Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Program "LUBOŃ ANTY SMOG"

Marzę o tym, aby po późnym powrocie z pracy, móc wyjść na spacer lub wieczorny trening ulicami Lubonia - bez obaw o swoje zdrowie. Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska, Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, przez co każdego roku przedwcześnie umiera ponad 48 tysięcy Polaków. 

Za smog w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli jakości powietrza w Polsce. Według niego za 82–92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to 5,4–7 proc., z kolei przemysł to 1,8–9 proc. odpowiedzialności.

źródło: transport-publiczny.pl

Niewystarczająca wiedza na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza skutkuje tym, że poprzez spalanie w piecach domowych odpadów typu plastikowe butelki, folie, stare meble, ramy okienne – skutecznie trujemy naszą rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Wśród nas są osoby, które bez żadnych oporów zatruwają środowisko spalając odpady. Nie ma zgody na takie działanie. To dlatego Miasto uruchamia Program „LUBOŃ ANTY SMOG”, w ramach którego podejmiemy następujące działania:

 

Kontrola próbek popiołu

Udowodnienie faktu spalania odpadów do niedawna nie było łatwe. Ulegnie to zasadniczej zmianie po wdrożeniu przez Luboń działań w ramach Programu. Obecnie Miasto jest w trakcie podpisywania umowy z certyfikowanym laboratorium badawczo-pomiarowym, które realizuje kompleksowe i akredytowane badania odpadów paleniskowych. Na podstawie badań popiołu sporządzana jest ekspertyza, która jednoznacznie określa, czy w piecu doszło do termicznego spalania odpadów. W ramach umowy strażnicy miejscy odbędą specjalistyczne szkolenie w zakresie zagadnień związanych z odpadami paleniskowymi. Straż Miejska wyposażona zostanie w specjalne pojemniki na pobór popiołu przesyłanego do analizy. W chwili otrzymania ekspertyzy potwierdzającej fakt spalania odpadów, postępowanie dotyczące spalania odpadów w palenisku domowym kierowane będzie na drogę sądową.

 

Edukacja

Bardzo istotną rolę w temacie zanieczyszczenia powietrza odgrywa edukacja. Na przełomie października i listopada br. w szkołach podstawowych Miasto Luboń zorganizowało konkurs pt. „Nie pal śmieci – Szkodzisz dzieciom”. Celem konkursu było m.in. zwrócenie uwagi na problematykę spalania odpadów w paleniskach domowych, upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży postaw przyjaznych środowisku. Prace zwycięzców wykorzystane zostaną na potrzeby wydruku plakatu oraz ulotek informujących mieszkańców Lubonia o szkodliwości spalania odpadów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystego rozdania nagród.

 

Monitoring powietrza

Na początku października na budynku Urzędu Miasta Luboń firma Syngeos zamontowała na okres próbny czujnik badający poziom zanieczyszczenia powietrza (pyłów PM2,5, PM10), temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność. Wyniki wskazują liczne przekroczenia, sięgające wartości ponad 400% dopuszczalnego poziomu pyłu PM10. Uważam, że każdy powinien mieć dostęp do informacji o jakości powietrza, dlatego najbliższym czasie pomiary zostaną udostępnione mieszkańcom na stronie internetowej Miasta. Kolejny czujnik zamontowany zostanie na terenie szkoły, z której pochodzi laureat konkursu „Nie pal śmieci – szkodzisz dzieciom”. Docelowo, czujniki ostaną zamontowane na budynkach wszystkich szkół.

 

TAK dla zakazu stosowania paliw gorszej jakości

W ramach walki z niską emisją, Miasto Luboń zaopiniowało z uwagami pozytywnie projekt Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wprowadzającej zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, tj. węgla brunatnego oraz paliw stałych z jego udziałem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek z ich wykorzystaniem. Planowane wejście w życie uchwały, to 1 maja 2018 r. Uchwała wprowadza paramenty jakościowe dla węgla kamiennego – wartość opałowa węgla ma wynosić co najmniej 23 MJ/kg, zawartość popiołu nie będzie mogła przekraczać więcej niż 10%. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego do końca roku 2023 będą zobowiązani do pozbycia się pozaklasowych, starych pieców oraz kotłów, przyczyniających się do złego stanu powietrza. Do końca roku 2027 likwidacji powinny ulec kotły 3 oraz 4 klasy emisyjności.

 

Miasto zamierza dopłacać do wymiany pieców

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w trosce o stan naszego powietrza w projekcie budżetu Miasta na 2018 rok zarezerwowane zostały środki w kwocie 200.000 zł na dopłaty do wymiany pieców węglowych w budynkach mieszkalnych na proekologiczne źródła ciepła. Projekt Uchwały zakłada dotację na zakup nowego urządzenia grzewczego. Jednym z warunków udzielenia dotacji będzie likwidacja starego pieca na paliwa stałe. Planowana wysokość dotacji stanowić będzie 70% poniesionych kosztów zakupu nowego pieca, jednak nie więcej niż 5 000,00 zł. W dniu 20 listopada projekt Uchwały uzyskał pozytywną opinię radnych Komisji Ochrony Środowiska, a w chwili obecnej, zgodnie z przepisami prawa poddawany jest dalszym opiniom. W lutym planowane jest spotkanie z mieszkańcami w celu przybliżenia zasad udzielania dotacji. Zakładany termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków wyznaczono na 1 marca 2018 r. Miasto przewiduje przeznaczenie na ten cel 200 000 zł – takiej samej kwoty, jaką Starostwo Powiatowe przeznaczyło na wszystkie gminy powiatu poznańskiego.

 

Mieszkańcy Lubonia mogą również skorzystać z dofinansowania przewidzianego przez Starostwo Powiatowe (nie będzie można równocześnie uzyskać dofinansowania z Miasta i Powiatu). O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby prywatne – te dostaną (po spełnieniu wszystkich kryteriów) nawet 7 tys. zł na wymianę pieców lub kotłów. Dotacja przeznaczona jest także dla podmiotów gospodarczych, osób prowadzących działalność rolniczą czy spółdzielnie mieszkaniowe. Łącznie Powiat przeznaczy na ten cel kwotę 200 000 zł.

 

Współpraca z mieszkańcami

W Luboniu działa już Luboński Alarm Smogowy – społeczna inicjatywa mierzenia jakości powietrza. Dane z tego monitoringu są dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/LubonskiAlarmSmogowy/

Doceniam tę inicjatywę oraz głosy i sygnały, które docierają do Urzędu Miasta. Aby połączyć te działania, poleciłam uruchomić specjalny adres mailowy: antysmogatlubon [dot] pl, pod który mogą Państwo kierować swoje wnioski i uwagi.

W roku 2017 w Urzędzie Miasta Luboń odbyły się spotkania władz Miasta z doradcami energetycznymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Miało na celu pozyskanie informacji o programach pomocowych dla mieszkańców Lubonia w zakresie wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz odnawialnych źródeł energii. Podczas drugiego spotkania doradca energetyczny odpowiadał na pytania mieszkańców oraz przedstawił zasady udzielania pożyczki w ramach programu „PIECYK-2017”.

Więcej informacji: www.lubon.pl/antysmog

Liczę, że wspólne działania oraz zwiększająca się świadomość mieszkańców, skutkować będą sukcesywną poprawą stanu powietrza, którym oddychamy, co przyczyni się do poprawy jakości życia w naszym mieście.

Małgorzata Machalska

Burmistrz Miasta Luboń

Odpowiedzi

Nareszcie coś zacznie się dziać w temacie.

A co z tymi co palą w garażach w pseudo piecach wypalając kable?!? Policja i Straż Miejska niestety nie reaguje

nie każdy korzysta z lokalnych portali i stron internetowych. Uważam, że warto (zgodnie z sugestią jednego z czytelników pod wcześniejszym postem w tym temacie) zaangażować w sprawę kościół - w ten sposób dotrzeć można przede wszystkim do starszych osób, które nie czytają informacji w internecie. A wiadomo: co ksiądz powie to święte ;)

Hej, Każdy sposób jest dobry a im więcej ich tym lepiej. Każdy reaguje na inne bodźce.

...ale, że jak? Tak za darmo mieliby nasi Duszpasterze się w to włączyć?

Strona którą się chwalicie nie działa:
http://lubon.pl/antysmog

Droga Pani Burmistrz
Aa może by jednak pomyśleć o systemie typu SEC? Jest ciepłownia niedaleko, miasto małe o zwartej zabudowie, pociągnąć nową nitkę ciepłowniczą. Przy takim zagęszczeniu domów straty będą niewielkie i wielu odbiorców ciepła, co zmniejszy koszty. Jak ktoś nie zmienia pieca, to obowiązkowe podłączenie do ciepłowni. Zwłaszcza w pobliżu szkół i przedszkoli.

Człowieku czy ty wiesz co to jest zwarta zabudowa?Najlepiej sprawdź a wymądrzanie pozostaw rzeczywiście mądrzejszym!

Panie Kibic, Luboń jest w pierwszej SETCE najgęściej zaludnionych miast w Polsce, więc sam się Pan dokształć!

Bardzo fajny program i stosunkowo duża dopłata do wymiany pieca - tak trzymać Pani Burmistrz

Tak, tak Derek, Xavier, Laskowianka czy jak się tam teraz podpiszesz już wiemy, że mamy głosować na p.burmistrz.

Chciałbym przypomnieć tu wszystkim, że udziela się tu i komentuje osoba ewidentnie związana z urzędem i p.burmistrz, Jej jedynym zadaniem jak się sama wyraziła jest przeciwdziałanie "negatywnym komentarzom" wobec osoby p.burmistrz na forum. Robi to raz jako kobieta, raz jako mężczyzna pod różnymi nickami, a nawet przyjmuje rolę mieszkańca niby to utożsamiając się z faktycznymi problemami, zniechęca do działań roszczeniowych wobec urzędu, zawsze wybiela i chwali sztucznym entuzjazmem działania p.burmistrz.

Czy pod każdym tematem będzie pisał Pan to samo?

Nie ma sensu dyskutować z Huangho to zapewne fan Macierewicza, który w każdej wypowiedzi widzi spisek. Jeżeli jesteś przeciwny działaniu, które jest proekologiczne i które akurat wyszło z UML czyli od obecnej Pani Burmistrz a które sprawi że powietrze w naszym mieście będzie lepsze to po prostu to powiedz i przy okazji wysil się na jakieś sensowne argumenty. Pozdrawiam

Brzydzę się polityką panie/pani Derek,Xawier czy Laskowianka, a jeszcze bardziej mącącymi ludziom w głowach PRowcami jak pani/pan, więc próba zrobienia ze mnie zwolennika czy fana jakiejkolwiek opcji politycznej jest słaba. Co do argumentów to akcja sensowna tylko spóźniona o trzy lata. Przez 3 lata p.burmistrz smog nie przeszkadzał, teraz uznała, że może tym ugrać kilka głosów na reelekcję to w końcu podjęła sensowne działania w tej kwestii. Cała akcja, którą jak widzisz popieram robiona "na kolanie", bo nawet strona WWW podana w piśmie p.burmistrz nie działa.

Proszę zerknąć na działania burmistrzów Mosiny i Puszczykowa, zaczęli niedawno po naciskach społeczeństwa cokolwiek robić i tak właściwie powinni się wzorować na Luboniu w temacie przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza.

Nie, a czy jako moderator serwisu e-luboń będziesz tolerować @Izabell płytką moralnie propagandę i bezsensowne wykrzykiwanie przy byle okazji przez Dereka, Xaviera, Laskowianki czy jak się tam podpisze bezsensownego "brawo p.burmistrz", "tak trzymać" itp.? Rozumiem, że e-luboń chce być obiektywny i jednocześnie utrzymywać dobre relacje z urzędem, ale to już jest gra tej osoby pod nadchodzące wybory samorządowe.

Osoby piszące posty to są zupełnie inne osoby.

Albo @Izabell się mylisz, albo ja się mylę. Tak czy tak komentarze odnoszące się do działań p.burmistrz trzeba czytać z duuużym dystansem. Miejmy nadzieję, że po wyborach samorządowych będziemy mogli czytać na e-luboniu tylko o zaginionych kotkach i pieskach.

Będziemy mogli czytać o tym co się dzieje w mieście, a nie tylko o pieskach i kotkach

Jest podobno projekt uchwały w sprawie dopłat do wymiany kotłów. To chyba nie jest tajne. Proszę o jego opublikowanie.

Mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że Pan Huangho jest osobą, która chce zdyskredytować obecne władze Lubonia, ponieważ sam planuje wystartować w wyborach. Negowanie wszelkich aktywności obecnych władz przez Pana Huangho oraz wiedzę, którą mam, ale nie mogę się podzielić to potwierdza. Mamy tu do czynienia z wyborczą aktywnością hybrydową Pana Huangho.

Jak już wszyscy puszczają wodze fantazji to ja też:)

BTW: Panie Huangho czy nie dopuszcza Pan do myśli, że mieszkańcom Lubonia podoba się działalność obecnych władz Lubonia ?
Panie Huangho wyluzuj Pan. Miłego dnia.

Ha, ha, ha! Radzę poczytać trochę więcej moich komentarzy zanim się napisze takie bzdury o jedynie negowaniu działań obecnych władz Lubonia.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Hydraulik-poszukiwany
 • Dam pracę
  Murarz, cieśla szalunkowy, kafelkarze
 • Inne
  Zagubiono
 • Dam pracę
  Kwalifikowany pracownik ochrony - Komorniki
 • Dam pracę
  Cieśla szalunkowy
 • Szukam pracy
  Pilnowanie choinek.
 • Dam pracę
  Zbrojarz, murarz – budowy na Dolnym Śląsku
 • Inne
  ZGUBIONO PEKE