Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Czy Straż Miejska reaguje? - list do redakcji [odpowiedź SMML]

25 stycznia br. do naszej redakcji napisała pani Magdalena, która już od dłuższego czasu próbuje "walczyć" ze smogiem. Pani Magda fotografuje domy, z których wydobywają się śmierdzące kłęby dymu, a zdjęcia dostarcza do Straży Miejskiej. Jak twierdzi Czytelniczka funkcjonariusze nie reagują na jej zawiadomienia. Mieszkanka przesłała do naszej redakcji kilka zdjęć z okolic ulicy Puszkina, Okrzei, Pułaskiego, a także Fabrycznej. Zdjęć tych nie opublikujemy, gdyż nie mamy dowodów, że w domach tych rzeczywiście spalane są niedozwolone substancje.

W załączeniu przesyłam zdjęcie domu, który bardzo zanieczyszcza okolice dymem z komina. Zdjęcie zrobione dzisiaj o godzinie 13:20 na ulicy [...] bardzo proszę o sprawdzenie co tam się dzieje bo śmierdzi w całej okolicy i na pewno palą coś co nie powinno być spalone w piecu.
Kolejne zgłoszenie z ulicy [...]. W załączeniu zdjęcie z godziny 13:40, dzień 11 grudnia.
I jeszcze jedno zgłoszenie zanieczyszczenia. Adres [...] w załączeniu zdjęcie, godzina 13:45, dnia 11 grudnia.
Kolejny przykład spalania szkodliwych substancji. Zdjecie w załączeniu. Adres [...] - takie informacje mieszkanka przekazywała strażnikom, którzy jak twierdzi nie byli zainteresowani zgłoszeniami.

List przekazaliśmy do Straż Miejskiej z prośbą o ustosunkowanie się do niego. 12 lutego otrzymaliśmy poniższą odpowiedź. 

Strażnicy miejscy reagują na wszystkie zgłoszone sygnały od mieszkańców. Nie inaczej dzieje się w przypadku interwencji związanych z termicznym przetwarzaniem nieczystości stałych w piecach do tego nieprzeznaczonych.
W roku minionym (2017) tego typu działań odnotowaliśmy 225. Aby poprawić skuteczność interwencji w dniu 8 lutego 2018 roku wszyscy funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Luboń zostali przeszkoleni w zakresie pobierania próbek popiołów z domowych palenisk. Jednocześnie Urząd Miasta Luboń podpisał porozumienie z koncesjonowanym laboratorium, do którego trafiać będą wzmiankowane próbki. W wypadku udowodnienia faktu, iż spalane były śmieci, właściciel nieruchomości zostanie ukarany grzywną mandatową, a ponadto poniesie koszty badania laboratoryjnego. Ponownie zatem prosimy mieszkańców Lubonia o współpracę w tej kwestii i zgłaszanie do nas zauważonych nieprawidłowości.

Paweł Dybczyński
Komendant Straży Miejskiej Miasta Luboń

izi

Odpowiedzi

Ostatnio byliśmy na spacerze, w niedzielę koło godziny 12:00, ulica 11 listopada tragedia, co trzeci dom to czarny śmierdzący dym wydobywający się z komina, z Kościuszki jest podobnie..A straż pewnie wlepia mandaty zamiast skupić się na tym co ważne i nagminnie odwiedzać zadymione domy.

Cyt. A straż pewnie wlepia mandaty zamiast się skupić ........
A za śmierdzący dym co mają zrobić jak nie wlepić mandatu ? Do więzienia zamknąć ?
Weź kobieto szukaj wrażeń u swojego mena pod kołdrą a nie usilnie starasz się zaistnieć w necie :/

Może niefortunnie się wyraziłam, ale nie musisz mnie od razu obrażać...Owszem, takim osobom trzeba koniecznie wlepić mandat, pytanie tylko czy to coś da, czy wartość tego mandatu nie będzie za niska i jaka będzie jego ściągalność.. Dym jest nie tylko śmierdzący jak piszesz ale i trujący.

Lubonianie-zważcie,że największymi trucicielami są czy to się komu podoba czy nie 1.Zakłady Chemiczne-szczęśliwie przy przewadze wiatrów zachodnich odory i chemia niesiona jest wiatrem na Czapury i tamtejsze eko-osiedla!Drugi truciciel to autostrada przecinająca Luboń z gigantycznym ruchem w obu kierunkach pojazdów TIR z silnikami Diesla!Kto tego nie widzi i ględzi o smogu z powodu jakiś bamboszy spalonych na podpałkę jest delikatnie mówiąc mało kompetentny!.Zgadzam się że służby miejskie powinny codziennie pobierać i badać próbki węgla jakim się u nas handluje i eliminować zasiarczony węgiel z Rosji czy Ukrainy czy skąd -kolwiek.

skoro autostrada tak bardzo zanieczyszcza, to jak Pan wytłumaczy, że poza sezonem grzewczym stan powietrza jest nieporównywalnie lepszy?

xx

...bo się latem nie sumują?

