Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Amatorski pomiar zanieczyszczenia powietrza w Luboniu

Indeks Jakości Powietrza (Polska)

2.43 - Dobry

2017-10-21 11:48
Indeks CAQI (Europa)

29.13 - Niski

2017-10-21 11:50

PM10

PM25

ostatnie odczyty

20,50 μg/m³

2017-10-21 11:50

22,32 μg/m³

2017-10-21 11:50
średnia z ostatniej godziny

29,13 μg/m³

2017-10-21 11:50

29,14 μg/m³

2017-10-21 11:50
Indeks jakości powietrza

1,46

2017-10-21 11:50

2,43

2017-10-21 11:50
Wilgotność powietrza

91,00 %

2017-10-21 11:50

IJP (Polska)

Indeks Jakości Powietrza
0-1 - Bardzo dobry
Jakość powietrza jest dobra. Zanieczyszczenia powietrza nie stanowią zagrożenia. Warunki idealne na aktywności na zewnątrz.
1-3 - Dobry
Jakość powietrza jest wciąż dobra. Zanieczyszczenia powietrza stanowią minimalne zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki bardzo dobre na aktywności na zewnątrz.
3-5 - Umiarkowany
Jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki dobre na na aktywności na zewnątrz.
5-7 - Dostateczny
Jakość powietrza jest średnia. Zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko* które mogą odczuwać skutki zdrowotne. Pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło.
7-10 - Zły
Jakość powietrza jest zła. Osoby narażone na ryzyko* powinny unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni je ograniczyć.Nie zalecane są aktywności na zewnątrz.
10+ - Bardzo zły
Jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum.Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

CAQI (Europa)

Wspólny Indeks Jakości Powietrza
(poziom zanieczyszcznia)
0-25 - Bardzo niski
25-50 - Niski
50-75 - Średni
75-100 - Wysoki
>100 - Bardzo wysoki

Co to jest pył zawieszony PM25 i PM10

Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio a takich źródeł jak pożary, unoszenia się pyłu z palców budów, dróg niepokrytych asfaltem, procesów spalania. (źródło WIOŚ Poznań)

Czym to grozi

Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi. (źródło WIOŚ Poznań)

Link zewnętrzne

Więcej informacji o pomiarze jakości powietrza: Inne amatorskie stacje pomiaru jakości powietrza:

Informacje o stacji pomiarowej

Pomiar prowadzony jest w "Starym Luboniu".
Dane odczytywane są co 3 minuty, osobno dla każdego rodzaju pyłu (PM10 i PM25). W ramach jednego pomiaru dane z miernika odczytywane są dziesięciokrotnie, pomijane są wartości skrajne i liczona jest następnie średnia arytmetyczna z ośmiu pomiarów. Wyniki poddawane są następnie numerycznej korekcji która uwzględnia wilgotność powietrza. Korekcja została opracowana przez autora strony http://www.krakow-zdroj.pl/. Następnie, przy każdym z odczytów obliczana jest średnia arytmetyczna pomiarów z ostatniej godziny. Na podstawie średnich wyznaczany jest Indeks Jakości Powietrza (IJP). Ponieważ polska norma przewiduje obiczanie tylko limitów 24-godzinnych i dobowych, dodatkowo obliczana jest europejska norma jakości powietrza - Common Air Quality Index (CAQI), która przwiduje obliczanie poziomu zanieczyszczenia w cyklu godzinowym i dobowym

Przyrządy pomiarowe to:

 • sensor laserowy Nova Fitness SDS011. Cechą mierników laserowych jest zawyżanie wyniku wraz ze wzrostem wilgotności powietrza, można przyjąć, że do wilgotności 70% pomiar jest dokładny, w przedziale 70-90% częściowo zawyżony, powyżej 90% zawyżony. Z tego powodu wyniki bezpośrednich pomiarów poddawane są korekcji w której uwzględniana jest wilgotność powietrza.
 • SI7021 - sensor mierzący temperaturę i wilgotność powietrza

Skala przeliczenia PM10 i PM25 na Indeks Jakości Powietrza (Polska) i Indeks CAQI (Europa)

 
Dane prezentowane na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny.

Odpowiedzi

Zarówno pył PM 10, jak i pył PM2.5, powstaje tylko i wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych, posiadających elektrofiltry. Jeszcze nie widziałem chaty z piecem i kominem z elektrofiltrem.

Ten wpis to chyba jakaś prowokacja? Wszyscy już dookoła krzyczą że PM10 i PM25 są szkodliwe, że powstają m.in. w wyniku spalania węgla w marnych piecach. A tu takie coś. Mówienie, że czegoś nie ma, nie sprawi, że to coś zniknie.
Tak przy okazji to w wyniku spalania powstają jeszcze inne szkodliwe związki, nie tylko pyły. Te są najbardziej widoczne w postaci smogu.

Żeby tylko węgiel palili. W tych piecach palą wszystko, co pod rękę wpadnie. Na niektórych ulicach w Luboniu smród jest nie do wytrzymania. Ludzie obudźcie się!!! Tym, czym palicie w piecu, to nie wasza prywatna sprawa, wszyscy wdychamy to "raczysko"!!!

wyprowadz sie do Puszczy Noteckiej albo na Hawaje !!

Łukasz co za bzdury piszesz!!!. Szkodliwy pył PM10 i PM2.5 powstaje po prostu w wyniku spalania czegokolwiek w tym np. węgla i drewna, a w przypadku Lubonia głównie z indywidualnego ogrzewania budynków. Niestety władze Lubonia nie robią praktycznie nic żeby ograniczyć liczbę pieców na węgiel i inne paliwa stałe na rzecz gazu ( np dopłaty dla mieszkańców na wymianę takich instalacji) . A jako, ze Luboń jest w pierwszej setce najbardziej zagęszczonych miast w Pilsce pod względem zaludnienia to powietrze mamy fatalne. Bardzo dziwi mnie dzisiejszy pomiar, bo wychodząc z domu na chwile cała kurta i włosy momentalnie smierdzą dymem - więc jakoś powietrza jako opisana na dziś jako "dobra" to chyba propaganda władz Lubonia!. Powietrze w Lubonia jest fatalne.

Najlepiej kupić sobie mobilną stacje pogodową z pomiarem pyłów zawieszonych np. coś takiego: http://stacje-pogody.pl/artykul_oregon_air_urzadzenie_do_monitoringu_jak...

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca przy produkcji octu
 • Dam pracę
  Praca na stacji paliw
 • Inne
  Znaleziono młodego kotka
 • Dam pracę
  Stacja paliw zatrudni
 • Dam pracę
  Cieśla Belgia
 • Dam pracę
  Elektryk Belgia
 • Dam pracę
  Murarz Belgia
 • Dam pracę
  Praca w Saloniku Prasowym