Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Brak koszy na śmieci - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Kilka dni temu do naszej redakcji napisała pani Ewa, która poruszyła temat powracający co jakiś czas, a mianowicie niewystarczającej ilości koszy na śmieci lub całkowitego ich braku na niektórych ulicach w Luboniu.

Niedawno się przeprowadziłam do Lubonia, troszkę mnie męczy brak śmietników na ulicy Dębieckiej trasa do Factory. Śmieci wyrzucane do rowu, przy strumieniu Junikowskim pełno butelek, śmieci itd. Nikt tego nie sprząta, patrzę od miesiąca i chyba sama wyzbieram ten bajzel - pisze Czytelniczka.

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź. 

W odpowiedzi na zapytanie dot. koszy ulicznych i śmieci Urząd Miasta Luboń uprzejmie informuje, że przy ul. Dębieckiej zostanie w najbliższym czasie dostawiony kosz uliczny, a odpady zostaną posprzątane.

UML

izi

Odpowiedzi

Problem dotyczy większej części Lubonia....nie raz poruszałam ten temat jednak bez większego odzewu. Śmietników w Luboniu jak na lekarstwo, śmieci natomiast coraz więcej. Spacerując wzdłuż ul Dworcowej śmieci piętrzą się, ale nic dziwnego skoro cały odcinek jest bez kosza na śmieci. Problem jest na wysoką skalę, jednak chyba Władze starają się tego nie widzieć.

Też chciałem ostatnio poruszyć ten wątek. Ulica Dworcowa jest strasznie zaśmiecona. Wydaje mi się, że śmietniki to jedno i o nie warto zabiegać. Kultura to dwa, ale to wymaga szerokiej akcji komunikacyjno-edukacyjnej - to przykre, że dla wielu ludzi wyrzucanie śmieci gdzie popadnie to norma. Ale jest jeszcze jedna kwestia, o której chciałem wspomnieć - kto odpowiada za ten teren i kto sprząta? Cały teren po budowie jest bardzo zaniedbany. I oczywiście nie chcę usprawiedliwiać śmiecących, ale jednak trudniej wyrzucić papierek na równy zielony trawnik, niż na zaśmiecony ugór, który w tej chwili teren przy Dworcowej przypomina. To tzw. teoria rozbitych okien.

Marcin a gdzie praktyka. Bierz się i raz posprzątaj!

Rozmieszczenie koszy na odpadki to ważna sprawa. Jednak ważniejsza to kultura i zachowanie ludzi. Niestety, wg moich spostrzeżeń jest z tym różnie. Wiele osób, nawet przechodząc obok kosza, wyrzuca opakowania po słodyczach, chusteczki jednorazowe, itp na chodnik lib trawnik. Nawet wchodząc do klatki schodowej rzuca niedopałki lub zużytą gumę do żucia. I w takich warunkach dopiero czuje się komfortowo, Wygląda to tak jakby niektórym porządek w przestrzeni publicznej przeszkadzał.

Pisanie o Dworcowej w kontekście braku koszy jest według mnie błędne, gdyż tereny przy Dworcowej należą do PKP i jako takie powinny być przez PKP zarządzane i m.in. sprzatane co niestety nie jest robione. Może trzeba zwrócić uwagę PKP, tylko pewnie nic to nie da?!?!

Jasnym jest, że nie są to tereny miejskie. Jednak jeśli rozmawiamy o tym, co w naszym mieście powinno się poprawić, to w mojej ocenie miasto powinno wywierać nacisk na PKP, żeby zrobiono tam porządek. Czy alejka / chodnik od strony torów też należą do PKP, czy już do miasta? I wreszcie - czy mnie jako mieszkańca powinno obchodzić co do kogo należy? Jako mieszkaniec, chciałbym po prostu mieszkać w czystym i zadbanym mieście. Jeśli zarządca nie wywiązuje się z zadbania o ład i porządek, wierzę, że miasto zareaguje w sposób odpowiedni, doprowadzając sytuację do porządku. Jeśli padłoby tam jakieś zwierzę, też chciałbym, aby zostało jak najszybciej zabrane. W tej chwili wygląda na to, że Straż Miejska nic nie może zrobić, bo to nie tereny miejskie, PKP się terenem nie interesuje, miasto się nie interesuje tym, że PKP się nie interesuje i w efekcie mamy bałagan jaki mamy.

Zresztą Dworcowa to tylko jeden z przykładów - mi osobiście bliski - w Luboniu takich miejsc niestety jest więcej.

Marcin weź się za działanie

Jeśli uważasz potrzebę życia w czystym i zadbanym mieście za postawę roszczeniową, to obawiam się, że w tym mieście nigdy nic się nie poprawi. Oczywiście możemy jako mieszkańcy sprzątać po śmieciarzach, łatać dziury w drogach, budować chodniki, wyznaczać przejazdy kolejowe, pilnować żarówek w latarniach, uczyć nasze dzieci matematyki i realizować wiele innych aktywności.

Ze swojej strony chcę realizować jednak inne projekty, takie jak spotkanie z bajkami dla dzieci. Wydaje mi się jednak, że służby miejskie mają określone zadania, z których się nie wywiązują. Inicjatywa mieszkańców w takim wypadku jest przykrywaniem złej sytuacji, która się dzieje. Dla mnie nie ma nic wspólnego z roszczeniami.

Oczywiście szanuję Twoje zdanie - jeśli uważasz, że powinniśmy zacząć sprzątać naszą okolicę zamiast służb, to rozumiem to i popieram. Chciałem tylko pokazać jaśniej - jak ja to widzę.

Moim zdaniem za dużo gadania. Piszesz na forum, czas tracisz. Do kogo te żale i jęki ? Zaadresuj to co piszesz do Twoim zdaniem odpowiedzialnych służb i z nimi sobie wyjaśniaj. No chyba że chcesz by Cię społeczeństwo e forum podziwiało za Twoja niezwykłą mądrość.

Przykro mi, ale nie rozumiem, w którym momencie odebrałeś moje komentarze jako jęki. Za dużo gadania? W takim razie po co w ogóle jest forum? Chcę poznać opinię innych w tym temacie, być może kogoś zainspirować do działania - sam oczywiście też służby zainteresuję - dzięki temu artykułowi, mam przynajmniej poczucie, że nie tylko mnie razi taki stan rzeczy. Im więcej nas będzie wysyłało informacje do służb, do urzędu, tym większa szansa na sukces. Także Ciebie również zapraszam - rób zdjęcia, dokumentuj, wysyłaj. Powodzenia i pozdrawiam!

Uważam, że Nasze władze również zaglądają na forum i czytają to co mieszkańcy tu piszą, także forma przekazywania wiadomości tutaj jest jak najbardziej właściwa. Niestety przykrą kwestią jest fakt, że dla danego odcinka (przy dworcu) nie ma właściciela- tzn prawnie na pewno on jest, jednak do robienia porządku to już nie ma Pana. Miejsce ma potencjał, a co więcej prowadzi (idąc od przejazdu kolejowego) do całkiem przyjemnego placu zabaw, aczkolwiek wieczorem przejść od Fabrycznej do Dworca jest strach, nie ma lamp, są krzaki. Może,a raczej na pewno warto byłoby się zainteresować problemem i zrobić coś fajnego?

Na ul. Poprzecznej kosze kończą się na krzyżówce z ul. Długą. Więc reszta ul. Poprzecznej jak i ul Urocza i Buczka pozostają bez koszy na śmieci a młodzież która chodzi do szkoły nr 5 niestety śmieci pod płot.

Kosz już jest brawo za szybką reakcję i nawet posprzątane fajnie tylko się cieszyć!!!!!!!!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Znaleziono klucze od samochodu
 • Inne
  Zgubiłam złoty kolczyk
 • Dam pracę
  Оператор продукції
 • Dam pracę
  Operator wózka widłowego