Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wielkopolska w cieniu swastyki - fotorelacja i relacja video

Semper Fidelis Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej oraz Związek Strzelecki "Strzelec" zaprezentowali 9 września br. na terenie mieszczącym się przy Stadionie Miejskim wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi żywą lekcję historii "Wielkopolska w cieniu swastyki". Uczniowie klas VII i gimnazjalnych przygotowali dioramę poświęconą prześladowaniom mieszkańców Kraju Warty w czasie okupacji.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć rekonstrukcję zdarzeń z 1939 roku z udziałem polskich i niemieckich żołnierzy, cywili i sprzętu wojskowego. Odśpiewany wspólnie Hymn Polski zakończył inscenizację. Scenariusz, oprawę muzyczną i pirotechnikę przygotował Sergiusz Myszograj z Semper Fidelis. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrz Małgorzaty Machalskiej, v-ce burmistrza Mateusza Mikołajczaka oraz posła na Sejm Tadeusza Dziuby. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda wielkopolski, patronat medialny objęła natomiast Gazeta Internetowa e-lubon.pl. Sponsorem był Fawor, a także Piotr i Paweł. Młodzi ludzie mogli również poćwiczyć precyzyjne strzelanie na strzelnicy u Kiedrosa.

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Taka lekcja historii pozwala więcej zapamiętać. Udzial brala duza liczba mlodziezy, na znudzonego nikt nie wyglądał .Fajny pomysl, więcej takich przedsięwzięć. Brawo dla pomyslodawcow i organizatorow.

A dlaczego piszecie po fakcie? Czlowiek by sie wybral...

Były zapowiedzi, nawet jeszcze w piątek :)

staram się zrozumiec co autor miał na myśli ... pokazując dzieci w pasiakach ... rozumiem że to rekonstrukcja , ale czy nie posunęła się za daleko?? szubienica , pies ..... nie wiem czy gratulowac odwagi .... nie rozumiem ... proponuje , żeby redakcja usuneła choć zdjęcia z uśmiechniętymi twarzami bo w tej formie foto reportaż jest nie do przyjęcia

Zdjęcia są z samej inscenizacji, ale również z przygotowań.

Racja....te rozesmiane oblicza hrabianek przed gestapowcem sa nie na miejscu.....czego to ma uczyc?

Zamiast docenić wykonanie i przesłanie całości to się dowalacie do uśmiechów. Idąc tym tropem w przyszłym roku trzeba wszystkich uczestników sprać pałą esemańską to im do śmiechu nie będzie. Dramat i polskie piekiełko.

Ok. Pisaliscie w piatek, ze bedzie inscenizacja. Zwracam honor.

obiektywnie byłem w zeszłym roku tez i było lepiej ...ale powodzenia ;)

Brawo dla organizatorów. Brawo dla rekonstruktorów .Z rozmachem w tym roku. Trzymamy kciuki oby tak dalej.

Grupa Semper Fidelis wyszła naprzeciw inicjatywie lubońskich szkół, które zgodnie z nową podstawą programową do historii chciały pokazać uczniom przeszłość nie tylko z podręcznika. Stąd, przed inscenizają bitwy z września 1939 r, którą przygotowała Semper Fidelis, każda szkoła wystawiła dioramę nawiązującą do przeszłości Wielkopolski z okresu II wojny światowej. Sceny zamykania kościoła, lekcji j. niemieckiego w szkole dla polskich dzieci, zmian nazw miejscowości i ulic na niemieckie, tajnego nauczania, czy skazywania Polaków na wywiezienie do obozu koncentracyjnego nie tylko budziły wzruszenie. Uczniowie, którzy wystąpili w widowisku poznawali przeszłość wcielając się w role swoich pradziadków, poznawali realia życia w okupowanej Wielkopolsce. Diorama przedstawiająca zmianę zwykłego człowieka, w więźnia obozu, budziła wiele emocji, dla mieszkańców Lubonia ważnych, gdyż na terenie miasta w czasie wojny znajdował się obóz karno-śledczy. Na prośbę prowadzących dioramę, oglądający ją uczniowie nie oklaskiwali aktorów. Cisza była hołdem i upamiętnieniem tych, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Co usłyszeli młodzi ludzie na widowni?

Narratorzy odczytywali informację na początku w języku niemieckim, a potem polskim:

Anna Nowak
Skazana na za ucieczkę z robót przymusowych w III Rzeszy i nie ukłonienie się Niemcowi na ulicy
Karolina Pawlak
Wywieziona do obozu Auschwitz za posiadanie radia
Maria Kowalska
Wywieziona do Auschwitz za posiadanie nielegalnej prasy
Bożena Werner
Osadzona w Forcie VII za brak zgody na wyrzeczenie się polskości i podpisania volkslisty
Tomasz Borowiak
Osadzony w Forcie VII za siedzenie w parku na ławce
Marek Nowak
Wywieziony do Auschwitz za zdzieranie plakatów niemieckich
Stanisław Nowak
Wywieziony do Dachau za przechowywanie broni
Każda z opisanych wyżej sytuacji miała miejsce… Czy można o tym zapomnieć? Czy można zapomnieć o obozie dla dzieci w Łodzi, o innych obozach? Grupa Semper Fidelis dziękuje uczniom, którzy odważyli się stanąć w kostiumach przed prawie tysiącem swoich rówieśników, aby pokazać trudną przeszłość. Wykazaliście się nie tylko odwagą, ale i dojrzałością – za to Wam dziękujemy!

Miejmy tylko nadzieję,że występujące dzieci nie są w traumie wymagającej leczenia.Chyba nie robili tego na 6.....

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Pani do sprzątania na basenie poszukiwana :)
 • Dam pracę
  Rzeźnik - wykrawacz PRACA w NIEMCZECH - od zaraz
 • Dam pracę
  14,74 zł brutto/h! Pracownik produkcji! zapewniony dojazd!
 • Dam pracę
  Pracownik ogólnobudowlany
 • Dam pracę
  Murarze do Belgii
 • Dam pracę
  Cieśla zbrojarz
 • Dam pracę
  Elektryk
 • Dam pracę
  Spawacz