Masz całkowitą rację ale już kiedyś pisałem o tym że nie ma przebadanych spalin z ogrzewania gazowego

Zimą w niedziele chodzimy na spacer rano albo po południu około 15-16 wtedy mało kto pali w piecu. Godzina 12 w niedzielę to zła pora na spacery zimą.

http://komornicy-opinie.pl

Jak już powiedziałem w tytule- niedzielę powinno się rozpocząć wspólnym rodzinnym śniadaniem i wizytą na Mszy Świętej!Jeśli tego nie robisz to Twój problem!

Dobre, dobre, śmiechłem :)

Mam piec i palę węglem, rozpalam przy pomocy drewna i gazety i zawsze przez pierwsze kilka minut zanim się porządnie rozpali z komina wydobywa się taki dym. Nie pochwalam tych co palą byle czym, ale nie każdy dym oznacza zatruwanie powietrza...

Zgadza się, czarny dym, przez chwilę pojawi się zawsze wtedy, gdy rozpalamy w piecu, lub później, gdy dokłada się węgla do pieca. Niestety, wiele osób wypowiada się, nie mając na ten temat żadnego pojęcia. Co innego, gdy dym jest żółty, wtedy strzelajcie foty i na straż miejską.

i dlatego Straż Miejska nie będzie biegać za każda fotką z czarnym dymem. Sposobem na walkę z osobami palącymi w piecach śmieciami powinno być badanie popiołu pobranego z palenisk przez strażników miejskich. Taki eko patrol powinien odwiedzić wszystkie domy wzorem księdza po kolędzie - dużo czasu by to nie zajęło a zatruwaczy na pewno udałoby się ograniczyć!

a ponadto,,,,,,, ja też tak palę - już pisałem że kupiłem w Luboniu węgiel pierwszego gatunku [za taki płaciłem 1080 zł/tona] nie kładę do pieca nic co zabronione a jak jest pogoda bezwietrzna i deszczowa to śmierdzi jak bym kota palił = = = i co mam zrobić,,,,, zamarznąć bo śmierdzi z komina - niech Straż Miejska sprawdzi co sprzedają na placach węglowych i za jaką cenę podobno najlepszy gatunek - a potem się czepiajcie dymu z komina ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! kupujący nie jestr wstanie sprawdzić co siędzi w węglu, oszustwa są nagminne węgiel z Ukrainy z zawartością 50% różnych syfów jest sprzedawany jako I gatunek - i jak ja mam to sprawdzić NA SMAK - - - Nie kładzcie ludzie wszystkich palących w piecach do jednego worka ..........

Zapraszam Panią Magdę z aparatem na ul. Konarzewskiego (wieczorową porą), też się parę takich "kwiatków" znajdzie.

Może, zamiast zapraszać Panią Magde, sama zgłoś przypadek zanieczyszczania wspólnego środowiska do SM? Będzie odważniej i ststystyka ludzi nie godzących się na choroby z powodu zadymienia wzrośnie!

Masz racje, społeczność Lubonia załatwia swoje sprawy anonimowo!

Zbieram kwity (filmy i zdjęcia) na sąsiada palącego w swoim garażu na Kawiatowej - ale czytając ten wpis odechciewa się... Co trzeba zrobić, by SM się ruszyła?

 

Ulia 3 Maja, tutaj również palone jest co popadnie, dym koloru siarki to raczej nie od węgla. Spacer 15min i już całe ubranie śmierdzi dymem... TRAGEDIA

To może samą siarką palą Tobie na złość!Ględzisz jak moja teściowa!Masz bulwary spacerowe nad Wartą, plażę miejską to tam spaceruj żeby po 15 minutach Twoje ubranie pachniało świeżym powietrzem!Albo się wynieś do Krynicy Zdroju!

A czy w tym mieście istnieje coś takiego jak Straż Miejska? Wszyscy o tym mówią a jeszcze ich nigdy nie widziałem.

tak nawet ich czasem widzę jak jadą Polno-Poznańską ;)

Walka ze smogiem w Luboniu to zwykła fikcja. Wystarczy, że straż miejska przejechałaby się po kilku ulicach w naszym mieście. W niektórych rejonach Lubonia jest po prostu czarno, o zapachu nawet nie ma co wspominać... Pod względem jakości powietrza bliżej nam do przemysłowych rejonów w Chinach, niż do europejskiego miasta. Reasumując: program "Luboń Anty Smog" to piękne hasło, które nie ma żadnego odzwierciedlenia w realnych działaniach. W tej kwestii nic się nie zmienia od lat 90-tych. Baa, jest znacznie gorzej przez ogromny wzrost liczby mieszkańców.

Może tak radni by się przyjrzeli działalności Straży Miejskiej w zakresie zwalczania smogu.
Problem zanieczyszczonego powietrza w Luboniu jest niewątpliwie POWAŻNY.
Może Pani Burmistrz wypowiedziałaby się w tej sprawie, albo któryś z radnych.
Ale konkretnie: np. ile było interwencji , ile mandatów, ile zgłoszeń.

a może wystarczy jeśli redakcja wystosuje pytanie do straży miejskiej o takie dane?

https://epoznan.pl/news-news-82822-Poznan_palisz_smieciami_Straz_miejska_zbada_sklad_chemiczny_popiolu

"Przypominamy, że przez cały sezon grzewczy strażnicy miejscy prowadzą kontrole w domach, by sprawdzić czym w piecach palą mieszkańcy. W całym poprzednim sezonie takich interwencji było 1151. 257 zakończyło się wystawieniem mandatów, a 22 pouczeniami."

W zeszłym roku było 8 mandatów. Lepiej ulotki których nikt nie widział poroznosić i sumienie czyste.

Na ulicy południowej od wielu lat pewien pan w godzinach popoludniowych pali bliżej nie zidentyfikowanym surowcem aż mu iskry i ogien bucha z komina i leci cały czas czarny dym.Straz miejska śpi...

https://epoznan.pl/news-news-82818-Wyslali_drona_do_walki_ze_smogiem._Po_godzinie_straz_miejska_wystawila_pierwszy_mandat

"Dron został przygotowany przez firmę Flytronic z Gliwic, która jest liderem w branży bezzałogowych pojazdów latających w kraju. Przygotowany dron pozwala na analizę zawartości dymu pod kątem zawartości etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 - Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic."

Widzę że pani Magda się mocno nudzi niech robi zdjęcia swojemu staremu staremu jak jej na boki chodzi będzie znała całą prawdę pozdrawiam.

A kim jest Pani Magdalena????Moze przedstawi sie wszystkim mieszkańcom Lubonia z imienia i nazwiska oraz swojego adresu zamieszkania skoro sama bezprawnie robi zdjecia prywatnych domów i przesyła je do gazety oskarżajac jednoczesnie ludzi o spalanie śmieci.Kim jesteś Pani Magdaleno miej odwage przedstawić się.
Teraz dym a latem sie okaże ze przeszkadza piesek albo kotek sasiada .

A jakie prawo zabranie robić zdjęć?

Hmm

Robić żadne ale udostępniać je publicznie bezpodstawnie oskarżając już tak

Droga Lubonianko!
Nie ma obowiązku przedstsawiania się z imienia i nazwiska, ani adresu zamieszkania!. Nie można też zarzucać bezprawnego robienia zdjęć i wysyłania do SM. Twój wpis, negatywnie działa na uprawnienia obywatela do zgłaszania naruszeń!

P.S.Bardzo chciałbym poznać Twoją tożsamość. Ujawnisz Swoje imie, nazwisko i adres zamieszkania?

W głowach sie poprzewracało, widac ze donosicielstwo dzisiaj jest wręcz w modzie a nazywa sie to "obywatelskim obowiazkiem" .Skad te wzorce ????

Jeszcze czego?Po co dane,bedzie ją pan nękał ,a moze krzywde zrobi.Syczy pan jak wąż...

Widzę że kogoś coś zabolało.Jak się stoi pod kogoś domem robi zdjęcia i prowadzi kronikę to należałoby pokazać twarz .Ja nie stoję pod cudzym domem z aparatem w ręce bo to poprostu absurd.Teraz się komuś wydaje że ktoś pali śmieciami,za chwilę się będzie komuś wydawalo że ktoś handluje dragami ,
za chwilę kogos dzieci będą komuś przeszkadzały i szczekający pies i Pan który zle zaparkował i milion innych rzeczy i tak będziemy na wzajem na siebie donosic bo się komuś coś o wydaje albo poprostu nie wie co ma że sobą zrobić .Ludzie opamiętajcie sie bo poprostu sami się osmieszacie.

Ja też palę tylko węglem i jak wiatrak się włącza w piecu to też przez chwilę leci czrny dym no i przy rozpaleniu oczywiście to nie uniknione.Pani z pewnością nie pali w piecu.

No i co drodzy mieszkańcy Lubonia? Dwa dni minęły, i choć w co trzecim domu palą śmieci,
i każdy to widzi i wdycha: NO i NIC.
Żadnej reakcji Straży (pewnie ściga rencistów wyprowadzających psy), ani p. Burmistrz.
W tym mieście tylko ulotki i dwa razy w roku disco, a drogi, chodniki i smród z kominów nikogo nie obchodzi.

Co oni się tak długo stosunkują? Nie "umią" odpisać?

W Luboniu i tak sytuacja jest o niebo lepsza niż np. Mosina - Krosinko - Krosno

https://www.spidersweb.pl/2018/01/dron-smog-katowice.html

No i proszę bardzo. Problem poważny, zainteresowanych mnóstwo.
Poszkodowanych przez ten smród jeszcze wiecej.
A Straż miejska nie potrafi sklecić odpowiedzi.
Z Urzędu też nikt się nie odezwał, bo po co . Do wiosny niedaleko i wszystko ucichnie.
A przy następnych wyborach będzie co obiecywać

Czarny dym leci z komina, gdy się rozpala od dołu. Ja rozpalam od góry i jest jasny. Ciemny tylko gdy są jakieś przejściowe
problemy z piecem i się zajmie od dołu.

Niestety spacer na świeżym powietrzu z dzieckiem w zimie w Lasku jest kwestią problematyczną. Większość domostw pali w piecach węglowych. Zapomnieć można o spacerku w mroźne rześkie przedpołudnie. Zamiast się dotlenić to można się jedynie doczadzić.

Max 2 km od Lasku położony jest piękny Wielkopolski Park Narodowy z alejkami spacerowymi ale nigdy nie widziałem tam mamuś z wózkami!Wolą się snuć w gęsto zabudowanych okolicach najlepiej gapiąc się w ekran smartfona!

czy to oznacza, że SM może wejść do czyjegoś domu bez nakazu przeszukania? Bo tak na dobrą sprawę wcale nie ma się obowiązku wpuścić ich na swoją posesję... A bez mojej zgody nie mogą tego zrobić. A może jednak? Czy to oznacza, że państwo policyjne to fakt?

Nie

Nie może...........

Luboń zimą to katastrofa. Każdy musi reagować na szkodliwe dymy i ludzie i straż i ustawy i dofinansowania do pieców. Te działania są jednak za mało radykalne i proces poprawy będzie bardzo długi i żmudny i niestety Luboń powoli się będzie wyludniał, bo kto będzie mógł to się stąd wyniesie.

Pani Magdalena robi donos do straży miejskiej ?!
Dziekuję ślicznie, jest Pani lojalną obywatelką.

Przecież co miesiąc strażnicy mają ponad 850 interwencji wiec chyba nie mają czasu na podjęcie jeszcze jednej. Może w przyszłym miesiącu się uda. Może zatrudnić jeszcze parę osób do pracy biurowej i obsługi mieszkańców ? Co wy na to?

Mnie interesuje inny fenomen.Siedziba strazy miejskiej pare lat temu została przeniesiona z pl.E.Bojanowskiego na dworzec PKP dosłownie przy domu komendanta.To są dopiero cyrki...

Pani Magdo, chciałam Pani podziękiwać za każdy donos, który składany jest do SM. Wierzę w to, że od momentu jak truciciele zaczną płacić mandaty, przestanie opłacać się im palić śmieci. Życzę dalszej wytrwałości i pozdrawiam.

Myślę że Pani Magdzie przeszkadza sam fakt palenia w piecu .Węgiel i drzewo zawsze były i będą (legalnym)środkiem opałowym w wyniku którego powstaje dym ,jak ktoś wrzuci węgiel do pieca to jaki ma mieć dym jak nie czarny a może o zapachu fiołków?Tak Pani dziękuję za donosicielstwo że az brak słów,a Pani Magda ma poprostu problem ze sobą i za chwilę doniesie i na Ciebie kobieto tylko o coś innego.

Jak cos sie zglasza do straży to maja to gdzies. Niby przyjmuja zgloszenie jada na miejsce sie pokazać ze byli i odjeżdżają nic nie robiadz. A pozniej statystyki tyle złamań przepisów tyle tego czy tamtego . Nie chce się robic to do biedronki ochraniarzy potrzebuja

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl