Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Flagi - list do redakcji

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka, która poruszyła temat wiszących w Luboniu flag.

Moje pytanie dotyczy flag, które pięknie w zeszłym roku zawisły na słupach ulicznych naszego miasta. Rozumiem, że rocznica była wyjątkowa 100-lecie odzyskania niepodległości, następnie 27 grudnia, ale czy w najbliższym czasie przed 3 maja też mamy jakieś ważne rocznice i z tego tytułu nikt nie ściąga tych flag? Pytam, bo zawieszonych flag jest już coraz mniej, z dnia na dzień pojedyńczo znikają a nasze narodowe barwy przybrały już kolory brunatno-szare i chyba czas coś z tym zrobić? Brudna flaga narodowa to raczej nie powód do dumy - pisze Mieszkanka.

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń i poniżej publikujemy odpowiedź.

W Luboniu zawisło ponad 200 biało-czerwonych flag. Ozdabiają nasze Miasto z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Chcielibyśmy aby pozostały na ulicach aż do 16 lutego, czyli dnia rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, który uznaje się za koniec Powstania Wielkopolskiego. Oficjalne włączenie Wielkopolski do II Rzeczpospolitej potwierdził traktat wersalski w czerwcu 1919 roku.
Na prośbę Pani Burmistrz pracownicy miejskiej spółki komunalnej Kom-Lub dokonują na bieżąco przeglądu flag wiszących na terenie Miasta, wymieniają te z nich, które na skutek długotrwałego działania warunków atmosferycznych uległy zniszczeniu lub zabrudzeniu oraz dbają o prawidłową ekspozycję pozostałych (niejednokrotnie wiatr powodował zawijanie flag na drzewcu, przez co prezentowała się mniej godnie).

UML

izi

Odpowiedzi

Akurat w sobotę, 9 lutego przechodziłem ul. Kościuszki od strony ul. Unijnej i spostrzegłem jak na skrzyni samochodu dostawczego mężczyzna długim kijem wywija, stukając w drzewiec lub flagę starał się doprowadzać flagę do jej rozwinięcia. Po osiągnięciu celu stukaniem w kabinę samochodu dawał sygnał do przemieszczenia się do następnego słupa oświetleniowego z wiszącą flagą. Zastanawiam się, czy zachowano wówczas przepisy bhp? Szkoda, że nie wykorzystano okazji do tego aby inny pracownik pozbierał śmieci, w tym mnóstwo butelek po alkoholu leżące tam na pasie z zielenią. Widok zaśmieconego zieleńca kłóci się z ideą upamiętnienia historycznych wydarzeń.

I co? Miałby potem między tą gimelą na pace tańczyć, żeby "wyprostować" flagę? A może trzeba było osobiście spytać o zachowanie zasad BHP? Ale nie, bo pan z kijem taki groźny, a w necie nic mi nie zrobi, prawda?

Moim zdaniem, do takich prac służy podnośnik z koszem. Walenie trzonkiem po fladze państwowej jest jej znieważaniem. Druga kwestia to walające się butelki na zieleńcu pod nimi i brak reakcji na to ze strony służb miejskich.

Zgadzam się że flagi wyglądają strasznie z brudu. Może trzeba było je zdjąć w starym roku i zawiesić kilka czystych , symbolicznie na 16 lutego jeśli jest taka potrzeba , ciągłe poprawianie, uzupełnianie też wiąże się z kosztami ,to jest wszystko bez sensu.

To prawda, że wyglądają nieciekawie. Na pewno ktoś, kto podjął decyzję o pozostawieniu ich do 16. lutego nie chciał źle. Swoją drogą doskonale na tej ich "bieli" widać, co wydziela się z kominów "śmieciarzy". To mógłby być dobry materiał do zbadania, czym oddychamy w sezonie grzewczym.

Zapomniałeś o pyłach spalin z rur wydechowych samochodów ,o pyle ścieranej gumy z opon, o pyle z okładzin hamulcowych i klocków hamulcowych oraz tarcz sprzęgłowych.Pewnie sam jeździsz jakimś żęchem i udajesz świętego!

rzęch czyli rupieć?

I jest to niewielki procent tego czym zapewne palisz w swoim piecu. W końcu opłatę za wywóz śmieci trzeba sobie jakoś zrekompensować, prawda?

Człowieku co Ty ćpasz?Gadasz od rzeczy a może to smog zaszkodził?

Uzewnętrzniam swoje obserwacje. A wiesz, co jest najciekawsze? Że "szarość" wiszących flag nie zależy od natężenia ruchu na drodze, przy której wiszą. Ale żeby to zobaczyć trzeba się przespacerować i rozejrzeć, co niektórym sprawia spory problem.

Węgiel w każdej postaci jest czarny ,spaliny, błoto, flagi po prostu czas zdjąć i wyciągnąć wnioski.

Ja !Śmieciarz śmieciarza pozna!Sam nim jesteś!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki
 • Sprzedam
  Sprzedam mieszkanie