Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Strajk nauczycieli coraz bliżej

Na interaktywnej mapie szkół, które już zdecydowały o przystąpieniu do planowanego na 8 kwietnia strajku, z dnia na dzień przybywa placówek oznaczonych niebieskimi chorągiewkami. Do 25 marca w całym kraju trwają referenda strajkowe, w których pracownicy szkół decydują czy wezmą udział w zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku czy też nie. Żeby referendum było ważne musi wziąć w nim udział połowa zatrudnionych, natomiast aby szkoła mogła przystąpić do strajku musi wyrazić na to zgodę ponad 50 procent głosujacych. W chwili obecnej na mapie gotowości strajkowej jest 5296 szkół i przedszkoli, a w kolejce czeka 400 następnych zgłoszeń.

Już dziś wiadomo, że zaznaczone są na mapie i udział w strajku deklarują:

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Luboniu
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Luboniu
- Zespół Szkół w Luboniu
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Luboniu
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu

Jak udało nam się dowiedzieć Urząd Miasta Luboń w najbliższym czasie wyda komunikat.

Izabella Chodorowska

fot.: 

Nie dla chaosu w szkole

Odpowiedzi

mam nadzieję że świetlice będą czynne normalnie!

W świetlicach też pracują nauczyciele. Więc wątpię.

Nie, szkoły będą zamknięte całkowicie.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest-nauczycieli-strajk-zwolnienia-opieka,251,0,2424059.html

ważne jest to 7 dni żeby szkoła oficjalnie nie podała że jest strajk ,bo rodzice jesteście ugotowani :(

Człowieku co Ty wypisujesz? O co chodzi w Twoim wywodzie? Jesteś przykładem brakoróbstwa nauczycieli!

Niech tam strajkują i wołają nawet po 2000 podwyżki- nawet cały rok!To o Nich dobrze nie świadczy! Dzieciaki się cieszą bo będą mogli do woli gapić się w swoje smartfony.To też ogromne źródło wiedzy i nie kaprysi o podwyżki! W końcu bezpowrotnie Ich zastąpi!

"Daj kurze grzędę a ona-wyżej siędę!"Podobnie niestety z nauczycielami- zachowują się jak te kury w kórniku!

Kura jest w kurniku przez u......

Wytykać innym błędy tylko tyle potrafi... no i jeszcze narzekać, strajkować i obwiniać innych za swoje postępowanie! Weźcie się w końcu do uczciwej pracy, bo jak na razie dzieci większość materiału przerabiają same, w domach albo na "korkach"!

Zastrajkują rzeźnicy, piekarze i mleczarze! A cooooooo?Też mogliby zarabiać więcej!A kierowcy autobusów i tramwajarze, poczciarze, kolejarze, aptekarze, fryzjerzy to cooooooooo?Też od Rządu się należy! Rząd ma to Rząd da!

Zabrać 500+ a nawet obiecywane przez Schetynę 1000+ i dać nauczycielom.

Zabrać 500+ oraz obiecywane przez Schetynę 1000+ i dać to wszystko nauczycielom.

ty masz 500+ a nauczyciel nie ma nic...
a odpowiedzialnosc olbrzymia
i zaangazowanie w to co się robi.

Nauczyciele nie mają dzieci i 500+ ?

Póki co to zaangażowali się w strajki, dzieci mają gdzieś! , ważna ich mamona!

Nie, to nie nauczyciele maja dzieci gdzieś tylko p. Zalewska i cały rząd pisowski.

Najprościej narobić syfu i winę zwalić na innych... wznieśmy się na wyższy poziom chamstwa!

I pomyśleć że jeszcze "wczoraj" bali się o swoje etaty. Że z nauczyciela przyjdzie im robić za kasjera a Lidlu, czy tam innej Biedronce

1800zl. .. mozna szaleć...
wielu nauczycieli nie ma dzieci...
wyzyj za te pieniadze... z kredytem hipotecznym..
powodzenia

Wal więc brlfer na kasę do Lidla. Tam też twa "misja" którą tak często gęby sobie wycieracie. Ludzie latami dorabiają się, zamiast zadłużać się po uszy.... i to zapewne jeszcze we frankach, jak na prawdziwego eŁropejczyka przystało.

Problem w tym, że gdy każdy nauczyciel pójdzie do innej pracy to nie będzie, komu uczyć. A jak nie będzie, komu uczyć to podobnych do ciebie analfabetów będzie więcej.

Kłamstwo z tym 1800 na rękę. To najniższa pensja bez dodatków. Podam swój przykład, nauczyciel z 7 letnim doświadczeniem, praca 18 godzin tygodniowo, jeden przedmiot, szkoła podstawowa. Miesięcznie 2800 netto. W międzyczasie przerwa na dwie ciąże.

Chyba w krainie fantazji w mieście PIS. Ja , nauczyciel dyplomowany , staż 16 lat , w międzyczasie dzieci - dwójka, ale w ciąży chodziłam do 6 miesiąca i tylko pół roku z dzieckiem w domu, żeby się załapać na kolejny staż - również 2800 netto z dodatkiem stażowym, wychowawstwem i motywacyjnym. Żeby było ciekawiej jeszcze tylko 4 lata i osiągnę granicę dodatku stażowego. Może uda się zobaczyć trójkę z przodu w dniu wypłaty. I tak do emerytury, więcej zarabiać nie będę. Przy okazji jestem po studiach dziennych, dwóch podyplomowkach i wielu kursach instruktorskich. Za wszystko, oprócz dziennych płaciłam i płacę z własnej kieszeni. Szkolenia, kursy - minimum dwa na semestr. Lekcja musi być ciekawa, nowatorska, ja mam ciągle się uczyć i szkolić.

Będąc poza domem dziennie 3 max 4 godziny, mając płatne wakacje i długie weekendy. Tylko się cieszyć, że można godnie zarobić i mieć czas dla własnych dzieci. Za 3 tysiące netto mężczyźni pracują fizycznie na magazynach po 8-10 godzin na dobę. Większość ludzi pracuje po 8 godzin dziennie, mając mniejsze wynagrodzenia. Nie mają wakacji po 2 miesiące, długich weekendów. I większość tych osób również ukończyła studia i wciąż się rozwija. Nie mów, że nie masz szans na wyższą pensję, bo wynagrodzenia są sukcesywnie podnoszone.

Ile czasu Waść poświęcasz swojemu - zakładam - jedynemu dziecku.
Mamy są teraz na wychowawczym, wiele z nich jest teraz w domu dlatego, że dostają 500+
Popatrz na młodzież, która wybiega na przerwie na boisko, posłuchaj słownictwa, zwróć uwagę...
To są dzieci z "normalnych rodzin" - nie patologia
Przypomnij i porównaj swoją młodość do czasów współczesnych.
Myśmy nie przeżywali stresów nosząc fartuszki i białe kołnierzyki, nie mieliśmy za dużo zadane, nasz rodzic nie biegał do kuratorium ze skargą na nauczyciela, że podniósł głos..
Wiesz, ja się dziwię, że MEN zatrudnił takich głupich nauczycieli, którzy za "takie" pieniądze dają się poniżać.
Każdy z nich może pracować w innym miejscu za inne pieniądze i nikt im nie będzie wypominał tego, że chcą podwyżki, bo chcą godnie żyć.

Słucham szanownej pani ile w krainie Platformy dostaliście podwyżek ???.Ile razy platforma dołożyła wam po 1 tys zł? I pytanie dlaczego wtedy nie szantazowaliscie dzieci i ich rodziców ze promocji nie otrzymają ? Powinniście sie wstydzić i to bardzo za to co robicie !!!.Mam nadzieje ze przejdziemy niedługo na nauczanie indywidualne które jest lepsze dla dziecka a tacy jak pani którzy popierają waszego przedstawiciela szantażysta skończą na kasach w lidlu !

Tzw. Kraina platformy nie rozdawała pieniędzy na lewo i prawo, nierobom i Rydzykowi. Wiec jak jesteśmy tak bogaci to dlaczego nie mogą dać podwyżki ludziom którzy pracują.

To nie Zalewska i pisowski rząd, który daje nauczycielom podwyżki uniemożliwia dzieciom napisanie egzaminów

Rodzice ósmoklasistów i gimnazjalistów zróbmy coś!!!

Zrzutę obrzydłych 500+ przeznaczmy nauczycielom. Może oni wezmą.

Jak czytam te komentarze niektóre to się nie dziwię że pisiory wygrywają

A ja się dziwię że jeszcze 26% głosować będzie na platformę!Jak bardzo trzeba mieć zrytą głowę!Bakalarze od niej dostaliby fige z makiem tak jak przez 8 ubiegłych lat!

Nie twierdzę, że obecny rząd jest jakiś wybitny, ale ludzie głosujący na Platformę mają naprawdę krótką pamięć.

Bez przesady żeby jednorazowo dostać 1000zł!!! Jest jakaś grupa społeczna która tyle za jednym razem dostała? Z rok stwierdzą że mało i znowu walka o 1000zł. Wielu ludzi zarabia mniej, robią na kilka etatów i jeszcze odrabiają lekcje i tłumaczą od początku to co było w szkole, ponieważ nauczyciela nie interesuje to czy uczeń wie, czy nie. Byle lecieć z materiałem. Szkoda, że nauczyciele w tym strajku nie pomyśleli również o uczniach, żeby jakoś uporządkować materiał który nauczają. Porównując lata wstecz, wydaje mi się, że poziom nauczycieli się bardzo obniżył. Walczcie o podwyżki, ale nie w takiej kwocie w jednym roku.

Nic dodać, nic ująć.

To, akurat wina zmian w podstawach programowych, gdzie np. niektóre zagadnienia, które można było tłumaczyć przez 10 lekcji *w gimnazjum)- teraz ma się na nie 2 (7 klasa).

czyli też PiS...

Nauczyciele z prawdziwego zdarzenia poodchodzili na emerytury a teraz macie pokolenie konsumpcjonizmu...przywileje i kasę chcą mieć.Na starcie zyciowym zaczynają od zycia na kredyt i wszystko im się należy....nie mają zamiaru się dorabiać....wszystko muszą mieć na starcie.Oprócz szacunku i wdzięczności.

A gdzie mają mieszkać i jak mają żyć bez "zaczynania życia na kredyt"? Może mają założyć rodzinę dopiero po 60-tce, gdy już uda im się mały stosik z nauczycielskiej pensji uciułać?

Odniosłem się do bezsensownego hejtu jaki się tu wylewa ale jak widzę po prawej stronie jest problem z zauważeniem takich negatywnych zachowań. Na marginesie uważam że nauczycielom się należą podwyżki i tyle. Jak mają je wywalczyć? Jechać pod sejm i palić opony jak górnicy? Wykorzystali sytuację i tyle.

Ile podwyżki dostali nauczyciele za rządów PO? Proszę podać konkretne kwoty.

Nic cycki nie dostały lub po 30 zl

3 lata temu nauczyciele skomleli do Rządu (PiS) żeby ich nie zwalniano z braku obsady klas, Rząd nikogo nie zwolnił , teraz odpłacają złem za dobro!Ładna lekcja lojalności!Brawo nauczyciele! I wy chcecie uczyć następne pokolenia ?Pytam czego?

Dodatkowo szantaż ze dzieci nie otrzymają promocji to już przebiło wszystko i z pobudek politycznej walki .Czas sie zabrać za te towarzystwo i usunąć z ich karty przywileje jeszcze komunistyczne

Jeżeli dojdzie do katastrofy, to jako rodzic ósmoklasisty zastanawiam się komu będzie można wytoczyć proces, minister Zalewskiej, przewodniczącemu Broniarzowi, Burmistrzowi, Dyrektorowi szkoły,.......

"Złem za dobro"? Za obrzydliwą nagonkę "rządu" i TVpis na nauczycieli? To jest to dobro?

:O

A jakie ma to znaczenie?
Wcale się nie dziwię, że się domagają podwyżek, skoro "rząd" rozdaje kasę na prawo i lewo, strumienie gotówki płyną do biznesmena z Torunia, asystentki w NBP od nie wiadomo czego zarabiają więcej niż prezydent Polski, a z reżimowej TVPis sączy się propaganda nt. kolejnych sukcesów "rządu", cudów gospodarczych, odzyskanej kasy z podatków itd.

Poprzedni rząd też rozdawał tylko że swoim, a propaganda sączyła się nie tylko z TVP, bo mieli przychylność większości mediów : ) czyż nie byliśmy "zieloną wyspą" ???

https://twitter.com/i/status/1108627397182717953
Acha... jeszcze Rzecznik Praw Obywatelskich postulował, rezygnację z matematyki na maturach. Bo za trudna :D

...

Wszystko jest za trudne.. Reporterka programu "W tyle wizji" TVP Info zadała studentom Uniwersytetu Warszawskiego pytanie o położenie poszczególnych polskich województw. Nikt z pytanych nie wiedział, gdzie leży woj. lubuskie....
Nauczyciele strajkujcie dalej , a potem do oślej ławki!!!

dać nauczycielom podwyżkę ale 8 godzinny dzien pracy i urlop 26 dni w roku!!!

Tak jest zgadzam się w 100 procentach i odebrać wszystkie przywileje jeszcze z poprzedniej epoki !!!

Wyobrażacie sobie 8-godzinny dzień pracy nauczyciela? Jak mieliby efektywnie prowadzić lekcje? Jak się przygotować do takiej ilości godzin lekcyjnych codziennie?

a ja pracuje jako księgowa 8 godzin dziennie czasem nawet dłużej i daje rade,można?

Nie jestem nauczycielem, zdarzało mi się pracować nawet po 12h dziennie i więcej, ale jednocześnie nie mogę sobie wyobrazić, aby nauczyciel miał pracować na etacie 8h... Co innego np. wykonywać prace biurowe, a co innego prowadzić lekcję, na której trzeba zapanować nad 25-30 grupą dzieci/młodzieży, sprawdzić ich wiedzę, zrealizować podstawę programową, przygotować do egzaminów, a jednocześnie cały czas zachować wzmożoną czujność, by przypadkiem uczniowie sobie nawzajem nie zrobili krzywdy... Po tym wszystkim po pracy sprawdzać kartkówki, sprawdziany i przygotować się do lekcji na następny dzień... Nie wspomnę o rozwiązywaniu konfliktów, roszczeniach rodziców, radach pedagogicznych, zebraniach, dyżurach, wyjściach z klasą, wycieczkach itd.

Porownywanie spokojnej pracy ksiegowej popijajacej kawkę przy biurku z pracą nauczyciela majacego na glowie ponad 100 ...i wiecej...uczniow jest nie na miejscu.

Zeznanie podatkowe, każdy (kto musi ) składa pod odpowiedzialnością karną . Ile kto zarabia można sprawdzić na Wydanie 9/2015 str. 19 i 20 http://wiescilubonskie.pl/archiwum-gazet/archiwum-wiesci-lubonskie-2015/
Są to zeznania sprzed 4 lat. Forowicze, ilu z Was tak zarabia?

jak księgowa popija kawke i ma spokojną pracę to jesteś w błędzie chyba jesteś emeryt i za komuną może księgowe kawke piły i miały spokoją pracę

Jak księgowa ma tak dobrze w pracy to nie ma co czekać, zostawić prace w szkole i usiąść za biurkiem w księgowości, kawę pić i się relaksować. Chyba nikt nikogo nie zmusza do pracy w szkole.

praca księgowej do lekkiej nie należy

Praca księgowej jest przede wszystkim odpowiedzialna, a czy nauczyciel bierze odpowiedzialność za to ile nauczy dzieci? Jedynie kartkówką czy sprawdzianem zweryfikuje wiedzę i wstawi ocenę. Tyle z odpowiedzialności, a strajkując dają świadectwo kim albo nawet czym są dla nich uczniowie. Księgowa jak będzie za mało zarabiać to pomyśli o innej pracy, a nie strajkować.

Nauczyciel ponosi najwiekszą odpowiedzialność ZA ŻYCIE I ZDROWIE DZIECI.....ZAPRASZAMY DO OIEKI NA WYCIECZKACH......ALBO CHOĆ DO PILNOWANIA NA PRZERWACH

Dokładnie! Czym innym jest odpowiedzialność księgowego za cudze finanse, czym innym odpowiedzialność nauczyciela za zdrowie i życie całej grupy dzieci!

Też nie pracują z kredą przy tablicy po 8 godzin. Do tych godzin można wliczyć poprawę sprawdzianów, zebrania i rady pedagogiczne i oczywiście korepetycje, ale i tak pozostają dni wolne przed, pomiędzy i po świętach, ferie i wakacje, roczne na podratowanie zdrowia.

"Chciałem również zabrać głos w sprawie nauczycieli. Jestem daleki od komentowania pracy kogokolwiek, ale w przypadku nauczycieli nie mogłem sobie odpuścić.
Jestem urzędnikiem w Miejskim Wydziale Edukacji. Współpracuję z nauczycielami z racji zawodu, który wykonuję już od 18 lat. Muszę stwierdzić, że nauczyciele to specyficzna grupa zawodowa. Nawet nie ukrywają swojego protekcjonalizmu. Traktują wszystkich z góry i reprezentują zawsze na wskroś roszczeniową postawę do życia. Często słyszę utyskiwania na ich niedolę - a to "muszą się użerać ze szkolnym motłochem", a to znów koniec wakacji i muszą wracać do matołków", a to żyją na skraju ubóstwa i minimum egzystencji.
Himalaje hipokryzji. Ciekawostka jest to, że odwiedzają urząd już zawsze po pracy około godziny 13-tej. kiedy my pracujemy nawet do 17-tej. Nie mam szacunku do tych osób, ponieważ na szacunek nie zasłużyli. Nie są nauczycielami z powołania i nie szanują swoich uczniów. Nie potrafią wydobyć z nich kreatywności, bo sami nie lubią swojej pracy i chyba nawet nie lubią siebie nawzajem.
Ciągle utyskują na swoje zarobki pod płaszczykiem "dobra edukacji". Egoiści i obłudnicy na maksa. Znam ich zarobki więc ostrożnie ze mną rozmawiają, ponieważ potrafię wytrącić im wszystkie argumenty. Nauczyciele nieuczciwie podchodzą do dyskusji nad swoimi dochodami. Pokazują paski wynagrodzeń (oczywiście te które są im wygodne np. z jednego etatu, a często maja ich półtora lub dwa) .
A ja zawsze im mówię - pokażcie swoje pity, które uwzględniają inne etaty, 13-tki, nagrody, świadczenia kompensacyjne, wczasy pod gruszą, duży fundusz socjalny... itp. ale o tym cicho-sza. Masa przywilejów, masa dodatków do pensji ( wiejski, wychowawczy, opiekun stażysty, za wysługę lat, motywacyjny...). A to wszystko 18 godz tyg. Każde nadgodziny płatne 150 proc. Uważam, że ktoś odważny nareszcie powinien podjąć dyskusję o likwidacji karty nauczyciela. W moim zawodzie nie słyszę narzekań, a nasz zespół pracuje dużo więcej od nauczycieli, zarobki są o wiele mniejsze, a pracownicy często lepiej wykształceni (dwóch pracowników ze stopniem naukowym doktora). Prawo strajkować to maja pielęgniarki i pracownicy pomocy społecznej, których praca wymaga wiele wytrwałości i samozaparcia. Pracują w trudnym obszarze ale nie zadzierają nosa jak nauczyciele. Też pracują ciężko i dużo mniej od nauczycieli, nie maja wakacji, ferii i truchleją na wieść o wakacjach, bo martwią się co z dziećmi zrobią. Oczywiście nauczyciel nie zna takich kłopotów. To grupa społeczną oderwana od rzeczywistości i nie dziwię się, że mało kto lubi tą grupę zawodową - przykre ale zasłużyli."

Jest sporo bardzo dobrych Nauczycieli i takie uogólnianie jest dla nich krzywdzące.

brawo brawo brawo !!! Właśnie Pity pokazać od nas też wszędzie Pity wołają , mam w rodzinie nauczycieli więc wiem co piszczy w trawie , niektórzy jak się dobrze zakręcą to za nadgodziny mają więcej niż pensję.

można sprawdzić na Wydanie 9/2015 str. 19 i 20 http://wiescilubonskie.pl/archiwum-gazet/archiwum-wiesci-lubonskie-2015/

Obyś cudze dzieci uczył - to stare przekleństwo.

Zaraz po wojnie moje pokolenie było nauczane przez nauczycieli wykształconych przed wojną i nauczycieli po kursach - aby zlikwidować analfabetyzm.
"Siłaczka" Żeromskiego, to już nie ta epoka.
Co było nam wolno w powojennej Polsce, a co wolno nauczycielowi dziś ;(

Dzis mozna manipulowac informacjami...robic tendencyjne zdjecia i krecic filmy.....autorytet dawno upadl....te wypowiedzi są przykladem.

Szanowny urzędniku MWE, na Twoim miejscu założyłabym sprawę sądową nauczycielom, którzy Ciebie kształcili. Zmarnowali Twój czas i Twoje pieniądze.
Przecież jeśli jesteście lepiej wykształceni, pracujecie dużo więcej niż nauczyciele - dwóch pracowników ze stopniem doktora - to co nie potraficie liczyć gdzie więcej zarobicie. Już za to matematyka, który Was uczył ponad 18 lat temu - do kryminału o chlebie i wodzie.
Z tego co ja się orientuję we wszystkich lubońskich szkołach brakuje nauczycieli. Nie mówię żebyście matematyki uczyli, ale czy 18 godzin tygodniowo z jęz polskiego, to nie jest nęcąca propozycja.;)

Ten urzędnik, którego próbujesz obrażać Czesia nie strajkuje i nie sprzedaje swoich petentów za 1000zł tak jak nauczyciele swoich uczniów. Jak im tak źle w szkole to droga wolna, czy ktoś podpisał z nimi dożywotnią umowę? Można zasugerować się dobrą radą byłego prezydenta, otóż zmienić zawód i wziąć kredyt.

Nie obrażam nikogo w swojej wypowiedzi. Ironizuję.
A swoja drogą - to takie nasze - zaglądanie sąsiadowi do kieszeni i do łózka..
"Szewc kanonikowi zazdrości, że prałatem został... " cytat z przysłów ludowych;)

Nauczyciele właśnie zapewnili sobie kolejny miesiąc wolnego - od 6 kwietnia do 5 maja włącznie (najpierw strajk, potem przerwa świąteczna, a następnie wolne dni od zajęć dydaktycznych zgodnie z kalendarzem roku szkolnego - 29 kwietnia-3 maja). Ciekawe jak materiał przerobią z dziećmi. Pewnie na 1 lekcji będzie to, co na dwóch do tej pory.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl