Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Problem z ogranicznikami przed wiaduktem na ulicy Powstańców Wielkopolskich [odpowiedź z UML]

Tematem ograniczników zamontowanych przed wiaduktem na ulicy Powstańców Wielkopolskich zajmujemy się już nie pierwszy raz. Ograniczniki, które zostały zamontowane miały na celu ostrzegać kierowców ciężarówek przed wjazdem pod wiadukt. Mimo, że od dawna zawieszone są znaki informujące o zakazie wjazdu wysokich pojazdów to co jakiś czas pod wiaduktem "utykały" samochody ciężarowe. Niestety, ograniczniki nie wytrzymywały zbyt długo, gdyż były szybko zrywane, wówczas to Czytelnicy zwracali uwagę na zwisające łańcuchy, które były niebezpieczne dla przejeżdżających pojazdów. Kilkanaście dni temu ograniczniki powróciły na swoje miejsce. Jak informowali Czytelnicy po raz kolejny zostały one zamontowane znacznie niżej niż powinny. Widać gołym okiem, że wiadukt jest o wiele wyższy, niż zwisające ograniczniki. Samochód ciężarowy lub wóz strażacki jadący do zdarzenia może stracić szybę w pojeździe. Jak zwracali uwagę Mieszkańcy jest to sytuacja bardzo niezbezpieczna dla użytkowników dróg.

Po renowacji nasze firmowe auta bez problemu mieściły się pod nim (od redakcji: pod wiaduktem) do momentu zainstalowania w inteligentny sposób nowych ograniczników wysokości. Tych wiszących. [...] Haczą o samochody. Nie rozumiem dlaczego zawieszono je tak nisko skoro wysokość samego przejazdu jest większa - pisał już w 2015 roku nasz Czytelnik.

Przecież one są tak zawieszone, że rowerzysta może sobie kask porysować - komentowali wiszące ograniczniki stojący pod wiaduktem Mieszkańcy.

Kiedy ograniczniki były podobnie zawieszone dwa lata temu wielu kierowców wjeżdżając pod wiadukt po prostu omijało je i jechało drugim pasem ruchu. Chyba nie taką rolę mają one pełnić w tej chwili?

Sprawę skierowaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

W odpowiedzi na pytanie czytelników w sprawie ograniczników zawieszonych przy wiadukcie na ulicy Powstańców Wielkopolskich informuję, że według organizacji ruchu na ulicy Powstańców Wielkopolskich zlokalizowane są znaki B-16 zakazujące wjazdu pojazdów o wysokości ponad 2,7 m. Ograniczniki zostały wprowadzone przez PKP z racji nagminnego łamania przepisów przez kierowców oraz kilkukrotnego naruszenia konstrukcji obiektu przez pojazdy, które pod nim "utknęły".
Według szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wysokość wskazana na znaku B-16 musi być 50 cm mniejsza niż rzeczywista wysokość przejazdu pod obiektem, który został oznaczony. Każdy kierowca, który mimo wysokości swojego pojazdu większej niż 2,7 wjeżdżając pod wiadukt łamie przepisy ruchu drogowego. Ograniczniki jako tzw urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego mogą być stosowane jedynie na wysokościach odpowiadających oznakowaniu. Mając na uwadze powyższe nie ma prawnej możliwości podniesienia zamontowanych ograniczników a do kierowców apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

UML

Izabella Chodorowska

fot.: 

zdj. arch.

Odpowiedzi

Ciekawe czy ktoś pomyślał o służbach ratowniczych straży pożarnej czy pogotowiu. Tej blachy na łańcuchu wcale nie widać jadąc ul. Powstańców Wielkopolskich zlewa się z pasami na wiadukcie. Jak strażacy czy pogotowie w ferworze walki pojedzie tą ulicą nieszczęście gwarantowane.Wiadukt ma tak zdecydowanie większy prześwit więc nie wiem kto wpadł na taki piękny pomysł aby powiesić ograniczniki na 2,70m?

Dwie różne kwestie zostały poruszone.
Pierwsza (ważniejsza) drogi ratunkowe dla pojazdów uprzywilejowanych - każda jednostka miejscowa musi mieć opracowane optymalne drogi, którymi się będzie przemieszczać w razie wezwania do interwencji
(nawet gdy kierowca nie zna dokładnie okolicy to można sobie w nawigacji samochodowej zapisać pewne filtry; jak np.: zbyt niskie wiadukty, czy przejazdy kolejowe, na których trzeba stać i czekać nawet kilkanaście minut).
Druga kwestia to wysokość tablic ostrzegawczych:
Podmioty je umieszczające posługują się specjalnymi wzorami obliczeniowymi, nikt tego nie może robić "na oko".

Czy redakcja zapyta w urzedzie co powstaje na ulicy Zabikowskiej w miejsce wykupionych posesji przez kogo?.Mieszkancy boja sie ze powstanie tam stacja benzynowa czy to legalne w tak bliskiej odlegosci domow?.Prosimy o interwencje

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Pilnie potrzebna lodówka oraz meble kuchenne.
 • Dam pracę
  Dam pracę
 • Dam pracę
  Magazyny - kompletacja 20-30 zł/h + Zus!
 • Dam pracę
  Sprzątanie w szpitalu w Puszczykowie
 • Inne
  Poszukujemy łóżka dziecięcego jednoosobowego.
 • Dam pracę
  Sprzątanie w szpitalu dziecięcym w Poznaniu
 • Dam pracę
  Poszukiwana Pani do sprzątania
 • Dam pracę
  Dam pracę.Kierownik recepcji