Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nieoświetlone dźwigi - list do redakcji

Do naszej redakcji napisali mieszkańcy Nowego Centrum Lubonia, którzy za naszym pośrednictwem proszą o reakcję Urząd Miasta Lubonia w sprawie nieoświetlonych dźwigów.

Prosimy Urząd Miasta Luboń o ustalenie odpowiedzialności za oświetlenie ostrzegawcze żurawi budowlanych stojących na nieczynnej budowie Nowego Centrum Lubonia przy ul. Wschodniej. Odkąd firma budująca blok opuściła plac budowy dźwigi są nieoświetlone i stwarzają poważne, naszym zadaniem, niebezpieczeństwo w tym rejonie - napisali mieszkańcy NCL.

izi

fot.: 

Odpowiedzi

Jeśli można to chętnie uzyskam wiedzę jakież to niebezpieczeństwo stwarza taki stojący sobie dźwig? (Przepraszam ale jakoś wyobraźnia mi nic nie podpowiada...)

Każdy obiekt o wysokości 50 metrów lub wyższy wymaga uzyskania decyzji zarówno władz cywilnych, jak i wojskowych odnośnie ewentualnego uznania go za przeszkodę lotniczą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia z 2003 roku). W tej samej ustawie można przeczytać dalej:
§ 25. 1. Przeszkody lotnicze o ograniczonej mobilności, w szczególności żurawie budowlane, powinny być oznaczone czerwonymi światłami stałymi.  

Każdy żuraw o wysokości 50m lub większy ma obowiązek posiadania działającego oświetlenia przeszkodowego tak, jak podano powyżej. Żurawie stosowane przy budowie przy ul. Wschodniej mogą nie być tak wysokie. Podam, że 50m wysokości mają w przybliżeniu 16 piętrowe wieżowce.

Ok, dzięki za wyjaśnienie, nie wiedziałem o takich przepisach. Mają one sens faktycznie, z tym że mi także wydaję się, że te żurawie nie mają 50m

To nie jest dźwig! To jest żuraw wieżowy. Nie znacie się, to nie podejmujcie tematu.

Oświeć nas

Nie wiem, o jakich niebezpieczeństwach pisze autor, ale wyobrażam sobie, że na wysokości tych dźwigów nikt nie lata, natomiast światła mogłyby być bardzo uciążliwe dla mieszkańców budynków obok. Nie zmienia to faktu, że te dźwigi od dawna tylko stoją i zmieniają położenie, natomiast nie wykonują żadnych prac, dlatego moim zdaniem do momentu gdy te prace nie zostaną wznowione (o ile zostaną!) należałoby je zdemontować. Czasem na wietrze tak się kołyszą, że aż strach, co by było, gdyby któryś z nich się przewrócił na blok, albo na drogę, bo są to naprawdę duże maszyny.
Z ciekawości, co z tą budową? Chciałem tam kiedyś kupić mieszkanie, dobrze że się nie skusiłem.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Szukam pracy
  Szukam pracy
 • Dam pracę
  Praca Lubon Sklep Żabka - kasjer sprzedawca
 • Inne
  Poszukuję sprawcy uszkodzenia pojazdu
 • Dam pracę
  Osoby sprzątające - szpitale w Poznaniu
 • Dam pracę
  Sprzątanie
 • Dam pracę
  Opieka świetlicowa w godz. 14.30-17.00
 • Dam pracę
  Nauczyciel angielskiego w szkole podstawowej
 • Dam pracę
  Nauczyciel matematyki w prywatnej szkole podstawowej