Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Amatorski pomiar zanieczyszczenia powietrza w Luboniu

104,06 - Bardzo wysoki
Jakość powietrza jest już niebezpieczna dla zdrowia

PM10

PM25

ostatnie odczyty

79,69 μg/m³

159.38%

2018-02-17 20:24

60,96 μg/m³

243.84%

2018-02-17 20:24
średnia z ostatniej godziny

135,65 μg/m³

271.3%

2018-02-17 20:24

113,15 μg/m³

452.6%

2018-02-17 20:24
CAQI

87,59

2018-02-17 20:24

104,06

2018-02-17 20:24
średnia z wczoraj

PM10
78.77 μg/m³
157.54%

PM2.5
63.95 μg/m³
127.9%

Co to jest pył zawieszony PM25 i PM10

Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio a takich źródeł jak pożary, unoszenia się pyłu z palców budów, dróg niepokrytych asfaltem, procesów spalania. (źródło WIOŚ Poznań)

Czym to grozi

Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi. (źródło WIOŚ Poznań)

Indeks CAQI

Aby przedstawić sytuację dotyczącą jakości powietrza w europie w porównywalny i łatwy do zrozumienia sposób, wszystkie szczegółowe pomiary są przekształcane w jedną względną liczbę: Common Air Quality Index (CAQI). Na skali od 0 (powietrze czyste) do 100 (powietrze zanieczyszczone) łatwo można odczytać jakość powietrza. CAQI mierzony jest w 3 przedziałach czasowych:

 • Godzinowym, który opisuje o pomiary z ostatniej godziny.
 • Dziennym, który oznacza wczorajszą ogólną sytuację dotyczącą jakości powietrza, w oparciu o wartości dzienne, aktualizowany jest raz dziennie.
 • Rocznym, który określa ogólne warunki jakości powietrza w mieście w ciągu roku.
Skala CAQI:
0-25 - Bardzo niskiWarunki idealne do aktywności na zewnątrz.
25-50 - NiskiMożna bez obaw przebywać na zewnątrz
50-75 - ŚredniJeśli to możliwe, to lepiej pozostać w domu
75-100 - WysokiPrzebywanie na zewnątrz jest niezalecane
>100 - Bardzo wysokiJakość powietrza jest już niebezpieczna dla zrowia

Informacje o stacji pomiarowej

Pomiar prowadzony jest w "Starym Luboniu".
Dane odczytywane są co 1 minutę, osobno dla każdego rodzaju pyłu (PM10 i PM25). W ramach jednego pomiaru dane z miernika odczytywane są w trybie ciągłym przez minutę, pomijane są wartości skrajne i liczona jest następnie średnia arytmetyczna z pozostałych odczytów. Jednocześnie, po każdym z odczytów obliczana jest średnia arytmetyczna pomiarów z ostatniej godziny. Na podstawie średnich wyznaczany jest Common Air Quality Index (CAQI)

Przyrządy pomiarowe to:

 • Plantower PMS3003 - miernik pyłu zawieszonego. Przed pomiarem powietrze jest ogrzewane aby wyeliminować błąd związany z wilgotnością powietrza
 • SI7021 - sensor mierzący temperaturę i wilgotność powietrza
 • BME280 - sensor mierzący ciśnienie atmosferyczne

Link zewnętrzne

Więcej informacji o pomiarze jakości powietrza: Inne amatorskie stacje pomiaru jakości powietrza:

Skala przeliczenia PM10 i PM25 na Indeks CAQI


Dane prezentowane na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny.

Odpowiedzi

Zarówno pył PM 10, jak i pył PM2.5, powstaje tylko i wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych, posiadających elektrofiltry. Jeszcze nie widziałem chaty z piecem i kominem z elektrofiltrem.

Ten wpis to chyba jakaś prowokacja? Wszyscy już dookoła krzyczą że PM10 i PM25 są szkodliwe, że powstają m.in. w wyniku spalania węgla w marnych piecach. A tu takie coś. Mówienie, że czegoś nie ma, nie sprawi, że to coś zniknie.
Tak przy okazji to w wyniku spalania powstają jeszcze inne szkodliwe związki, nie tylko pyły. Te są najbardziej widoczne w postaci smogu.

Żeby tylko węgiel palili. W tych piecach palą wszystko, co pod rękę wpadnie. Na niektórych ulicach w Luboniu smród jest nie do wytrzymania. Ludzie obudźcie się!!! Tym, czym palicie w piecu, to nie wasza prywatna sprawa, wszyscy wdychamy to "raczysko"!!!

wyprowadz sie do Puszczy Noteckiej albo na Hawaje !!

Wpis ukryty - naruszenie dóbr osobistych

Łukasz co za bzdury piszesz!!!. Szkodliwy pył PM10 i PM2.5 powstaje po prostu w wyniku spalania czegokolwiek w tym np. węgla i drewna, a w przypadku Lubonia głównie z indywidualnego ogrzewania budynków. Niestety władze Lubonia nie robią praktycznie nic żeby ograniczyć liczbę pieców na węgiel i inne paliwa stałe na rzecz gazu ( np dopłaty dla mieszkańców na wymianę takich instalacji) . A jako, ze Luboń jest w pierwszej setce najbardziej zagęszczonych miast w Pilsce pod względem zaludnienia to powietrze mamy fatalne. Bardzo dziwi mnie dzisiejszy pomiar, bo wychodząc z domu na chwile cała kurta i włosy momentalnie smierdzą dymem - więc jakoś powietrza jako opisana na dziś jako "dobra" to chyba propaganda władz Lubonia!. Powietrze w Lubonia jest fatalne.

Chyba ci odbiło! Pyły PM 10 i PM 2.5 powstają w zakładach przemysłowych ale też w gospodarstwach domowych.

Każdy wie, że pyły PM 10 i PM 2.5 powstają w zakładach przemysłowych ale też w gospodarstwach domowych.

Panie Łukaszu co za bzdury Pan pisze. Pył PM 10 i 2,5 powstaje również przy spalaniu węgla i drewna w domach jednorodzinnych.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

HA HA HA! Pyły? Tylko z fabryk? Co za BZDURY Łukasz piszesz!

Najlepiej kupić sobie mobilną stacje pogodową z pomiarem pyłów zawieszonych np. coś takiego: http://stacje-pogody.pl/artykul_oregon_air_urzadzenie_do_monitoringu_jak...

Thanks for the info about the air quality, since there are no more monitoring about PM2.5 in Poznan. I believe it's the result of this new campaign (atmosfera dla poznania), as they want to show people that everything is clean by mesuring only PM10 which are not the main threat in Poznan.
People should be more aware about the Air quality and its consequences.
Please keep monitoring and informing.

Od kilku dni wskazania czujnika pokazują, że mamy chyba najtragiczniejszą sytuację w tym sezonie pod względem jakości powietrza. Ogromne stężenie zarówno PM10, ale przede wszystkim najbardziej niebezpiecznego PM 2.5 utrzymują się na prawie niezmienionym poziomie. Mając nieszczelne okno lub drzwi nie sposób oddychać w mieszkaniu. Szczególnie w nocy czuć, że wciąga się węgiel przez nozdrza. Skutki zdrowotne będą opłakane. Mam nadzieję, że Władze Miasta doprowadzą do skutecznego egzekwowania nowego prawa przez Straż Miejską, a zapowiadane analizy popiołu z palenisk staną się rzeczywistością.

Władze nie doprowadzą do skutecznego egzekwowania prawa a analizy popiołu z palenisk nie staną się rzeczywistością..Nie mam złudzeń.
Jakie priorytety mają władze ? - nie nam maluczkim to wiedzieć. Z pewnością nie jest to ani stan dróg ani jakość powietrza. Pisanie o tym co Luboń robi w sprawie smogu to nie jest to samo co działanie w tym zakresie.
Ubolewam, że to kolejne popołudnie kiedy chciałabym wyjść na krótki spacer - wskaźnik czujnika jest bezlitosny......

Czy Redakcja mogłaby podać przybliżone miejsce lokalizacji czujnika (ulicę) ? Czy planowane jest włączenie do systemu kolejnych urządzeń, tak aby można było porównać jakość powietrza w różnych częściach miasta ? Jestem przekonany, że sprawdzając nawet organoleptycznie to właśnie Stary Luboń jest największym siedliskiem smogu ...

Czujniki są także na Pl.Bojanowskiego. W Starym Luboniu lokalizacja to rejon ulicy 3 Maja i Dąbrowskiego.

Ludzie chyba mają w D... tą całą kampanie anty smogową, wieczorem jak się wyjdzie w lasku na ulice po 18 to jest aż siwo od zadymienia. Masakra!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  szukam opiekunki do dziecka
 • Inne
  Znaleziono klucz
 • Wynajem - szukam
  Młoda para szuka kawalerki
 • Dam pracę
  ROZNOSZENIE ULOTEK - LUBOŃ
 • Dam pracę
  pracownik ochrony - dozoru KOMORNIKI
 • Dam pracę
  PRACA W ŻŁOBKU
 • Dam pracę
  Zatrudnię opiekunkę do dziecka
 • Inne
  Angielski - korepetycje