Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Protest mieszkańców Plewisk przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej

O całej sprawie poinformowała naszą gazetę pani Roksana Drapała, która wzywa mieszkańców do protestu przeciwko tej inwestycji. 

Informacja o budowie stacji bazowej telefonii komórkowej sieci P4 Sp. z o.o. projektowanej u nas w Plewiskach, na granicy działek położonych przy ulicy Grunwaldzkiej i Południowej, na działce nr ewidencyjny 705/6.
Nikt nie poinformował mieszkańców o planowanej inwestycji w tak bliskim sąsiedztwie oraz o jej możliwym negatywnym oddziaływaniu na środowisko oraz zdrowie mieszkańców!!! - pisze w lisćie pani Roksana.

Cytuje również fragment pisma otrzymanego od wojewody wielkopolskiego, który zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę tejże stacji bazowej telefonii komórkowej:

Jak wynika z projektu budowlanego, przedmiotowa inwestycja obejmuje budowę bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej, będącej urządzeniem nadawczo-odbiorczym złożonym z urządzeń telekomunikacyjnych oraz konstrukcji nośnej stanowiącej niekubatorowy obiekt infrastruktury technicznej. Projektowana wieża typu MONOBOT/H-40 o wysokości trzonu 40,30 m (łączna wysokość 41,30 m n.p.t.), posadowiona będzie na płytowym fundamencie żelbetowym o średnicy 7,5m. W ramach przedmiotowego projektu przewiduje się instalację trzech anten sektorowych (3X AS21), które skierowane będą na azymut 60, 180 i 300. Jak wynika z klasyfikacji przedsięwzięcia anteny te zostaną zawieszone na wysokości 38,5 m i pracować będą w systemie U2100.

Starosta Poznański odmówił wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, argumentując:

Po zsumowaniu charakterystycznych parametrów dla trzech anten skierowanych na poszczególne azymuty wynika, iż moc EIRP na azymucie 60,180, 300, wynosi 5985,9 W (…), a zatem przedmiotowa inwestycja może być zaliczana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i dalej:
Umieszczenie anten na tym samym a nawet zbliżonym azymucie powoduje potrzebę przeprowadzenia kwalifikacji w stosunku do całego układu antenowego. Jak wskazano w wyroku NSDA z 29 września 2015r. sygn. II OSK 139/14 „Dla poczynienia prawidłowych ustaleń niezbędne jest zatem określenie nie tylko mocy poszczególnych anten, ale i rozważenia ewentualnego nakładania się (nachodzenia) wiązek promieniowania emitowanych przez poszczególne anteny. Nie można bowiem wykluczyć, że ewentualne nakładanie się wiązek spowoduje, iż moc promieniowania znacznie przekroczy wielkości dopuszczalne. Odmienna interpretacja §3 ust.1 pkr 8n rozporządzenia prowadziłaby do możliwości obejścia prawa przez potencjalnych inwestorów (…)) Przyjęcie bowiem, że dla ustalenia czy przedsięwzięcie oddziaływuje potencjalnie znacząco na środowisko niezbędne jest ustalenie mocy promieniowania jedynie pojedynczej anteny może doprowadzić do planowania takich przedsięwzięć, które składać się będą z kilku a nawet kilkunastu anten, których każda posiadać będzie moc promieniowania niewpływająca ujemnie na środowisko, zaś po przecięciu z inna co najmniej na linii nakładania się lub przecinania stworzy moc znacznie przekraczającą wartości dopuszczalne.

Jednak decyzja ta została uchylona przez Wojewodę Wielkopolskiego, który zezwolił na budowę, argumentując m.in. 

Z powodu umiejscowienia planowanej stacji bazowej telefonii komórkowej na działce o nr Ew. 705/6 obszar oddziaływania obiektu obejmować będzie wyłącznie tą działkę”, jednocześnie przyznając, że „pole elektromagnetyczne o wartościach wyższych niż 0,1 W/m2, znajdować się będzie nad działkami o nr Ew. 705/6, 703/2, 702/1, 702/2, 701/4, 705/4.

O planowanej inwestycji poinformowanych zostało tylko 2!!! właścicieli działek, których posesje bezpośrednio graniczą z działką na której planowana jest budowa. Do dzisiejszego dnia mieszkańcy Plewisk żyli w kompletnej niewiedzy, gdyż nikt nie raczył ich poinformować. Przypomnę tylko, że w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji mieszkają rodziny z małymi dziećmi, osoby w wieku podeszłym oraz mieszczą się placówki oświatowe dla najmłodszych: przedszkola, oraz żłobki. Tego już nikt nie raczył wziąć pod uwagę rozpisując się na temat braku jakichkolwiek zagrożeń zdrowotnych dla mieszkańców oraz o braku szkodliwego wpływu na środowisko naturalne - tłumaczy pani Roksana.

My, mieszkańcy Plewisk nie zgadzamy się na takie traktowanie nas jako obywateli gorszego gatunku, których nikt nie pyta o zdanie, próbuje przeprowadzić inwestycje na naszym terenie za naszymi plecami, mając gdzieś zdrowie nasze oraz naszych najbliższych a także ochronę środowiska naturalnego. Organizujemy pisemny protest mieszkańców Plewisk. Bardzo prosimy o wsparcie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby powstrzymać tę inwestycję, łącznie z poinformowaniem mediów jeśli zajdzie taka potrzeba. Urzędnicy pokazali nam, że jako jednostki nie liczymy się dla nich w ogóle, nawet nie raczyli nas poinformować. Pojedyncze osoby nie mają siły przebicia, nikt ich nie wysłucha i postawią kolejny maszt telefonii komórkowej, patrząc tylko na swój zysk a mając gdzieś zdrowie mieszkańców. Tylko działając grupowo możemy dać im opór. Dlatego prosimy jeszcze raz, zjednoczmy się w walce o zdrowie nasze i naszych dzieci.
Będziemy chodzić i zbierać podpisy pod protestem mieszkańców przeciw tej inwestycji. Mamy nadzieję, ze jeszcze nie jest za późno i uda się ją powstrzymać. Potrzebne są osoby chętne, żeby zebrać podpisy. Bardzo prosimy o wsparcie. Prosimy o Twój podpis na liście - mówi Mieszkanka.

Izabella Chodorowska

fot.: 

Odpowiedzi

Wydaje mi się, że powinna byc decyzja środowiskowa jeśli miejsca dostępne dla ludzi są w odległości 150 m.
Ja rozumiem to jako linię prostą od anteny.

a co ciekawego w Steszewie sie dzieje albo w Zakopanym ?

W tej sprawie powinien się wypowiedziec wójt Broda, bo wiele wskazuje na pominięcie go jako organu, który powinien wydac decyzję środowiskową.
W Stęszewie działo się kiedy PIS przedstawiał swojego kandydata.Pojawił się jakiś gośc z kosiarką i miał parcie na kamerę. W Zakopanem jest miś na Krupówkach.

Nasciagaliscie tu słoików, zrobiliście z Plewisk i z gminy noclegownią Poznania dla nachodzcow z całej Polski, wybraliście cudne władze lokalne, które prowadzą gminę "zawsze w dobrym kierunku" i zbudowali nawet podmokłych pola obrzydliwy barakami z betonu stojącymi w rzędach jak w obozach - to teraz macie! Swój k... rozwój za kredyty, które po 20 i 30 lat będziecie spłacać. Nawet pojęcia nie macie jak tu się mieszkało i żyło zanim zrobił się spęd Was wszystkich. Sami nawzajem łokciami się szturchacie, zapchaliscie tu wszystko, a nawet pojęcia nie macie jak było zanim powstały te obleśne betony, które nazywacie domami. Pchajcie się i tłoczenie tu dalej, a potem sobie buczcie, aż sami się pozabijacie. Szkoda tylko, że za waszą przyczyna tutaj jest juz kompletna ruina. Czyjeś zniszczone działki, nieruchomości i zaburzone życie, przez natłok i spęd. Obok domów z ogrodami developerskie klitki w poprzek ulic, które nawet nie są w stanie udawać domów. Żałosne, a jednak są tacy, którzy wydają na to nie tylko własne pieniądze, ale nawet pożyczone na lata. OBCIACH I SŁOMA...

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier