Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Mieszkańcy Wir walczą o Szkołę Podstawową

Szkoła Podstawowa w Wirach, wybudowana w latach 50-tych z niespotykaną architekturą ma być zburzona, wbrew opinii mieszkańców, którzy zebrali 1000 podpisów za zachowaniem szkoły, opinii i apeli architektów, okolicznych mieszkańców. Początkowo Władze Gminy Komornik wycofały się z pomysłu wyburzenia szkoły, rozpisały konkurs, powołały sąd konkursowy i zapisały w regulaminie konkursowym następujący ustęp, uznając argumenty i oczekiwania mieszkańców:

Rozdział VII:
Główne założenia: Istniejące we wsi Wiry założenie szkolne stanowi wartość ugruntowaną i usankcjonowaną w świadomości lokalnej społeczności Gminy Komorniki. Zamawiający oczekuje ciekawej i nowoczesnej propozycji rozbudowy, które stanowić będzie z obecną szkołą spójną całość pod względem funkcjonalnym oraz pozwoli na zachowanie tradycji i charakteru miejsca.

Rozstrzygnięcie konkursu zbulwersowało jednak nie tylko mieszkańców wsi, rodziców, uczniów, ale też uczestniczących w konkursie architektów, których projekty były zgodne z zapisami regulaminu. Wygrała praca, która jako jedyna z dziewięciu prac dopuszczonych do konkursu, jest niezgodna z regulaminem konkursu, zakłada prawie całkowite wyburzenie istniejącej szkoły. W opinii niezależnych specjalistów jest nieprzemyślana, zawiera wiele wad koncepcyjnych jest kosztowna i niszczy dotychczasowy charakter miejsca.

Duże wątpliwości od początku wzbudzał skład sądu konkursowego, który nie składał się w większości z architektów, a z osób związanych z przedstawicieli władz gminy. Wbrew wątpliwości prawnych Wójt Gminy przyjął wynik konkursu.

W najbliższą środę 7 lutego 2018 roku o godzinie 18-tej w Domu Kultury w Wirach przy ul. Łęczyckiej 103 dojdzie do konfrontacji mieszkańców z władzami gminy, zaproszono uczestników konkursu, sąd konkursowy, architektów, władze gminy.

Szkoła Podstawowa w Wirach ma wyjątkowego pecha co do Władz Gminy Komorniki, które pomimo największego wskaźnika migracji w Polsce, pomimo kierowanych apeli od 10 lat mieszkańców wsi o rozbudowę szkoły, doczekała się zamiast rozbudowy kontenery dla dzieci. Pierwszeństwo w budżecie gminy miały inwestycje takie jak nowy gmach Urzędu Gminy w Komornikach czy aktualnie budowany Dom Kultury w Komornikach. Gdy wreszcie władze gminy dostrzegły problem braku miejsc w szkole nie kierując się opinią mieszkańców, wbrew regulaminowi konkursu w ramach zemsty na niepokornych mieszkańcach wsi Wiry dokonują architektonicznego linczu.

Na wcześniejszych spotkania z władzami mieszkańcy wsi Wiry zapraszali architektów, specjalistów, którzy wskazywali na walory istniejącej szkoły, stan techniczny budynków, możliwości ciekawych rozwiązań architektonicznych rozbudowy szkoły, możliwości pozyskania środków unijnych z programu „Rozwoju Infrastruktury Edukacyjnej” podobnie jak to ma miejsce przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Krosinku w sąsiedniej Gminie Mosina.

Gmina Komorniki według Rankingu Wykorzystania Środków Unijnych w latach 2004-2014 profesora Pawła Swianiewicza i doktora nauk ekonomicznych Julity Łukomskiej Uniwersytet Warszawski, spośród 2478 gmin jest na ostatnim miejscu w kraju....

Pozdrawiamy serdecznie i liczymy na Państwa!

Stowarzyszenie Przyjaciół Wir

Odpowiedzi

Muszę, przyznać, że mamy powyżej bardzo "obiektywny" artykuł. Chyba nie tak mają wyglądać materiałyna niezależnych stronach dla wszystkich. Dziwnie się takie coś czyta. A nie jestem nawet mieszkańcem tej gminy.....

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Wynajem - szukam
  Poszukuję lokalu biurowego do wynajęcia
 • Dam pracę
  PRACA W LUBONIU
 • Dam pracę
  Praca dla nauczycieli w klasach 4-6
 • Inne
  zaginął piesek
 • Inne
  Znaleziono
 • Dam pracę
  Opieka z zamieszkaniem u osoby starszej min 1600 GBP netto-miesiąc
 • Dam pracę
  Praca dla pomocy aptecznej