Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Debata kandydatów na Burmistrza Miasta Luboń

MójLuboń – transmisja na żywo

17 października br. o godzinie 19.00 w Spółdzielni Mieszkaniowej Lubonianka mieszczącej się przy ulicy Żabikowskiej 62 w Luboniu odbyła się debata z kandydatami na Burmistrza Lubonia. Na naszym portalu mogą Państwo obejrzeć to wydarzenie raz jeszcze. 

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

czy

czy debata będzie transmitowana na e-lubon?

Niestety nie, gdyż nie jesteśmy jej organizatorem.

A czy w ogóle będzie gdzieś transmitowana?

Być może przez organizatorów, ale jak na razie nic mi na ten temat nie wiadomo.

A jakby tak zrobić transmisje na Facebook?

Oglądam właśnie debatę i to co prezentują sobą Pani Nawrot oraz Pan Bodler urąga naszym mieszkańcom. Do tej pory byłem wśród niezdecydowanych ale po tej "pseudodyskusji" bez wahania wybieram obecną Burmistrz

Witam Państwa,
pracujemy nad tym, aby debata była transmitowana. Jeżeli nie uda nam się transmitować na żywo, udostępnimy nagranie.
Proszę śledzić kanał Koalicji Mieszkańców Lubonia na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC6xI9IwCANUSZ4WG0-3R3Rg
oraz zaglądać na naszą stronę na FB:
https://www.facebook.com/KWWKoalicjaMieszkancowLubonia/
Pozdrawiam serdecznie
Jakub Jackowski

Naprawdę myślicie że ta kolejna debata kogoś jeszcze interesuje. Ja mam już dość a w szczególności tej jeżdżącej szczekotki waszej kandydatki Pani Nawrot.

a największą żenada jest pytanie od członka rodziny dla Pani Nawrot? Może Pani Monika odpowie kim jest Pan Nawrot, który zadał pytanie. Żenada, żenada i jeszcze raz żenada. I ta Pani chce zostać Burmistrzem???

Wszyscy obiecują rzeczy na jakie Lubonia nie stać. Żaden z kandydatów nie ma prawdziwego programu same obietnice. Machalska wyróżnia się tylko tym, że bardzo dobrze promuje siebie ale jej program to czysty populizm za to w jak ładnym opakowaniu. Konkurenci jej nie dorównują pod tym względem. Po czterech latach znowu dostajemy obietnice, same ogólniki dużo słów a brak twardych deklaracji. Ja od urzędującego burmistrza chciałby usłyszeć co zrobi w jakich terminach i jak to z finansuje, mogą być szacunki ale chce mieć jasność co zadeklarował i za co mogę go rozliczyć. Co dostaje w zamian. Teksty promujące siebie. Są one przykładami jak manipulować wyborcami. Świetnie wykorzystuje słowa - hasła: wiedza, uczciwość, doświadczenie, kompetencja, skuteczność, odwaga, energia, aktywność, zaangażowanie, rodzina, bezpieczeństwo, zdrowie, edukacja, przyszłość itp. Odwoływanie się głównie do emocji a nie faktów. Jeśli przedstawia fakty to te, które są korzystne, jak dotacje pomija te mniej korzystne jak kwoty zaciągniętych kredytów, czy stan finansów miasta. Te nie zasługują nawet na wspomnienie. Chwali się jak ważne są dla niej konsultacjami z mieszkańcami, ale w sprawach ważnych, przyłączenie Lubonia do Poznania, nie widziała potrzeby poznania opinii mieszkańców, może byłaby odmienna od planów Pani burmistrz. Wykorzystywanie tego typu socjotechnik to instrumentalne traktowanie ludzi, w tym przypadku, jako środka do wygrania wyborów. Myślę, że duży udział w tak dobrym autopromowaniu ma zastępca Pani burmistrz, który z wykształcenia jest psychologiem więc sposoby wpływania na ludzi są mu zapewne znane.
Jak Pani burmistrz zależy na zwycięstwie pokazuje to, iż zainwestowała już swoje prywatne pieniądze w kwocie - 9000 zł, w swój komitet wyborczy - http://www.forumobywatelskie.org/p/wykaz-wpat.html. A już tak jest w współczesnym świecie - inwestujesz to zarabiasz. Raczej nie zagłosuje na nią, rozczarowała mnie.

Ja rówież nie zagłosuję na obecną burmistrz. Pod powyższą wypowiedzią podpisuję się bez cienia wątpilwości. Leży mi na sercu przede wszystkim kwestia infrastruktury drogowej bo nie widzę planu, strategii, perspektywy w tej kwestii.Mieszkam przy nieutwardzonej ulicy od 52 lat; od pewnego czasu jest bardzo uczęszczaną przelotówką dla kierowców, którzy nie chcę stać w korku na Cmentranej. Przejeżdżają nią często na pełnym gazie w kierunku Nowiny, Wir, Komornik. Sprawę tranzytu przez Luboń z/do sąsiednich Komornik poruszyłam w wydziale komunalnym ale tam problemu w zasadzie nie widzą bo przecież Luboń nie ma wpływu na to, że kierowcy skracaja sobie drogę omijając zatłoczoną Głogowską. Szkopuł jednak w tym, że wzmożony ruch (=hałas, smog) odbywa się właśnie ulicami naszego miasta. ....Kropla w morzu ....
Jeśli kasa miasta nie jest zbyt zasobna - nie jest łatwo. Lecz pięknymi hasłami w rodzaju : zrównoważony rozwój nie wolno przykrywać braku pomysłu na miasto i pchać się do rządzenia nim. Kwiatki na skwerach i parę chodniczków wybudowanych przede wszystkim w czasie przedkampanijnym to niewiele, to stanowczo za mało aby poprawić życie mieszkańców. Nie zagłosuję na panią burmistrz także dlatego, że nie buduje wokół siebie grona specjalistów od samorządu, rozwoju, działania jst.

Bo Ci którzy tak prą do władzy czyli Korcz, Ostafiński-Bodler czy Samulczyk lub Nawrot, nie proponują nic w zamian. To spis obietnic o utwardzeniu wszystkich dróg, wybudowaniu basenu itp. Każdy kto potrafi logicznie myśleć nie uwierzy w te obietnice.

Jak się już uwierzy w to wszystko co jest napisane na stronach Forum Obywatelskiego Luboń to jest już z górki. Obietnice pozostałych kandydatów nie robią już wrażenia. Proszę nie tracić wiary.

W niedzielę mamy trzy możliwości:
1. Zagłosować na obecne władze - możemy się spodziewać tego samego co przez ostatnie cztery lata: pięknych obietnic, chwalenia się gdzie można, zatrudniania osób oddanych, 1,5 km dróg - jak napisano w innym miejscu, coraz większego kredytu miasta, trochę zieleni, itd
2. Poprzeć opcję p. Bodlera - Ostafińskeigo - dużo niejasności związanych z osiągnięciami w Swarzędzu, nieczytelne powiązania z PIS-em w Luboniu,
3. Wybrać p. Monikę Nawrot - budowlańca, pracownika UM Luboń, zgłoszoną jako ostatnią na kandydata na burmistrza.

Nie chcę przekonywać mieszkańców do konkretnej osoby. Musimy sami zdecydować czy nie chcemy zmian ( wtedy opcja 1 ), czy jednak chcemy zaryzykować - chcemy zmian, może ktoś nowy tchnie w to miasto nadzieję i zmiany ( pozostałe opcje 2 i 3 ).
Jeszcze jedna prośba - idźmy w niedzielę na wybory, abyśmy za 5 lat nie żałowali że zostaliśmy w domu.
Pozdrawiam - zdecydowany iść na wybory.

Tak popieram apel. Idźmy na wybory w niedzielę! Mieszkaniec zapomniał jednak, że nie głosujemy tylko na burmistrza, ale na radnych miasta, powiatu i sejmiku województwa. Szanowni Państwo wyborcy, obojętnie kto jest burmistrzem nie rządzi sam, potrzebuje poparcia radnych. To oni podejmują uchwały i decydują o przeznaczeniu pieniędzy na konkretne inwestycje. Jeśli np. chcemy dróg powiatowych w Luboniu, to potrzebujemy lobbowania tej sprawy przez radnych powiatu i dlatego tak ważne, na kogo zagłosujemy w wyborach do rady powiatu. I analogicznie inne sprawy.
W głosowaniu w niedzielę pamiętajmy o rozważnym wskazaniu na odpowiednie osoby nie tylko w wyborach na burmistrza, ale także do rad miasta , powiatu i sejmiku.
Pozdrawiam

Zgadzam się w 100%. Przeanalizować też trzeba co do tej pory zostało zrobione...

chciałbym zobaczyć wydatki na kampanie Pani Nawrot czy Pana Bodlera? czytałem na WP, że każda wpłata powyżej 1000 zł musi być pokazana do wiadomości publicznej a na stronie pani Nawrot czy Pana Bodlera nie ma czegoś takiego.

Raczej "wpłat o wartości przekraczającej łącznie od jednej osoby fizycznej kwotę
minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. kwoty 2100,00 zł), ze wskazaniem
imienia, nazwiska oraz miejscowości zamieszkania takiej osoby"

źródło
http://pkw.gov.pl/pliki/1534246806_ZKF-811-3-18.pdf

No i ciekawe kto płaci za te wszystkie samochody, czarne tablice, szczekaczki, banery, ulotki itp. Ze składek kandydatów na to nie wystarczy, można policzyć ile to jest, jeśli nikt nie wpłacał więcej niż 2100. Ciekawe zatem kogo sztab P.Nawrot ukrywa? Kto finansuje tak rozbuchaną kampanię??? Kto za tym stoi???

Moze wlasciciel domeny www.mieszkancylubonia.pl czyli firma Sanmar sp. z o.o. z Poznania? Prezesem wg KRS jest przeciez nr 1 z listy w Lasku czyli P. Kaźmierczak.

Jeśli to prawda to złamanie prawa, czy komitet koalicji łamie w ten sposób prawo? Wszystkie koszty kampanii powinny być ujawnione a firmy nie mogą finansować kampanii wyborczej. Czy redakcja może przesłać takie pytanie do komitetu, za takie rzeczy grożą ogromne kary finansowe dla pełnomocnika finansowego i członków komitetu?

Właściciela domeny bardzo łatwo sprawdzić. https://www.dns.pl/whois

Niestety, ale w Luboniu nie ma kandydata na burmistrza, który miałby realny, możliwy do zrealizowania program. Zaznaczam od razu, że zbiór obietnic przedwyborczych nie jest programem. Czego oczekuję od prawdziwego kandydata? Możliwych do zrealizowania inwestycji i szczegółowego opisania skąd zamierza wziąć na to środki finansowe, których w Luboniu nie ma. Rośnie natomiast systematycznie dług miasta, z którym żaden z kandydatów nie zamierza nic zrobić. Budowa basenu w Luboniu? Fajnie, ale skąd wziąć na to pieniądze skoro Luboń jest nadal miastem, w którym spora część dróg to drogi gruntowe i nieutwardzone? Pokazowe inwestycje w kilku miejscach "pod publikę" nie zmienią faktu, że Luboń jest miastem strasznie zaniedbanym. Co więcej, traktowany jest jako sypialnia Poznania, w którym nie ma i nie będzie miejsc pracy, gdyż wszelkie, możliwe tereny sprzedawane są deweloperom pod budowę kolejnych domków, do których sprowadzą się Poznaniacy uciekający przed tęczowym prezydentem Poznania. Reasumując: mamy jak zwykle kandydatów, którzy obiecują coś przed wyborami, ale gdy przejmą już władzę to nic się nie zmieni. Przykre, ale prawdziwe... w Luboniu nic nie zmienia się od wielu lat już.

Masz rację. Wszyscy mieliśmy nadzieje, że jak Szmyt odejdzie to Luboń odżyje, coś się zmieni.
A tu jest jak zawsze. Pozorne zmiany. Więcej propagandy niż działań. Błędem było wybranie Machalskiej. Nie chcieliśmy Szmyta a wzięliśmy podrzuconą kukułkę. Szkoda tych straconych 4 lat.

Problem w tym, że opozycja ma twarz Korcza i Samulczyka, więc ja wybieram Machalska

Nie, zagłosuje na Machalską jest wiele powodów tej decyzji. O których m.in. pisał EsSe. Ale jednym z głównych jest taki, iż nie wierzę w zbiegi okoliczności.

Jednym z zastępców burmistrza miasta za Szmyta ( który, jak pamiętamy, rekomendował Panią Małgorzatę Machalską na swoje miejsce) był Rafał Marek . W 2014 wystartował w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego ale nie udało się do niego dostać. Co teraz zrobić? Zastępcą już się przecież nie jest. A zarabiać na życie przecież potrzeba. Ale los się do niego uśmiechnął. Oto w miesicie Luboń pojawiła się pilna potrzeba zatrudnienia osoby na stanowisku - inspektor ds nadzoru właścicielskiego / pełnomocnik Burmistrza w Urzędzie Miasta Luboń (ogłoszenie marzec 2015r.). Drugim uśmiechem losu było wygranie konkursu na powyższe stanowisko (http://bip.lubon.pl/subcontent.php?cms_id=560). Widać, że w facet jest w czepku urodzony. Pracował w urzędzie, potem nie chciał a i tak pracuje choć na mniej prestiżowym stanowisku.

Po wygranych wyborach Pani burmistrz uznała, że fajnie będzie mieć asystentkę, jej prawo. I stało się. Propozycję podjęcia pracy w urzędzie przyjęła Pani Joanna. Ucieszyła się przecież ona już Panią burmistrz zna od kilku lat. Była przecież przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta (2010-2013) a w okresie wyborów pracowała w sztabie wyborczym Pani burmistrz. Będąc jeszcze studentką zgodziła się tylko na pracę w niepełnym wymiarze godzin choć trzeba przyznać obowiązków miał od groma (patrz link http://wiescilubonskie.pl/joanna-humerczyk-od-narodzin-do-chwili-obecnej/). Lata mijały, czas pomyśleć o zmianach, może praca na pełen etat. A tu jakby na życzenie Burmistrz Miasta Luboń ogłasza (luty 2017r. ) nabór kandydatów na samodzielne stanowisko: do spraw komunikacji społecznej w wymiarze pełnego etatu, na czas nieokreślony (http://bip.lubon.pl/subcontent.php?cms_id=640). Wymagania bardzo podobne do dotychczasowych. Czemu nie przystąpić do konkursu, może się udać, mam już doświadczenie. I udało się. Super mamy pełen etat i nowe samodzielne stanowisko, obowiązki praktycznie te same. Godzin na ich wykonanie dwa razy więcej. Nurtuje tylko pytanie dlaczego miasto utworzyło to stanowisko przecież jest już Stanowisko ds. promocji i rzecznik prasowy.

W mojej opinii jeśli widać, że powstają układy i zależności nieformalne, a burmistrz stawia interes osób lub grup z nim związanych wyżej niż miasta. Nie należy takiej osoby wybierać na stanowisko publiczne. Nie jest to osbą uczciwa wobec mieszkańców.
P.S.
Tak zboku. Zawsze mnie ciekawiło jak zawiązana z kościołem Machalska dogaduje się z Humerczyk, która propaguje śluby humanistyczne http://slub-humanistyczny.pl

Nie rozumiem dlaczego sztab Pani Nawrot prowadzi tylko czarną kampanię wyborczą. Przecież to przez takie działania Pani Nawrot zgodnie z najnowszym sondażem opublikowanym w najnowszych Wieściach ma poparcie w wysokości 2,8 % zdecydowanych wyborców. Teraz na naszych ulicach jeździ bilbord oczerniający obecną Burmistrz sfinansowany jeżeli dobrze przeczytałem ze środków KWW Koalicja Mieszkańców Lubonia naprawdę nie mają Państwo nic innego do zaproponowania. Ewidentnie są Państwo po czarnej stronie mocy a na takie osoby nie warto głosować.

Prawda boli.

Widziałem sondę na stronie internetowej wieści lubońskich. W weekend podajże 2 tygodnie temu. Na początku przewagę miała Machalska później się to zmieniło i wygrywała Nawrot.
Sona była dostępna tylko do poniedziałku przedpołudnia, link na facebook trochę dłużej. Prawdopodobnie jej przebieg nie był zgodny z oczekiwaniami wieści a gdy Nawrot uzyskała przewagę nagle znikł. Pytanie dla czego używają przymiotu niezależny? Od kogo są niezależni?
Gdyby mieli taka przewagę. To siedzieli by fotelu w kapciach w domu. A nie przegotowywali kolejne broszury reklamowe. Niestety tak to nie wygląda. Widzę jak są aktywni. Wystarczyło pracować uczciwie od początku kadencji a nie budzić się pod jej koniec. Miasto by na tym zyskało a i rok wyborczy był by spokojniejszy.
Co do prowadzenia kampanii wyborczej to właśnie Machalska narzuciła jej taki charakter i ją w ten sposób kontynuuje - np. gazetka roznoszona po domach (dobrze, że juz nie informator miejski - osiągnięcia władz. Co będzie z tego miał. Może stołek dla siebie i zaufanych na kolejne 5 lat , bo przecież na pewno nie szacunek dla własnej osoby.

Niestety, gdy okazało się, że sonda nie jest zabezpieczona i można w niej oddać głos kilkukrotnie postanowiono ją usunąć. Od razu było widać kto z tej opcji skrupulatnie korzystał. Wstyd Pani Nawrot!

Jak wynik jest zadawalający to może być jak nie to usuwamy. To po co wieści robią takie sondy. I jeszcze nazywają je sondażami. A uwaga Pani powyżej dotyczy każdego kandydata nie tylko Pani Nawrot.
Proszę zdradzić sekret. Jak rozpoznać kto klika na jakiego kandydata.
Moim zdaniem ta uwago dotyczy Pani Machalskiej w urzedzie i społkach miasta komputerów pewnie trochę jest.

I pan(i) sądzi, że w tym urzędzie to ludzie nie maja nic innego do roboty tylko klikać w jakichś sondach??? W jakim ty świecie żyjesz człowieku?

Sondy internetowe są bez sensu siedzą sztaby klikają, zmieniają IP, usuwają pliki cookies i znów klikają. W kilka osób można wypaczyć wynik w jeden wieczór i tak się chyba działo dlatego dobrze że redakcje je zdjęły.

Propagowanie ślubów humanistycznych można zaliczyć na plus.

Z punktu widzenia światopoglądu wyznawanego przez Panią burmistrz to chyba nie bardzo.
Np. "Wszystkim Parom, które nie mogą zawrzeć ślubu cywilnego, oferujemy pomoc doświadczonego prawnika w przygotowaniu umowy partnerskiej, która pozwoli Wam na łatwiejsze wspólne życie".
http://slub-humanistyczny.pl/umowa-partnerska

Ale nie 500+, Bo śluby humanistyczne nie są na + dla kościoła katolickiego

A co ma piernik do wiatraka? To akurat na plus dla pani burmistrz ze toleruje inność...zyjemy w XXI i kazdy moze sobie brac slub jaki chce!!!

Katolik nie. Jeśli wychowała syna na księdza nie spodziewałbym się po niej liberalnych poglądów.

Katolik nie. Jeśli wychowała syna na księdza nie spodziewałbym się po niej liberalnych poglądów.

Sprawa wiary to sprawa osobista i dlatego powinien byc rozdzial kosciola od panstwa....w samorzadach i rzadzie powinno obowiazywac prawo....sprawa slubow to sprawa osobista kazdego czlowieka i nikt nie powinien w imię....wiary....narzucac drugiemu praw.....ksiadz niech sie sam pilnuje jak zyje i daje przyklad.....

Jestem za! Brawo za otwartość! Takiego Luboni nam trzeba!

przynajmniej te osoby przychodzą do pracy, nie to co pani Nawrot. Mowi, że pracowała do 2013, a nadal jest zatrudniona? O co tu chodzi???

Ale p.Nawrot kombinuje. W Wieściach wyczytałem,ze pracowała w Urzędzie do 2013r i nadal do grudnia 2018r jest zatrudniona tam. Czyli przez 5 lat pobiera pensję a siedzi w domu. Nie chcemy takiej mataczki na burmistrza.

Tak i dzieli się pensją z Machalską. Skora ta płaci jej przez pięć lat za siedzenie w domu.
Proszę złozyć doniesienie na niegospodarności burmistrz Machalskiej do NIK-u.
A poważnie. W poniedziałek proszę udać się do lekarz rodzinnego po skierowanie na kompleksowe badania - na pewno coś znajdą

Jak widać dochody gminy można próbować zwiększyć. Zaniechania Machalskiej w tej sprawie są znaczne. A zaciągnięte przez nią kredyty będą długo rzutować na stan finansów Lubonia.
Cztery lata temu miałem wątpliwości, była z tego samego ugrupowania co Szmyt, który ją rekomendował na fotel burmistrza.Ale pomyslałem teraz będzie inzczej. I co ewidentnie nie podołała temu zadaniu, którego się podjęła.
Ja nie chce burmistrza który się promuje gdzie tylko może ja chcę burmistrza skutecznego w działaniach. Takiego, że nie będę miał pewność, że dobrze robie głosując na niego.
A wydawanie 200 tyś. zł rocznie z budzetu biednej gminy (czyli 800 tyś. za 4 lata) na informator miejski, który służył głównie promowaniu się Machalskiej jest z jej strony bezczelne. Jest nadużyciem.

Męczysz i męczysz ten informator. W skali miasta 200 tys. rocznie nie jest wielką kwotą a przynajmniej mieszkańcy są dobrze poinformowani o tym co się dzieje w mieście. Gazety drukowanej porządnej nie mamy a media elektroniczne nie każdy czyta, szczególnie starsi. Poza tym prawie każde miasto, szczególnie mniejsze wydaje coś podobnego. Informator był już wcześniej w Luboniu dobrze że w końcu zwiększyli jego nakład. Co do dochodów gminy to MM pozyskała przez 4 lata 25 mln środków zewnętrznych to więcej niż wszystkie poprzednie ekipy które tylko wyprzedawały ziemię deweloperom dlatego teraz jesteśmy biedni.

Mieszkańcy dobrze poinformowani? To jest ewidentnie gazeta o osiagnięciach pani burmistrz. Stale wałkowanie tych samych tematów, że mam wrażenie, że co pismo czytam to samo wydanie. Żeby było o czym pisać, przypomina sìę nam, czytelnikom, co było miesiac temu i dawniej, byle było wrażenie, że tyle się w mieście dzieje. Proszę też zajrzeć do ostatniego numeru- to kilkustronnicowa ulotka wyborcza.

Bosze co to za koleś?

Ja po dzisiejszej debacie nie mam już żadnych wątpliwości że zagłosuję na Panią Nawrot, Pani burmistrz dokończyła projekty poprzedniej władzy i nie ma już nic do zaoferowania, Pan Budler z dzisiejszej debaty zrobił sobie chyba żarty i może powinien zostać komikiem. Luboń potrzebuje zmian, świeżego spojrzenia i wierze w to, że moj głos na Panią Nawrot będzie słuszny, co prawda jej kampania jest troszke czarna ale przynajmniej otwarcie mowi o tym, ze w miescie nie jest kolorowo. A oczywiście do powiatu głos oddaję na Panią Chodorowską która zawsze dzielnie walczy o Luboń

Wpis ukryty - naruszenie dóbr osobistych

Skad taka opinia?

Czyżby konkurencja?

Chyba oglądaliśmy zupełnie inną debatę. Pani Nawrot jest byłym pracownikiem wydziału inwestycji w okresie, który tak sami krytykujecie. Przez to jej kandydatura jest zupełnie niewiarygodna. Myślę, że nawet w Waszym komitecie Koalicji znalazłoby się kilka osób, które bardziej się nadają na to stanowisko. Dla mnie z punktu widzenia wiedzy, stylu, nawet sposoby wymawiania słabo, słabo, słabo. A pytanie ustawione od Pana Nawrot to już w ogóle żenada.

No pytania do Nawrot zadawał koleś o nazwisku Nawrot śmiech na sali.... żenada!

Ja mam odmienne zadnie . Najlepiej wypada Nawrot, zachowuje się najbardziej naturalnie. Bolder swobodnie ale sprawia wrażenie, że sie bawi i to dobrze, Machalska względnie dobrze na początku, ale im dłużej trwa debata tym jej wypowiedzi są bardziej chaotyczne. W podsumowaniu zazwyczaj wypada źle co było widać dzisiaj i szczególnie w TVP, najlepiej w WTK. Podsumowanie wygłasza jak wyuczony wierszyk (praktycznie nie zmienia się z debaty na debatę) i jak czegoś zapomni to jest problem, i to widać, by złożyć dłuższe zdanie (patrz debata w TVP).
Uwaga do Nawrot zasadna ewentualnie z 5 lat. To burmistrz bierze na siebie całą odpowiedzialność za to co i jak dzieje się w urzędzie i to on ma obowiązek reagować na nieprawidłowości.

No Duda też świetnie wypadał na debatach prezydenckich i co z tego???

I wygrał.

Widzę że sztab Mieszkańców Lubonia nieudolnie próbuje ratować swoją kandydatkę i chcę nam wcisnąć rzeczywistość alternatywną w której pytania Pana Nawrot do Pani Nawrot na debacie są w porządku w końcu tak naturalnie odpowiada na to pytanie. Wstyd. Pani Burmistrz szacun naprawdę mi Pani zaimponowała.

Zaczął bym od tego że Pani Monika jest rozżalonym byłem pracownikiem (no prawie "byłym") i to strasznie widać. Widać to, że boli ją fakt, że była kierownikiem działu a teraz może wrócić ale już "tylko" jako inspektor. To jest kandydatura osoby, która kierują emocje, głownie negatywne względem swojego pracodawcy. Tu nie chodzi o żadne zmiany, żaden realny program czy realne propozycje na przyszłość, tu chodzi o to aby komuś coś udowadniać i to jest zwyczajnie słabe i płytkie.
Jak można poważnie brać pod uwagę kogoś kto obiecuje budowy "centrum rekreacyjnego z basenem" ale "nie do końca jeszcze zapoznał się z budżetem" ?! Taka inwestycja to miliony złotych aby to postawić i setki tysięcy rocznie później aby utrzymać przy życiu bo małe baseny gminne są zwyczajnie nie rentowne (polecam szybki przegląd wyników finansowych na BIP w gminach które takie inwestycje zrealizowały - większość zdecydowana musi dokładać minimum 800-900 tysięcy rocznie). To tylko pierwszy przykład z brzegu z tego tak zwanego programu (źródło: materiały wyborcze P. Nawrot w ostatnich Wieściach, więc informacja "z pierwszej ręki"). Czy wobec tego Pani Monika nie traktuje poważnie swoich obietnic czy też ludzi którym je składa? W obu przypadkach nie wróżę dobrze... Pominę już całkiem fakt, że po za kandydowaniem na stanowisko burmistrza jako "wentyl bezpieczeństwa" daje sobie szanse aby ewentualnie zostać radną z 4 miejsca na liście w Lasku... No ewidentnie ma "parcie na szkło"...

Zrezygnujemy z jednego zastępcy i stanowisk utworzonych w urzędzie „dla swoich”. Oszczędzimy na gazetce reklamowej „Informator miejski – osiągnięcia władz”. Zlikwidujemy zaniedbania związane z siecią i jej dzierżawą. To starczy na utrzymanie basenu latem i lodowiska zimą.
Nie budujmy też dróg, bo to inwestycje w milionach złotych i trzeba je potem utrzymywać z budżetu miasta, którego nie stać na takie wydatki. Zresztą tak jak nie stać na utrzymanie już dróg istniejących.
Może mieszkańcy pragną bardziej basenu niż dróg?
To co robi Machalska to takie „minimum przyzwoitości”: prace bieżące i inwestycje z dotacja i kredytów. Czyli to co najłatwiejsze. Dotacje raz będą a raz ich nie będzie. A te działania które podejmuje nie są wystarczające by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Brak dochodów własnych na przyzwoitym poziomie nie pozwalają na planowanie inwestycje w dłuższym okresie. Nie oszukujmy się ograniczenie się do prowadzanie tego typu polityki nie rozwiążę problemów Lubonia.
12 lat rządów po Kaczmarku - Samorządowego Forum Obywatelskiego/Forum Obywatelskiego Luboń i nie widać w tym zakresie najmniejszych zmian. Byliśmy biedni, jesteśmy a z Machalską będziemy jeszcze bardziej. Może będzie kilka kilometrów dróg więcej ale i tak nie będzie nas stać na ich remontowanie.
Nie chcę burmistrza, który ciągle powtarza „ bądźmy realistkami - nie stać nas” a nic nie robi w kierunku by było nas stać. Taki burmistrz nigdy nie wyrwie Lubonia z marazmu.

Zapytana o możliwości oszczędności w administracji P. Monika zaproponowała wczoraj oszczędności w ramach Informatora (informacja publiczna), Biblioteki miejskiej (kultura) oraz Straży miejskiej (bezpiecyzeństwo).

Porównywanie kwestii infrastruktury drogowej z absurdalna i wyssana z palca pod publikę mrzonką basenu jest tak infantylne, że w zasadzie chyba nie ma sensu dalsze komentowanie.

Zapytana o możliwości oszczędności w administracji P Nawrot zasugerowała, że można by przyoszczędzić na:
- informatorze (informacja publiczna, praktykowane w większości miast i gmin w Polsce)
- Bibliotece miejskiej (oszczędności na kulturze... nie wiem czy w ogóle wypada to jakkolwiek komentować)
- Straży miejskiej (bezpieczeństwo...)

Ponawiam pytanie: nie traktuje poważnie swoich obietnic czy może ludzi którym je składa?

Z jednej strony mówi o konieczności podniesienia wpływów do budżetu z tytułu podatku PIT a drugiej że trzeba powstrzymać zaludnianie miasta (a przecież mieszkańcy = podatki = wpływy do budżetu).
Z jednej strony chwali się prowadzonymi inwestycjami i projektami zakończonymi sukcesem a z drugiej dopytywana o szczegóły informuje, że tego nie robiła, w tamtym nie uczesniczyła a jeszcze czegoś innego nie wie...

W mojej skromnej opinii KWW Mieszkańców Lubonia wpakował Panią Monikę na minę i w perspektywie czasu zwyczajnie robi jej krzywdę. Mogło by się okazać, że faktycznie miałą by szanse być wartościowym pracownikiem samorządu, ale przez rozbuchane ambicje członków swojego komitetu spali za sobą wszelkie mosty i nikomu się już na nic nie przyda jej wiedza, jakieś tam doświadczenie i dobre chęci. Może szkoda.

Nie no jasne nie bądźmy realistami naobiecujemy wszystkiego wszystkim co sie tylko da a potem na 4 lata do żłoba i może jeszcze najlepiej wyprzedać developerom to co zostało. Machalska jest realistką to fakt ale nie mozna pracowac w oderwaniu od realów. Pozyskała dla miasta najwieksze dotacje w jego historii. Rzadzi dobrze i mądrze i niech robi to dalej!

Kredyty też najwieksze w historii a przychody ciągle dajace nam jedno zostatnich miejsc w powiecie.

A pani Nawrot to w ogóle zamierza do pracy przychodzić jak wygra? Bo z tego co mówi pracowała do 2013, a w urzędzie jest nadal zatrudniona? Czyli co? Nie przychodziła do pracy przez ostatnie 5 lat? Na nasz koszt to wszystko?

do Marita
Tak a Pani Burmistrz Machalska to akceptowała prze ostatnie 4 lata. Są pewnie w zmowie. Jak jedna wygra to druga zostanie zastępcą i na odwrót. Tak zwiększają swoje szanse na sukces. A tak naprawdę zalecam odpoczynek. Po stan się pogarsza z minuty na minutę.

Tak zmowa! To jest to! A Bodler na sekretarza! I u nas i w Swarzędzu, chłopak w wojsku szkolony to da radę! A może i za jedną pensję pociągnie! Jaka oszczędność!

Ten Pan Kandydat ze Swarzędza to niezły show urządził!Mógł jeszcze zaśpiewać i zatańczyć !Dla mnie to zero wiarygodności!

Ja po dzisiejszej debacie nie mam najmniejszych wątpliwości że Machalska jest najlepszym wyborem. Bodlerowi pomyliły się Luboń ze Swarzędzem i plótł kompletne bzdury. Natomiast Nawrot kręciła kota ogonem i udzielała bardzo dziwnych odpowiedzi, przeinaczała fakty. Tekst do MM że wybudowała 200 metrów drogi z własnych projektów był przegięciem. Czekałem aż przypisze sobie budowę dróg w NCL. Ta kobieta jest bardzo nieuczciwa. Pamiętam dobrze bałagan jaki był kiedy pracowała w inwestycjach w UML. Nie chciałbym takiego burmistrza. Ostrzegam nie głosujcie na nią!

To, że nie znamy szczegółów inwestycji to wina polityki informacyjnej Machalskiej nastawionej na autopromocje. Mogła przeznaczać choć jeden informator miejski w roku na szcegółyo inwestycjach i finansach miast. A nie na swoje zdjęcia. Nigdy nie ma dokładnych informacji o długości ulic, jaki był ich koszt i z jakich środków został sfinansowane. Tak na szybko (bez 2015 bo te na pewno nie są zasługą Machalskiej):
Wschodnia - ok. 0.5 km, JPII ok. 0.5 km, Żabikowska ok. 0.35 czyli w sumie nadal niewiele plus jakieś drobiazgi typu 90 metrów drogi w kostce do ogródków działkowych. Nie są to wielkie osiągnięcia inwestycyjne.

Weź się nie ośmieszaj z tym informatorem miejskim akurat bieżące inwestycje, które wykonuje Miasto są tam opisane. A co do osiągnięć to Machalska uzyskała ok 25 mln zł dotacji unijnych. A co do dróg to przejedź się w okolicach SP4 i sam sprawdź czy drogi się budują czy nie.

Jestem dumny że mamy takiego Burmistrza jak Machalska pozostali kontrkandydaci to chyba jakiś żart.

Ale z tym Aquanetem to niezłe przegięcie.

4 lata na inwentaryzacje!!! Miejmy nadzieje, że Machalska zdąży zrobić tą inwentaryzacje przed pójściem Pana Leszka Jurgi na emeryturę za kilka lat. Może cały sztab Machalskiej by pomógł w tym zadaniu.

Przynajmniej Machalska ma sztab kompetentnych ludzi który może to zrobić w odróżnieniu od Nawrot która sama powidziała że nie ma za sobą sztabu ludzi.

Przynajmniej Machalska ma sztab kompetentnych ludzi którzy mogą to zrobić w odróżnieniu od Nawrot która sama powidziała że nie ma za sobą sztabu ludzi

Po obejrzeniu tej debaty podtrzymuję, że czarno widzę przyszłość Lubonia. Machalska wstydu oszczędź i odejdź, Bodler - "fircyk w zalotach" mający przebłyski, ale ten jego sztab z p.K. to jakaś pomyłka. Miałem nadzieję na Nawrot,ale ta Pani się nie nadaje i wszystko co może to czarny PR robiony Machalskiej, nie na nią też nie zagłosuję

Dlatego będzie demokratycznie: NIE IDĘ NA WYBORY i jest to Wasza wina szanowni kiepscy kandydaci.

Ale to nie są wybory TYLKO na burmistrza. A wszyscy kandydaci na radnych miasta ,powiatu i sejmiku też są tacy kiepscy? Proszę jeszcze przemyśleć swoją decyzję i jednak IŚĆ NA WYBORY!

obrażalski?sam Pan się zrób kandydatem

Niezłe zaniedbanie z tą siecią kanalizacyjną .
Czekamy na szybki efekt pracy sztabu by uzyskane środki z dzierżawy sieci w przyszłym budżecią przeznaczyć na spłatę kredytów zaciągniętych przez Machalską

Niezłe zaniedbanie z tą siecią kanalizacyjną.
Czekamy na szybki efekt pracy sztabu by uzyskane środki z dzierżawy sieci w przyszłym budżecią przeznaczyć na spłatę kredytów zaciągniętych przez Machalską

Od razu zaznaczam że nie jestem fanem obecnej władzy. Doktorek to szołmen i Petru w jednym: a u nas w Swarzędzu to a u nas w Swarzędzu tamto. U pani Moniki słyszę w głosie nutę skrzywdzonego przez szefostwo niewinnego pracownika. Obecna burmistrz chyba najbardziej merytoryczna i przygotowana. Wybór raczej mamy taki se więc spokojnie można typować zwycięzcę w pierwszej turze. Natomiast co do sytuacji Lubonia to zasadniczo można przyjąć że jeżeli nie nastąpi cud to jesteśmy w czarnej d.... Ktoś tu pisał że myślał że jak odejdzie Szmyt to coś się ruszy. Problem Lubonia polega na tym że w sytuację w której jesteśmy władował nas tak hołubiony przez niektórych burmistrz Kaczmarek. To on zrobił z nas sypialnię Poznania, przez błędną politykę spowodował odejście dużych firm do gmin ościennych, załatwił nam wiecznie korkujące się wjazdy do miasta nad autostradą. Obecna władza choćby się skisła to z gó...a bata nie ukręci. Jesteśmy we władzy deweloperów i tylko odważne decyzje zahamują zabetonowanie Lubonia.

Jesteśmy po 3 debacie, chyba najlepszej ale to nie znaczy że dobrej.

Pani Burmistrz lekko spięta, ale dość mocno przygotowana. Wypowiadał się raczej swobodnie.
Pan Bodler - mocno rozluźniony, wypowiadał się swobodnie, ale bardziej skupiał się na swojej osobie niż na Luboniu.
Pani Nawrot - sprawiała wrażenie ucznia, który przyszedł do odpowiedzi i coś tam wie, ale nie do końca się przygotował.

Debata takie jak te są po to by kandydaci, którzy niezbyt się liczą pokazali się i przekonali innych do swojego programu. Niestety nie wykorzystali tego.

Pan Bodler zachowywał się jak turysta, który jest przejazdem w Luboniu. Promował raczej siebie niż swój program, który jest bardzo ogólnikowy. Mam wrażenia, że woli ugrać coś więcej niż bycie burmistrzem i chce się pokazać przed PiSem w którym mieści się jego sztab. Słowo Swarzędz w jego ustach pojawiało się częściej niż Luboń. Z całym szacunkiem, ale Swarzędz nie jest jakąś super gminą by tylko na nim się wzorować. Są lepsze wokół Poznania.

Jak zobaczyłem p. Nawrot z plikiem jakiś dokumentów to myślałem, że fajnie będą jakieś bomby... okazało się, że nie były to nawet kapiszony. Prawdopodobnie pani Monika przed debatą kupiła parę gazet w kiosku no i nie miala gdzie ich położyć więc trzymała.

Na wielki minus jest czytanie z kartki, tzn że pewnie nawet sama tego nie pisała. Burmistrz jest również funkcją reprezentacyjną i tak osoba powinna umieć się zaprezentować. Pani Machalska i p. Bodler potrafią to robić - pani Nawrot nie potrafi. Widać, że pani Nawrot ma jakiś uraz do tego urzędu - niestety wyszło na to, że to ona jest negatywną osobą z czasów jej pracy dla miasta. Niby tam tak mocno pracowała, a to się okazuje, że przy tym projekcie nie pracowała, tam weszła później, tego nie podpisywała, a to źle projektanci zrobili... Jednym słowem nie wiadomo co robiła. Skoro wtedy widziała jakieś błędy i nic z tym nie robiła, tzn. że cechy przywódcze są jej obce.

W końcu pojawiła się jakaś liczba 5.000.000 zł. Oczywiście to nie jest tak, że miasto może sobie tak po prostu wystawić rachunek tylko musi to udowodnić. Po drugie jeśli te 5 milionów rocznie ma pokryć wszystkie pomysły p. Nawrot to w zasadzie sam basen zostanie sfinansowany za jakieś 10 lat. Swoją drogą chyba pomysł basenu już upadł, bo jakoś o nim cicho...

Pani Nawrot jeszcze nie powiedział najważniejszego, że na początek od mieszkańców również chce wyciągnąć kasę (jakbyśmy mało płacili podatków). Bo sieci rzeczywiście należą do aquanetu, natomiast przyłącza już nie. Należą one do właścicieli nieruchomości czyli mieszkańców. Nie powiem, odważny ruch mówić o podwyższeniu podatków w kampanii wyborczej. Szacunek. Osobiście wolę już nie płacić podatku za przyłącza i nie mieć basenu (gdzie bilety i tak będą płatne).

Myślę, że debat nie wniosła nic nowego, a co najwyżej zrobiła zamieszanie w walce o drugie miejsce. Jeśli komuś nie przeszkadzają powiązania z Pisem p. Bodlera to rzeczywiście mógł on oczarować przeciwników p. Burmistrz. Pani Nawrot natomiast straciła ostatnia szanse na nawiązanie walki i każde miejsce, oczywiście poniżej pierwszego, będzie dla p. Moniki sukcesem.

Ponieważ w Luboniu w zasadzie już po kampanii, muszę powiedzieć, że jestem zawiedziony jej przebiegiem w Internecie. Jedyną osobą, która systematycznie odpisywała i prowadziła swój profil była pani Burmistrz. Pani Nawrot i pan Bodler swoją kampanię w internecie przeprowadzali jakby to robili 15 lat temu. Brak odpowiedzi p. Bodlera to w ogóle skandal.

Dobrze, że była transmisja on-line. Nie była ona idealna, nawet jeśli dysponujemy amatorskim sprzętem, ale szacunek że była zrobiona. Jeszcze jedna uwaga do organizatorów, debata powinna być albo na stojąco za mównicą, albo na siedząco za stołami. Wszyscy kandydaci siedzieli jak w poczekalni przychodni, a pani Nawrot nie miała gdzie odłożyć nawet swoich gazet. Nie mówiąc już, żeby położyć szklankę wody.

Pozdrawiam idźcie na wybory. Mieszkaniec.M :D

W punkt...

Tak miasto musi mieć podstawę. Czyli inwentaryzację. A o tym ciekawe rzeczy opowiadał Pani burmistrz. Że przez 4 lata praktycznie nic nie zrobiono i ma nadzieja że może uda się ją dokończyć przed odejściem na emeryturę Pana Jurgi.
Jeśli okaże się ze to zaniedbanie pozbawiło Lubonie dodatkowych dochodów, tak cennych przy obecnym stanie finansów miasta.
Ta nawet po jej mało prawdopodobnym wygraniu wyborów powinniśmy ją odwołać w referendum za to zaniechanie działań.

Myślę, że jest to przecenienie p. Jurgi. Czy odejdzie czy nie, to taką inwentaryzacje można przeprowadzić wyłącznie na podstawie map i wizji lokalnej. Jest to długie, żmudne i kosztowne działanie i raczej nie robią tego urzędy tylko firmy zewnętrzne. W zasadzie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkie sieci i przyłącza.
Poza tym nie jest to problem tylko naszej gminy. Jakieś 15 czy 20 lat temu, nikt o tym nie myślał. Natomiast teraz gdy mamy komputery jest to po prostu łatwiejsze do ogarnięcia.

Aczkolwiek, żeby nie było, bo może trochę nieprecyzyjnie napisałem. Obecność p. Jurgi na pewno by przyspieszyło cały proces i to znacznie. Osoba, która zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat jest na pewno bardzo pomocna i ułatwi szukanie dokumentów. Aczkolwiek bez p. Jurgi też to się da zrobić tylko dłużej.

Ktoś napisał że burmistrz Machalska nie ma nic nowego do zaproponowania i faktycznie troche tak jest. Tylko że to co robila przez 4 lata robila bardzo dobrze i jestem absolutnie za tym zeby to kontynuowała. Pseudoobietnice i kiełbaski wyborcze kontrkandydatów sa wyssane z palca i niepoważne, nie maja pokrycia w naszych realiach. Bodler to facet ktory urwal sie z choinki i plecie trzy po trzy a Nawrot to zdaje sie dość bezczelna i wyszczekana kobitka która owszem potrafi odpowiedziec na pytanie ale robi to pokrętnie i odwraca kota ogonem. Zapytana o konkrety juz nie potrafi udzielić odpowiedzi. Niby pracowała w inwestycjach ale „tu dołączyła pozniej, tego nie robila, tu miała juz projekt i nie mogła” bardzo to wszystko śliskie. Jedyne chyba co potrafi to robić czarny pr obecnej władzy. Mojego głosu nie dostanie zawiodłem sie kompletnie i nie chce takiej burmistrz!

Za szkolnych lat było takie powiedzenie: rżnie głupa, udaje wariata, wali głupa. Konkretnie chodziło o to, że ktoś z kolegów pytany o konkretną rzecz zamiast odpowiedzi owijał w bawełnę, kluczył aby nie powiedzieć nic rzetelnego. Takie odczucia miotają mną po obejrzeniu debat, szczególnie słysząc odpowiedzi Pani Burmistrz. W pierwszej debacie telewizyjnej gdy chodziło o Pana dwojga imion, Pani Burmistrz nie zrozumiała pytania. We wczorajszej debacie jeden z mieszkańców zadał konkretne pytanie o sygnalizację na Żabikowskiej i 11 Listopada o lewoskręt. Pani Burmistrz, gdyby Pani nie miała prawa jazdy - rozumiem, ale lewoskręt to nie zielona strzałka z warunkową jazdą w prawo. Proszę wjechać z ul.11 Listopada i skręcić w lewo w ul. Żabikowską po godz. 15:00. Nic więcej nie oczekujemy od Burmistrza w tym temacie. Prosimy przenieś program sygnalizacji z ul. Puszkina-Ks. Streicha/Powstańców Wlkp. i problem się sam rozwiąże. Druga sprawa to nie rozumiem chorej mentalności pracowników urzędu i obawy budowy rond. Rozmawiałem wielokrotnie, przysłuchiwałem się ich argumentom o wyższości sygnalizacji nad bezkolizyjnym przejazdem i mój wniosek jest taki, że wielu "kierowców" ma kłopoty z jazdą na rondzie i stąd ich chorobliwa awersja na hasło "budujemy ronda". Szanowna Pani Burmistrz. Jest na to rada. Dla wszystkich niezdecydowanych kierowców pojazdów mechanicznych i rowerów proponuję zorganizować godzinny kurs nauki jazdy po rondzie. Każdy z kursantów siada z instruktorem do swego auta i przez godzinę jeździ od ronda na Wschodniej do ronda na Pułaskiego i z powrotem. Druga grupa od ronda Żabikowskiego do Factory i na powrót. Instruktorzy na koszt urzędu. Tak będzie taniej niż utrzymanie i konserwacja sygnalizacji świetlnej. Może się zdarzyć, że ktoś nie pojmie. Trudno, trzeba zabrać prawo jazdy ale myślę, że takich przypadków nie będzie, no może jeden.
Pozdrawiam.

Michalska podczas debaty próbowała kłamstwem zdyskredytować Panią Nawrot.

Machalska mówi osobie uczciwa ale wykorzystuje kłamstwo dla swoich celów.

Nie potrafi Pani powiedzieć po porostu przepraszam. Gdzie chrześcijańska pokora.

"Prostuję informację zawartą w jednym z pytań skierowanym przeze mnie do Pani Moniki Nawrot. Dokument o uzgodnieniu zamknięcia przejazdu przy ul.Romana Maya został podpisany 8.11.2011 r przez Zastępcę Burmistrza Pana Mariana Walnego, w czasie gdy Pani Monika Nawrot była Kierownikiem Wydziału Inwestycji. Protokół, pod którym podpisała się Pani Monika Nawrot w dniu 10.11.2010r. dotyczył uzgodnienia budowy przejścia podziemnego przy ul. Podgórnej.
Małgorzata Machalska"
Źródło: https://pl-pl.facebook.com/machalskamalgorzata/

Ludzie, czy Wy naprawdę sądzicie że jakikolwiek burmistrz zrobi z naszego miasta "miasto"? Nie mamy na to żadnych środków!! A patrząc na tą debatę, nowi kandydaci są dla mnie śmiesznym wyborem. Wolę głosować na obecną Panią burmistrz, która chociaż coś starała się robić (wszyscy dobrze wiemy że nie jest to łatwe, ponieważ pewnie większość osób odprowadza podatki do Poznania więc nie mamy za dużo pieniędzy), pewnie stara się uzyskiwać środki, ale na pewno nie jest to takie łatwe jak nam wszystkim by się wydawało. Tak na prawdę to wszyscy będziemy narzekać i mówić jaki to oni nie są straszni, ale sami byśmy dużo więcej nie zrobili. Każdy kandydat jakiego wybierzemy my lubonianie przy następnych wyborach będzie dla nas zły!! Nie oszukujmy się, każdy z nas ma jakieś plany, które nie zawsze są do spełnienia. Może nie byłam do końca zadowolona z obecnej burmistrz, ale wiem jedno że z następnych pewnie też tak będzie, bo nie zrobią tego co każdy z nas by chciał. A gdyby tak miało być to byśmy musieli mieć tyle pieniędzy co Warszawa chyba! GŁOSUJE NA MACHALSKA i tak bardzo dużo zrobiła, patrząc na wcześniejsze lata (ale dla nas zawsze i tak będzie za mało)

Ludzie obudzicie się.
Jesteśmy nie tylko przedostatni w powiecie. W Polsce jesteśmy pod względem dochodów 2154 gminą na 2478 http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/184871/Najbiedniejsze-i-najbogatsze-gminy-5-5-2001-2477 . Jak ktoś uważa, że dotacje rozwiążą problemy Lubonia to jest naiwny. Na takie osoby liczy Machalska na takie osoby działa jej propaganda. Żaden dotychczasowy burmistrz nic nie zrobił by to zmienić, Machalska również. Dlaczego Machalska lubi się porównywać do poprzednich burmistrzów Lubonia. Bo na ich tle je osiągnięcia wyglądają na znaczące. Nie podoba mi się też brak należytych starań o publiczne pieniądze. Dlaczego bogaty Suchy Las ma jednego zastępcę, stać ich, a w biednym Luboniu potrzeba ich dwóch. A sprawa sieci kanalizacyjnej, która wypłynęła podczas ostatniej debaty. Dlaczego mamy stanowiska w urzędzie których zakres kompetencji się pokrywa np. Stanowisko ds. promocji i rzecznik prasowy i Stanowisko ds. komunikacji społecznej. Są to akty wdzięczności? Machalska nic nie zrobiła dla przyszłości Lubonia.
Dlatego nie porę takiej polityki.

W tej chwili jesteśmy jak biedna rodzina z niskimi dochodami i cieszmy się jak dostaniemy zasiłek z opieki na najpotrzebniejsze rzeczy. Ale będąc bierni nie podejmując dział by nasze dochody wzrosły nigdy nie staniemy się bogatsi. Będziemy rodziną składająco wnioski o zasiłek przy każdej potrzebie. Raz dostaniemy, drugi raz nie.

Dajmy do zrozumienia, że nie chcemy burmistrzów, którzy nic nie robią byśmy stali się bogatsi. Może wtedy coś się zmieni.

Ludzie obudzicie się.
Jesteśmy nie tylko przedostatni w powiecie. W Polsce jesteśmy pod względem dochodów 2154 gminą na 2478 http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/184871/Najbiedniejsze-i-najbogatsze-gminy-5-5-2001-2477 . Jak ktoś uważa, że dotacje rozwiążą problemy Lubonia to jest naiwny. Na takie osoby liczy Machalska na takie osoby działa jej propaganda. Żaden dotychczasowy burmistrz nic nie zrobił by to zmienić, Machalska również. Dlaczego Machalska lubi się porównywać do poprzednich burmistrzów Lubonia. Bo na ich tle je osiągnięcia wyglądają na znaczące. Nie podoba mi się też brak należytych starań o publiczne pieniądze. Dlaczego bogaty Suchy Las ma jednego zastępcę, stać ich, a w biednym Luboniu potrzeba ich dwóch. A sprawa sieci kanalizacyjnej, która wypłynęła podczas ostatniej debaty. Dlaczego mamy stanowiska w urzędzie których zakres kompetencji się pokrywa np. Stanowisko ds. promocji i rzecznik prasowy i Stanowisko ds. komunikacji społecznej. Są to akty wdzięczności? Machalska nic nie zrobiła dla przyszłości Lubonia.
Dlatego nie porę takiej polityki.

W tej chwili jesteśmy jak biedna rodzina z niskimi dochodami i cieszmy się jak dostaniemy zasiłek z opieki na najpotrzebniejsze rzeczy. Ale będąc bierni nie podejmując dział by nasze dochody wzrosły nigdy nie staniemy się bogatsi. Będziemy rodziną składająco wnioski o zasiłek przy każdej potrzebie. Raz dostaniemy, drugi raz nie.

