Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wielka dziura - list do redakcji [odpowiedź UML]

17 lutego br. do naszej redakcji dotarł list od Czytelnika, który zwrócił uwagę na dziury w asfalcie jakie znajdują się przy skrzyżowaniu ulic Żabikowska i Sobieskiego, na odcinku ulicy Żabikowskiej (w stronę ulicy Targowej).

Chciałbym zapytać o załatanie dziury w asfalcie przy skrzyżowaniu Żabikowska / Sobieskiego, na odcinku Żabikowskiej (w stronę ulicy Targowej) nastąpiła awaria rury wodociągowej, którą naprawiał Aquanet. Po naprawie nawierzchnia wygląda jak na załączonym zdjęciu, czy to jest normalne? Już teraz "to coś" czym załatano dziurę zapadało się o dobre kilka centymetrów, a jak tylko odpuszczą mrozy to z pewnością zacznie zapadać się jeszcze bardziej - napisał mieszkaniec.

Jak zaznaczał Czytelnik sytuacja z dnia na dzień była coraz gorsza. Dziura od 6 lutego br. zapadła się o wiele bardziej. Sprawę skierowaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź. 

W odpowiedzi na pytanie w sprawie odtworzenia nawierzchni po awarii wodociągu na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Żabikowskiej informuję, że z racji warunków atmosferycznych oraz samej awarii grunt w miejscu rozszczelnienia wodociągu był nasiąknięty wodą. W związku z powyższym nie było możliwości odpowiedniego zagęszczenia wykopu i odtworzenia nawierzchni.
W tym samym dniu Spółka Komunalna zabezpieczyła zapadającą się nawierzchnie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że każda naprawa czy budowa przyłącza (wodociągowego, sanitarnego czy gazowego) odbywa się na mocy decyzji na zajęcie pasa drogowego. Decyzja zobowiązuje podmiot realizujący prace w pasie drogowym do przywrócenia zajmowanego pasa do stanu pierwotnego.
Szczególnie w przypadku awarii natychmiastowe odtworzenie nawierzchni z masy bitumicznej jest często niemożliwe. Dlatego wykonawcy stosują bloczki betonowe co w sposób naturalny zwiększa zagęszczenie po wykopie. Niemniej jednak w tej sytuacji wykonawca powinien oznaczyć lepiej zapadające się odtworzenie o czym został pouczony.

UML

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Dziura na dziurze dziure pogania! Skandal

Naczelny szeryf Lubonia czuwa!

Ta dziura to kpina i pośmiewisko, niech ktoś coś z tym zrobi!

Jak dla mnie to jest kpina jaki standard naprawy nawierzchni stosuje aktualnie Aquanet - płytki chodnikowe ułożone na warstwie piasku. W Luboniu dwie takie niespodzianki są już na 11 Listopada, też kilka takich miejsc w Poznaniu. To jest jakiś żart i ktoś powinien pociągnąć Aquanet do odpowiedzialności i nakazać remont tych dziur.

Moim zdaniem powodem prowizorycznej naprawy był mróz - nie można wylewać masy bitumicznej w bardzo niskich temperaturach bo to zmarnowane pieniądze i droga nadawałaby się do ponownego remontu - po prostu "asfalt" by się nie "przyjął", popękał i odpadł... Oczywiste było, że jak tylko mróz odpuści płytki "siądą" w rozmiękłej podbudowie. Przypuszczam, że w najbliższym czasie dziura zostanie załatana zgodnie ze sztuką. A to, że drogi lubońskie są w fatalnym stanie po ostatnich mrozach to fakt - trochę jeżdżę po Polsce i takiej ruiny dawno nie widziałem...

To nie jest kwestia mrozów bo taki standard napraw Aquanet stosuje niezależnie od pogody. W innych miejscach (nie tylko w Luboniu ale i w Poznaniu) są tego przykre dowody. Dobrze byłoby aby Aqanet był rozliczony nie tylko z naprawy wodociągów ale i z porządku jaki po tych naprawach zostawia.

To jest nowa technologia samochodu ubiją kostkę a potem wyleje się 2-3 cm asfaltu i będzie git, głaciutko jak w całym Luboniu.
Niestety stan drug jest fatalny mimo że dziury są w miarę na bieżąco łatane i rzadko się zdarza jakaś większa przez dłuższy czas to jednak ilość łat i ich jakość jest dalece od oceny zadowalającej.

Proszę spojrzeć na skrzyżowanie ulic Powstańców Wlkp i ks. Streicha - dokładnie to samo, naprawa wykonana bardzo dawno temu przez firmę usuwającą awarię i brak nałożenia warstwy wierzchniej asfaltu. Totalna fuszerka. Szukać dalej? Ulica Strumykowa i naprawa sprzed 2 tyg - kostka brukowa leży ułożona wzdłuż płotu, dziura zakryta bardzo niechlujnie i "na szybko" w dokładnie taki sam sposób jak w artykule powyżej. Jestem przerażony i zaniepokojony faktem, iż Urząd Miasta Luboń nie widzi tak rażących zaniedbać. Apeluję do serwisu e-luboń o dołączenie w/w miejsc do przekazania w uaktualnionej korespondencji z UM Luboń. Pragnę również o zauważenie problemu zapadniętej grubo ponad 10cm studzienki kanalizacyjnej na ulicy 3 Maja w Luboniu tuż koło skrętu do Hotelu Poznańskiego. Uprzedzam, iż w przypadku uszkodzenia koła UM Luboń zostanie pociągnięty do odpowiedzialności jako zwierzchnik dróg w naszym mieście.

To jest dziura na skalę naszych możliwości i my tej dziury bronić będziemy zawiążemy komitet i będziemy czuwać a gdy się nam już znudzi to napisze się protokół zniszczenia....

...

Miszcz :-)

Niestety, stan dróg w Luboniu jest fatalny i nie zapowiada się, żeby cokolwiek się w tej kwestii zmieniło. Ilość aut rośnie lawinowo z miesiąca na miesiąc - razem z przybywającymi do Lubonia nowymi mieszkańcami, a drogi zostają po staremu;-) Przepustowość głównych dróg została na poziomie lat 90... Wystarczy spojrzeć jak wygląda wjazd do Lubonia od strony Świerczewa lub od Kościuszki w godzinach popołudniowych.

Stan asfaltu przed i za przejazdem kolejowym (tym na wysokości sklepu Mateo) też pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy nie wiedzą już którędy dziury omijać.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki