Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Loty F16 nad Luboniem - list do redakcji

Do naszej redakcji wpłynął list dotyczący lotów samolotów F16. Ten temat był już nie jeden raz poruszany na łamach naszej gazety. Artykuły pojawiają się już od kilku lat http://e-lubon.pl/news/2015-08-29/monitoring-i-loty-f16-list-do-redakcji-9657, http://e-lubon.pl/news/2015-09-13/loty-f16-list-do-redakcji-odpowiedz-z-uml-9741 to tylko dwa artykuły z 2015 roku.

Pytam DWLot za pośrednictwem Pani Burmistrz dlaczego myśliwce F-16 i cała reszta wojskowych samolotów transportowych codziennie startuje i ląduje nad Luboniem? Skoro pas startowy w Krzesinach leży na osi wschód-zachód to samoloty mogły by startować w kierunku wschodnim (znikome zaludnienie) jak również mogły by z tego kierunku podchodzić do lądowania! Dodam, że te starty i lądowania nad Luboniem wywołują "piekielny" hałas o różnych godzinach, który dokucza dziesiątkom tysięcy mieszkańców! Można by zapytać o co chodzi w tym szkoleniu pilotów skoro tylko startują na zachód i lądują z zachodu? To tak jakby na kursie na prawo jazdy samochodowe uczono wyłącznie skręcać w prawo! A jak nie daj Boże przyjdzie zagrożenie ze wschodu to piloci nie będą umieli wystartować bo nie ćwiczyli? - pyta nasz Czytelnik. 

List przekazujemy do adresata. 

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Ludzie, odczepcie się od tych samolotów. Jak długo autor listu mieszka w Luboniu? Dopiero się wprowadził bo chciał kupić tańsze mieszkanie, a nie zainteresowało go wcześniej dlaczego jest tańsze? Mieszkam w tym mieście od lat, jestem dumna z F-16, moje dzieci zadzierają z podziwem głowy na nie i naprawdę wystarczy wyrozumiałość; to są ćwiczenia wojskowe a nie czyjeś hobby uprzykrzające panu życie.

Startują pod wiatr, żeby siła nośna była większa. Trzeba najpierw poczytać, a później się wypowiadać. Cóż nie ich wina , że akurat z tej właśnie strony zazwyczaj wieje (może pretensje do wiatru? ) Na prawdę , jak słyszę, czytam, że F-16 , że hałas, że dzieci śpią, że telewizji się nie da obejrzeć, to aż mnie skręca! W razie W to właśnie te F-16 , Ci hałaśliwi ,wyszkoleni Piloci będą nastawiać karku za nas i nasze dzieci!

Od urodzenia tu mieszkam i jakoś się przyzwyczaiłem takie mamy położenie geograficzne i z tym trzeba się pogodzić że fki latają że z autostrady hałas. Jak to słyszę to mi się przypomina płacz nowego mieszkańca Przezmierowa że toru taki hałas że głową boli. Każde miejsce ma swoje plusy i minusy

Człowieku co Ty bredzisz?Starty pod wiatr dotyczyły samolotów z silnikami o mocy 10KM sprzed 100lat (bracia Wright-pionierzy lotnictwa).A jak wieje od wschodu co też się zdarza to startują na wieś Robakowo?

Tak się składa, że WSZYSTKIE samoloty w miarę możliwości startują i lądują "pod wiatr" - tak jest i bezpieczniej, i bardziej ekonomicznie. I tak, dokładnie chodzi tutaj o zwiększoną siłę nośną.
A ponieważ u nas przeważają wiatry zachodnie, dlatego znakomita większość startów/lądowań (dotyczy Krzesin [EPKS], jak i Ławicy [EPPO]) odbywa się w kierunku zachodnim.
Pozdrawiam

Właśnie, mieszkam w luboniu od urodzenia i to miasto zawsze slyneło z samolotów i nie tylko krzesin a także ławicy ale też prywatnych samolotów Pana świtalskiego i helikopterów ratunkowych nie wspomnę już o dymiącej pięknej lokomotywie i autostradzie więc przybyszom którym wszystko przeszkadza radził bym się wyprowadzić dodam też że boli mnie to że mieszkam na nieutwardzonej ulicy na której mieszkańcy całe życie płacą podatki a niezameldowanym na wschodniej robią drogi , swoje powinni odczekać gdzie tu sprawiedliwość

Temat wałkowany od lat, ale niektórzy nigdy nie zrozumieją....poza tym zainteresuj się jakie były warunki finansowania z funduszy UE (bo chyba nie myślisz, że UM finansuje budowę tej drogi z własnej kieszeni). Kolejna sprawa - gdzie jest więcej mieszkańców? I trochę złośliwie: gdzie jest więcej wyborców? Ja także mieszkam przy nieutwardzonej drodze, ale nie płaczę pod każdym artykułem.

