Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Od schronów Twierdzy Poznań do Abisynii

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 października 2018 roku o godzinie 11.00 na poznański Grunwald na spacer śladami dziewiętnastowiecznej twierdzy fortowej oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią.
Gratką dla miłośników historii będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne.
W drugiej części spotkania będziemy wędrować po poznańskiej Abisynii, a więc obszarze wytyczonym ulicami: Grunwaldzką, Bułgarską i Marszałkowską. Naszym przewodnikiem będzie mieszkaniec tej dzielnicy Aleksander Przybylski – kulturoznawca, poznański dziennikarz, a także członek Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia. W ubiegłym roku ukazała jego książka „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”.
Mało kto wie, że było to miejsce niezwykle ciekawych historycznych wydarzeń. To tutaj na lampkę białego wina wpadał Arthur Greiser, tutaj w jednym z domów mieszkał doktor Witaszek, a pod ulicami wybudowano sieć przeciwlotniczych schronów. W jednej z willi mieszkali brytyjscy szpiedzy, w innej działała radiostacja służąca niemieckiej V kolumnie.
Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXIV Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.
Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu zabytkowego parowozu przed Stadionem Miejskim przy ulicy Bułgarskiej.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Przemysław Maćkowiak

fot.: 

Przemysław Maćkowiak

Odpowiedzi

"To tutaj na lampkę białego wina wpadał Arthur Greiser" - redaktor wie, kim on był? Ten Arthur? Jakby tam wpadał Albert E. albo nie przymierzając sam Redaktor, to może. Ale tu mam pewien niesmak.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arthur_Greiser

 

Nie redaktora, tylko osoby, która zajmuje się tym zawodowo i podsyła nam zaproszenia na organizowane przez siebie wycieczki :) Pozdrawiam

Nic prostszego jak przyjść na spotkanie i wyartykułować swoje zdanie wprost autorowi książki o Abisynii!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu
 • Dam pracę
  Opiekunka