Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Normy przekroczone w wielu miejscach - tak źle w tym roku jeszcze nie było

Mróz i brak wiatru sprzyjają w ostatnich dniach pogarszaniu się powietrza. Każdy z nas ceni czyste powietrze, ale chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zanieczyszczone powoduje choroby. Wiele osób uważa bowiem, że problem jakości powietrza ich nie dotyczy. Niestety, ale te osoby są w błędzie. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Zanieczyszczone powietrze w szczególności pyłem zawieszonym stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia. W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci oddychają przeważnie ustami a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać część zanieczyszczeń. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 tysiące mieszkańców Polski. Dla porównania warto wspomnieć, że każdego roku w wypadkach komunikacyjnych w naszym kraju ginie ponad 3 tysiące osób. Różnica zatem jest ogromna. W okresie smogowym zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego i wzrasta ilość zawałów i udarów. Jakość powietrza w Luboniu pozostawia wiele do życzenia, niestety w ostatnich dniach odnotowujemy chyba najgorsze wyniki jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dni, a nawet miesięcy. 

Czym jest pył zawieszony? Otóż jest on mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Posiadają one zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio z takich źródeł jak pożary, place budowy, drogi niepokryte asfaltem, czy procesy spalania. Mają bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada on zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, przedostaje on się także do krwi. (źródło WIOŚ Poznań) Wbrew powszechnej opinii głównym źródłem zanieczyszczenia nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze.

Jak pokazują amatorskie pomiary dzisiaj nie po raz pierwszy jakość powietrza w Luboniu można sklasyfikować jako niebezpieczną dla zdrowia. Norma jest w naszym mieście regularnie przekraczana, jednak to co dzieje się ostatnio można już nazwać ekstremalnym przekroczeniem normy. 

Jak poprawić jakość powietrza? Najlepszym rozwiązaniem jest udoskonalenie procesu spalania, tak by emisja zanieczyszczeń była jak najmniejsza. Zatem nie należy palić w piecach słabej jakości paliwami np. miałem węglowym czy odpadami, takimi jak tworzywa sztuczne, gdyż wówczas do powietrza przedostają się toksyczne dioksyny.  

Radzimy, aby nie wychodzić z domów, nie uprawiać sportu na zewnątrz oraz nie otwierać okien. Przy takim stanie powietrza jaki mamy w ostatnich dniach największe problemy zdrowotne mogą mieć astmatycy, ale także jak już wspominaliśmy dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. 

https://www.facebook.com/LubonskiAlarmSmogowy/

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Amatorski pomiar niczemu nie służy bo może być nieobiektywny(nieprawdziwy)!Każde urządzenie pomiarowe powinno posiadać homologację -jeśki tego brak to nie warto nam zawracać głowy!A co tam w temacie natężenia hałasu jak przelatują nad Luboniem F-16?Ciekawe o ile jest set procent jest przekroczona dopuszczalna norma?Mieszkańcom to pasuje?

Amatorskie pomiary pokrywają się z tym profesjonalnymi, które są publikowane.

Ludzie opamiętajcie się z tą propagandą o zanieczyszczeniu powietrza w Luboniu . Czy ludzie mają z mrozu poumierać , siedzieć zimno . Redakcja E-lubon wpisuje się w nurt nagonki na korzystanie z polskiego węgla. Czy naprawdę chcemy uzależnić Polaków od importu gazu z Rosji ? A jak będzie zima stulecia , odetną gaz - to co zrobicie mądrale?

Globalny transport jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza i jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych.

Spora część smogu nie pochodzi z naszego kraju lecz "przyleciała" tu z krajów takich jak Niemcy - największego emitenta CO2 do atmosfery w UE. Niemcy nie likwidują kopalń węgla kamiennego i brunatnego, chętnie kupują polskie kopalnie . Sami sobie Państwo odpowiedzcie na pytanie po co ?

Ma Pani Marta w 100% słuszność! Entuzjaści gazu nie biorą pod uwagę sytuacji awaryjnych, których rozumny człowiek nie powinien wykluczać Pani Redaktor WL!Bazowanie na pomiarach amatorskich zanieczyszcenia powietrza w Luboniu i twierdzenie że pokrywają się z profesjonalnymi jest nielogiczne!To po co robić te pomiary amatorskie i po co zawracać nimi głowę?

Najpierw pojawiły się pomiary amatorskie, które cały czas funkcjonują, dopiero później czujniki założone przez firmę. Wyniki się pokrywają. Co w tym nielogicznego?

Natężenie hałasu przy codziennym przelocie nad Luboniem tabunów F-16 pewnikiem przekracza 2x dopuszczalne 55dB i co z tego wynika?Ano NIC!!!!!Więc przestańcie zawracać głowę tym smogiem!To natężenie hałasu zmierzyłam swoim amatorskim sonometrem (mam go w telefonie komórkowym).

Fakty są takie, że jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia - i takie są fakty, zostało to udowodnione w badaniach naukowych! Jeśli ktoś twierdzi inaczej jest po prostu ignorantem!
Proszę porównać pomiary z Lubonia np. Z osiedlem Polanka w Poznaniu, gdzie nie ma tradycyjnych pieców, jest cieplik bądź ogrzewanie gazowe. Powietrze jest w tym miejscu czyste, normy prawie w ogóle nie są przekraczane.

Na szczęście z dn. 1 maja wchodzi uchwała antysmogowa, zniknie węgiel najgorszej jakości oraz miał, a do 2023 roku także obowiązkowo trzeba bedzie zlikwidować kotły bezklasowe (kopciuchy). Siłą rzeczy dzięki temu wielu przejdzie na gaz ! Na szczęście !

Piszesz że dzięki ustawie antysmogowej wielu przejdzie na gaz! a ja twierdzę ,że prędzej świnie zaczną latać!

Wiecie że w Swinoujsciu jest terminal LNG?

A może jakieś niedrogie filtry produkować i dotować?

http://firkas.waw.pl

Mam pytanie- kto te amatorskie pomiary wykonuje i kto to finansuje!Może producenci i montażyści pieców gazowych w Luboniu i okolicy?To wielce prawdopodobne!

Dopłaty do wymiany pieców: https://epoznan.pl/news-news-83278

Nikt nie porusza tematu zanieczyszczenia powietrza przez silniki samochodów przejeżdżających autostradą A2 w Luboniu.

Rzeczywiście autostrada A2 przecina Luboń a ruch na niej jest gigantyczny!Skąd pomysł budowy trzeciego pasa w każdą stronę żeby umożliwić jeszcze większy ruch!W tej chwili przejeżdżają przez nią pojazdy samochodowe -głównie TiR z Dieslami w ilości kilkudziesięciu tysięcy na dobę z zachodu na wschód i wschodu na zachód!Jakoś nigdy do tej pory nie czytałem na Waszym portalu o pomiarach czystości i jakości powietrza w jej otoczeniu!Czy to znaczy że miasto nie widzi problemu ?A zdecydowanie problem jest i to OGROMNY!Te dymiące piece to temat zastępczy!Kto w UM w Luboniu zajmie się tematem AUTOSTRADY?Pewnie pies z kulawą nogą!!!

Dla informacji bo widzę że zbłądziłeś to temat kontroli pojazdów poruszających się po A2 jak również decyzja o budowie trzeciego pasa autostrady czy też stawki jakie są pobierane na autostradzie są wyłączone z jurysdykcji Lubonia czy Poznania. Tymi tematami zajmują się władze centralne a nie lokalne.

Zgadzam się, że spaliny z samochodów są trujące i szkodliwe. Ale normy zanieczyszczeń są przekraczane zimą, a nie latem, a ruch na autostradzie jest taki sam przez cały rok. Gdyby zatem to tylko samochody tak truły, to mielibyśmy normy przekroczone cały rok. Poza tym nowe samochody spełniają coraz wyższe normy emisji spalin. Nikt nie produkuje już pojazdów z normą Euro 3, a piece w technologii sprzed wielu lat tak - tzw. kopciuchy. TIRy są też relatywnie nowe. Nie pamiętam, żebym jechała kiedykolwiek za TIRem i musiała zamykać obieg. Co innego stare autobusy, wywrotki i koparki i cała masa osobówek, które już dawno powinny być zezłomowane.

A2

Myślę, że Straż Miejska powinna stanąć w poprzek i zablokować ruch.. a tak na serio, czas i miejsce na działanie w tym zakresie był gdy autostrada miała powstawać, nie wiem czy była w ogóle możliwość wytyczenia jej w innym miejscu. O to trzeba by pytać burmistrzów i radnych Lubonia z kadencji 1998 - 2002. Autostrada, lotnisko, to raczej temat do rządu, posłów, czyli PiS lub PO, za mali jesteśmy aby podskoczyć. To sprawy strategiczne dla Państwa. Jest w Luboniu biuro europosła Ryszarda Czarneckiego, swego czasu jego asystentem był Robert Korcz. To do nich musiałbyś sie udać, ale już widzę jak Robert Korcz blokuje autostradę..

Ta pani Magdalena jak tak chodzi i fotografuje, to jednak trochę powietrze oczyści. Naturalne filtry są najlepsze.
Wiem, bo palę papierosy już od czasów starożytnych.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier