Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zasady wyrzucania odpadów ulegających biodegradacji

Szanowni Państwo, zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń na nieruchomościach zamieszkałych położonych w Luboniu odpady ulegające biodegradacji powinny być zbierane w półprzezroczystych workach z oznaczeniem rodzaju odpadu, do którego są przeznaczone. Worki te dostępne są w siedzibie Operatora, przy ul. Niepodległości 11 oraz w Urzędzie Miasta Luboń, przy placu Bojanowskiego 2, pokój 209 , II piętro. Zapisy te obowiązują od 2014 roku, jednak wcześniej nie były tak restrykcyjnie przestrzegane przez Operatora. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy bardzo duże zanieczyszczenie odpadów ulegających biodegradacji innymi frakcjami. Mieszkańcy wystawiają w terminie odbioru odpadów biodegradowalnych także inne odpady w nieprzezroczystych workach, co powoduje, że zawartość worka nie jest widoczna. Dlatego też prosimy Państwa o wystawianie odpadów w workach, które udostępnia Operator.

Na terenie nieruchomości niezamieszkałych odpady ulegające biodegradacji zbierane są w brązowych workach z oznaczeniem rodzaju odpadu, na który są przeznaczone.

Uprzejmie informujemy, że obowiązek wystawiania odpadów w półprzezroczystych workach dostępnych w siedzibie Operatora dotyczy także pozostałych odpadów zbieranych selektywnie, czyli papieru i plastiku oraz szkła. 

Poniżej przedstawiamy dla przypomnienia zasady segregacji odpadów ulegających biodegradacji:

ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI

Wrzucamy:

- owoce, warzywa, obierki,

- liście, kwiaty, skoszoną trawę,

- rozdrobnione części drzew i krzewów (mieszczące się we

workach),

- trociny, korę drzew.

 

NIE WRZUCAMY:

odpadów zawierających mięso lub kości zwierzęce*,

- odchodów zwierzęcych*,

- resztek żywności, pieczywa*,

- ziemi, kamieni*,

- popiołu z węgla kamiennego*,

- gałęzi, konarów (nierozdrobnionych)**.

 *Odpady gromadzimy w pojemnikachna odpady zmieszane

**Odpady oddajemy do Centralnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, zlokalizowanego w siedzibie Spółki Kom-Lub przy ul. Niepodległości 11. Punkt czynny jest od wtorku do piątku w godzinach od 14.00-18.00 oraz w soboty w godzinach od 8.00-14.00.

UML

Odpowiedzi

Dość długo worki funkcjonowały następująco: ile wystawiłem, tyle pustych mi zostawiono (także plastiki, szkło). Niestety od jakiegoś czasu (1- 1,5 roku) ilość pozostawianych worków ma się nijak do ilości wystawionych. Jeżeli więc, za którymś razem mam więcej odpadu, to część pakuję w zwykłe , czarne worki. Przykład z ostatniego odbioru plastików: wystawiłem 6 ( w tym 2 czarne)- odebrano wszystkie, ale dostałem 2.
A to rodzi we mnie następujące wątpliwości:
- czy ilość worków jest limitowana?
- czy, może, operator przyjął do pracy osoby nie umiejące zliczyć do 10?
- czy, może, w/w pracownicy sami potrzebują te worki i samowolnie obcinają mi przydział?
Różne rzeczy przychodzą człowiekowi do głowy:)

Potwierdzam to co napisał przedmówca. W zeszłym roku jak wystawiałam worki z trawą, to przeważnie otrzymywałam ze 2 worki mniej. Rekord pracownicy firmy kom-lub pobili jak wystawiłam przeszło 20 worków a zostawili 8. Innym razem całą partię worków jakie zostawili trzeba było sklejać bo przy otwieraniu ( jeśli się w ogóle dało to zrobić) okazywało się że są wybrakowane. Należy dostarczać odpowiednią liczbę worków, to nikt nie będzie używał czarnych.

u nas wręcz odwrotnie ,od roku dostajemy tyle worków ile wystawiamy..

Czy w kom-lubie nie mogą pracować osoby o odrobinie kultury osobistej?.Jedna z tych pań gdy powiedziałem że potrzebuje 10 worków odpyskowała chamsko ze za mało płace by tyle dostać.Rozumiem że jest jakiś limit na worki? Gdzie mam szukać odpowiedzi? .Pracownicy już nawet kartek nie zostawiają kiedy wywóz danych odpadów.A jezdzenie osobiście po worki i wysłuchiwanie chamskich kobiet w siedzibie kom lub ,mimo że płace regularnie rachunek to juz skandal.Prosze by sprawa sie zajął ktoś kompetentny.Nie mam ochoty jeszcze płacić za paliwo by jezdzic 5 razy w miesiacu po 2 woreczki!!!

Rozumiem ze teraz trzeba osobiscie udawac sie po worki tak? Śmieci tez osobiście mamy zawozić pod urząd???.Tu ktoś sobie żarty z ludzi robi naprawde

Przykład z dzisiaj. Bioodpady - wystawione 17 worków a zostawili 12, różnica 5 worków. Jak później ludzie nie mają wystawiać bioodpadów w kolorowych workach skoro pracownicy firmy Kom-lub mają problem z prostą matematyką. A może to robią celowo, może mają tak robić ? Nie będę biegać do urzędu po dodatkowe worki. One powinny być zostawione w takiej samej ilości co odebrane. Płacimy niemałe pieniądze za wywóz odpadów i ta usługa powinna być wykonana rzetelnie. O żenująco niskiej kulturze osobistej niektórych pracowników tej firmy nie będę pisać, to już
osobna bajka...

Czyli jest progres bo liczyć już potrafią do 12. Poprzednie wpisy świadczyły, że do 10 jest ciężko.

Jakież było moje zdziwienie kiedy po południu okazało się, że nie zabrano trzech worków z bioodpadami. Pani z komlubu po wyjaśnieniu z pracownikami udzieliła mi odpowiedzi, że worki były przeciążone. Wyjasniłam jej, że sama osobiście te worki wynosiłam z posesji na ulicę a jestem kobietą po pięćdziesiątce i ważę 60 kg, więc mężczyzna - pracownik nie powinien mieć żadnych problemów z workiem wypełnionym chwastami do 2/3 pojemności worka. Pani z komlubu zaproponowała mi, abym osobiście własnym transportem te worki przywiozła do komlubu albo poczekała na następny odbiór. Zastanawiam się za co tak na prawdę płacimy tej firmie - bo za wywożenie odpadów chyba raczej nie - skoro sami musimy je wywozić z posesji...

ja

a pani myśli że oni tylko pod pani posesję podjechali po bioodpady!!niech pani się zastanowi ile oni ton muszą dziennie przerzucić...

Nikt im nie kazał pracować w firmie Kom-lub na takim stanowisku, a za wykonaną pracę dostają wynagrodzenie. Skoro kobieta wystawiła kilka worków i opłaca regularnie rachunki za wywóz odpadów, to w czym problem? Teraz ci panowie będą może sobie robić wyliczanki u kogo zabiorą a u kogo nie? no bo już się oczywiście napracowali u sąsiadów obok. Worki, które daje ta firma do bioodpadów są dość małe i bardzo cienkie, tak więc nie mogą siłą rzeczy być przeciążone ponieważ by popękały. A coś mi się wydaje że wypowiedź powyżej napisał pracownik tejże firmy.

Do tej pory nie było problemów z wywozem - także pochwała, ale teraz w okresie kiedy mamy najwięcej odpadów zielonych związanych choćby z przycinaniem drzew "z zaskoczenia" nie dobierane są czarne worki. Wystarczyło ten artykuł napisać trochę wcześniej nie musiałabym teraz przepakowywać w worki kom-lubu. Panowie byli tak mili i pomimo, że nie zabrali odpadów w czarnych workach zostawili mi swoje worki, żebym mogła przepakować, jednak w liczbie zdecydowanie niewystarczającej (co może faktycznie potwierdzać kłopoty matematyczne :) Swoją drogą problem leży myślę, w tym, że zleceniodawcą jest Urząd a nie konkretny klient, który mógłby zmienić firmę odbierającą odpady w razie zgrzytów. A tak jesteśmy jedną "masą" której można wszystko wcisnąć. Szkoda.

realnie na to patrząc dużo ludzi kładzie tam wszystko trawę ziemię to lekkie nie jest...myślą że tylko pod ich posesje przyjeżdżają.wystawiają po 10-15 worków niech tak każdy waży po 20 kg to łączna waga z jednej posesji to ok 200-300kg.A co do pań z kom-lubu kultury ani za grosz mądre jak nie wiem co.....

No, ale skoro zapłacili, a limitu nie ma,to dlaczego nie mają wystawiać po 200, 300, czy nawet 500kg?

Zgadzam się z przedmówcami. Bardzo często ilość wydawanych worków nie jest równa liczbie worków wystawionych z odpadami. Czasami różnice są znaczne. Jakieś 2 lata temu pamiętam, że pracownicy kom-lubu zwracali uwagę aby nie pakować do tych worków "ile się da" bo potem ciężko je dźwignąć - i tu się zgadzam, bo kręgosłupy im powysiadają. Ale niech zostawiają faktycznie taką ilość worków, jaką zabrali, a dodatkowo niech, np. na początku sezonu wiosennego zostawią trochę więcej worków, bo zawsze w tym okresie zbiera się więcej bioodpadów (wertykulacje trawników, przycinanie drzewek, itp.)
Już nieraz zdarzało się, że wystawiłem 10 worków z odpadami, a otrzymałem 3-4 nowe worki. Jestem wtedy zmuszony pakować bioodpady w worki czarne albo niebieskie. A nie zamierzam jeździć i prosić się w siedzibie kom-lubu o dodatkowe worki, bo nie po to regularnie płaci się rachunki, żeby dodatkowo jeździć i prosić o coś, co powinno być z automatu zostawiane. Zwłaszcza, że zazwyczaj w godzinach otwarcia siedziby kom-lubu raczej większość osób jest w pracy.

Jedna poprawka do przedmówcy. Dwa lata temu worki do bioodpadów były rzeczywiście większe i mocniejsze, a co za tym idzie... ludzie pakowali ile się dało, do oporu. I prawdą jest, że mogły pracownikom firmy Kom-lub wysiadać kręgosłupy. Od roku natomiast worki są mniejsze i gorszej jakości i do nich na bank nie można dużo załadować. A inną sprawą jest że zostawiają mniej worków aniżeli się wystawi pełnych. I tu jest niestety problem.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginęła kotka w okolicy ul. Krętej!
 • Dam pracę
  Pani do sprzatnia
 • Inne
  Zaginął kot
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie