Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kolejne ostrzeżenie przed upałami!

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu informuje, iż od dnia 31 maja br. do dnia 2 czerwca br. do godziny 20.00 spodziewać się możemy upałów.  

Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 28°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C - czytamy w komunikacie IMGW.  

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00 - 13.00. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Temperatura powietrza 
* Zagrożenie życia 41 C
* Groźba udaru 39 C
* Wysychanie gruczołów potowych 38 C
* Reakcja systemu termoregulacji 35 C
* Próg upału 30 C

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Więcej cennych informacji znajdą Państwo w załączniku.

ZałącznikWielkość
PDF icon upal-poradnik-24062014.pdf461.51 KB

Odpowiedzi

Dawniej w Luboniu była fajna plaża z kąpieliskiem (nielegalnym) nad Wartą przy zakręcie, ludzie przyjeżdżali z Poznania żeby się wykąpać i poleżeć na białym jak mąka piasku!Drugim kąpieliskiem głównie dla dzieciaków był spory czysty stawek powyżej kocich dołów!Kąpało się również w wyrobiskach żwiru na Sacharze lubońskiej!Dzisiaj w 30-tysięcznym Luboniu lansuje się plażę z zakazem kąpieli w było nie było trzeciej co do wielkości rzece przepływającej przez Luboń!
Po prostu ten dzisiejszy Luboń to wielka LIPA!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Sprzedam
  Kia Carnival CRDi, ogromne auto, 2003, hak, relingi, sprawne!
 • Kupię
  Dominika
 • Dam pracę
  Korepetycje
 • Szukam pracy
  Sprzątanie
 • Szukam pracy
  Opieka
 • Dam pracę
  MAGAZYNIER Z UPRAWNIENIAMI NA WÖZKI WIDLOWE
 • Dam pracę
  Praca na stacji paliw w Luboniu.
 • Dam pracę
  zatrudnię Pracownika