Wschodnia zawsze ma problem. Niech się zameduje i zacznie płacić podatki w Luboniu a nie w Koszalinie, Poznaniu albo Koninie. Poznańskie Zadupie.

A skąd takie informacje? Sama 10 lat temu przeprowadziłam się z Poznania i od 10 lat płace podatki w Luboniu. Jak większość moich sąsiadów . Tablice rejestracyjne to nie jest wyznacznik gdzie płaci się podatki

Popieram

taka Pani dumna? ciekawe co będzie jak się okaże po latach, że dzieci maja uszkodzony słuch albo nerwice...

Na pewno ma Pani rację i tylko samoloty stwarzają takie zagrożenie, nic innego. Wszystkie uszkodzenia słuchu i nerwice to wina F-16 ;)

W moim przypadku właśnie tak jest, cisza i spokój w okolicy a nerwica wykształciła mi się na skutek latających jak nawiedzone samolotów F-16.
Jak już jakiś człowiek niespełna rozumu kupił taki produkt, zorganizował lotnisko nad głowami setek tysięcy mieszkańców, to przynajmniej mógł pomyśleć o jakimś urządzeniu wyciszającym to badziewie, albo też kupić coś na silniki elektryczne.
Generalnie dla normalnego człowieka nie ma znaczenia jak szybko to lata, bo jak będzie wojna to i tak nikogo to nie uratuje.

Osobiście uważam, że wojsko jest w Polsce niepotrzebne, jego wartość bojowa jest tak naprawdę żadna, natomiast koszty są ogromne. Najlepszym przykładem są właśnie F16. Samoloty palą jak smoki i marnują nasze (podatników) paliwo, dodatkowo przeszkadzają mieszkańcom, czyli tak naprawdę swoim żywicielom. Proszę mi powiedzieć Kto był odpowiedzialny za taki niewypał jak ulokowanie lotniska wojskowego w ponad 500 tys. mieście. Czy nie można było go umieścić w interiorze. Najlepiej przy którejś z granic (obecnie najlepiej wschodniej, lub tez na wybrzeżu). Poz co coś takiego w centrum Polski.

F16

Dokładnie - po co przekazywać w ogóle komuś takie listy i co ma UM Luboń do F16? Poza tym samoloty słychać również dobrze w Czapurach, Wirach, Komornikach, na Starołęce i Górczynie. Jak komuś się nie podoba to niech szuka lokum tam gdzie nie ma hałasu, ale w Poznaniu też nie jest cicho - na osi Rataje - Centrum - Przeźmierowo jest ścieżka podejścia na Ławicę i też słychać non stop samoloty (mieszkałem kilka lat na Ratajach), a na północy Poznania poligon w Biedrusku!

Temu który zadecydował aby F 16 miały baze w Krzesinach należy sie stopień Marszałka.WP. Mam propozycje do pilotów żeby po starcie skręcali w PRAWO zobaczymy jakie będzie larum od mieszkańców Poznania

to niezły chałas polecam słownik

Ja mam prośbę do pilotów 100 M niżej i dopalaczami na Maxa .ludzie mamy NATO to przestańcie narzekać

Mieszkam na lini staru / lądowania i mam ich ok. 150m nad glową gdy ląduja i chyba nie wiesz jaki to hałas.....jest to uciążliwe i męczące jak leca "seria "po 3-6 szt. Zapraszam w piekny słoneczny dzień gdy czlowiek chciałby posiedzieć na ogrodzie czy tarasie a oni maja loty.....chęć ta znika w mgnieniu oka.....pozdrawiam

całe życie mieszkałam w Poznaniu z czego 30 lat na Dębcu i proszę mi uwierzyć, że nad moim domem też latały... ale ja sie nie buntuję. gdzieś chłopaki ćwiczyć muszą.. teraz mieszkam w Luboniance i tez to przeżyję Obręczałych tetryków jest pełno i wciąz im coś nie pasuje

A co na to może Burmistrz Lubonia??? ma zablokować korytarze??? Niech ćwiczą

hmm

Podobno w 2018 roku ma powstac obwodnica wiec nad luboniem juz samoloty nie beda halasowaly

szkoda tylko ze te złomy kończą co raz później loty. kiedyś ostatni słychać było około 20, a teraz potrafia do 1 w nocy latać co już nie jest normalne, także nie dziwcie się, że ktoś ma jakieś "ale" z tego powodu(!) pseudo obywatele..

Normalnie niektórzy to tubylcy! Jak wiadomo piloci muszą być tez wyszkoleni w nocy, a o 20 jest jeszcze widno! Latali i o 22 i 23 startowali, więc siłą rzeczy lądują później! I nie przesadzajmy, że aż taki hałas! Może zlikwidować lotnisko, ile osób z cywilów straci pracę? ! A w razie wojny niech wyjdą walczyć Ci ktorym hałas tak bardzo przeszkadzał! Polacy to jednak naród ludzi narzekajacych! Zamiast cieszyć się z życia, wciąż narzekają, szukają minusów, zamiast poszukać plusów!

Latają wciąż tak samo. Ty jesteś starszy i masz płytszy sen może. Ale wiesz, nie przesadzaj z tą 1 w nocy, bo latają do max 22-23 a i to bardzo rzadko. Muszą ćwiczyć także po zmroku (latem jest widno nawet do 22) bo w razie ewnetualnych dziaĺań typu wojna nie będzie to trwało w godzinach 8-16 tylko.

Do Lubonia przeprowadziłem się 5 lat temu i w pełni popieram zdanie większości tutaj się wypowiadających - muszą latać i muszą ćwiczyć i w żadnym razie mi to nie przeszkadza. Są od tego żeby w razie czego nadstawiać za nas karku i lepiej żeby byli dobrze do tego przygotowani.
Kolejne fochy w stylu:
- "wybudowałem się koło lotniska i jest głośno" albo
- "kupiłem mieszkanie koło oczyszczalni i śmierdzi"

ludzie opamiętajcie się i zacznijcie myśleć!

Bardzo dziękuję autorowi listu za przypomnienie o tym problemie. Mieszkam w Luboniu od urodzenia i kocham to miasto. Jednak faktem jest, że F-16 to palący problem, który pozostaje nie rozwiązany od lat. Miasto istnieje ,,oficjalnie" od 1954 roku, a F-16 zostały sprowadzone do Polski w 2005 roku. Nie twierdzę, że nie są potrzebne, ale nie należy zapominać o mieszkańcach. Hałas generowany przez samoloty to nie tylko ,,niedogodności", ale przede wszystkim szkody zdrowotne - uszkodzenia słuchu, mikrouszkodzenia narządów wewnętrznych, które są faktem. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Lokalizacja Bazy jest niefortunna i należałoby zastanowić się nad jej zmianą oraz rozliczyć ówczesnych ,,decydentów". Na chwilę obecną Państwo Polskie powinno płacić odszkodowania, a mieszkańcy nie mogą pozwolić na zamiatanie problemu pod dywan. Ścieżki lotów można zmodyfikować, a przede wszystkim piloci mogą latać wyżej, wolniej i ograniczyć użycie dopalaczy. A zdarza się często, że piloci włączają dopalacze przy podchodzeniu do lądowania, gwałtownie zniżając wysokość prosto nad głowami mieszkańców Lubonia. Ciekawym zjawiskiem jest to, że będąc w Poznaniu nigdy nie widziałem tak gwałtownych manewrów jak właśnie w naszym mieście. Warto o tym pamiętać i nie można pozwolić na ,,zapominanie" bądź ,,przyzwyczajanie się" do tej ważnej społecznie kwestii. Chodzi przede wszystkim o ludzkie zdrowie - a to ono jest najcenniejsze.

taki sam wpływ na zdrowie ma jedzenie mięsa np.... nafaszerowanego chemią do granic możliwości... więc trzeba by je przestać jeść

To o czym piszę wcześniej.... OD URODZENIA... wszystko wam przeszkadza, którzy tu od urodzenia mieszkacie

Ostatnio ćwiczyli ok 23.00 szkoda słów, mimo, że luboń to nie zła lokalizacja ale nie zamierzamy tu spędzić starości. Z tym startowaniem to jest super pomysł, popieram.

... miasto Luboń jest młodsze od lotniska Krzesiny zaś przybyłe F-16 zastąpiły wcześniej tam stacjonujące (i też latające) samoloty.

Mieszkam tu od kilku miesięcy i niestety żałuję niemal od pierwszego dnia... Sam Luboń jest ok i nie mam uwag ale mieszkańcy ci starsi, którzy tu są niemal od zawsze - coś strasznego!!! nieustannie im coś nie pasuje, wciąz uwagi, siedzą w oknach i wszystko obserwują, kto wiesza pranie, co wiesza, czy ma psa, co robi pies, kto do kogo przyjechał... kto posprzątał schody a kto nie... nasyłają SM bezpodstawnie, donoszą do SM Lubonianka. jakieś bzdury wyssane z palca... Nigdy wcześniej w Poznaniu nie miałam takich sąsiadów!! Drobnomieszczaństwo, złośliwość i chyba nuda więc trzeba się interesować innymi... WSZYSTKO IM PRZESZKADZA

Jak ludzi nie lubisz to wyprowadź się do lasu albo wracaj na swoje na śmietnisko

i do tego chamy... Luboń to śmietnisko i właśnie mam taki zamiar bo tu z tymi ludźmi nie da się życ

Jak tak bardzo Ci źle po kilku miesiącach to się wyprowadź nim sie przyzwyczaisz. A na początek zbieraj gówna po swoim psię i będzie OK.

Po jakim "psię"???????????????????? Wieś

No zgadzam się! Mieszkam od urodzenia w Luboniu i tego nie zauważałem. Dopiero niedawno tak się złożyło, że firma w której pracuje poszerzyła swój zasięg działania o naszą miejscowość. Masakra! Ludzie wszędzie widzą złodziei, na pomoc nie ma co liczyć i ciągle opierdziel o wszysko... ciągle wszystko źle.. aż mi było wstyd.. tak chamskiego zachowania na prawdę bym się nie spodziewał.. a najgorsze, że robili to mieszkańcy starsi. Jakoś z młodymi idzie się dogadać.
Najgorsze jest to, że przez takie coś straciłem szacunek do starszych ludzi..

Zakompleksiona ta lubonianka czy co?

Właśnie to sa ci "zasiedziali" od zawsze lub napływowi z innych rejonów Polski... ze wsi gdzieś... Jak Kargul z Pawlakiem... zacietrzewieni byle sąsiadowi dokopać!! wstrętni ludzie. Nigdy wcześniej nie miałem takich sąsiadów jak tu i chyba długo tu nie wytrzymam

Lubon jest miastem od 3 pokolen, wiec jest jeszcze miejscem ze sloma w butach.Dumni mieszkancy komunistycznych klockow powoli ucza sie wielkomiejskich manier. Jest nadzieja .A nowi mieszkancy ; moze 5-letni Stasiu z trawnika wyrwal tabliczke z napisem nie wyprowadzac psow i za pozwoleniem zagadanej( swietej krowy- co to wszystko jej wolno )matki polki porzucil ja na placu zabaw przy smietniku.Amen

Czego można spodziewać się po "gościu" który nie wie kiedy NALEŻY nacisnąć shift. ..." polki.."

„na kursie i na ścieżce”
„państwo zdało egzamin”

Lubon jest miastem od 1954 roku.to nie są trzy pokolenia

Moja Mama urodziła się w 1950 r. (mogłaby w 1954 r.), ja w 1972 r. a moja córka w 2000 r.
To można przyjąć, że trzecie pokolenie żyje. ;)

d

ok. chyba że tak liczysz :)

Ludzie...Wy wszyscy wyzywacie się wzajemnie, a latające od lat F16 tłumaczycie w pokorze, że to ćwiczenia...
Nie chce mi się rozpisywać, ale ten temat był już wielokrotnie poruszany w mediach i chodzi o to...że CO ROKU są ćwiczenia...ale nie jakieś super ćwiczenia wojskowe, mające na celu naszą ochronę (pogłupieliście do końca?) czy dla naszego bezpieczeństwa (no padam na twarz...) tylko chodzi o ćwiczenia o F-16 Tiger Team Poland.
Dla niewtajemniczonych to zwykłe, jeb**e loty i zużycie paliwska za nasz hajs :)
Cieszycie się? Także kłóćcie się dalej - Luboń to ciekawe miasto, szkoda tylko, że jego mieszkańcy to jakaś zawistna mieszanina.
Aha...no tak, zapomniałbym...jak będą pokazy F-16 Tiger, to nie zapomnijcie zabrać dzieci (frajda dla dzieciaków), a dla siebie nauszniki :)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Nastawiacz - kontroler zautomatyzowanej linii montażowej
 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Przedstawiciel handlowy - Wielkopolskie
 • Inne
  Czasowa opieka nad pieskiem
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znaleziono iPhone