Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kolejne pytania do kandydata na burmistrza oraz odpowiedzi

Na Państwa prośbę przesłaliśmy do pana Robert Ostafiński-Bodlera kandydata na stanoiwsko burmistrza jeszcze kilka innych pytań, które Państwo zadawali w komentarzach.

1. Ile dróg nieutwardzonych pozostawił Pan w gminie Swarzędz i jak to możliwe skoro wie Pan jak w pełni wykorzystać środki unijne.?
2. Wspomina Pan o deficycie i że ten problem można załatwić, JAK? podatki, opłaty - bo hasło obniżyć wydatki podnieść wpływy budżetu to może i brzmi ładnie ale nic po za tym.
ANONIM

1. Jak i jakim kosztem chce pan środki z UE pozyskać, przecież zazwyczaj wymagany jest wkład własny?
2. jaki ma pan pomysł na problem zadłużenia gminy? (poproszę o 2-3 propozycję na zmniejszenie deficytu w przeciągu 2 lat);
3. Porównuje pan środki UE przyznane w Swarzędzu i w Luboniu. Jakie są budżety obu gmin i struktura dochodów?
4. Jak mieszkając poza Luboniem dowiedział się pan o "niedoli jego mieszkańców" i jakim mieszkańcom chce pan zwracać miasto: tym rodowitym, przybyłym tu chwilowo przed rokiem, czy swoim znajomym?

Z poważaniem,
Franciszek Radzaj

Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Szanowny Panie Franciszku Radzaj

Bardzo dziękuję za pytania i jako że otwarcie wystąpił Pan z wątpliwościami, z tym większą radością postaram się udzielić odpowiedzi, w tym również na pytania pewnego anonimowego „Czytelnika” który niestety chyba jeszcze nie ma pańskiej charyzmy.
W Swarzędzu ogółem zbudowano ponad 80 km dróg, w tym trzy duże wiadukty; zostało jeszcze około 20 km; jednak Gmina Swarzędz to 102 km,² w tym Miasto, (ponad 30 tys. mieszkańców ), gdzie już są drogi oraz 20 wsie (ponad 18 tys. mieszkańców), na których jest najintensywniejszy proces zabudowy mieszkaniowej z kolejnymi, na nowo powstającymi potrzebami drogowymi. Luboń to ledwie 13,5 km² (w tym 53 % to użytki rolne i leśne) z ponad 31 tys. ludności. Pomimo to w Luboniu aż 64 drogi, na których byłem, w ogóle nie ma nawierzchni, a drogi pozostałe (z wyjątkiem 4 nowych) nawierzchnie ma spękane lub dziurawe.
Dochody budżetu Swarzędza to 245.520.716,47 zł, zaś Lubonia to 126.017.075,04 zł. Struktura tych dochodów z ustawy tożsama: dochody własne, subwencja ogólna i dotacje celowe; nadto środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi oraz środki z budżetu UE.
Luboń -jak cała Polska -ma jeszcze tylko 2 lata na korzystanie ze środków z UE na budowę infrastruktury drogowej. Po 2020 r. będzie ponad 30 % mniej pieniędzy dla Polski z UE, a w związku z Brexit`em UK mniej o 7% będzie już w 2019 r. Oznacza to intensywny czas sporządzania dokumentacji i wydatków (tu finansowanie min. z emisji obligacji komunalnych). Drugiej szansy na inwestycje w Luboniu po 2020 r. długo raczej nie będzie. Dopiero po tym okresie, z uwzględnieniem okresu rozliczeń, nastąpi czas dochodzenia do równowagi budżetowej w Mieście.
Podstawowym dochodem własnym Lubonia jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatek od nieruchomości. Pozostałe źródła są zdecydowanie mniej istotne (tu podatek rolny, leśny, od środków transportu, od darowizn i spadków, PCZ, wpływy z opłaty skarbowej, czy z opłaty targowej).
Otóż kluczem do równoważenia budżetu Lubonia po 2020 r. będą udziały w podatkach dochodowych stanowiących dochód budżetu państwa. Stanowią one: 37,89% wpływów z PIT oraz 6,71% wpływów z CIT i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę na terenie miasta. W pierwszej kolejności poprzez system preferowanych ulg i obciążeń, zadbamy o to by kilkutysięczna rzesza osób niezameldowanych w Luboniu, a jednak mieszkająca w mieście i korzystająca z jego dobrodziejstw, złożyła przynajmniej ZAP -3 (dawniej NIP-3). To rodzaj powiadomienia US o nowym adresie zamieszkania. O nowym adresie zamieszkania informujemy US właśnie gdy jest on inny od adresu zameldowania. Szacuje zwiększenie wpływów dla Miasta z tego tytułu o 4-5 mln. Stworzymy warunki dla zwiększenia prywatnych usług dla mieszkańców Lubonia. Tym samym zwiększą się wpływy z CIT i podatku od nieruchomości wykorzystywanych na działalność gospodarczą; to kolejne duże pieniądze do budżetu.
W Luboniu mieszkałem na ul.Brzozowej 8; córkę Laurę chrzciłem w Parafii św. Barbary przy pl.Bojanowskiego, syn Robert był wychowankiem przedszkola Calineczka przy ul.Poniatowskiego, a pracowałem w latach 2003-11 dla Developera KOS-DOM także przy ul.Poniatowskiego w Luboniu. Właściwie jedynym moim znajomym z Lubonia jest Prezes tej spółki (nagrodzony Siewcą Roku 2015). Mieszkając w Luboniu, w ciągłym pędzie praca –dom nie zwracałem zbytniej uwagi na niedogodności, ciesząc się raczej spacerami przy Kocich Dołach czy obiadkami w „Zajadalni” przy Puszkina. Dopiero teraz z perspektywy Swarzędza widzę różnice. Spotykając się z mieszkańcami Lubonia w lokalu przy ul.Leśmiana słucham o ich problemach drogowych, systemie zmianowym w szkołach, braku zadbanych parków rekreacyjnych i basenu, czasem narzekania na urzędników magistratu i zaniedbywaniu tradycji potomków gospodarzy z Frankonii, czy płatne autobusy dla młodzieży szkolnej.
Panie Franciszku! Coś jestem winien Luboniowi i zamierzam ten dług wdzięczności spłacić.

Z poważeniam,
dr Robert Ostafiński-Bodler

Odpowiedzi

Panie kandydacie. Czy to naprawde wazne , czy Pan chrzcił i gdzie corke ??? Czy oznajmia Pan publicznie ze jest pan osoba wierzacą ?? Jaki to ma miec wplyw na panska kandydature ? . Nie ufam ludziom, ktorzy afiszuja sie swoja religijnoscia. Pozdrawiam

Słabe strony Lubonia, znamy wszyscy. Nowa Pani Burmistrz wiele zmieniła przez ostatnie 4 lata. Pan objawia się jak cudotwórca, który zrobi wszystko, albo niczym (jak ktoś trafnie zauważył ) Stan Tymiński. O w latach 90 przyjechał do Polski z Peru. Pan do Lubonia ze Swarzędza. On otaczał się nikomu nie znanymi ludźmi, Pan też nie wiadomo kim się otacza, pisze Pan o prezesie firmy deweloperskiej, który jest też założycielem stowarzyszenia Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu. Pana pełnomocnik wyborczy grozi prasie i ludziom, którzy komentują sądem. Karząc za podawanie swojego nazwiska. Też bym chciał aby utwardzić te wszystkie ulice o których Pan pisze. Ale jak jest Pana wiarygodność? Mówi Pan o Unii Europejskiej a otacza się ludźmi, którzy delikatnie mówiąc nie są jej sympatykami. To co wszyscy dotąd burmistrzowie (Kaczmarek, Szmyt, Machalska) złośliwie nie budowali dróg? Czy byli nieudacznikami? A Pan się sam pojawi na białym koniu, pstrykając palcem powie proszę wybudować drogi. Proszę Pana, trochę to zalatuje PiSem, który mówił o przyśpieszeniu budowy autostrad i dróg ekspresowych. A jak jest wszyscy widzą. Mieszkańcy Komornik dotąd czekają na dokończenie odcinka S 5 Poznań - Wrocław a końca tej inwestycji nie widać. Jak Pan tak dalej będzie opowiadać banialuki, to w Luboniu Pan nawet 10% głosów nie dostanie.

Autobusy dla młodzieży szkolnej powinny być bezpłatne na terenie Lubonia,biorąc przykład z Poznania.Mam nadzieje ze nastąpi taka zmiana.

Nie które ulice na terenie naszego miasta nie ma nawierzchni, Z tym sie zgodze,ale lepiej wydac pieniądze na inne cele,a nas mieszkańców mieszkających po 15 lat w Luboniu omijać,,Drogi dziurawe ah długo by pisać!
Szkoda ze zwykly obywatel ma mało do powiedzenia..

Do osoby podpisującej się jako Rodzic czy Mieszkaniec i wstawiającej nowe komentarze masz to samo IP może w Swarzędzu takie numery przechodzą ale tutaj nie.

Tu za to mamy hasających na forum e-Luboń pod pseudonimami "dociekliwy", "laskowiczanka" i inne pracowników UM ze środowiska burmistrz Machalskiej wypowiadających się niby w imieniu mieszkańców... Natomiast fakt, wpisami ze Swarzędza niby jako Rodzic, Mieszkaniec itp. proszę nam nie robić wody z mózgu. Dotyczy to obydwóch stron! Mieszkańcy Lubonia nie są ciemnym ludem.

Ze zdziwieniem przed chwilą przeczytałem wpis Dociekliwego,dociekliwy. Sądziłem, że nick brzmiący jednakowo, a różniący się tylko wielkością litery nie powtórzy się. A jednak. Nie mam natomiast zastrzeżeń do samej treściwpisu.

Chciałbym prosić kandydata o doprecyzowanie, gdyż pytając o strukturę dochodów miałem na myśli to jaki procent w budżecie dane źródło stanowi. Swoje przypuszczenia opieram na wewnętrznym przekonaniu a nie na dokumentach ale śmiem przypuszczać, że dochód Swarzędza wynika w głównej mierze z wpływów CIT i podatków od nieruchomości zajmowanych przez duże firmy (jak sam Pan zauważył liczba mieszkańców gmin jest zbliżona a budżet Swarzędza dwa razy większy). Luboń nie ma zbyt wielkiej perspektywy na to by na jego obszarze powstały wielkie zakłady produkcyjne lub logistyczne (brak powierzchni, ale pola w Lasku nie mają dróg dojazdowych i ich uzbrojenie kosztowało by krocie...) - nie chcę szerzyć "imopsibilismu" ale trudno będzie zwiększyć te wpływy.... (w Luboniu zawsze królował mały biznes i raczej na zasadach PIT niż CIT).

Dwa, 80km w Swarzędzu, a ile z tego to drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i dojazdy do nich?

Kwestia meldowania się nowym mieszkańców czy też płacenia przez nich podatków w Luboniu jest stałym punktem programów od wielu kadencji - wielkich efektów brak. Nie bardzo wyobrażam sobie zmianę podatków na bardziej preferencyjne bo wtedy chyba wcale by ich nie było a to skończy się napływem jeszcze większej liczby "spiochów" do miasta. Chyba, że uzależnimy stopę preferencji o lat bycia mieszkańcem gminy (jest ZA, mieszkam tu od urodzenia:).

Mówi Pan, że jest coś winien Luboniowi.... ale za co? - cóż to miasto dla Pana zrobiło, że chce Pan "poświęcić życie dla budowy jego świetności...."

Pozdrawiam,
F.R.

Autobusy dla dzieci i młodzieży szkolnej powinny być bezpłatne na terenie Lubonia i Poznania

A dlaczego tak Pani uważa? Moje dzieci, zameldowane w Luboniu, jeżdżą do szkoły w Poznaniu i wcale nie uważam, że ich bilety powinny być za darmo.

starczy budowy bloków w luboniu ,wiecej terenów zielonych ,boiska,miasto jest przeludnione blok na bloku

Zgodzę się więcej terenow zielonych,zrobić drogi wreszcie, a nie na koniec kadencji na szybko po lecie utwardzac drogę, bo za chwilę będą znowu poprawki robione, i kto znowu poniesie koszta. Miasto czyli my podatnicy. Skupmy się na potrzebach naszego miasta A nie na nazwiskach kto ,kiedy i gdzie, my potrzebujemy w Luboniu zarządzania,a tu jest problem, przykre Ale prawdziwe.

I osoba, która pracowała dla dewelopera (sam Pan Bodler się do tego przyznał) ma zatrzymać budowę bloków? Toż w to małe dziecko nawet nie uwierzy..

Nie żebym coś miał do kandydata, ale chciałbym wyjaśnic czy to tak od urodzenia, czy po żonie?
W moich kręgach facetom zwykle wystarcza jedno nazwisko, ale jestem tolerancyjny.

Czy w Luboniu nie ma już mądrych ludzi na stanowisko burmistrza?

Z pewnością w Luboniu jest sporo mądrych ludzi ale Ci mądrzy w życiu nie będą startować na takie stanowisko!

Dawno nie widziałem tak spójnej i merytorycznej odpowiedzi na konkretne pytanie. Słabo Pana znam, ale ma Pan mój głos. Daję Panu szansę, mam nadzieję, że nas Pan nie zawiedzie!

Luboń jednym z najbardziej zaludnionych miast Polski

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  mechanik 200.204
 • Inne
  Akcesoria dla kota.
 • Inne
  ZAGINĄŁ RUDY KOT
 • Dam pracę
  Nauczyciel wychowania przedszkolnego
 • Dam pracę
  Dam pracę
 • Kupię
  KUPIĘ / WYNAJMĘ GARAŻ
 • Dam pracę
  Restauracja McDonald's KOMORNIKI zatrudni pracowników
 • Dam pracę
  Cieśle szalunkowi, Belgia