Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nieoświetlone dźwigi - list do redakcji [odpowiedź z SMML]

Na początku sierpnia br. do naszej redakcji napisali mieszkańcy Nowego Centrum Lubonia, którzy za naszym pośrednictwem prosili o reakcję Urząd Miasta Lubonia w sprawie nieoświetlonych dźwigów.

Prosimy Urząd Miasta Luboń o ustalenie odpowiedzialności za oświetlenie ostrzegawcze żurawi budowlanych stojących na nieczynnej budowie Nowego Centrum Lubonia przy ul. Wschodniej. Odkąd firma budująca blok opuściła plac budowy dźwigi są nieoświetlone i stwarzają poważne, naszym zadaniem, niebezpieczeństwo w tym rejonie - napisali mieszkańcy NCL.

Wczoraj otrzymaliśmy poniższą odpowiedź. 

Uprzejmie informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2005 roku w sprawie zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych na żurawiach znajdujących się na terenie budowy przy ulicy Wschodniej w Luboniu -oświetlenie przeciwlotnicze nie jest wymagane. Rozumiejąc obawy mieszkańców firma Tadex, która jest właścicielem tego sprzętu, zapewnia w piśmie przesłanym do Straży Miejskiej Miasta Luboń, że wszystko jest zgodne z przepismi i zachowane są wszelkie procedury wymagane w takim przypadku.

Straż Miejska Miasta Luboń

izi

Odpowiedzi

Jeśli można to chętnie uzyskam wiedzę jakież to niebezpieczeństwo stwarza taki stojący sobie dźwig? (Przepraszam ale jakoś wyobraźnia mi nic nie podpowiada...)

Każdy obiekt o wysokości 50 metrów lub wyższy wymaga uzyskania decyzji zarówno władz cywilnych, jak i wojskowych odnośnie ewentualnego uznania go za przeszkodę lotniczą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia z 2003 roku). W tej samej ustawie można przeczytać dalej:
§ 25. 1. Przeszkody lotnicze o ograniczonej mobilności, w szczególności żurawie budowlane, powinny być oznaczone czerwonymi światłami stałymi.  

Każdy żuraw o wysokości 50m lub większy ma obowiązek posiadania działającego oświetlenia przeszkodowego tak, jak podano powyżej. Żurawie stosowane przy budowie przy ul. Wschodniej mogą nie być tak wysokie. Podam, że 50m wysokości mają w przybliżeniu 16 piętrowe wieżowce.

Ok, dzięki za wyjaśnienie, nie wiedziałem o takich przepisach. Mają one sens faktycznie, z tym że mi także wydaję się, że te żurawie nie mają 50m

To nie jest dźwig! To jest żuraw wieżowy. Nie znacie się, to nie podejmujcie tematu.

Oświeć nas

Nie wiem, o jakich niebezpieczeństwach pisze autor, ale wyobrażam sobie, że na wysokości tych dźwigów nikt nie lata, natomiast światła mogłyby być bardzo uciążliwe dla mieszkańców budynków obok. Nie zmienia to faktu, że te dźwigi od dawna tylko stoją i zmieniają położenie, natomiast nie wykonują żadnych prac, dlatego moim zdaniem do momentu gdy te prace nie zostaną wznowione (o ile zostaną!) należałoby je zdemontować. Czasem na wietrze tak się kołyszą, że aż strach, co by było, gdyby któryś z nich się przewrócił na blok, albo na drogę, bo są to naprawdę duże maszyny.
Z ciekawości, co z tą budową? Chciałem tam kiedyś kupić mieszkanie, dobrze że się nie skusiłem.

Zastanawia mnie czasami, po co ludzie się pchają do tych betonowych pustyń, gdzie już się szpilki nie wciśnie, albo gdzieś do szeregowców czy "domków" na granicy miasta. Ani to jedno i drugie architektonicznie stylu jakby nie ma, ani ładne jakoś nie jest, budowane jakby z przypadku i bez większego planu (to taka moja ocena tego co widać). Stare osiedla bloków to mają może jakiś urok (duuużo zieleni, blisko sklepy, szkoły) i sensowne położenie, ale to wszystko nowe ? Nie rozumiem.

Po co się młodzi ludzie pchają do bloków?Odpowiedź jest prosta-nic nie muszą robić tylko mieszkać i płacić !Spłodzą jedno dziecko i wegetują w błogim nieróbstwie do śmierci!

nie rozumiesz ,boś upośledzony,piszesz jak stary komuch popadający w demencję ,za dużo wolnego czasu masz :)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń