Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ostrzeżenie przed upałami!

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu informuje, iż od dnia 26 lipca br. do dnia 28 lipca br. do godziny 20.00 spodziewać się możemy upałów.  

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C. Uwagi: Ostrzeżenie może być przedłużone na kolejne dni - czytamy w komunikacie IMGW.  

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00 - 13.00. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Temperatura powietrza 
* Zagrożenie życia 41 C
* Groźba udaru 39 C
* Wysychanie gruczołów potowych 38 C
* Reakcja systemu termoregulacji 35 C
* Próg upału 30 C

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Więcej cennych informacji znajdą Państwo w załączniku.

ZałącznikWielkość
PDF icon upal-poradnik-24062014.pdf461.51 KB

Odpowiedzi

Dawniej w Luboniu była fajna plaża z kąpieliskiem (nielegalnym) nad Wartą przy zakręcie, ludzie przyjeżdżali z Poznania żeby się wykąpać i poleżeć na białym jak mąka piasku!Drugim kąpieliskiem głównie dla dzieciaków był spory czysty stawek powyżej kocich dołów!Kąpało się również w wyrobiskach żwiru na Sacharze lubońskiej!Dzisiaj w 30-tysięcznym Luboniu lansuje się plażę z zakazem kąpieli w było nie było trzeciej co do wielkości rzece przepływającej przez Luboń!
Po prostu ten dzisiejszy Luboń to wielka LIPA!

"trzeciej co do wielkości rzece przepływającej przez Luboń!" ;-) chyba chodziło o trzecią co do wielkości w Polsce, a jedyną która przepływa przez Luboń, bo nie kojarzę innych....

Oczywiście trzeciej co do wielkości rzece w Polsce - inteligentny człowiek łapie to w mig(to skrót myślowy) przykro mi że z Tobą jest inaczej!

Inteligentny człowiek nie oburza się i nie obraża rozmówcy, gdy zwróci mu się uwagę na błąd językowy :-) Pozdrawiam Pana, Nerwusie! ;-)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  PRACA W LUBONIU
 • Dam pracę
  Praca dla nauczycieli w klasach 4-6
 • Inne
  zaginął piesek
 • Inne
  Znaleziono
 • Dam pracę
  Opieka z zamieszkaniem u osoby starszej min 1600 GBP netto-miesiąc
 • Dam pracę
  Praca dla pomocy aptecznej
 • Dam pracę
  Zbrojarz do pracy w prefabrykatach
 • Dam pracę
  Technik ds. utrzymania ruchu