Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Loty F16 - list do redakcji [odpowiedź z UML]

29 sierpnia br. do naszej redakcji dotarł list dotyczący lotów samolotów F16. Nasi Czytelnicy również na forum internetowym gazety e-lubon.pl zadawali pytanie w jakich godzinach mogą latać samoloty F16, gdyż od kilku dni manewry odbywają się po godzinie 22.00.

Przy okazji ostatniego Aerofestivalu piloci z Krzesin dokonali wolnego przelotu nad Ławicą. Niska prędkość była spowodowana chęcią uniknięcia nadmiernego hałasu nad tamtym rejonem. To kuriozum gratisowo daję Pani Burmistrz do ręki jako argument w dyskusji z wojskiem - napisał nasz Czytelnik.

W tej sprawie otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Miasta Luboń.

Odpowiadając na Państwa zapytanie dotyczące lotów wykonywanych przez samoloty F-16, uprzejmie informuję, że Miasto Luboń, nie ma żadnego wpływu na okres, czas oraz rodzaje lotów wykonywanych przez samoloty bojowe. W tym temacie najważniejsze ustalenia podejmowane są przez władze odpowiedzialne za obronność kraju.

W celu udzielenia odpowiedzi dot. lotów, wystąpiono do rzecznika bazy w Krzesinach, z zapytaniami dotyczącymi nasilonych przelotów F-16 nad Luboniem.
Poniżej zamieszczamy odpowiedź rzecznika.
Jednocześnie informujemy, że wszelkie pytania w powyższym zakresie należy kierować do rzecznika 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

„Czemu są wykonywane loty noce ?
Piloci są szkoleni w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Muszą być perfekcyjne wyszkoleni w lataniu zarówno w dzień i w nocy. Loty wykonywane w nocy odbywają się zgodnie z przyjętym planem szkolenia pilotów i realizowane są od początku pojawienia się F-16 w Polsce czyli od 2006 roku. Należy podkreślić, że loty nocne przeważnie realizowane są w jeden tygodniu miesiąca.

Czy są one konieczne ?
Odpowiedz nasuwa się sama w powyższego. Należy pamiętać, że 31. Baza Lotnictwa Taktycznego nie jest aeroklubem a jednostką BOJOWĄ. Piloci wykonujący loty nie robią tego dla własnej przyjemności, by jak to się mówi w potocznym języku "polatać sobie" lecz szkolą się i ciągle podnoszą swoje umiejętności w pilotażu w celu ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz obywateli Naszego państwa.

Czy „nasilenie” lotów będzie utrzymane ?
Nie można mówić o nasileniu lotów, gdyż loty czy to dzienne czy nocne odbywają się zawsze z takim samym nasileniem. Lato jest okresem w którym pogoda sprzyja wykonywaniu szkolenia lotniczego. Zbliżamy się teraz do okresu jesiennego oraz zimowego gdzie pogoda się diametralnie zmienia więc loty będą realizowane w mniejszym zakresie”.
 
Joanna Cichoń
UML

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Ale do zapytania o to w jakich godzinach mogą latać samoloty to już się nikt nie ustosunkował.

Czlowieku czy Ty nie rozumiesz ze jednostka bojowa może operować w każdej godzinie doby i nikogo o swoich planach nie musi informować.
Wkurza mnie to ciagle narzekanie mieszkańców na hałas powodowany przez samoloty. Jestem mieszkańcem Lubonia od narodzin i doskonale pamietam loty Migów 21 w latach 80-tych. One to robiły hałas...
Lotnisko Krzesiny jest starsze niż nasze miasto i trzeba po prostu to zrozumieć

Lotnisko jest tu wcześniej niż zdecydowana większość mieszkańców. Nikt nie kazał wam sie tu budować, jak się nie podoba. Ja tu mieszkam również mieszkam od urodzenia i hałąs od Fów wcale jakoś nie przeszkadza. nawet miło popatrzeć jak tak nisko latają, przynajmniej wiemy żę nasza Armia działa. Może raz czy dwa musiałem przerwać rozmowę telefoniczną na 10 sekund z powodu hałasu, ale przecież od tego świat się nie zawalił. Pozdrawiam

Ona się tylko potrafi modlić i chodzić do kościoła

u mnie też słychać te Fki, lepiej tak niż miałoby ich nie być. Z jednej strony ludzie gadają, że mamy armie do d**y, a pozniej sie bulwersuja, że hałas! No ludzie, myślcie!! ;))

Armia w kraju być musi samoloty latały i latać będą w godzinach jakich to wojsku odpowiada bo po to ono jest a jeżeli się to komuś nie podoba to niech się wyprowadzi z Lubonia lub założy sprawę przeciwko wojsku.

Latają w takich godzinach w jakich mają ustalony plan szkoleniowy.

Temu który zadecydował aby lotnisko bojowe było w sąsiedztwie 500 tys miasta nadał bym stopień MARSZAŁKA WP.

ściśle rzecz ujmując lotnisko nie leży w sąsiedztwie miasta lecz w jego granicach

Mieszkańcy nie macie nic do gadania, myślicie, że ktoś Was słucha. Kilkanaście osób z portalu, ktoś w urzędzie ewentualnie zobaczy co lub kto gdzieś w kącie miasta buczy... Jakikolwiek problem, dotyczy zawsze tylko niewielkiej grupy osób, która jest wstanie tylko lamentować. Problem jednej grupy nie interesuje drugiej grupy, która natomiast ma kolejny problem. Kółko się zamyka :)

Nie oczekuję w tej kwestii od UM Luboń cudów. Na razie wystarczy mi rzetelna informacja, czy lotników w chwili obecnej obowiązują jakieś korytarze czy mogą latac gdzie popadnie? Kiedyś latali w sposób bardziej uporządkowany , a teraz jak
Maklakiewicz z Himilsbachem. Czy są jakieś regulacje, czy ich nie ma? Nie namawiam UM Luboń do instalacji rakiet, tylko do opracowania informacji i przekazania ich mieszkańcom.

Ogólnie jest lepiej niż bywało wiec nie ma co marudzić.

Naszła mnie natomiast refleksja dt. święcenia pilotom laserami. Ogólnie głupota ale hipotetycznie... Fki powinny startować i lądować w określonych korytarzach. Mieszkańcy wiedzą ze zależy to tylko od widzi misie pilota. Oślepianie pilota jest karalne, ale jeśli go tu teoretycznie nie ma to teoretycznie oślepiony nie jest. Żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności musieliby przyznać ze byli w tym miejscu, co z kolei dałoby podstawy do walki o odszkodowanie dla mieszkańców, którym takowe się nie należy ze względu na przyjęte strefy oddziaływania akustycznego...

Po moim wpisie ukazał się następny, autorstwa mędrca pt" Laserki w dłoń". Głupolu pomyśl o tym, że w tych maszynach siedzą ludzie. Po drugie są to polscy lotnicy, a nie wojska nieprzyjaciela. Po trzecie oślepiony samolot może spaśc na twoją durną łepetynę.

Możesz kolego zamiast obrażać podać przykład katastrofy lotniczej wywołanej takim zachowaniem?
W moim odczuciu przedmówcy chodzi o wzajemne poszanowanie obu stron, nic więcej.

głupi filozof!

Poświecic laserkiem, to możecie temu kto podjął decyzję o lokalizacji bazy F-16 w Krzesinach. Kłopot w tym, że jak
zwykle w naszym kraju, jest to osoba nieustalona a dokumenty zniszczone.
http://epoznan.pl/news-news-28622
Niemniej sam jestem ciekaw jak to wygląda od strony prawnej: są korytarze czy też nie.

Oślepianie pilotów jest oczywiście głupie i naganne. Problem jest innej natury. Wojsko jest Państwem w Państwie. Korytarze ich nie obowiązują bo zawsze mogą powołać się na wyższa konieczność. Co więcej nie można się z nimi sądzić w normalnym sadzie tylko wojskowym... Niewątpliwie niezawisłym i obiektywnym rzecz jasna.

We sprawach które juz się odbyły a miały tyczyć się utraty wartości domostw i gruntów po modernizacji floty, wojsko z tego co pamiętam przedstawiło w sądzie strefy oddziaływania akustycznego. Z nich wynikają korytarze które sami w ten sposób zdefiniowali i deklarowali. Ile mają wspólnego z rzeczywistością to już każdy sam może ocenić, ale na orzecznictwo nie ma to najmniejszego wpływu.

Widziałem niedawno transportowiec podchodzący do lądowania i trzymał się linii kolejowej i zakręcił nad lasem.
Wydaje mi się, że (po pobieżnym grzebnięciu w necie), że obowiązuje zarówno obszar ograniczonego użytkowania
jak i strefy. Konkretnie Rozporządzenie 40/07 Wojewody Wielkopolskiego, zmieniające wcześcniejsze 82/03.
http://www.poznan.uw.gov.pl/sites/default/files/wydarzenia/rozporzadzenie_w_sprawie_oou.pdf
http://www.poznan.uw.gov.pl/system/files/dzienniki/dziennik_nr_200_2003.pdf

Wydaje mi się więc, że F-16 bezpodstawnie sobie poluzowały i atakują mnie codziennie całkiem bezzasadnie.

Muszę jednak sprostowac poprzedni wpis. Popełniłem go pod wpływem artykułu w Głosie:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/406517,balagan-prawny-w-sprawie-stref-halasu-wokol-krzesin,2,id,t,sa.html
Na stronie UW jest jednak informacja, że rozporządzenie 40/07 z dniem 31 grudnia utraciło moc obowiązującą.
Tak też wynika z wyroku NSA II OSK 548/09.
Czyli wychodzi jednak na to, że stref nie ma,a za wyznaczenie nowych odpowiedzialny jest Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Taka duża liczba procesów o odszkodowanie potwierdza, że nie chodzi o grupę lamentujących za komputerami zrzęd a o uciążliwy dla mieszkańców i środowiska hałas. Może trzeba zasypać urząd pozwami i w końcu się coś zmieni. Mam w chacie mega huk jak ćwiczą, nie liczą się już ani z korytarzami które do tej pory mieli ani z późnymi godzinami. I co mamy czekać na jesień i zimę bo wtedy jest mniej ćwiczeń? Jeszcze troche i nowy rząd zrobi porządek z tymi nieudanymi decyzjami Komorowskiego.

Tylko co Komorowski ma z tym wspólnego?

x

Ja też mieszkam w luboniu i czesto nade mną latają. Na pewno nie jest to jakoś uciążliwe..nie przesadzajcie. Bardziej uciążliwy jest zapach wywozonego szmaba, jak czlowiek chce zjesc sniadanie na ogrodzie..... Dla mnie to nawet frajda popatrzec sobie jak e-fy latają nisko i robią manewry. W kocu w lini prostej z lubonia jest 4 km. Robicie z igły widły

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  zaginął piesek
 • Inne
  Znaleziono
 • Dam pracę
  Opieka z zamieszkaniem u osoby starszej min 1600 GBP netto-miesiąc
 • Dam pracę
  Praca dla pomocy aptecznej
 • Dam pracę
  Zbrojarz do pracy w prefabrykatach
 • Dam pracę
  Technik ds. utrzymania ruchu
 • Wynajem - szukam
  Wynajmę/podnajmę lokal
 • Dam pracę
  LOSIR poszukuje kucharza.