Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Malta na Bis w Luboniu

Festiwal Malta na Bis od wielu lat wpisał się już w cykliczny kalendarz imprez kulturalnych Lubonia. Przedstawienia w murach starej fabryki mają swoich wiernych widzów. Także w tym roku publiczność dopisała i przyszła do budynku Lubanty S.A. przy ulicy Armii Poznań na dwa niecodzienne spektakle.

25 czerwca widzowie mogli zobaczyć przedstawienie Teatru Circus Ferus.
„Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)” w wykonaniu Agaty Elsner, Kuby Kaprala i Karoliny Pawełskiej na pewno na długo zapadnie w pamięci publiczności. Widowisko zaczyna się dość drastycznie, napadem na bank, który w rzeczywistości okazuje się być lumpeksem. Zdezorientowani napastnicy, kiedy orientują się, że nastąpiła pomyłka, do swojego planu wciągają klientów lumpeksu. W ten sposób widzowie stają się zakładnikami i wraz z aktorami uczestniczą w spektaklu. Niecodzienna sytuacja staje się pretekstem do opowiedzenia historii statystycznego Polaka. Choć takiego w rzeczywistości nie ma. Do lumpeksu przychodzą różni ludzie, bardziej i mniej wykształceni, bogaci i biedni, których nie stać na zakup kilograma ubrań za pięć zł. Jedni odwiedzają to miejsce bo taka panuje moda, inni z ciekawości, a jeszcze inni z konieczności. W krzywym zwierciadle odbija się portret przeciętego Polaka i Polki, ze wszystkimi przywarami jakie w sobie nosimy. Zdanie, które zdaje się być puentą spektaklu to: „Człowieka wyprać nie można”. Każda rzecz ma swoją historię i pamięć poprzedniego właściciela.
W drugi dzień Festiwalu Malta na Bis mogliśmy zobaczyć monodram Katarzyny Pawłowskiej z Teatru Porywacze Ciał.
„Pięknie ładnie” jest drugim po „OUN” monodramem Katarzyny Pawłowskiej, zrealizowanym pod szyldem Teatru Porywacze Ciał. Spektakl został wyróżniony podczas 14 Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie.
Katarzyna Pawłowska opowiada o sobie, zwracając się bezpośrednio do widzów. Dzieli się swoimi marzeniami, mówi o poszukiwaniu miłości i szczęścia. Raz jest zmęczoną życiem artystką, a za chwilę panią psycholog prowadzącą grupę wsparcia. Śpiewa piosenki - te wesołe razem ze wszystkimi, a te poważne i mroczne w samotności. Opowiada historie zasłyszane lub wymyślone, ale też bardzo intymne i osobiste. Ze wszystkimi mierzy się z ogromnym poczuciem humoru, pomysłowością i lekkością, zapraszając widzów do wspólnego budowania tego teatralnego mini świata.
Wstęp na oba przedstawienia był bezpłatny. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Luboń.
Za użyczenie wnętrz starej fabryki, Ośrodek Kultury pięknie dziękuje właścicielowi firmy LUBANTA S.A. Panu Januszowi Kołodziejczykowi.

Magdalena Baranowska

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Korepetycje z chemii i biologii - zakres gimnazjum i szkoła podstawowa
 • Dam pracę
  Zatrudnię kierowcę z kategorią C
 • Dam pracę
  praca w ogrodzie
 • Dam pracę
  Robotnik drogowy Belgia
 • Dam pracę
  Spawacz Belgia
 • Dam pracę
  Cieśla zbrojarz na prefabrykaty Belgia
 • Dam pracę
  Murarze Belgia
 • Dam pracę
  Hydraulik Belgia