Dajmy do zrozumienia, że nie chcemy burmistrzów, którzy nic nie robią byśmy stali się bogatsi. Może wtedy coś się zmieni.

Ten wpis jest na takim samym poziomie jak czarna tablica hejtująca burmistrz Machalską która jeździ od paru dni po Luboniu a płaci za nią KWW pani Nawrot... Na nic więcej was nie stać tylko na robienie czarnego PR uczciwym ludziom. W zyciu na Was nie zagłosuję!

Też uważam, że dobrze stało się, że Pani Burmistrz Machalska kandyduje (a przed 4 laty na nią nie głosowałem).
Gdyby nie kandydowała miałbym duży dylemat na kogo oddać głos i czy w ogóle iść na wybory.

Ps. Pan Bodler wypadłby podczas debaty znacznie lepiej, gdyby rzadziej używał nazwy Swarzędz,
natomiast Pani Nawrot ma w sobie dużo energii (i bardzo dobrze), która ostatnio poszła w jakimś dziwnym
kierunku (przepraszam, ale nie kojarzę aby kiedykolwiek jeździły po Luboniu takie dziwne billbordy).
Gdyby tę energię potrafiła lepiej (czyli pozytywnie) spożytkować, to kto wie ... Kobieta wie czego chce.

bo kasa dla swoich musi być !!!
Wiecie, że na wniosek p. Machalskiej dwa razy Radni z Forum Obywatelskiego podnieśli jej wynagrodzenie w tej kadencji-pierwszą podwyżkę dostała w pierwszych miesiącach urzędowania-za co się pytam ? Dlaczego jest się takim chciwym zarabia ponad 150.000 rocznie !!! A pomyśleć, że prowadząc kancelarie prawną i będąc radną w 2014r. zarabiała 53.000 i jakoś jej starczało !!!! Notabene zastanawia mnie jak słaba musiała być ta kancelaria aby zarabiać tylko 2.000 zl miesięcznie !!! Kiepsko biznes swój ogarniała to co się spodziewać, że dobrze nam Luboń poprowadzi !!!! Radni Forum Obywatelskiego wstydźcie się naszą kasę rozdajecie bo Wasza szefowa miała kaprys na większe zarobki !!! Informacje, które przedstawiłem są dostępne na stronie urzędu miasta w zakładkach: uchwały oraz oświadczenia majątkowe pracowników urzędu.

Dodając do tego pieniądze przeznaczane dla dwóch ( wiekszość gmin w powiecie ma jednego) zastępców Pani burmistrz kwota rośnie do ponad 400 tyś. na rok. Proszę zrozumieć te osoby nie pracują charytatywnie. A utrata stanowisk oznacza dla nich znaczny spadek dochodów. Łatwo więc zrozumieć ich motywacje.

Zachęcam niezdecydowanych którzy chcą wybierać burmistrza metodą chybił trafił lub mniejszego zła żeby zastanowili się kogo wybierają do Rady miasta bo rządów większościowych już chyba wszyscy mają dosyć.

Kolejny wpis w stylu KWW Koalicja Mieszkańców Lubonia która finansuje jeżdżący bilbord szkalujący obecną Burmistrz. Czyli podaj niepełną informacje, półprawde, a nóż ktoś się nabierze. Szkoda że nie napisaliście że wynagrodzenie obecnej Burmistrz zostało faktycznie obniżone i że zarabia obecnie mniej niż na początku. Można to łatwo sprawdzić na stronie UML. Zastanawiam się jakimi trzeba być ludźmi i ile trzeba mieć w sobie nienawiści aby pisać takie rzeczy. Nie potraficie zaproponować niczego innego oprócz hejtu na obecną Burmistrz. Dlatego też głos oddany na was jest głosem zmarnowanym.

Ale tą obniżka, jak wiemy, zawdzięczamy PiS i Kaczyńskiemu to nie była decyzja Pani Burmistrz i radnych Forum Obywatelskiego.

To dlaczego nie napiszecie prawdy że obecna Burmistrz zarabia mniej niż na początku kadencji tylko kłamiecie że dostała podwyżkę i że ma wyższe zarobki.

Ponieważ tylko na tyle ich (niestety) stać...

Powyżej i w kilku innych wątkach zadaje merytoryczne pytania, na które nikt nie odpowiada, nikt nie komentuje... Niestety.

Ważne sformułowanie padło natomiast kilka postów wyżej, ktoś pisał nt. motywacji, w kontekście tego co pcha Burmistrz Machalską do tego aby zabiegać o reelekcję. Rozwinę nieco myśl osoby która to napisała bo wydaje mi się, że to bardzo celna diagnoza... Motywacja uzyskiwania dochodu Burmistrza musi byc faktycznie bardzo silna skoro Pani Kontrkandydat jest w stanie posuwać się do zwykłych świństw, które przyzwoitemu człowiekowi nie przyszły by do głowy. Jak duży wzrost dochodów spotkał by Panią Monikę możemy się tylko domyślać biorąc pod uwagę, że przez ostatnie lata nie pracuje zawodowo...
To faktycznie silna motywacja nieprawdaż ?

Bo nie potrafią! Oni potrafią tylko oczerniać i stosować chwyty poniżej pasa! Czarne billboardy i ulotki w skrzynkach które sugerują że tylko głos oddany na Nawrot będzie głosem ważnym. Nawet wzór karty do głosowania sobie sami wydrukowali z zakreślonym nazwiskiem Nawrot! Czy mieli na to zgodę urzędów?! Moja mama, starsza kobieta, znalazła takie coś w skrzynce i myślała że tak musi zrobić, na szczęście jej wyjaśniłam. To się do sądu nadaje! Wstyd! Nie chcę żeby nasz burmistrz był takim krętaczem. Metoda jak na wnuczka! Żerowanie na starszych! Jestem oburzona!

Pani Redaktor Proszę zadać pytanie czy nie wstyd Pani Nawrot uciekać się to takich metod dlaczego to zrobiła!?!

Pani Janino, za kilka godzin jest już cisza wyborcza i wysłane przez nas pytanie może już nie doczekać się odpowiedzi. Myślę, że pani Nawrot może tutaj wszystko wyjaśnić. Sądzę, że osoby z jej sztabu wyborczego zaglądają na naszą stronę i czytają komentarze. Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź, też są sądzę że Pani Nawrot i jej ludzie czytają to forum. Pewnie nawet wypisują tutaj hejty na innych kandydatów.

Dlatego ponawiam pytanie do Pani Nawrot: Nie wstyd Pani uciekać się do takich nieczystych metod?

Pani Izabello pozdrawiam i życzę powodzenia w niedzielę!

Moje pytanie dotyczące manipulacji z przedrukowaniem karty do głosowania przez sztab pani Nawrot z zakreślonym jej nazwiskiem i sugestią że tylko taki głos bedzie ważny nie doczekało sie z jej strony odpowiedzi a na pisanie jakiś pokrętnych oświadczeń czas sie znalazł. No widać jaka jest pani Nawrot i jak traktuje ludzi! Krętactwa i manipulacje sama stosuje caly czas a teraz niby taka pokrzywdzona jak prawda wyszła na jaw!

Bo ma zdecydowanie wyższe zarobki w porównaniu do zarobków jakie deklarowała przed byciem burmistrzem to jest fakt. Patrz deklaracje majątkowe.

nie ona sobie obniżyła tylko ustawa narzuciła obniżenie wynagrodzenia zasadniczego dla samorządowców, ale aby zminimalizować straty podniosła sobie po raz drugi dodatek maksymalnie jak może(ustawa nie pozwala na więcej-to dobrze bo pewnie mając taką władzę wyrównałaby do kwoty co posłowie obniżyli a to się nazywa PAZERNOŚĆ !!!

Weź człowieku przestań z tym hejtem na obecną Burmistrz. Przed chwilą jeszcze pisałeś że ma wyższe zarobki i oczerniałeś jej poprzednie zajęcie.

Nie ma nic do powiedzenia i zaoferowania wiec nie przestanie bo to pewnie „sztabowiec” od Nawrot. Szczeka tak samo jak ta szczekaczka co jeździ po ulicach i hetuje. Dobrze że zaraz już koniec. Dla mnie Nawrot jest kompletnie przegrana za to jak nieczysto prowadzi tę kampanie aż strach pomyśleć co by bylo gdyby wygrała i tak samo traktowała mieszkańców. Ona nie ma nic do zaoferowania poza pluciem na porządnych ludzi.

człowieku czytaj ze zrozumieniem, bo masz z tym problem podniosła czy nie podniosła sobie dodatki rękoma swoich kumpli z forum ? rzeczywistości nie zakłamiesz i jeszcze jedno definicja hejtu: ,,Hejter – określenie osoby, która wyraża kłótliwe i agresywne komentarze w Internecie[1]. Wrogie komentarze mogą być postrzegane jako akt cyberprzemocy i nękania psychicznego. W sposób napastliwy i używając tzw. mowy nienawiści (nazwa pochodzi od spolszczenia angielskiego słowa hate) krytykuje daną rzecz lub osobę najczęściej publiczną (źródło wikipedia)." Gdzie jest tu mowa o nienawiści - przedstawiam fakty !!!

Człowieku sam czytaj ze zrozumieniem to co napisałaś. Twoje wpisy powyżej dotyczące kancelarii prawnej Machalskiej oraz większych zarobków które ma teraz niby otrzymywać pomimo że ewidentnie wynagrodzenie ma obniżone dla mnie popadają pod definicje którą napisałeś. I to są fakty. Rzeczywistości nie zakłamiesz.

Dziękujemy Pani burmistrz i zastępcy za krótkie podsumowanie swoje działalności z okres ostatnich 4 lat. Udało się w jednym krótkim zdaniu "Już niedługo ... tu będzie" zawrzeć całą swoją kadencje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne filmy z serii:
Tu będzie, tu będą, projektujemy,".

https://www.facebook.com/machalskamalgorzata/videos/vb.345409798956043/1936036840039040/?type=2&theater

W szczególności prosimy o film z terenów przyszłej lubońskiej trasy tramwajowej oraz projektowanych dróg. Może sie uda przed ciszą wyborczą. Trzymam kciuki.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że należą się wielkie chapeau bas wszystkim kandydatom, że przystąpili do wszystkich trzech debat, w szczególności do ostatniej, w której udział wzięli mieszkańcy. Fakt ten jest przykładem na to, że szczególnie na poziomie lokalnym tworzy się społeczeństwo obywatelskie, a przecieź to ono jest istotą rozwiniętej demokracji. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych gminach w Polsce kandydaci nie mają żadnej konkurencji i rządzą samodzielnie po kilkanaście lat. Dyskusja na argumenty zawsze jest potrzebna i myślę, że wiele wnosi do debaty publicznej. Moim zdaniem ostatnia debata pokazała, że działania obecnej Pani Burmistrz nie odpowiadają na potrzeby wszystkich mieszkańców. Dobrze, że w Luboniu realizuje się projekty kulturalne, milo, że prowadzi się dialog z mieszkańcami. Tylko cóż ... zadłużenie miasta rośnie, eldorado deweloperów trwa w najlepsze (gęstość zaludnienia w naszym mieście jest naprawdę wysoka, ,,pojemność" Lubonia powoli się kończy, infrastruktura drogowa jest w wielu miejscach w opłakanym stanie - za wyjątkiem bogatszej części miasta - Żabikowo :)
Myślę, że mieszkańcy oczekują jednak czegoś więcej, po 4 latach rządów obecnej Pani Burmistrz, a wcześniej Pana Szmyta - także z tego samego ugrupowania. Uważam, że teraz warto postawić na inną osobę, która z nowym zapałem przystąpi do pracy dla naszego miasta. Niezależnie od tego, czy wygra Pani Monika czy Pan Bodler myślę, że Luboń na tym tylko zyska. Choć osobiście dużą sympatią darzę Panią Monikę, gdyż wydaję się być bardzo miłą i pracowitą osobą, a przy tym mieszka na miejscu, w Luboniu.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że należą się wielkie chapeau bas wszystkim kandydatom, że przystąpili do wszystkich trzech debat, w szczególności do ostatniej, w której udział wzięli mieszkańcy. Fakt ten jest przykładem na to, że szczególnie na poziomie lokalnym tworzy się społeczeństwo obywatelskie, a przecieź to ono jest istotą rozwiniętej demokracji. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych gminach w Polsce kandydaci nie mają żadnej konkurencji i rządzą samodzielnie po kilkanaście lat. Dyskusja na argumenty zawsze jest potrzebna i myślę, że wiele wnosi do debaty publicznej. Moim zdaniem ostatnia debata pokazała, że działania obecnej Pani Burmistrz nie odpowiadają na potrzeby wszystkich mieszkańców. Dobrze, że w Luboniu realizuje się projekty kulturalne, milo, że prowadzi się dialog z mieszkańcami. Tylko cóż ... zadłużenie miasta rośnie, eldorado deweloperów trwa w najlepsze (gęstość zaludnienia w naszym mieście jest naprawdę wysoka, ,,pojemność" Lubonia powoli się kończy, infrastruktura drogowa jest w wielu miejscach w opłakanym stanie - za wyjątkiem bogatszej części miasta - Żabikowo :)
Myślę, że mieszkańcy oczekują jednak czegoś więcej, po 4 latach rządów obecnej Pani Burmistrz, a wcześniej Pana Szmyta - także z tego samego ugrupowania. Uważam, że teraz warto postawić na inną osobę, która z nowym zapałem przystąpi do pracy dla naszego miasta. Niezależnie od tego, czy wygra Pani Monika czy Pan Bodler myślę, że Luboń na tym tylko zyska. Choć osobiście dużą sympatią darzę Panią Monikę, gdyż wydaję się być bardzo miłą i pracowitą osobą, mieszkającą na miejscu.

Litości każdy kto widział ostatnią debatę może potwierdzić że obecna Burmistrz Małgorzata Machalska zdeklasował kontrkandydatów z których Pan Bodler mówił głównie o Swarzędzu a Pani Nawrot pytana o budowy które ponoć prowadziła i którymi się chwali w ulotkach ciągle mówiła że to nie ona że dołączyła później że to projektant itd. Rzeczywiście super kontrkandydaci.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W debacie padło pytanie o ilość dróg wybudowanych przez obecną Burmistrz... Ile dróg wybudowała Pani przez 4 lata ?? Całe 3.5 km ?! - ,,Tak, to prawda. Więcej się nie da". Fakty mówią same za siebie, wystarczy spojrzeć na stan chodników w Starym Luboniu... to jest tragedia. Ponad 30 tyś mieszkańców, 5 km od Poznania, a chodniki takie, że nogi można połamać, nie mówiąc o butach. XIX wiek... Mieszkańcy Starego Lubonia płacą podatki chyba najdłużej w Luboniu, a mają najgorsze chodniki.. Zachęcam do przejścia się po zmroku ul. 3-go Maja - upadek pewny, nie wspominając o smogu. Szumny program anty-smog, a powietrze jakie jest każdy widzi (i czuje!).
Dla mnie wybór jest oczywisty.

Wybór rzeczywiście jest oczywisty Pani Nawrot skompromitowała się na debacie siedząc cały czas z czarną teczka tak jak kiedyś Stan Tymiński. Podsumowanie tej debaty brawa dla Machalskiej jak skończyła swoje wystąpienie i cisza dla Nawrot bezwątpienia pokazują kto był lepszy. Wybór rzeczywiście jest oczywisty tylko Machalska

Następny Fake News pana Popławskiego na e-luboń? Weź się gościu zajmij swoimi Plewiskami.

Tak zdeklasowała konkurentów swoją niekompetencją.
- nie rozumnie zadanych pytań lub nie chce ich rozumieć. Pytana o lewoskręt z ul. 11 listopad w Żabikowską opowiada o prawo skręcie z Żabikowskiej i zielonej strzałce.
- przy tak niskich dochodach miasta wychodzi, że zaniedbała sprawę inwentaryzacji sieci. Po 4 latach od objęcia władzy tłumaczy się zastanym bałaganem i ma nadzieje, że w ciągu kilku lata (do odejścia na emeryturę Pana Jurgi ) uda się sprawę inwentaryzacji zamknąć.
- z niedowierzaniem słucha Bodlera jakie działania można podjąć by ograniczyć uciążliwość lotniska
- najgorsze ( ja bym ją pozwał za takie zagranie ) powołując się na dokument obarcza Nawrot odpowiedzialności za zamknięcie przejazdu przy Ogrodowej. Ja się okazuje je oskarżenia były kłamstwem.

.

Dobrze że już za chwilę cisza wyborcza.

Bardzo dobrze. Wystarczy już tego jadu. Cały czas byłem jednak niezdecydowany. Podjąłem już decyzję i stwierdziłem, że czas na zmiany w Luboniu. Dziękuję zawodowym radnym z Lubonia, dajmy podziałać innym.

Już w niedziele miasto zmieni się na lepsze. Portal https://www.portalsamorzadowy.pl prowadzi sondaż popularności kandydatów na burmistrzów miast.

Wyniki sondażu wskazują, iż wygra Monika Nawrot.

Znaczy to, że większość mieszkańców ma dość propagandy sukcesu "uczciwej" MM.
Nie zmarnujmy tej szansy a będziemy mieli burmistrza, który potrafi działać a nie tylko promować się.
Cały Luboń skorzysta na tej zmianie.

https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/kandydat/monika-nawrot,80552,4.html
https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/kandydat/malgorzata-machalska,1082,4.html

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń