Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Uprzejmie informujemy, z dniem 1 stycznia 2019 roku oraz z dniem 1 kwietnia 2019 roku ulegają zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wszystkich gospodarstw domowych oraz nieruchomości niezamieszkałych (działalność gospodarcza). Przyczyną wzrostu opłat są: 1) lawinowo rosnące ceny zagospodarowania odpadów w Regionalnej Instalacji Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Piotrowie Pierwszym (wzrost o ponad 82 % w stosunku do cen obowiązujących w 2016 r.), wynikające m in. z: 2) zwiększenia opłaty za korzystanie ze środowiska (wzrost od 2016 roku o ponad 40%). TUTAJ znajdą Państwo zestawienie stawek obowiązujących w 2019 roku.

UML

 

Odpowiedzi

W poprzednim roku były wybory, więc nie wypadało. W tym roku podwyżki się trochę skumulowały. Nie mogę jednak napisać, że UM Luboń wyssał sobie ceny z palca. To wszystko co UM pisze to prawda. Szkoda, że oszczędza mieszkańcom całej prawdy i nie pisze o ile więcej płacimy u Niemca na bramie niż gminy z Selektu i jak długo ta sytuacja już się utrzymuje. Tu nadzieję daje postępowanie UOKIK i bardzo dobrze, że nasze władze się na to zdecydowały, choć strach przed Helmutem trwał trochę długo.Nie powinien Niemiec Luboniowi pluć w twarz.
Mam mieszane uczucia w związku z likwidacją opłat degresywnych. Ktoś kiedyś po coś je wprowadził.
Tłumaczenie urzędu jest niby logiczne, bo wywiezienie jednego kosza od rodziny 3 osobowej kosztuje tyle samo, co jednego kosza od rodziny 6 osobowej. Tyle, że jeśli w tej 6 osobowej z deklaracji znikną 2 osoby, to urząd nic nie będzie
w stanie zrobić. Mogą ubyć duszyczki z systemu. Na sesji jednak zastanowienie się nad tym nie zabrało radnym nawet sekundy.Mam obawy czy ktoś nam nie rozmontowuje dotąd sprawnie działającego systemu. W każdym razie po raz pierwszy będziemy płacić więcej niż gminy z Selektu, bo te płacą mniej na bramie. Biedny Luboń będzie dopłacał do bogatszych. Zapłacę, ale duma mnie z tego powodu nie rozpiera.

Oprócz serwowania informacji o kolejnych podwyżkach, władze Lubonia powinny upublicznić informację o kalkulacji cen
na bramie otrzymanej od RIPOK. Zgodnie z prawem mają prawo o taką kalkulację wystąpić. Jeśli nie wystąpiły, to mamy problem z władzami. Jeśli wystąpiły i nie dostały, to powinny zlekceważyć wzrost cen na bramie. Nie można dawać się okradać w nieskończoność.

Skoro za 2 osobową rodzinę jest od kwietnia 28 zł za osobę to dlaczego dostałam 177 zł. Wg mnie 28x2x3 =168 zł. Czy stawki są ustalane indywidualnie, bo czegoś nie rozumiem.

28zł za dwie osoby na miesiąc

To juz nie podwyzka to juz zlodziejstwo zawsze za 7 osob placilam ok 150zl na kwartal teraz bedzie ok 260zl to juz jest przegiecie. Do tego wymyslanie z nowa selekcja ze niedlugo to w kuchni trzeba bedzie ustawic 8 osobnych koszy na smieci dla mnie jest to skandaliczne. No wlasnie po wyborach to mozna mieszkanca dowalic konkretnie. A do tego jeszcze jest masa odpadow ktore trzeba samemu do nich zawiesc niedlugo bedziemy im placic za nic. Zlodzieje.

Niektóre pytania jednak zasadne. Zadaj pytanie radnemu ze swojego okręgu dlaczego nie zabrał głosu w tej sprawie.
Za jakiś czas czeka nas wyodrębnienie odpadów kuchennych, a to nowe koszty i podwyżki. Zamiast tego przedyskutowano dogłębnie, co ma radna zrobić z puszką, bo ona nie wie.
Z pytań odniosłem wrażenie, że jakąś wiedzę ma tylko radny Samulczyk. Co z tego jednak, że ktoś zada mądre pytania, jeśli zadowoli się głupimi odpowiedziami. Pan Zastępca odpowiadał w stylu "srutu,tutu, pęczek drutu".

Bardzo ciekawe użycie czasownika ulec. „Uprzejmie informujemy, z dniem 1 stycznia 2019 roku oraz z dniem 1 kwietnia 2019 roku ulegają zmianie stawki opłaty…” W zadaniu mamy odniesienie do daty w przeszłości i do daty w przyszłości, wszystko to załatwione czasownikiem w jednej formie.
Przez co komunikat stał się nie zrozumiały. W przypadku UML zdarza się to dość często. Brak podpisu pod komunikatem osoby odpowiedzialnej z jego przygotowanie . Nikt nie miał odwagi się podpisać ?
Przydało by się przeprowadzenie szkolenia - Pisanie i redagowanie tekstów dla początkujących urzędników. Pierwsze zajęcia - Koniugacja czasownika.
A co do podwyżki. Przed wyborami byliśmy informowani o tym ile zrobiliśmy, ile zrobimy dla Lubonia jeśli nas wybierzecie. W miesiącach przed wyborami, potrafiono w jednym miesiącu dostarczyć mi do domy trzy egzemplarze informatora miejskiego reklamującego „osiągniecia” władz.
O problemach się nie informowało mieszkanców.

Bardzo ciekawe użycie czasownika ulec. „Uprzejmie informujemy, z dniem 1 stycznia 2019 roku oraz z dniem 1 kwietnia 2019 roku ulegają zmianie stawki opłaty…” W zadaniu mamy odniesienie do daty w przeszłości i do daty w przyszłości, wszystko to załatwione czasownikiem w jednej formie.
Przez co komunikat stał się nie zrozumiały. W przypadku UML zdarza się to dość często. Brak podpisu pod komunikatem osoby odpowiedzialnej z jego przygotowanie . Nikt nie miał odwagi się podpisać ?
Przydało by się przeprowadzenie szkolenia - Pisanie i redagowanie tekstów dla początkujących urzędników. Pierwsze zajęcia - Koniugacja czasownika.
A co do podwyżki. Przed wyborami byliśmy informowani o tym ile zrobiliśmy, ile zrobimy dla Lubonia jeśli nas wybierzecie. W miesiącach przed wyborami, potrafiono w jednym miesiącu dostarczyć mi do domy trzy egzemplarze informatora miejskiego reklamującego „osiągniecia” władz.
O problemach się nie informowało mieszkańców.

Jeśli się nie myle, to w ostatnim informatorze znajdziesz informację o podwyżce od marca. Taka dezinformacja to spore osiągnięcie.

Tyle, że przedmówca nie mówił o ostatnim numerze a o wydaniach okołowyborczych... zatem pudło.

Ja też uprzejmie informuję że jak zawsze zapłacę terminowo , mam tylko małe pytanko? Z czyjej kieszeni pokrywane są rachunki tych 18 procent osób które notorycznie nie płacą za wywóz ? Bardzo mnie to ciekawi ... I czy robi się coś żeby te statystyki zmienić ?

Może być tak, że rezygnacja z opłat degresywnych spowoduje ukrycie kilku domowników w deklaracjach. Statystyka obejmuje tylko tych, których miasto ma namierzonych. Jeśli sporo osób wypadnie ze statystyki, to nawet procentowe zwiększenie ściągalności w opłacie , nie musi oznaczać wpływów od większej liczby osób.

Ta drastyczna podwyżka spowoduje tylko zwiększenie spalania śmieci w domowych
kotłowniach

Ludzie będą wywozić śmieci do lasu :( oraz wymeldowywać się z domów, bo przecież meldunek nie jest obowiązkowy.

Jest obowiązkowy

Ale za niedopełnienie obowiązku meldunkowego nie ma żadnych sankcji.

To nie meldunek pociąga za sobą obowiązek płacenia a prawo własności.

Opłaty naliczane są od liczby MIESZKAŃCÓW a nie od liczby WŁAŚCICIELI

KDR

Przypadkowo dowiedziałem się, że mając kartę dużej rodziny można uzyskać 2zl zniżki od osoby na miesiąc. Na zawiadomieniach z UM Luboń ani słowa o tym. Dlaczego ukrywa się takie rzeczy? Dla rodzin 5+ każdy grosz w kieszeni jest ważny. Dlatego duże rodziny, kto nie ma tej zniżki niech idzie do urzędu i złoży odpowiednią deklarację.
A co do podwyżki to w moim przypadku to wzrost o 47%! Rekord świata.

Monopol, zwiększona opłata marszałkowska - no cóż wzrost o 40% ceny wywozu za osobę to skutek polityki i wyborców którzy wybierają socjalizm czytaj PIS.

Marszałek jest z Platformy Obywatelskiej a nie PiSu

no niestety wzrost opłaty nastąpił w 2018 roku czyli za rządów PiS

Nie nazywaj socjalizmem tego co robi PIS, bo obrażasz socjalizm i socjalistów.
PIS to zwykli populiści podkolorowani nacjonalistycznym kamuflażem

Przed zagłosowaniem za podwyżkami radnym podano tylko wiedzę ogólną. Nikt nawet nie spytał ile płacimy na bramie.
Co do tej opłaty marszałkowskiej to też nie mam wiedzy czy jest taka sama w całym kraju, czy różna.
Teoretycznie ma to zmusić do zmniejszenia ilości odpadów i zwiększenie odzysku.Nie sądzę, żeby zmniejszyło to ilość.
Gdyby wyrzucać do rowu czy lasu, to komuś by się spodobały statystyki, bo mniej odpadów trafi na RIPOK.

http://www.geekweek.pl/news/2019-03-19/coraz-wiecej-miast-rezygnuje-z-recyklingu-chiny-udowodnily-ze-to-sciema-ekologow/

Byłbym wdzięczny gdyby Redakcja publikowała zadane pytania po ich zatwierdzeniu(jak dawniej), a nie po odpowiedzi UM Luboń. Urząd się wije jak piskorz i czasami odpowiada na część pytania. Ja mam problem by dowiedzieć ile Luboń płaci na bramie za odpady zmieszane. Jestem tym wstrząśnięty i nie zmieszany, bo moim zdaniem obok informacji o kolejnych podwyżkach, to UM Luboń powinien serwować takie informacje mieszkańcom i to bez pytań.
Władze też nikomu łaski nie robią i jeśli to zbyt trudne, to mogą odejść.

Proponuje wysłać zapytanie w formie - wniosku o udostępnienie informacji publicznej

Jeśli nie będę miał innego wyjścia.Znam ten tryb dość dobrze. Na razie proszę jednak redakcję E-Luboń by opublikowała moje pytanie, które mam nadzieję zostało wysłane za jej pośrednictwem. Pytanie ile płacimy na bramie nie jest zbyt skomplikowane i odpowiedź powinna zająć UM maksimum jeden dzień. Nie wymagam nawet by odpowiedź miała podmiot
i orzeczenie i to wszystko co w jednym zdaniu jest potrzebne. Wystarczą 3 cyfry np..200, 300, 500 zł?Jeśli nikt nie wie, to nie powinni robić podwyżek cen za odpady. Może jeśli urząd nie potrafi, to jakiś radny, który głosował za podwyżkami.
Pytanie powinno wisieć,a brak odpowiedzi powinien być wstydem dla UM.

Teraz tylko mi brakuje do szczęścia odpowiedzi z UM Luboń. Jako wyborca nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że jeśli w następnej kadencji jako przedstawiciela wybiorę sobie kozę, to będzie ona równie dociekliwa przed
zagłosowaniem za podwyżką.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki
 • Sprzedam
  Sprzedam mieszkanie