Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zabytkowym pociągiem w Niepodległość

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przygotowało nietypowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Między innymi na stację kolejową w Luboniu 11 listopada przyjedzie pociąg retro z rekonstruktorami nie tylko z Polski, ale również Rosji odtwarzającymi formacje wojskowe z okresu pierwszej wojny światowej.
W ubiegłym roku członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej wzięli udział w Festiwalu Militarnym „Pole Boya” w podmoskiewskiej miejscowości Nielidowo. Zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia oraz Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej. W trakcie inscenizacji odtwarzaliśmy oddział 7. Zachodniopruskiego Pułku Piechoty nr 155 stacjonującego przed Wielką Wojną w Ostrowie Wielkopolskim oraz Pleszewie.
Teraz nasi przyjaciele z Rosji przyjadą z rewizytą do Polski. Będą oni między innymi stanowić część załogi retro pociągu w trakcie Narodowego Święta Niepodległości. Od pięciu lat TMML oraz TurKol – Turystyka Kulturowa organizuje je bowiem nawiązując do kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jednak geneza naszej rekonstrukcyjnej imprezy sięga 2007 roku, kiedy to nasze Stowarzyszenie przez kilka lat organizowało na rynku żabikowskim inscenizacje związane z kolejnymi rocznicami jego wybuchu.
Wyjątkowy pociąg będzie można zobaczyć między innymi w Luboniu, Poznaniu, Wągrowcu oraz Gołańczy. Na zabytkowym dworcu kolejowym w Luboniu znajdzie się on 11 listopada o godz. 17.26. Po przyjeździe będzie można obejrzeć zatrzymanie przez Powstańców oraz rozbrojenie wojskowego eszelonu z żołnierzami pruskimi. Następnie rekonstruktorzy przemaszerują ulicą Księdza Streicha na skwer z krzyżem milenijnym. Tam zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniających Powstańców Wielkopolskich z terenu Lubonia.
Działania na terenie naszego miasta wsparło Miasto Luboń.
Serdecznie zapraszamy!

Przemysław Maćkowiak

fot.: 

Robert Woźniak

Odpowiedzi

Wybrałem się na to wydarzenie, gdyż liczyłem na pokazanie przede wszystkim lekcji historii, ale przedstawionej w sposób bezpieczny i czytelny. Wiele osób przyszło, aby zobaczyć zabytkowy parowóz. Na miejscu z kolei zastalismy pokaz ,,małej bitwy", wraz z wybuchową amunicją. Z ust organizatorów nie padło żadne ostrzeżenie o tym, że będzie bardzo głośno, że będą prawdziwe wystrzały, wybuchy. Wśród uczestników było mnóstwo dzieci. Mogło dojść do tragedii, także do uszkodzenia słuchu. A to wszystko w miejscu publicznym, na dworcu kolejowym. Myślę, że dla wielu jedyną prawdziwą atrakcją był zabytkowy pociąg i głównie dlatego tutaj przyszli. Takie rekonstrukcje powinny być prowadzone w innych warunkach, na pewno nie w miejscu publicznym i z lepszym zabezpieczeniem terenu i koordynacją. Wydarzenie w tej formie było naprawdę groźne dla zdrowia i życia.

Ale wiesz, że oni nie strzelali prawdziwymi nabojami? :-)
Poza tym ostrzegali, sam słyszałem od strażników miejskichi i rekonstruktorów, że będzie głośno. Były wyznaczone strefy taśmą - kiepsko, ale były.
Tragiczne było za to nagłośnienie. Prawie nic nie było słychać go mówił prowadzący.
I z jednym mogę się zgodzić, że nie jest to najszczęśliwsze miejsce na takie inscenizacje, ale ze względu na małą ilość miejsca. Tylko nie wyobrażam sobie gdzie mogłoby się to odbyć, skoro „odbijany" był pociąg.

Nieprawda co piszesz -organizatorzy i aktorzy którzy brali udział w tym przedstawieniu ostrzegali widzów że będzie głośno i będą strzelać. Prosili aby dzieciom zatkac uszy bądź odejść dalej...

Uszkodzenia słuchu, zagrożenie dla dzieci, dla życia? Co to za ludzie? Co za pokolenie gamoni wyrosło! Liczyli na bezszelestną walkę z bronią w ręku? Jeśli tacy zestrachani to po co się pchają na rekonstrukcje wojenne? To nie kino ani internet. Uważam że rekonstrukcje są świetne. Ta także. Doceniam włożoną pracę pasjonatów.

Bylo rewelacyjnie!

Byłam tam wczoraj i osobiście słyszałam ostrzeganie przed hałasem. Strzelali ślepakami także nikomu nie mogło się nic stać. Rekonstrukcja bardzo ciekawa, fakt mało miejsca i najbardziej irytujący mnie starsi ludzie, którzy nie przepuszcza 9 letniego dziecka do przodu, bo on musi być pierwszy. Jednak poza tym super! Zgadzam się ze nagłośnienie mogłoby buc lepsze, bo trzeba było się wsłuchiwać dość intensywnie. Jednak podsumowując BRAWO dla organizatorów. Oby więcej takich inicjatyw dla Lubonia!!!

Ostrzegali, że będzie baaardzo głośno. Rekonstrukcja rewelacja!!!!!!

Galeria zdjęć w artykule - powala...

Artukuł jest z dnia poprzedzającego rekonstrukcję, byż może dlatego nie ma zdjęć.
Trzeba było pójść i sobie zrobić parę fotek.....

*być

Gdybym mógł tam być, nie szukałbym relacji w gazecie internetowej.
W czasach wszechobecnych telefonów z aparatem, galeria z takiego wydarzenia w naszym mieście powinna być oczywista.

Należy przyjąć, że osoba z gazety nie musi być wszędzie i nie zawsze może. Wymaganie, że coś musi być jest według mnie nie na miejscu. Równie dobrze można było samemu udać się na dworzec. Nie pasowało to trudno, tak samo może nie pasować komuś innemu.

Dziękuję "redakcji" za błyskawiczną ripostę.
Pozdrawiam.

Było super ,organizatorzy i aktorzy którzy brali udział w tym przedstawieniu ostrzegali widzów że będzie głośno i będą strzelać. Prosili aby dzieciom zatkac uszy bądź odejść dalej...

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu