Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wybory samorządowe - zasady umieszczania plakatów i haseł wyborczych

W połowie sierpnia Premier Mateusz Morawiecki ogłosił termin wyborów samorządowych – 21 października tego roku. W związku z tym, że zmienia się ordynacja wyborcza, przygotowaliśmy dla Państwa poradnik we wrześniowym wydaniu Informatora Miasta Luboń (dostępny TUTAJ), w którym znajdą Państwo informacje na temat swoich okręgów, a także obwodów głosowania.

Co roku, przy okazji wyborów mieszkańcy skarżyli się na chaos i bałagan związany z nadmierną liczbą plakatów wyborczych. Plakaty porozwieszane na słupach oświetleniowych, barierkach itp. miejscach utrudniały widoczność i zaśmiecały Miasto. Dlatego Luboń, wzorem innych Miast, (m.in. Poznania) wprowadza nakaz wywieszania plakatów i reklam wyborczych we wskazanych przez Burmistrza miejscach. Tym samym zakazane jest wieszanie materiałów wyborczych w innych lokalizacjach będących w zarządzie Miasta, w tym w szczególności na:

 • drzewach znajdujących się w pasie drogowym
 • barierkach i słupkach ochronnych znajdujących się w pasie drogowym
 • słupach oświetleniowych (latarniach) znajdujących się w pasie drogowym
 • słupach sygnalizacji świetlnej
 • słupkach z nazwami ulic
 • wiatach przystankowych
 • słupach ogłoszeniowych

Powyższe zasady nie dotyczą obszaru spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, posesji prywatnych oraz pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 430 (ul. Armii Poznań) – w takich przypadkach, materiały wyborcze można umieszczać wyłącznie po uzyskaniu zgody odpowiedniego zarządcy.

Plakaty i reklamy wyborcze będzie można zawiesić w wyznaczonych miejscach. Będą to tablice zamontowane przez Miasto w następujących lokalizacjach:

 • pl. E. Bojanowskiego
 • Park Papieski – przy rondzie Żabikowskim
 • ul. Targowa / ul. Jana III Sobieskiego
 • Ośrodek Kultury przy ul. Jana III Sobieskiego
 • Park Siewcy
 • ul. Puszkina
 • teren zielony al. Jana Pawła II/ul. Wschodnia

Małgorzata Machalska - Burmistrz Miasta Luboń

Odpowiedzi

Ja sie zastanawiam. Dlaczego miasto robi wszystko" wzorem innych miast. " Miejscy urzednicy,nie macie swoich pomyslow?

Brawo Pani Burmistrz, może wreszcie będzie w Luboniu wielkopolski porzundek

Wszystko ok, ale czy są zasady, według których w tychże, wskazanych miejscach można wieszać plakaty, czy tzw. wolna amerykanka, kto pierwszy, ten lepszy. Czy dostęp dla wszystkich kandydatów będzie równy?

Szanowna Pani Burmistrz proszę o informacje jaki jest koszt wybudowania tych 7 konstrukcji oraz kto wykona i dostarczy te konstrukcje ? - kto wygrał przetarg?

Słuszna decyzja. Brakuje mi tylko sankcji za łamanie tego prawa. Doświadczenie też uczy, że sprzątanie pozostanie w gestii publicznej, a nie naruszających przepisy...

Proszę o udzielenie odpowiedzi dotyczacych budowy konstrukcji ?

Jakie beda wymiary tych konstrukcji? - dodam że na tej konstrukcji powinno się znaleźc miejsce dla wszystkich komitetów wyborczych startujacych w Luboniu, do rady powiatu i do sejmiku województwa wielkopolskiego czyli miejsc na jakies 10-15 komitetów.

Proszę o informację jaki będzie koszt budowy tych 7 konstrukcji oraz kto wykona/dostarczy i w jakim terminie?
Czy był na to ogłoszony przetarg i kiedy? - bo komunikat Pani Burmistrz wydała dopiero 30.08.2018.

Mieszkańcy chcą wiedzieć jaki jest koszt budowy tych konstrukcji, bo za to płacą mieszkańcy a nie Burmistrz czy Rada Miasta.

Mieszkańcy nie chcą żadnych plakatów wyborczych - bo jak są wszędzie to trzeba płacić za ich sprzątanie, jak jest konstrukcja to trzeba za nią też płacić. Z dwojga złego mieszkańcy chcą mieć tą makulaturę wyborczą w jednym miejscu niż wszędzie.

Wielkość takiej konstrukcji powinna wynosić tyle by każdy mógł zmieścić na niej zmieścić swoją ulotkę - więc wydaje mi się że 1,5x2 m byłoby, aż za duże.

Nie krytykuję decyzji Pani Burmistrz ale prosze o informację jakie będą koszty tych konstrukcji bo to nie jest za darmo.

Jesli Pani Burmistrz się chwali tymi dyktami i konstrukcjami to chce wiedziec jaki jest koszt tych konstrukcji i kto bedzie generalnym wykonawcą i czy był przetarg? taka konstrukcja nie jest za darmo a jest to prawdopodobnie budowane na koszt podatnika?
Pijarowo to swietnie wygląda tylko prosze się pochwalic kosztami tych dykt.

Oczywiście, ze jest to budowane na koszt podatnika... bo niby kogo innego :-D zgodnie z prawem moze Pan wystąpić o udostępnienie informacji publicznej. Swoją drogą, ciekawe co Pan zrobi z ta informacja, jak Pan oszacuje czy to.dużo czy mało. O ile też mi wiadomo na tak małe zlecenia nie potrzrba przetargu...

Ja rozumiem że Pani Burmistrz chce się pokazać z tą decyzją przed wyborami, tylko fajnie by było jakby mieszkańcy poznali koszty tej decyzji Pani

Czekamy za odpowiedzią dotyczącą kosztów i kto bedzie generalnym wykonawcą i dostawcą tych konstrukcji?

- może redakcja w imieniu mieszkańców zapyta Panią Burmistrz jaki jest koszt tej decyzji? Ile mieszkańcy zapłacą za te konstrukcje?

A sam nie potrafisz zapytać. Mówisz że reprezentujesz mieszkańców tylko pytanie jakich pewnie tych którzy mieszkają w Swarzędzu. Wyślij pytanie, podpisz się podaj swój adres a dostaniesz odpowiedź. Nie wysługuj się innymi.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki