozpalania od góry, ale też oszczędności opału i właściwego ogrzewania domu (np. w miarę możliwości niedoprowadzanie do wychłodzenia ścian).

Pozdrawiam

Zmiana systemu grzewczego bez termomodernizacji zaowocuje olbrzymimi kosztami ogrzewania domu lub życiem w niedogrzanym domu. Nie tędy droga dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Modernizacja budynku i ogrzewania tak, to są po prostu dla wielu zbyt wielkie koszty. Niestety koszty ogrzewania pożerają znaczną część nawet przyzwoitego dochodu.
Kto tego nie zrozumie, ten z problemem smogu będzie się borykał jeszcze przez wiele lat.
Programy dopłat do likwidacji “niskiej emisji” są przeznaczone dla osób posiadających oszczędności lub mających zdolność kredytową oraz zwalczają tanie paliwa zamiast zwalczać szkodliwe sposoby ich spalania.
Trzeba właścicieli pieców na paliwa stałe nauczyć palić bezdymną metodą rozpalania od góry.
Także palący paliwami stałymi powinni być orędownikami metody rozpalania od góry, by nie dać powodu do zwalczania palenia węglem i drewnem w piecach.

Pierwszym krokiem w walce ze smogiem i ubóstwem energetycznym powinno być informowanie społeczeństwa, jak poprawnie spalać węgiel i drewno. Poprawne spalanie węgla i drewna pozwala uniknąć najuciążliwszego zadymienia. Dym jest częścią paliwa i przy odpowiedniej obsłudze dowolnego kotła lub pieca zostaje w większości spalony. Dopalając dym jednocześnie obniża się emisję zanieczyszczeń i podnosi sprawność urządzenia grzewczego, co oznacza niższe koszty ogrzewania.

Przykład z Gdyni. W zeszłym roku straż miejska w Gdyni miała 1700 interwencji dotyczących niewłaściwego użytkowania pieców – mówi Leonard Wawrzyniak z (gdyńskiej) straży miejskiej. – Najczęściej zgłaszano, że sąsiad spala odpady, bo wydobywa się gęsty, ciemny dym. Na miejscu często okazywało się jednak, że tak wcale nie jest. Ludzie po prostu źle palili w piecach i w tym tkwił problem.
Urząd Miejski zlecił zorganizowanie 20. pokazów rozpalania od góry w różnych dzielnicach miasta. W Gdyni można zamówić wizytę funkcjonariuszy. Wystarczy napisać maila na adres email straży lub zadzwonić, wskazać datę, godzinę oraz miejsce, w którym mają odbyć się pokazy.

http://gdynia.pl/co-nowego,2774/straz-miejska-pokaze-jak-bezpiecznie-palic-w-piecu,501449
http://gdynia.pl/co-nowego,2774/jak-prawidlowo-palic-w-piecu-straz-miejska-uczy-mieszkancow,516717
http://mkgdynia.pl/rozpalanie-w-piecu/
http://www.gdyniarodzinna.pl/artykul/2046,straznicy-ucza-palic-w-piecu-wystarczy-zadzwonic.html
https://trojmiasto.tv/Straz-Miejska-uczy-jak-rozpalac-w-piecu-25858.html
http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdynia/a/jak-ograniczyc-kopcenie-i-zwiekszyc-wydajnosc-grzania-w-piecu-mieszkancy-oksywia-mogli-skorzystac-z-porad-strazy-miejskiej,12887932/
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/straznicy-miejscy-z-gdyni-ucza-jak-palic-w-piecu/qmt7crk

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń