Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zmiany zasad odbioru odpadów ulegających biodegradacji - nowy komunikat

Drodzy Mieszkańcy! Informujemy, że w okresie zimowym (1.12.18-31.03.19) odpady biodegradowalne nie będą odbierane z nieruchomości. Wynika to z tego, że zimą nie zbieramy liści. Jeżeli natomiast nastąpi taka konieczność, prosimy o zawiezienie odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego przy ul. Niepodległości 11. PSZOK jest czynny od wtorku do piątku w godzinach od 14.00-18.00 oraz w soboty w godzinach od 8.00-14.00. Prosimy o wrzucanie drobnych odpadów biodegradowalnych wytwarzanych w domu (np. obierek) do odpadów zmieszanych. Porównywalnie, taki sam model odbioru odpadów funkcjonuje w Mosinie, gdzie odpady są odbierane do końca listopada, natomiast w Komornikach odpady te odbierane są do końca października. Zmiany te wynikają z uchwały nr XLV/345/2018 Rady Miasta Luboń z dnia 19 kwietnia 2018 r. w sprawie zmiany uchwały nr XVII/104/2016 Rady Miasta Luboń z dnia 4 lutego 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń.

UML

fot.: 

Odpowiedzi

Co wnosi nowego ten komunikat ? Nic.
Może burmistrz sama poda powody zmiany zasad odbioru bioodpadów a nie zaleca komuś by coś odpisał.
A co z pilotażowym programem udostępniania kompostowników (http://e-lubon.pl/news/2018-10-04/mozesz-otrzymac-plastikowy-kompostownik-15009).
Może UML pod jakie zostały podjęte decyzje.
Nie było chętnych i nie będzie kontynuowany czy zakończył się sukcesem i miasto udostępni kolejne kompostowniki.
Co było by logiczne przy zaniechaniu odbioru bioodpadów.

Czy pani Burmistrz już naprawdę nie szanuje swoich wyborców i mieszkańców? Co to jest za mowa, że w Mosinie i Puszczykowie jest tak samo, jeżeli chodzi o bio-odpady? Przecież bio-odpady domowe mamy cały rok! A jak Urząd Miasta podaje przykład innych miast, to podam też przykład BARDZO DOBRY - w Puszczykowie jeździ bus na 22 osoby, z którego mogą korzystać mieszkańcy Puszczykowa i nie tylko-każdy/moja żona wracała do Lubonia/-JEŹDZI po całym Puszczykowie!!! Może Urząd Miasta Lubonia podejmie taką uchwałę i wynajmie takie busy, żebyśmy mogli korzystać tylko w strefie naszego miasta? Co Pani Burmistrz na to?

Chciałbym uzupełnić moją poprzednią wypowiedź i zaznaczyć, że ów busy, z których mogą wszyscy korzystać są bezpłatne, może ktoś z urzędników lub Radnych wpadnie na podobny sposób, skoro Urząd podaje inne, złe przykłady_warto naśladować też dobre!!!

Podawanie, iż "Zmiany te wynikają z uchwały " jest nie poważne należy podać przyczyny podjęcia takiej a nie innej uchwały.

W kolejnym komunikacje UML dowiemy się zapewne, iż taką uchwałę podjeli radni naszego miasta.

"Prosimy o wrzucanie drobnych odpadów biodegradowalnych wytwarzanych w domu (np. obierek) do odpadów zmieszanych." W tym zdaniu zawarty został sens segregowania odpadów :)))

Ja najwięcej Bio produkuje od początku marca. Wyczesywanie trawy przycinanie gałęzi ścinanie traw ozdobnych itp.
Zamiast oddawać Bio będzie trzeba znowu palić na ogródku i smrodzić sobie i sąsiadom.

Ja się chyba nie wyrobię do początku grudnia - liście na drzewach ciągle wiszą, trawa rośnie, róże kwitną, lawenda też - nie wiem czy tą uchwałą się przejmą....

Ostatni odbiór odpadów zielonych zgodnie z harmonogramem w niektórych rejonach będzie w przyszłym tygodniu - np. w rejonie VII 13 listopada. Do tego czasu faktycznie wszystkie liście nie opadną. Trawę już należało ściąć, to samo z krzewami i drzewami. Przycinkę robi się najpóźniej do końca października, no chyba, że czekasz aż przyjdzie mróz i wszystko szlag trafi, bo osłabione cięciem rośliny mogą nie przetrwać zimy. Mnie również nie podoba się ta zmiana, bo skoro zachęcają do segregacji to niezrozumiałe jest likwidowanie odbioru tych odpadów. Obierki obierkami, ale po świętach widzę te zapchane choinkami śmietniki. Generalnie jednak ludzie trochę histerycznie podchodzą do odpadów z ogrodów. Mam 2 działki i nigdy nie miałam odpadów z ogrodu zimą. Wszystkie prace w ogrodzie kończę w październiku. Tylko liście zostają do uprzątnięcia w listopadzie.

Mój głos jest pół żartem/serio bo kalendarz prac jest znany - w październiku zaczynamy przycinanie, sprzątanie etc ale chodzi mi o to, że jak latoś mamy długą ciepłą jesień to listowie jeszcze piękne na drzewach..... W pełni się zgadzam z kwestią chionek porzucanych po świętach....pozdrawiam i idę do ogrodu złapać parę promieni słońca!!!!

Nie jestem ogrodnikiem i mam z przodu domu więcej kostki, małe tuje, kwiaty, a z tyłu też mało zieleni. Jednak dlaczego Państwo-Fachowcy od zieleni-piszecie tylko o przycinaniu, czy nikt z Was nie ma gospodarstwa domowego? Przecież gdzie mamy wyrzucać odpady z kuchni? To jest przez cały rok, a wkładać do zmieszanych odpadów, to po co tyle mówimy o segregacji śmieci?

To początkiem kwietnia wywiozą Ci te odpady. Skoro dbasz o trawnik, to dlaczego robisz na nim palenisko? W życiu bym na moim trawniku dziury nie wypaliła. Poza tym jest coś takiego jak kompostownik, a jeśli nie chce Ci się go zakładać, ani nie masz zamiaru czekać na wywóz odpadów, to zawsze można samemu je zawieźć do Komlubu. Będzie szybciej i czyściej. Nie rozumiem tego, że ludzie stoją pół dnia w tym smrodzie i nie szkoda im czasu.

Zrozumiałbyś jakbyś miał dużo odpadów Bio u mnie powstaje z samych przycinek drzew i krzewów 1000l odpadów co 2 tygodnie. Proponuje spróbować wywieść Ci taką ilość do PSZOKU corsą, jak się nie ma samochodu dostawczego to nie takie proste.
Zaznaczam że trawę mulczuję przy ścinaniu. I nie wyobrażam sobie tyle miesięcy magazynować bio u siebie na działce.
A kompostować takie ilości kiedyś próbowałem, ale bez maszyn to jest bardzo trudne.

Koza załatwiłaby problem odpadów zielonych w 100%.Sąsiad mój w czasach komuny faktycznie miał kozę i dziękiu temu miał super fajny trawnik.W ogóle miał działkę ok.2500m2, nie było wyedy segregacji odpadów zielonych i podobnych głupot! Koza dawała mleko z którego jego żona robiła pyszny ser, dzieciaki z okolicy przychodziły głaskać kózkę!

Czy ty jesteś starym tetrykiem czy komuchem? Co mnie obchodzi twoja koza i to co było za komuny-każde gospodarstwo domowe "produkuje"odpady bio-chyba, że stać Cię na posiłki w restauracji i oprócz liści, trawy itp. w trakcie zimy też są bio-odpady, ludzie mówimy o ekologi tak dużo, a powstaje tak nie normalny przepis? Co mnie interesuje Mosina, czy Puszczykowo, cuchnący problem pozostaje!

Zgadzam się z przedmówcą. Od siebie dodam cos o workach rozdawanych przez KOM-LUB, do ich otwarcia potrzebny jest chyba jakiś kurs zręczności i silnego charakteru.
PS: Skoro od 01.12.2018 zostaje wstrzymana zbiórka BIO tym samym miasto dopuszcza spalania liści i gałęzi.

Zimą przycinasz te drzewa? I co 2 tygodnie przez cały rok? To może wycinasz drzewa, bo przecież przycinkę robi się wiosną i jesienią, ale często wystarczy tylko 1 raz. W listopadzie już się drzew nie przycina, zostają tylko liście. Jeśli w marcu zrobisz przycinkę, to najwyżej jeden miesiąc będziesz czekać na wywózkę a nie "tyle miesięcy". Nie będą wywozić od grudnia do marca. Później już normalnie będą zabierać zielone, więc nie ma co panikować. Sama mam bardzo dużo odpadów bio, ale wszystko od wiosny do jesieni, ani drzew, ani krzewów, ani nawet trawy nie ścinam jak już skończy się październik.

@bezimienny - jest 12 listopada. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie jest jeszcze jesień i to ciepła. Przycinanie drzew w tym roku można spokojnie przesunąć do 15 listopada.

Od 16 listopada w nocy temperatura będzie spadać poniżej zera, także gratuluję pomysłu przycinania drzew tak późno. Drzewa nie będą miały szans na zagojenie ran i regenerację po zabiegu. Wiosną nie będziesz przycinać, tylko wycinać.

A u mnie kwitnie magnolia :(

Czy ty jesteś normalnym człowiekiem, a może pracownikiem urzędu? Była długa i ciepła jesień, a oprócz tego co robić z bio-domowym, a jak chcesz to wywieź na własny koszt, bo ja płacę do Urzędu miasta za odpady, a Urząd nie wywiązuje się z umowy! W styczniu na osiedlach będą będą choinki, to co przywieźć do Urzędu?

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu