Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Utylizacja przeterminowanych środków - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Pod koniec września do naszej redakcji napisał Czytelnik, który poruszył temat utylizacji przeterminowanych środków chemii gospodarczej.

Chciałbym zadać pytanie do władz KOM-LUB/UML w związku z moją wczorajsza wizytą w PSZOK (od redakcji: 19.09.2019). W dniu wczorajszym około godziny 16:30 odwiedziłem PSZOK w celu oddania do utylizacji przeterminowanych środków chemii gospodarczej. Pracownik PSZOK poinformował mnie, że oni chemii nie utylizują i żebym "sprawdził sobie w internecie" gdzie mam to oddać do utylizacji. Sprawdziłem regulamin PSZOK i okazuje się, że zobowiązani są do jej przyjęcia. Wróciłem więc do pana z PSZOK i w odpowiedzi usłyszałem, że to co jest na stronie to jest jakieś "stare gówno" i jego ten regulamin nie obchodzi i nie obowiązuje! On nie ma kubłów na chemie i tego nie weźmie! Po 10 minutowej kłótni wróciłem z kwitkiem, chemii pan i władca z PSZOK nie odebrał, ja zostałem z problemem i pytaniem. Gdzie na terenie miasta Lubonia mogę to zutylizować? W roku 2019, w sytuacji w której na każdym kroku podkreślane jest konieczność dbania o środowisko, potrzebę recyclingu odpadów taka sytuacja to skandal - pisze Mieszkaniec.

Sprawę przekazaliśmy do UML. Ponizej publikujemy odpowiedź. 

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące przyjęcia odpadów chemii gospodarczej uprzejmie informuję, że odpady te powinny zostać przyjęte do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK) przy ul. Niepodległości 11 w Luboniu. W PSZOK przyjmowane są następujące odpady pochodzące z gospodarstw domowych z terenu miasta Luboń:

papier,
metal,
tworzywa sztuczne,
szkło,
opakowania wielomateriałowe,
przeterminowane leki,
przeterminowane chemikalia (używane w gospodarstwie domowym),
zużyte baterie i akumulatory,
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
meble i inne odpady wielkogabarytowe,
odpady budowlane i rozbiórkowe (rozdzielone na czysty gruz w ilości do 700 kg rocznie z jednego gospodarstwa domowego i pozostałe odpady rozbiórkowe) ,
zużyte opony (z samochodów do 3,5t w ilości do 8 sztuk rocznie z jednego gospodarstwa domowego),
odzież i tekstylia.
odpady zielone

Zgodnie z otrzymaną od Pana informacją przedmiotowe odpady stanowiły przeterminowane środki czyszczące z gospodarstwa domowego, w ilości 6-7 szt. W związku z powyższym odpady te jak najbardziej kwalifikują się do przyjęcia do PSZOK.

Pracownik ma prawo odmówić przyjęcia odpadów jeżeli mogłoby to zagrażać zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Pracownik ma także prawo odmówić przyjęcia odpadów, jeśli ilość, którą chce przekazać mieszkaniec Lubonia wskazuje na to, iż odpady te nie pochodzą z gospodarstwa domowego.

W tym przypadku pracownik niestety nie dokonał dostatecznej weryfikacji przywiezionych przez Pana odpadów, przez co uznał, że mogą to być odpady niewiadomego pochodzenia, zagrażające życiu lub zdrowiu. Pracownicy PSZOK zostali pouczeni, mamy nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy.

Kamila Mazurek
Urząd Miasta Luboń

izi

Odpowiedzi

Ta osoba ma dużo racji, a luboński PSZOK żyje w dużej strefie komfortu bo niedługo już nawet "elektro śmieci" przestaną przyjmować. Kiedyś można było do nich przywieźć resztki farb - teraz już nie. Można było oddać stara ziemię z donic kwiatowych - teraz już nie, a Panowie ktorzy tam pracują czują się jakby byli kolejni po Panu Bogu.

Niestety winą za to należy obarczyć miłościwie nam panujących a nie pracowników "gratowisk" - po prostu z powodu nielegalnych i płonących składowisk odpadów włodarze z sektora ochrony środowiska w Warszawie natworzyli mnóstwo przepisów w których sami się pogubili i których sami nie potrafią wyjaśnić. Za ich nieprzestrzeganie grożą kosmiczne kary egzekwowane bardzo surowo. Stąd chaos na gratowiskach, wysypiskach śmieci i podobnych miejscach. Zanim panowie w stolycy się zorientują wróci "moda" na wyrzucanie śmieci po rowach i lasach bo nie wiadomo co z nimi zrobić...

Ja nie obarczam winą tych panów którzy tam pracują. Uważam poprostu że powinni mieć nieco więcej kultury osobistej, a ich zachowanie zwyczajnie bywa chamskie.

Uzasadnienie:
W art. 3 ust. 2 pkt 6 u.u.c.p.g. wskazano obowiązek utworzenia punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, który zapewni przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a. Natomiast w żadnym z przepisów u.u.c.p.g. nie ma wskazanych rodzajów odpadów, jakie mogą być przyjmowane do PSZOK. Przeciwnie, w art. 6r ust. 3 u.u.c.p.g. ustawodawca wyraźnie wskazał, że to rada gminy w uchwale określi sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Właśnie z uwagi na wszystkie powyższe niejasności odniosłem się wprost do regulaminu PSZOK, gdzie w tablei z punktu siódmego widnieje spis:
"przeterminowane chemikalia (używane w gospodarstwie domowym)"

Regulamin dostepny jest bezpośrednio na stronie PSZOK pod linkiem:

http://kom-lub.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/regulaminPSZOKKOM-LUB-wersjaVIII2015.doc

Czym się zajmuje referat ds. odpadów UM? Powinien jakąś informację dla mieszkańców opracować. A tak tylko chaos

Ja

Brawo w końcu ktoś trafnego napisał.Um się chwali że dba o ochronę środowiska kiedy?W tedy gdy startuje kampania wyborcza do rad um

Kiedyś chwaliłem się lubońskim PSZOK, który zafunkcjonował bardzo szybko, po wyjściu z Selektu.
Mój sąsiad też mi mówił, że nie odebrali mu ostatnio zielonych, bo zawiózł w przezroczystych workach, ale niefirmowych.
Nie pytałem do jakiego lasu je zawiózł. Nowy prezes KOM-LUB powinien ogarnąć działanie PSZOK i sam siebie, bo nie zagości w Luboniu tak długo jak poprzednik. Robienie złego PR nie należy do jego obowiązków.
Nabija tym tylko punktów przeciwnikom samodzielnego odbierania odpadów przez Luboń.
Zdecydowanie dobrze, że pracownica UM Luboń nie próbowała zalegalizować głupoty i odpowiedziała rzetelnie. To daje wiarę, że nie wszyscy odpowiedzialni za odpady nie myślą. Pani Burmistrz powinna wezwać prezesa na dywanik i nim potrząsnąć, bo w KOM-LUB będzie się działo jak kiedyś w LOSIR. Kiedy ta instytucja działała nieprawidłowo i generowała straty, to właściciel czyli Miasto dawał absolutorium Radzie Nadzorczej i zwolnił ją całkowicie z odpowiedzialności.
Oni tylko brali pieniądze z miejskiej skarbonki i nie są niczemu winni...
Tu jeszcze powinien zabrać głos prezes i przeprosić mieszkańca.

W tym mieście brakuje ludzi z wizją. Z chęcią zrobienia czegoś więcej niż minimum.
Kiedyś chciałem oddać odpady zielone. Niestety było kilka minut przed wyznaczonymi godzinami przyjmowania interesantów z odpadami. Godziny przyjmowania odpadów: od wt-pt w godz. od 14.00-18.00 oraz w soboty od godz. 8.00-14.00.
Czy to jest taki problem, aby zrobić możliwość zostawiania odpadów nawet przez całą dobę? Np. furtka otwierana od strony chodnika tylko do pojemnika, bez możliwości wejścia na teren. Można dać monitoring jeżeli już ktoś się boi że ludzie będą podrzucać inne śmieci.

Odnoszę wrażenie, że ostatnim który rozumiał znaczenie słowa nadzór był Marian Walny.
Zdaje się, że za ten nadzór odpowiada zastępca, który w każdym temacie obsadza się w roli specjalisty i opowiada radnym dziwne rzeczy, także o śmieciach. Nadzór innego zastępcy nad SM zakończył się lubońskim wkładem w rozwój kinematografii w postaci kompromitujących filmików. Zdaje się, że drugi zastępca potrzebuje kompromitujących filmów z Pszok, by zająć się czymś innym jak przemowami o niczym na okrągło.
Czy żeby zaszły zmiany ktoś w KOM-LUB musi wznosić piwne toasty za zdrowie pani Burmistrz, nagrać to i opublikować w sieci?

Ten rozpuszczony jak dziadowski bicz pracownik, który myśli że jest prezesem PSZOK na pewno świetnie się sprawdzi
przy wywozie odpadów. Jego miejsce powinna zająć osoba, która w czasie krótszym niż kilka lat jest w stanie opanować
regulamin PSZOK. Ja się dziwię mieszkańcowi, który znał regulamin i tak szybko odpuścił. W sytuacji gdy prezes KOM-LUB nie jest w stanie przeszkolić odpowiedzialnego pracownika, to alternatywnym miejscem gdzie można przekazać chemikalia jest sekretariat prezesa. Niech się uczy razem z pracownikiem.

Tak trochę obok tematu.Czy można odebrać szklane z Lasku. Z góry dziękuję.

Coś nie wyszło. Będę bardzo wdzięczny za odebranie szkła z Lasku.

Jestem wzruszony po zabraniu mojego szkła po 15 minutach od zgłoszenia i to nowiutką niebieską śmieciarką.
Muszę zgłaszać częściej. :)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń