Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Luboński smog - list do redakcji

Do naszej redakcji napisała pani Magdalena, która jak wielu innych Czytelników zwraca uwagę na problem smogu w Luboniu.

Popołudniowy niedzielny spacer .... odpada. Jeden z wielu domów na tej ulicy i w pobliżu spala w sumie nie wiadomo co. Piszę bo wprowadzając się tu miałam nadzieję na zmianę życia raczej w odwrotnym kierunku. Od kilku miesięcy nie mogę wyjść z dzieckiem na spacer. Mieszka się strasznie. Luboń jest czarną plamą na mapie Polski i często góruje nad Krakowem. Wytrzymałam rok i uciekam stąd. Nie jest to miejsce do życia. Pozdrawiam i proszę o zamieszczenie zdjęcia. Może ten właściciel chodź trochę się zawstydzi - napisała pani Magda.

hak

Odpowiedzi

Wiele jest takich domów .... stary Luboń .... tu to niektórzy palą nawet starym chlebem śmieci to już norma - każdy widzi czuję nikt nie zgłasza problemu.

prawda w naszym mieście tylko budują nowe bloki,brak zieleni ,trawników.Dlaczego władze na to zezwalają?

Ty sobie Starym Luboniem gęby nie obcieraj! Zobacz ile na tych ogrodach drzew owocowych i ozdobnych ,żywopłotów, róznych krzaków powstałych z inicjatywy właścicieli prywatnych którzy o to dbają!Drzewa te produkują tlen którym wszyscy oddychamy! Porównaj to z zielenią a raczej jej brakiem wokół twoich bloków! A co ty produkujesz?-dwutlenek węgla, siarkowodór i płyny ustrojowe oraz odchody! i jeszcze narzekasz!pogratulować!

Trochę grzeczniej.... w tyłku byłeś gówno wiesz !!! Akurat od lat mieszkam w starym luboniu w starym domu z wielkim ogrodem i też dlatego krew mnie zalewa

Mam wrażenie, że jeszcze kilka lat temu nie było takiego problemu, a może go nie zauważałem. Od trzech lat właściwie nie można wywietrzyć sypialni przed spaniem bo sąsiedzi palą na noc, a jak ten smród wciśnie się do domu to trudno go wygonić, więc najpierw lekko uchylam okno i obwąchuję powietrze. Rano jak wychodzę z dzieckiem to zmykamy szybko do auta bo sąsiedzi palą na rano. Widok tak dymiących kominów to norma. Co robi miasto w tej sprawie? Czy dostarczono mieszkańcom choćby ulotki o tym jak bezdymnie rozpalać i palić w piecach węglowych? Co z dopłatami za wymianę kotłów?
Ja jednak podejrzewam, że część tych osób za nic nie pozbyłaby się kotłów węglowych bo gdzie by wtedy palili śmieci, a to że palą to pewne - wystarczy wystawić nos na dwór po zmroku jak już nie widać jak komin kopci

Czy urząd miasta i Pani Burmistrz mają zamiar w końcu coś z tym zrobić???? Akcja powtarza się co roku od kilku lat i nie ma żadnych konsekwencji!!!!

Podobnie jak autorka listu przprowadziłam się do Lubonia trzy lata temu i teraz ucikam z niego. Zimą nie można wietrzyć mieszkania bo smog dusi, a latem również trzeba zamykać okna bo miedzy 4 a 5 rano roznosi się zapach spalenizny. Co do skuteczności Straży Miejskiej w Luboniu jest już chyba legendarna. Myślę, że modlitwa na niedzielnej mszy więcej nam przyniesie pożytku niż lubońska Straż.

Uciekajcie,uciekajcie! z Lubonioa!Jak już latem was dusi zapach spalenizny to najwyższy czas na was!A może to sąsiadowi mięso się przypaliło na gazie?

.

Miasto powinno skontrolować sprzedawców węgla i wykonać ekspertyzy. Bo potem zgłaszają natrętni sąsiedzi sąsiadów że palą śmieciami, przyjeżdża straż miejska bierze popiół do analizy i nic nie wychodzi a miasto ma straty bo badanie kosztuje a problem pozostaje bo węgiel złej jakości jest sprzedawany.

Niestety, tak powinno być. Z urzędu kompetencje do badania składów węgla ma Państwową Inspekcja Handlowa. Piszcie tam pisma, może zajmą się sprawą. Jednak należy pamiętać że ostatnie rozporządzenie ministra energii wprowadziło wbrew zapowiedzią bardzo łagodne normy dla węgla i w praktyce nic się nie zmieniło. Lobby węglowe jest naprawdę silne. Jedyne co nam zostaje to montować na piśmie do UM Luboń i do PIH w Poznaniu. Może Urząd wprowadzi zakaz palenia węglem (jak w Krakowie) albo nakaz korzystania z gazu. Każdy mieszkaniec Lubonia powinien też mieć oczyszczacz powietrza - mój po trzech miesiącach ma pozapychane filtry do wymiany - czyli smog jak w Krakowie. Jednak w domu lepiej się oddycha. Gdyby nie to urządzenie to nie wiem jakbyśmy wytrzymali...Aczkolwiek o wyjściu na dwór można zapomnieć...

Zabronić palenia węglem?Serio można być tak oderwanym od rzeczywistości? Ok, jeśli Pani osobiście z własnej kieszeni dołoży mi do ogrzewania gazem, będę ogrzewał gazem, może to sprowadziło by tą durniejszą część społęczeństwa na ziemię

Zgadza się , a jeśli chodzi o szeroko reklamowana metodę rozpalania od góry jest ona tylko i wyłącznie korzystna dla właściciela a nie otoczenia. Mniej bałaganu, oszczędność czasu i pieniędzy tyle z tego jest . Trzeba sprawdzać pochodzenie węgla co oni rozprowadzaja , od tego nalezy zacząć.

Panie Tomaszu dlaczego tak to Pana szokuje? W Krakowie taki zakaz został już wprowadzony. Niebawem inne miasta też pójdą śladem Krakowa. Tutaj chodzi o ZDROWIE całego społeczeństwa. Po ociepleniu budynku, wymianie okien i kotła gazowego na nowoczesny koszty ogrzewania z pewnością zrównają się z węglem. Widzę to z własnego doświadczenia. Obecnie wszyscy mamy taka możliwość żeby skorzystać z programu CZYSTE POWIETRZE - można uzyskać bezzwrotną dotacje nawet 90 % kosztów całej inwestycji (wraz z materiałami i robocizną). Na brakującą reszte udzielane są preferencyjne pożyczki państwowe. Należy pamiętać, że w roku 2026 trzeba zlikwidować wszystkie obecnie używane kotły węglowe (kopciuchy). Będzie można wówczas używać tylko kotłów 5 klasy (z podajnikiem) co oznacza koszt około 10 tyś złotych! Warto więc za wczasu zainwestować w gaz i skorzystać z dofinansowania.

Uchwała antysmogowa województwa wielkopolskiego nakazuje wymienić nienormatywne kotły węglowe do końca 2023 roku. Kominki nie spełniające norm emisji spalin do końca 2026.

Panie Tomaszu dlaczego tak to Pana szokuje? W Krakowie taki zakaz został już wprowadzony. Niebawem inne miasta też pójdą śladem Krakowa. Tutaj chodzi o ZDROWIE całego społeczeństwa. Po ociepleniu budynku, wymianie okien i kotła gazowego na nowoczesny koszty ogrzewania z pewnością zrównają się z węglem. Widzę to z własnego doświadczenia. Obecnie wszyscy mamy taka możliwość żeby skorzystać z programu CZYSTE POWIETRZE - można uzyskać bezzwrotną dotacje nawet 90 % kosztów całej inwestycji (wraz z materiałami i robocizną). Na brakującą reszte udzielane są preferencyjne pożyczki państwowe. Należy pamiętać, że w roku 2026 trzeba zlikwidować wszystkie obecnie używane kotły węglowe (kopciuchy). Będzie można wówczas używać tylko kotłów 5 klasy (z podajnikiem) co oznacza koszt około 10 tyś złotych! Warto więc za wczasu zainwestować w gaz i skorzystać z dofinansowania.

https://fakty.interia.pl/malopolskie/news-krakow-od-wrzesnia-calkowity-zakaz-ogrzewania-domow-weglem-i,nId,2759038

I taka jest właśnie świadomość , że ogrzewanie gazem jest droższe. Od 14 lat ogrzewam dom gazem, nie widzę za dużej różnicy w cenie. A jaki komfort.

Gaz

A dlaczego wkład w kominie gazowym musi być kwasoodporny? Nie daje to do myślenia ?

to sedno problemu z smogiem. Chłop naprawdę nie potrafi sobie wyobrazić, że można ogrzewać dom czymś innym, niż najtańszym miałem w osmolonym kopciuchu. Co zrobi pan Tomasz za 6 lat, jak go przymuszą do oddania kopciucha na złom? I koronny argument: "dej mi dołóż do rachunków za gaz, to założę". Tacy Tomasze mają na samochody, wielkie tv, skalniaki i inne cuda przed chałupą, ale na gaz , albo chociaż nowoczesny piec już nie. Chłopie ogarnij się, obłóż chałupę 20cm styropianu i tyle wystarczy, rachunki wcale nie wzrosną. Ocieplenie domu zrobi robotę, materiały są dziś naprawdę tanie, tylko trzeba chcieć!

tak się składa że ja ogrzewam dom gazem i na ogrzewanie 150 domu, gotowania i grzania wody przepłacam w porównaniu z węglem przez cały sezon grzewczy 200 zł czy to dużo??? cóż zainwestowałem w energooszczędność domu, dobrze ociepliłem więc .... kto jest "tą durniejszą częścią społeczeństwa" ?? Wystarczy się przejść i popatrzeć na "zapasy opału" ...stare meble, śmieci to wszystko na posesji a straż miejska przyjdzie i nakaże przykrycie tej sterty bo ludzie narzekają ze śmieciami palą

Ja pale weglem w swoim piecu, dym owszem jest ale przez kilka minut podczas rozpalania. Pale Wegiel ze składu opału w Luboniu nie powiem który skład opału żeby nie reklamować, powiedzmy, ze kupuje Wegiel bliżej wir :) Kupijac Wegiel sprzedawca zapewnił mnie, ze dymu nie będzie podał szczegółowe informacje typ wegla itp. Jeśli kupimy dobry Wegiel , rozpalimy suchym drewnem nie będzie problemu , problemem jest palenie płytami, meblami i innymi dziwnymi rzeczami .

Ja pale Wegiel w swoim piecu, dym jest owszem ale tylko przy rozpalaniu później nic nie widać i nie czuć , co do składów wegla ja kupuje W Luboniu w dołku , chłopaki mówią prawdę co sprzedają , udzielają konkretnych informacji nie widzę problemu, o ile będziemy palić weglem i suchym drewnem nie będzie problemu , problemem są śmieci , meble i inne dziwne rzeczy spalane pod osłona nocy .

a w Luboniu tylko buduja i budują nowe bloki miasto jest przeludnione ,a GDZIE ZIELEŃ DRZEWA SKWERY???? blok na bloku kto na to zezwala????

Urząd miasta nasz wydając pozwolenia A zieleń naturalne płuca niszczy się na korzyść nowych domów bloków ale tego nikt nie widzi np. Poprzycinanie starych lip które w krótkim czasie niestety będą do usunięcia tak jak drzewa na powstańców bo podobno były chore. A na pytanie do Pani burmistrz ile aut i mieszkańców przybyło w Luboniu nie wiem sąsiad sąsiada podpierdziela przyjeżdżają i stwierdzają że jest oki że drzewem sezonowanym jest spalone czy węglem z składu A jak jest ogień to jest dym

Pozdrawiam autora tekstu i życzę szerokiej drogi do Krakowa!

Znająć nasze włade i biorąc pod uwagę, że okres wyborczy mam już za sobą, otrzymamy anonimową odpowiedz z urzędu (podpisana bedzie UML) napisaną w stylu urzędowym. Że to, że tamto, że działani zostały podięte a w okolicznych gminach jest tak sama. Ale sytuacja nie zmienia się od lat.
Pani burmistrz czuła się zobowiązana do odpowiedzi na pytania mieszkanców jedynie w okresie przed wyborczym, teraz nie ma już dla nich czasu a jej przyrzeczenia z kampani wyborczej "więcej dla ziemi wody i powietrza" to tylko puste słowa. Po czterach latach na stołku burmistrza miała świadomość jak sprawa smogu wyglada w luboniu i co można zrobić. Mozna wprowadzic mieszkanców w błąd i opowiadaniem ile to się zrobi by było lepiej. Widać jednak że, była to tylko "kiełbasa wyborcza" taka sam jak basen.

ile mieszkańców i ile samochodów w ciągu ostatnich 3 lat przybyło w Luboniu???

Pa

No to pa mniej ludzi mniej problemu. Zaraz pala smieci a moze czarny dym to spalany wegiel wystarczy troche pomyslec. Jak sie pali w piecu to naturalne ze wydobywa sie dym.

Ciemny dym od węgla a smoła od śmieci bądź innych gowien to różnica!!!! Osobiście palę koksem i widać różnice

https://fakty.interia.pl/malopolskie/news-krakow-od-wrzesnia-calkowity-zakaz-ogrzewania-domow-weglem-i,nId,2759038

Miasto chce walczyć ze smogiem niech zasponsoruje w całości piecie i potrzebne do tego rzeczy.Rozdaja mieszkania komunalne/socjalne tym co "niby są ubodzy "na stałe to niech pomoga sfinansować piece bo nie wierze że ludzie nie chcą zmiany pieca tylko ich nie stać aby wydać odrazu 10tys.

Faktem jest że temat smogu jest na topie, ale mimo to uderza nas to po zdrowiu. Zanieczyszczenie powietrza było zawsze lecz faktem jest również to, że pali się niestety czym popadnie, przecież widzimy kto i co zakupuje oraz co i z jakich marketów jest przywożone pod posesje, chociażby odpady z płyt laminowanych, niestety. Nikt się z tym nawet nie kryje. Jadu w wypowiedziach też jest dużo i po co to? Aut dużo, deweloperka pnie się w górę, a wokół dzicz. Stan chodników, starych i nowych asfaltów też budzi wątpliwość. Niektóre inwestycje w Luboniu wykonywane są również po partacku i bez pomyślunku. Wszyscy mamy rację, a czasem niekoniecznie, ale kultury też potrzeba. I ostatnie, dlaczego jest tak wiele forów, gdzie opisujemy nasze spostrzeżenia i bolączki. Dlaczego jest taki rozgardiasz, tematy się rozmywają między użytkownikami i pozostają wolną dyskusją między mieszkańcami, niejednokrotnie obrażających się nawzajem. Temat smogu istniej między wrześniem, a kwietniem, później cisza. Dużo rzeczy dzieje się w naszym mieście, ale są problemy które powinny być w końcu załatwiane bądź podejmowane stanowcze kroki.

Super wyjadą z Lubonia niezadowoleni przybysze z dalekich wsi. Strata niewielka bo i tak się tu nie meldowali, ich podatki nie wzbogacaly naszego miasta. Marudzenia będzie miej i mniej ich kopcących starych aut będzie, i mniejszy smog, i mniejszy ruch na ulicach, i mniejszy tłok w szkołach. Jak dla mnie to same korzyści! Świetnie niech jadą i to szybko! Pa pa

Swój za friko..

Brak argumentów więc tylko chamstwo Ci zostało. Oj kiepściutko!

2023 jak prawo mówi i Ty wyjeżdżasz z Lubonia na swoim dymiącym kopciuchu... Peszek!

I znowu pudło. Ja grzeję gazem. Coś Ci para nie w ten gwizdek idzie. Przestań myśleć stereotypami.

Czym grzejesz (smrodzisz) i że nie jest to gaz. Inaczej byś smrodziarzy nie bronił.

Ja akurat jest zameldowana i podatki tu płacę

*

jestem

A tu typowy przykład zaklinania rzeczywistości przez panią burmistrz. Cytat Pani M. Wymiana taboru lubońskich autobusów przyczynia się nie tylko do poprawy komfortu podczas przejazdów, a także ma wpływ na jakość powietrza. (https://pl-pl.facebook.com/machalskamalgorzata/). Trudno zarzucić kłamstwo ale prawdą jest, że wpływ jest znikomy.

Dokładnie. To tak jakby kupić "mercedesa" jeżdżąc po "bruku". Koszt zakupu autobusów jest napewno niższy niż remont lubońskich dróg, lecz ważniejsze chyba jest najpierw po czym będę jeździł tym pojazdem. Zawsze jakiś plus (źle się kojarzy), jakiś pozytywny krok, lecz inwestycje jakieś takie nie w tej kolejności realizowane.

Mnie taka kolejność nie dziwi , pojazdy wypada co jakiś czas wymienić, szczególnie jeśli moga byc ekologiczne i otrzyma się dofinansowanie z ZIT w kwocie ok. 13 milionów.

Ale jak to ma wpływ na jakość powietrza w Luboniu. Praktycznie żaden. To jak sens ma wyróżnianie tego wpływu. Chyba jedynie wprowadzenie w błąd nieświadomych mieszkańców jakie to działania podejmuje się w celu likwidacji smogu

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Znaleziono klucze od samochodu
 • Inne
  Zgubiłam złoty kolczyk
 • Dam pracę
  Оператор продукції
 • Dam pracę
  Operator wózka widłowego