Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kanał Mosiński jak Czarnobyl? - list do redakcji

Do naszej redakcji napisał pan Krzysztof, który jest zbulwersowany tym co zobaczył po pracach jakie zostały wykonane nad Kanałem Mosińskim.

Kiedyś, co rok jeździłem nad Kanał Mosiński z wędką i z aparatem fotograficznym, zachwycając się urokliwymi miejscami od cmentarza mosińskiego aż do ujścia do Warty. Oto, co pozostało po tej pięknej niegdyś rzece po tegorocznej regulacji. Noga moja tam już więcej nie postanie. To wygląda jak Czernobyl. Chciałbym, aby lubońscy kajakarze wypowiedzieli się na ten temat, bo podobno zamordowano najpiękniejszy odcinek kanału Mosińskiego, aby bez przeszkód można było urządzać spływy - napisał pan Krzysztof.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Izabella Chodorowska

fot.Pół życia z wędką 

Odpowiedzi

To wygląda okropnie. Piękne krajobrazy, zieleń zniszczona i zostawiony ciek wody.

...nie można tego nazwać inaczej! Oczywiście zaraz znajdą się argumenty, że powodzie itd. Wiadomo, że Kanał Mosiński to zawsze była "wielka woda", morderczo niebezpieczna dla ludzkości. Koniecznie trzeba było to wyprostować, zniszczyć, unicestwić. Straszne!

Miałem przyjemność (60 lat temu) posłuchać wspomnień kuzyna mojej babci (mieszkającego w Mosinie), który opowiadał że ok. roku 1900 po kanale obrzańskim (tak go nazywał) w okolicy Mosiny pływał stateczek parowy i ciągnął barki z węglem! który służył okolicznym mieszkańcom do ogrzewania mieszkań!Oczywiście kanał był uregulowany system śluz.
wtedy na mapach nie było Polski i rządził Niemiec na tych terenach!Czy ktoś światły mógłby rozwinąć temat żeglugi na kanale?

Ok.30 lat temu jako młody chłopak i mieszkaniec Mosiny(ul.Strzeleckiej) z kolegami spływaliśmy co sobotę na dętkach samochodowych od mostu w mieście do Warty!Oczywiście kanał mosiński był przepiękny bo nieuregulowany!Jakieś 500m przed oczyszczalnią ścieków (której wtedy nie było) po lewej stronie kanału były rozległe piaszczyste plaże z piaskiem białym jak mąka!Oczywiście kąpaliśmy się w tym miejscu z kumplami i tarzaliśmy w tym białym piasku!Przy okazji pozdrawiam Was koledzy jeśli to czytacie.Myślę ,że ten aktualnie całkowicie uregulowany faszyną kanał ściekowy to jedna z mądrości - standardów jakie docierają do nas z samej Brukseli!

Bruksela - dobry człowieku - nie ma nic do tego - sami sobie to zrobiliśmy. Jest to skandal. Było tak taże siedlisko Zimorodków, najprawdopodobniej zniszczono je bezpowrotnie :(

A ja myślę, że jednak na ten kanał ściekowy zwany kiedyś Kanałem Mosińskim dostaliśmy kasę z Brukseli i zostanę przy swoim! Analogia do tych dróg rowerowych pomiędzy niektórymi wioskami!

Najważniejsze, że winny się znalazł. To Bruksela! Teraz można spać spokojnie. Bruksela wydała rozkaz: zniszczyć kanał?

Polska jest ofiarą. Zbrodnicza Unia Europejska sypie kasą tylko po to żeby zniszczyć naszą Ojczyznę.

Zastanawiam się kto takie bzdety wypisuje i czy publicznie, pokazując swoją twarz, powiedziałby to samo.
Otóż, "znafco", w tej znienawidzonej Unii rzeki się renaturyzuje, kierunkiem jest zrównoważony rozwój, z troską o przyrodę. Niestety to u nas, obchodzi się prawo, wykorzystuje się kasę na debilne projekty niepotrzebnych chodników kończących się w polu czy regulacji, niszczenia cieków. Lobby meliorantów ma się w Polsce świetnie.

Fajne określenie -"zrównoważony rozwój" niby chciałabym ale się boję!Tak jak dziewica na wydaniu!A w ogóle to esox nastapił u Ciebie przerost treści nad formą!

Najpiękniejsze rzeki to dzikie rzeki.To układ krwionośny ziemi.Niszczenie ich powoduje nieodwracalne skutki.Loby melioracyjne i rolnicze ma się dobrze.Nic tam nie uprawiano,rosła tylko trawa dla bydła.Ale za parę lat będzie tam piach.Zniszczono naturalną retencję, bioróżnorodność,i walory turystyczne.Nad takie dzikie rzeki, przyjeżdżają turyści z Europy.Bo u nich proste kanały i równe rzeki.Niszczymy to czym powinniśmy się chwalić na świecie.Świadomość obywateli zerowa.Ktoś dobrze zarabia a my za to płacimy.Uregulowane rzeki i zbiorniki retęcyjne to tykającą bomby.

Ojejciu, wielkie nieba wyczyscili ten brudny kanalem a jakiemus panu sie nie podoba ;( bardzo mi przykro z tej strony. Wybierzesz sobie inne miejsce ;)

Nie rozumiesz nic.To nie są działania które pomagają.Teraz śmieci popłyną dalej.Rzeka ich nie produkuje tylko my.Trzeba było usunąć kilka drzew z koryta i tyle.Zdegradowano krajobraz i rzekę.Rolnicy nic tam nie uprawiali, tylko trawa na łąkach,nikogo nie zalała woda.Ktoś dobrze zarobił i do tego zwiększył zagrożenie powodziowe.Poczytaj trochę o rzekach,powodziach i ekosystemach.Nie wierz we wszystko co mówią.Unia Europejska cofnęła Polsce ogromne środki za takie działania na szkodę rzek pod przykrywką ich ratowania.

Wczoraj byłem pierwszy raz nad wodą, spróbować poszukać ryb...rzeka zmieniła swój wyraz całkowicie. A to jak się prezentuje pozostawiam bez komentarza. Z urokliwego miejsca stała się, hmmm...nawet nie potrafię tego opisać. Proszę soie wyobrazić moje zdziwienie i zbędną nadzieję, że takie karczowisko i usypanie piachem miało miejsce jedynie na krótkim odcinku rzeki. Sporo pracy to kosztowało i wyższe władze za tym stoją. No robota na 5! Rozumiem, że chodziło o zmniejszenie ryzyka wylewu rzeki. Jeśli tak radykalne kroki są poczynione, to dziwi mnie, że bobry są nadal ściśle chronione. Nad wartą, praktycznie w centrum wręcz można się o nie potykać wieczorami, zwierze kompletnie nie czuję strachu i skrępowania - jest wręcz ciekawskie i upierdliwe.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń