Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Skarga do WSA - list do redakcji

Do naszej redakcji napisał pan Dariusz, który przesłał skargę na uchwałę Rady Miasta Luboń w sprawie utworzenia Dwujęzycznego Liceum w Luboniu. W ocenia pana Dariusza uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa. Jak twierdzi pan Dariusz mimo, iż uchwała wpłynęła do organu dnia 6 kwietnia 2018 roku, celem dalszego jej przekazania przez organ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, to Burmistrz mimo swojej wiedzy, iż uchwała narusza prawo w dniu 16 kwietnia 2018 roku podała do publicznej wiadomości informację odnośnie konkursu na dyrektora Zespołu Szkół.

Skargę publikujemy w załączniku.

Zwróciliśmy się do burmistrz Małgorzaty Machalskiej z prośbą o ustosunkowanie się do listu. Poniżej zamieszczamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Luboń.

Potwierdzam, że jeden z mieszkańców Miasta Luboń, za pośrednictwem UML, wniósł skargę na uchwałę Rady Miasta Luboń Nr XLII/327/2018 z dnia 1 marca 2018r. w sprawie przejęcia od Powiatu Poznańskiego zadania publicznego w zakresie edukacji publicznej polegającego na założeniu i prowadzeniu szkoły – dwujęzycznego liceum ogólnokształcącego w Luboniu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369), skarga powyższa wraz z odpowiedzią Miasta Luboń na skargę, przesłana zostanie, w ustawowym terminie, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Przypomnieć należy, że zaskarżona uchwała została sprawdzona i zaakceptowana w ramach nadzoru prawnego przez Wojewodę Wielkopolskiego i pozostaje w obrocie prawnym. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego aktu. W ocenie Miasta Luboń skarga nie zasługuje na uwzględnienie i winna zostać odrzucona przez sąd z przyczyn formalnych, ewentualnie oddalona z uwagi na merytoryczną bezzasadność.

Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń

ZałącznikWielkość
PDF icon skarga_do_wsa2.pdf1.7 MB

Odpowiedzi

Brawo Panie Darku! Trzymamy kciuki.

Wpis ukryty - naruszenie dóbr osobistych

Brawo p. Darku. Czarno na białym w pozwie wykazane jest, że Rada Miasta Luboń wraz burmistrz Machalską działają na szkodę mieszkańców Lubonia. Nie po to zostali wybrani. Na jesień Luboń "podziękuje" radnym i burmistrz Machalskiej. To nie jest ich prywatny folwark, w którym jednym "robią "dobrze" a innym zamykają przedszkole, odkładają w nieskończoność inwestycje. Chyba już wszyscy wtajemniczeni wiedzą dla kogo powstaje to liceum. A jak nie to wystarczy pomyśleć, kto jest "super" dyrektorem i za rok straci swoje stanowisko.

Ta skarga to jakiś bełkot prawniczy frustrata.
Bez komentarza.

Kłopoty ze zrozumieniem tekstu? Takie pisma nie są dla wszystkich umiejących czytać.

Najwyraźniej kolega sam nie potrafi czytać pisma ze zrozumieniem. Dla mnie uzasadnienie skargi na uchwałę Rady Miasta dotyczącą powstania liceum, które skupia się na stanie dróg i ich odwodnieniu to kompletne nieporozumienie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym będą płakać ze śmiechu jak to dostaną.

Biorąc bod uwagę: kiepski stan budżetu miasta, bliskość Poznania nie widzę konieczności kształcenia na poziomie średnim w Luboniu. Nie wiem czy skarga ma uzasadnienie prawne ale na pewno ma sens biorąc pod uwagę potrzeby miasta. Co do sensownego wydawania środków w urzędzie to można mieć wątpliwości.

Jako jedyna gmina mamy dwóch zastępców Pani Burmistrz (nie spotykane w ościennych gminach, oczywiście z wyłączeniem Poznania). Oprócz zastępców Pani Burmistrz zatrudniło sobie asystentkę no i oczywiście mamy osobę do obsługi sekretariatu Pani burmistrz.
W 2017 roku utworzono samodzielne "Stanowisko ds. komunikacji społecznej"
(o następującym zakresie obowiązków: Prowadzenie spraw związanych z obsługą informacyjno-prasową Burmistrza i Rady Miasta Luboń w tym organizacja spotkań z mieszkańcami. Tworzenie materiałów promocyjnych, artykułów, opracowań graficznych, prowadzenie konsultacji z poszczególnymi wydziałami Urzędu, Redagowanie Informatora Miejskiego. Współpraca z mediami (tradycyjnymi, elektronicznymi i społecznościowymi) w zakresie informowania o działalności Miasta. Współpraca z miejskimi jednostkami, lokalnymi organizacjami w zakresie informowania o ich działalności.)
Na tym stanowisku jest zatrudniona była asystentka Pani burmistrz i zarazem osoba która uczestniczyła w pracach sztabu wyborczego Pani Burmistrz.

Mamy także samodzielne " Stanowisko ds. promocji i rzecznik prasowy"

Trudno nie zauważyć, iż zakres obowiązków się pokrywa.
Powyższe fakty pozostawiam do własnego osądu

Koszt utworzenia jednej klasy w nowym liceum jest niewspółmiernie mały w stosunku do możliwości które otwierają się przed dziećmi i ich rodzicami czy z nich skorzystają czy nie to już jest ich indywidualny wybór ale bez wątpienia warto go mieć. Szkoda że zaczęła się już kampania wyborcza bo będziemy mieć tu ciągle jakieś prawdziwe fakty niezwiązane z wątkiem głównym choćby ten że tylko burmistrz Machalska ma dwóch zastępców albo o zgrozo osobę która pracuje w sekretariacie a jak się spojrzy na sąsiednie gminy choćby na Swarzędz okaże się że jest tam tak samo. Pozdrawiam trzeźwo myślących.

A jestem ciekawa jaki jest koszt utrzymania jednej klasy licealnej i jakie to możliwości otwierają się przed dziećmi i ich rodzicami w Lubonia a których by nie miały ucząc się w Poznaniu.

Co robią zastępcy p.Machalskiej i nazatrudniane osoby? Odpowiedź: ściemniają i bronią jak niepodległości za naszą kasę z podatków działania burmistrz i rady w internecie, m.in. na e-lubon.pl.

Ci,którzy w tej chwili robią raban nie wiadomo o co.Za rok spotkają się w szkołach dwa roczniki dzieciaków.Ciekawe co zrobią rodzice jak ich dzieci nie dostaną się do żadnego liceum? Pójdą do zawodówek,których jest tyle co kot napłakał? Nie wydaje mi się. Będą pukali do drzwi liceum,żeby zechcieli otworzyć. Na pytanie po co w Luboniu liceum,odpowiem,że w Puszczykowie też mają, w Swarzędzu mają.I po co ?A w Luboniu są tylko kiepskie drogi. I dużo pieniaczy,którzy sami chyba do końca nie wiedzą o co im chodzi.

Luboń razem z gminą Kostrzyn są najbiedniejszymi gminami w powiecie Poznańskim.
W takiej sytuacji trzeba odpowiedzieć czy nas stać na uruchamianie klas licealnych skoro Poznań jest tuż obok. Miasto powinno natomiast zająć się problem chodzenia dzieci w szkołach podstawowych przez pół tygodnia na drugą zmianę.
Na argument że w Puszczykowie też mają, w Swarzędzu mają odpowiem tak. Mają większy dochód na mieszkańca.
Natomiast faktem jest, że w Luboniu drogi są tragiczne. I nie należy się dziwić, że na te drogi mieszkańcy narzekają. Natomiast nie narzekają na brak szkoły średniej.

72% mieszkańców popiera powstanie LO wg sondażu Wieści Lubońskich. Pieniądze na LO pochodzic z tego co mi wiadomo maja z dotacji i nie wiem co maja one do budowy dróg.

72% poparcia dobrze wygląda, ale na stronie Wieści Lubońskich mam do czynienie z sondą internetową czyli próbą niereprezentatywną a nie sondażem. By mówić sondażu należy przeprowadzić próbę reprezentatywną. Próbę reprezentatywna to próba o charakterze losowym, o liczebności pozwalającej na wyciąganie wniosków z określonym błędem . Zwykle próbę losową o liczebności 1000 respondentów, pozwalającą na wnioskowanie z błędem nie gorszym niż ok. 3%.

A teraz moja interpretacja wyników sondy.

W sondzie wzięło udział 120 osób (26.04.2018) czyli 0,38% mieszkańców Lubonia.
W tym 72% wyrażajacych swoją opinie poparło utworzenie liceum co stanowi 0.23% mieszkańców Lubonia.

Proponuje zrobić drugą sondę, zadając pytanie.

Czy środki przeznaczone na remonty i budowę dróg należy przeznaczyć na utworzenie liceum ogólnokształcące, przy SP3?

Nie jest to prawda. Sonda oprocz internetu byla przeprowadzana na ulicy. Takie pytanie nie ma sensu, gdyz koszt utworzenia jednej klasy jest tak maly, ze srodki nie starczyłyby na budowe zadnej ulicy. Proponuje naprawde zapoznac sie z budzetem. LO a drogi to oddzielne tematy.

Pytanie ma jak najbardziej sens po pokaże preferencje odpowiadających.
Przy zadawaniu pytań typu:
- Czy to dobrze, że w Luboniu powstaje Liceum Ogólnokształcące, przy SP3?
- Czy to dobrze, że w Luboniu powstaje nowa bibliotek?
- Czy to dobrze, że w Luboniu zostanie wyremontowana ulica?
większość odpowiedzi będzie przy każdym pytaniu pozytywna.

Docelowo to nie jedna klasa a cztery. Roczny koszt takiej szkoły to nie parę złotych, a setki tysięcy zł, które możnaby przeznaczyć na inwestycje lub chociażby na podwyższenie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, gdyż obecnie ich wysokość to żenada.

Skoro nie mamy utwardzonych dróg i w o ogóle nic nie mamy w Luboniu.To miejmy chociaż liceum.którym będzie można się pochwalić. Tak jak gimnazjum,o które zyskało status wielkopolskiej szkoły roku. Nakład niewielki a prestiż duży. Z pożytkiem dla dzieciaków i całej społeczności.

Urzędnicy gminni oraz lubońscy nauczyciele nie powinni się wypowiadać w tym temacie.

O ile dobrze pamiętam to podobno mamy demokracje i swobodę wypowiedzi, jeżeli chcesz kogoś przekonać do swoich racji to napisz coś sensownego a nie odbieraj innym prawa głosu tylko dlatego że myślą inaczej od ciebie.

Kto ma na celu wmawianie ludziom, ze gmina za pieniadze na LO moze wybudowac drogi? Dla LO bedzie dotacja. Mylic oświatę z infrastruktura. Klotnia o jedna klase LO masakra. Juz teraz sa dwie klasy 1 i jedna zerowka, gdzie jest malo dzieci. Za chwile w tym rejonie bedzie jeszcze mniej dzieciaków. Sxkola ma stac pusta a nauczyciele maja odejsc? Pokretne rozumowanie. Ludzie chca LO, większość chce. Dajmy wystartowac tej szkole. Mamy szanse na dobra szkole w miescie. Utrzymanie LO pokrywa sie z utrzymaniem SP3 to ten sam budynek i pieniadze na prad, wode czy obsluge i tak trzeba wydac.

Liceum w Luboniu nie jest koniecznością. A drogi to tylko o przykład, iż w naszym mieście jest wiele innych potrzeb, na które nie ma pieniędzy.

Jak pokazuja sondaze zdecydowana większość ma odmienne zdanie. Ludzie chca LO w mieście. Wiele osob mysli perspektywicznie i chwala im za to.

Kłamstwem jest twierdzenie że przeprowadzono jakiekolwiek sondaże. Jeśli tak proszę zamieści linka do ich wyników.

By mówić o sondażu należy spełnić określone warunki (dla zainteresowanych trochę podstaw http://www.badaniawyborcze.pl/index.php/faq#faq1 )

Przeprowadzono jedynie sondy (choć Wieści Lubońskie nazywają je niepoprawnie sondażami ) ale ich nie można uznać za sondaż opinii publicznej, bo nie spełniają warunków sondażu. Np. sondaż powinien być wykonany na próbie reprezentatywnej.

Wyniki uzyskane w sondzie nigdy nie będą rzetelne.
Powoływanie się na wyniki sondy i przedstawianie ich jako wyników sondaży jest manipulacją i oszykiwaniem czytelnika.

Sonda przeprowadzona na ulicy przez Wieści Lubońskie. Linka brak bo to wydanie papierowe. Nikt nie oszukuje, widać, że niektorym trudno zaakceptować fakt - mieszkańcy chcą mieć LO w mieście. Pytanie dlaczego tak zniechęcają społeczeństwo do tego pomysłu? Jaki w tym jest cel?

Wyniki sondy nie są reprezentatywne dla wszystkich mieszkańców.
Wyjaśniono to w jednej z wypowiedzi powyżej.

Mam nadzieje, że takie przedstawianie wyników sondy wynika z niewiedzy a nie jest celową manipulacją mającą przynieść komuś korzyści.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu