Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Budowa przedszkola "od kuchni" - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji wpłynął list dotyczący budowy nowego przedszkola.

Wszędzie pisze się w samych superlatywach o tym, jak to p.Burmistrz podpisała umowę na budowę nowego przedszkola za 6 700 000 zł. Ma być piękny budynek dla większej liczby osób, niż obecnie. I bardzo fajnie, ale dlaczego nikt nie porusza tematu, jak to wygląda "od kuchni", gdzie dzieciom obecnie uczęszczającym do tej placówki zniszczono plac zabaw, wycięto zieleń, rodzicom zamknięto dostęp do parkingu i z przedszkola zrobił się budynek do "przechowywania" dzieci bez kawałka miejsca do zabawy chociażby. Obecne roczniki nie doczekają tych luksusów za kilka milionów, natomiast spędzają po kilka godzin słuchając za oknem pracujących maszyn budowlanych, a rodzice jak widzę muszą "wyrzucać" dziecko na ulicy z auta, bo nie ma gdzie zaparkować, na szczęście my mamy blisko i nas ten problem nie dotyczy ale widok jest przerażający - tam chodzi ponad setka dzieci i rodzice nie mają jak ich dowieźć do placówki. Moje dziecko hałasem maszyn budowlanych tak rozdrażnione, że po powrocie do domu ciągle płacze, że np boli je głowa, chodzi spać o 18, narzeka na brak ruchu na świeżym powietrzu, "nie jest sobą", co zaczęło się wraz z tą budową. Dzieci to bardzo przeżywają, że wszystko zostało "zaorane", ich ukochane miejsca, w których się bawiły dotąd. A przecież wybraliśmy to przedszkole ze względu na piękny ogród z drzewami.... których nie ma, bo jest tam teraz plac budowy. Nie można było zbudować nowego budynku w innym miejscu i przenieść tam dzieci a dopiero potem zabrać się za budowę w tym miejscu? Dlaczego buduje się pod nosem przedszkolaków (tuż za oknami obecnego budynku!) i ich kosztem i nikt o tym nie mówi? - pisze Czytelnik (pis.oryg.)

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń i otrzymaliśmy poniższe odpowiedzi.

Szanowni Państwo

Ustosunkowując się do listu, który wpłynął do redakcji e-lubon na początku chciałbym zaznaczyć, iż nieprawdą jest zawarte w liście stwierdzenie, że obecnie roczniki dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 1 nie doczekają powstania nowego budynku. Chciałbym tu wyraźnie podkreślić, iż nowa siedziba Przedszkola nr 1 będzie oddana do użytkowania już w sierpniu 2019r. i znaczna cześć dzieci, które znajdują się obecnie w Przedszkolu nr 1 zdąży skorzystać z nowego budynku. Odpowiedzi na pozostałe kwestie poruszone w liście zostały zawarte w stanowisku Przedszkola nr 1 które zostało przekazane redakcji.

Z wyrazami szacunku
Michał Popławski
Zastępca Burmistrza Miasta Luboń

Do redakcji przysłana została także odpowiedź od pani dyrektor Doroty Zielewicz z Przedszkola nr 1 w Luboniu.

Informacja o pracy przedszkola nr 1 w Luboniu. Rok szkolny 2018 / 19 rozpoczął się bez problemów. Wszystkie zajęcia odbywają się według planu. Zajęcia obowiązkowe prowadzą wychowawcy – i odbywają się normalnie. Zajęcia dodatkowe – zgodnie z planem rozpoczynamy – jak co roku- rozpoczynamy po 15 września – gdy już znamy plan zajęć obowiązkowy osób prowadzących. Od 30 sierpnia 2018 mamy podpisaną umowę użyczenia placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Ośrodka Kultury. Dlatego mimo, iż nie posiadamy własnego placu zabaw wszystkie dzieci codziennie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu. Najmłodsza grupa korzysta z kącika zabaw na terenie przedszkola- zostały zakupione w tym roku specjalnie dla nich 2 małe piaskownice i zabawki do nich oraz małe ławeczki. Maluch 3- letnie wraz z opiekunami wychodzą tylko na razie na nasz mini plac przy placówce. Starsze dzieci wychodzą na place zabaw przy szkole, przy Ośrodku Kultury oraz na plac zabaw przy ul. Poznańskiej.
Korzystając z platformy edukacyjnej – wszyscy rodzice zostali poinformowani w dniu 13 lipca 2018 o rozpoczęciu budowy i o utrudnieniach z korzystania z parkingu oraz o konieczności ostrożności przy przyprowadzaniu dzieci do przedszkola. Wcześniej – na czerwcowych zebraniach (zarówno z dziećmi nowoprzyjętymi – jak i na zebraniach podsumowujących rok szkolny) wszyscy rodzice zostali poinformowani, iż rozpoczynamy budowę najnowocześniejszego w całej okolicy budynku nowego przedszkola.
Budowa obecnie jest w toku – mury pną się do góry i w żaden sposób nie zakłóca toku pracy nauczycieli z dziećmi. Rodzice w zeszłym roku dobrowolnie podpisywali petycję z prośbą o budowę nowego budynku przedszkola. Podpisywanie petycji odbywało się dobrowolnie. Nikt nie zgłaszał pretensji i sugestii – by nie budować nowego przedszkola. Większość rodziców – z którymi mogłam rozmawiać – cieszyła się z faktu - iż i u nas coś się zmieni na lepsze. Budynek w którym mieści się obecnie przedszkola został zbudowany w 1903 r. później częściowo rozbudowany – lecz obecnie jest w bardzo złym stanie – zarówno wielkość sal, ilość łazienek dla dzieci, stan instalacji, elewacji jest - jak na dzisiejsze czasy – co najmniej w nienajlepszym stanie. Dlatego budowa nowego obiektu była rzeczą jak najbardziej pożądaną i konieczną. W innym wypadku musielibyśmy szybko wykonać kapitalny remont budynku.
Rozmowy, projektowanie, uzyskanie pozwoleń na budowę – wszystko wymagało czasu (prawie 3 lata od pierwszej rozmowy). Budowa ruszyła w momencie – gdy wszystkie konieczne procedury zostały dopełnione a pozwolenia różnych instytucji zatwierdzające projekt – wydane. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim - od 1 do 21.09.2018 (wcześniej przebywałam na urlopie) – w związku ze złamaną nogą. Lecz byłam (z gipsem) na zebraniu z rodzicami na spotkaniach adaptacyjnych.
Poprowadziłam również Radę Pedagogiczną – na której omówiłyśmy z nauczycielami – jako jeden z głównych punktów zebrania- szczegóły i procedury wychodzenia z dziećmi na spacery i na okoliczne place zabaw. Każdy z nauczycieli zobowiązał się do poinformowania rodziców o nowych sposobach codziennego korzystania z pobytu na świeżym powietrzu oraz o spełnianiu przez nas obowiązku dostarczenia dzieciom porcji ruchu na świeżym powietrzu. Codziennie prowadzę rozmowy z pracownikami przedszkola- jestem na bieżąco z wszystkimi sprawami dotyczącymi placówki.
Po rozmowach z trenerem z zajęć sportowych, dodatkowych – które będą u nas się odbywać – mam zapewnienie, iż pani Żaneta na zajęciach będzie w miarę możliwości korzystać z Orlika przy SP4.

Dorota Zielewicz

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Dziwię się rzekomym zastrzeżeniem bo ja i moi znajomi rodzice cieszymy się z tej budowy. A tym bardziej, z tego że już w przyszłym roku, dzieciaki będą mogły korzystać z nowego budynku.

My nie załapiemy się do nowego przedszkola, ale niech inne dzieci korzystają i się cieszą, dziecko chodzi codziennie na spacery i prawie codziennie ma plac zabaw :)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca- wypełnianie ankiet
 • Dam pracę
  Sprzedawca w butiku Kazar Factory Poznań
 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu